İZMİR LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
İZMİR LİMANI
  • 2022-09-20

İZMİR LİMANI

İzmir Limanı veya Alsancak Limanı,  İzmir Körfezi'nin doğusunda, İzmir, Türkiye'de bulunan bir kargo ve yolcu limanıdır. Kargo için genellikle nakliye hizmeti veren nakliye firmaları kullanmaktadır. Ülkenin konteyner hacmi bakımından yedinci, kargo tonajı bakımından ise on üçüncü  limanıdır.  İzmir Limanı'nın tarihi 1954 yılında inşa edilen ve 1957 yılında Türkiye Cumhuriyeti Demiryoluna devredilen Alsancak beton iskelesine kadar uzanmaktadır. 1955 yılında yapımına başlanan İzmir Limanı, 1959 yılında faaliyete geçmiştir. Ardından Denizcilik Bankası'na devredildi. Liman 1969 yılında açılmıştır. 16 Aralık 1988 tarihinde alınan kararla işletmesi 1 Ocak 1989 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Demiryolu Şirketi'ne devredilmiştir. 3 Mayıs 2007 tarihinde yapılan özelleştirme ihalesini  Hutchison, Global ve EİB LİMAS kazanmıştır. 1,2 milyar dolar için; ancak devir 29 aylık yasal süreçte gerçekleşememiştir. 21 Eylül 2012 tarihinde yeniden ihaleye çıkılmasına rağmen  sonuç alınamamıştır. Yeni liman geliştirme planları Mayıs 2016'da onaylandı. Liman, Şubat 2017'de Türkiye Finans Fonu'na devredildi. Mart 2017'de Miami Limanı'na ikiz liman oldu. Ağustos 2017'de açıklanan istatistiklere göre konteyner elleçleme ve hareket açısından Aliağa Limanı'nın gerisinde kalıyor. Ağustos 2018'de ara verilen Ro-Ro seferleri, Kasım 2020'de yeniden başladı.Özetle Alsancak beton iskelesi, Bakanlar Kurulu'nun 13 Mart 1957 ve 4/8783 sayılı kararı ile TCDD'ye devredildi ve iskele, 1 Haziran 1959'dan beri hizmette. Temsilciler Meclisi'nin 22 Ocak 1960 tarih ve 4/12662 sayılı kararı ile 27 Nisan 1960 tarihinde Denizcilik Bankası TAO'ya, iskelenin Denizcilik Bankası TAO'ya devredilmesine karar verildi. 1964 yılından itibaren 440 sayılı Kanun kapsamına alınan Denizcilik Bankası, kamu iktisadi teşekküllü bir TAO iktisadi teşebbüsü olarak faaliyetine devam etmektedir. 16 Aralık 1988 tarih ve 88/121 sayılı Yüksek Planlama Kurulu kararı ile İzmir Limanı işletmeciliği; 1 Ocak 1989'da TCDD'ye transfer oldu.

Şimdi ise teknik özelliklerinden bahsedelim. İzmir Limanı'nın alanı 902.000 m2'dir. İzmir Körfezi'nde daha büyük gemilerin limanı kullanabilmesi için yenileme projesi yapılacak. PİLOTAJ Bir limana giren  gemiler bir rehber tarafından yönlendirilmelidir. Çekme 2000 GT altı gemiler için römorkör alma zorunluluğu yoktur.  Bu hizmetler TDI tarafından 24 saat içerisinde verilmektedir. 

ELLEÇLEME EKİPMANLARI: Konteyner elleçleme; 5 adet 40 tonluk portal vinç, 100 tonluk 3 adet MHC vinç, 35-40 tonluk 14 adet  tekerlekli vinç, 25-42 tonluk dolu 15 adet mobil vinç ve 8-10 tonluk boş konteyner taşıyan 14 adet  mobil vinç. Ayrıca 10-25 ton arası 6 adet mobil vinç, 12 adet kısa kolonlu forklift (Dizel+elektrikli), 1 adet tekerlekli yükleyici, 39 adet çekici ve 59 adet treyler bulunmaktadır. Terminalde frigorifik konteynerler için uygun soğuk havuzlar bulunmaktadır. Ayrıca liman işletmecilerine ait 4 adet 100 ton MHC vinç bulunmaktadır. Nakliye İzmir için bu liman sayesinde gelişmektedir.

DÖKME FABRİKASI: TMO'ya ait toplam 70.000 ton kapasiteli iki adet beton mahzen bulunmaktadır. YOLCU SERVİSİ: İzmir, Ege Denizi'nin tarihi ve turistik yerlerine çok yakın olduğu için limanın yolcu terminali yoğun trafik yaşıyor.

İzmir limanı ana terminal olmadığı için  küçük  ve orta boy ikmal gemileri büyük gemilere göre daha sık gelmektedir.Konteyner terminallerinde liman performansını değerlendirmek için birçok performans ölçütü vardır. Konteynerlerin limanda kalma süresi, limanda kullanılan farklı araçların konteynerleri yüklemek ve boşaltmak için  toplam süreleri ve operasyon sırasında kat ettikleri mesafe bu özellik kriterlerinden bazılarıdır. Etkin ve verimli liman operasyonu için alan; sancak ekipman tahsisi, bu mesafe minimumda tutulacak şekilde yapılır. İzmir limanında bu mesafe ortalama  500 metre olarak belirlenmiştir. Limandaki mevcut demiryolu bağlantısı sınırlı ölçüde kullanılmaktadır. İzmir Limanı'nda standart istifleme yapılmamaktadır. Silinen ve boşaltılan kaplar istiflendiğinden (aynı yığında), kaplar gereksiz yere hareket ettirilir ve ek yeniden sıralama yapılır.Depolama alanında istifleme 22 sıra, 13 sıra halinde yapılır. Bir sıranın uzunluğu 225 metredir. Konteynerler limanda yüklenir böylece taşımacılık İzmir için düzenli ilerler.

Limanda konteyner dolu alanların bulunması bazen şehir içi için sorun yaratmaktadır. Aslında bu alan artık hiçbir limanda bulunmuyor, yükleme alanı liman dışında başka bir alanda olmalı ama bu alan limanın yükleme alanı içinde. Bu durum doğal olarak konteyneri gemiye  yükleyecek araçların hareketini yavaşlatarak operasyonu uzatmaktadır. Diğer limanlarda olduğu gibi, konteyner yükleme alanı liman dışı veya betonarme bir  alana taşınmalıdır. Ana liman alanı dört bölüme ayrılmıştır: ithalat ve ihracat alanı, boş konteyner alanı ve konteyner yükleme alanı. İthalat konteyner depo sahasında ise konteynerlerin hangi gemiye teslim edileceği ve alan dışına ne zaman çıkarılacağı belirlenmedi. İhracat konteyner sahasında konteynerlerin hangi gemiye teslim edileceği belirlenir. İzmir limanındaki talepler çoğunlukla manuel olarak yapılmaktadır. Limanda barkod sistemi yoktur. El terminallerine geçiş, barkod kullanımının yerini almaya başlıyor. Arka tarafında kendi manuel terminalleri vardır. Güllük Limanı'nın açılmasıyla birlikte limanda elleçlenen dökme yük hacmi azalmıştır. Liman 524.000 m2 genişliğinde olup, yeni iskelenin genişletilmesi ile yaklaşık 1 milyon m2 işletme alanına ulaşılacaktır.

Gemiler için yer tahsisi manuel olarak yapılır. Gemi limana varmadan birkaç gün önce limana ne zaman varacaklarını, gemiden kaç adet konteynerin boşaltılacağını ve adetlerini bildirirler. Geminin yanaşmasından bir gün önce operasyon müdürleri toplanır ve elle geminin yanaşacağı rıhtıma ve tahsis edilecek yükleme ve boşaltma ekipmanına karar verir. Bu süreç, nakliyat hizmetini daha sorunsuz sunmak için yapılır. Nakliyat firmaları da bunlara uymalıdır, uyuyorlardır. İzmir nakliyat sektöründe bu yüzden bu kadar ileridir.

Ege Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Yolcu gemileri için İzmir Limanı geliştirilmelidir. Nemrut limanları ve Çandarlı körfezinin gemiler tarafından nakliye amaçlı kullanılması gerektiğini söyledi. Kenan Yavuz, "Nemrut Körfezi ve Çandarlı Körfezi'nin potansiyeli, Alsancak limanında tartışmalar kilitlendiği için unutuluyor ve İzmir limanının potansiyelinin en az beş katı potansiyele sahip bu doğal limanlar hala orada. Nemrut Koyu, ülkemizin en önemli sanayi bölgesi olan Aliağa'da yer almaktadır. Koyda Petkim Limanı'nın yanı sıra 6 adet iskele ve iskele bulunmaktadır. 2009 yılında limanlarda 17 milyon ton sıvı ve katı yük elleçlendi ve halen körfeze boşaltılıyor.Nemrut Körfezi, 100 milyon ton yükün elleçlenmesi için uygun bir potansiyel sunuyor.İzmir şehir merkezine sadece 50 km uzaklıktadır. Marmara Denizi ve Boğaziçi'nin sıkışık trafiği göz önüne alındığında Bursa, Manisa, Balıkesir ve Denizli sanayilerinin  Aliağa ve Çandarlı lojistik merkezlerine karayolu ve demiryolu ile bağlanması kolay olmayacaktı. is eğitim Doğu Akdeniz ve Ege Denizi merkezli en büyük lojistik sistemdir. Özellikle Nemrut Körfezi'nin İzmir Körfezi'nde derinlik sorunu yoktur. Potansiyel olarak üçüncü nesil olarak tanımlanan Post-Panamax, VYCC ve ULCC sınıfı gemilere girebiliyor.Ancak İzmir limanını kullanması gereken büyük konteyner gemileri önce Yunan limanlarına yanaşacak ve daha küçük gemilere bölünerek Türk limanlarına girebilecekler. Nemrut Körfezi'nin potansiyelini harekete geçirmek için Petkim Limanı'nın kapasitesi 1 milyon TEU konteyner ve 20 milyon ton sıvı yük elleçlemek üzere artırıldı.