ANKARA ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ANKARA ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-14

ANKARA ŞEHRİ İHRACAT

Ankara Şehri’ndeki İhracat Tanımı

Ankara şehrinin ihracat durumuna bakmadan önce gelin biraz Ankara’nın genel özelliklerine bakalım. 5 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye'nin başkenti ve ikinci büyük şehri olan Ankara, 20'den fazla üniversitesi olan bir öğrenci şehridir. 25 ilçeden oluşan Ankara Valiliği, yıl boyu süren sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal aktivitelerin yanı sıra sanayi bölgeleri, üst düzey bürokrasi, uluslararası kuruluşlar ve STK faaliyetleri ile zengin ve hareketli bir kenttir. Ankara, Orta Anadolu'nun kuzeybatısında, Kızırılmak ve Sakarya nehirleri arasında yer alır ve 25.437 km² yüzölçümüyle Türkiye'nin üçüncü büyük ilidir. Ankara, deniz seviyesinden ortalama  850 m yükseklikte genel olarak karasal bir iklime sahiptir. Bu nedenle kışlar soğuk ve karlı, yazlar kuru ve sıcak, geceler ise serindir. Yağışların çoğu ilkbahar ve sonbaharda meydana gelir ve Ocak ayında ortalama yıllık sıcaklık mevsime bağlı olarak 0°C civarındadır. Nisan ayında 17°C. Temmuz ayında sıcaklık 25 °C, Ekim ayında ise 20 °C'dir.

Ankara’da ulaşım da oldukça önemlidir. Bu ulaşım sayesinde şehir içi, şehirler arası nakliyat hizmeti verebilmektedir. Evden eve nakliyat Ankara’da çok yapılmaktadır. Ankara'ya şehir merkezine 28 km mesafedeki Esenboğa Uluslararası Havalimanı'ndan iç ve dış hat uçuşları ile hava yolu ile ulaşılabilir. Kapalı ve açık otopark, restoranlar, alışveriş, bankacılık, araç kiralama ve taksi hizmetleri havalimanında mevcuttur. BELKOAIR otobüsü ile şehir merkezi ile havalimanı arasında  24 saat ulaşım sağlanmaktadır.  Ankara Şehirler arası Otobüs Terminali'nden (AŞTİ) Ankara'ya kara yolu ulaşımı sağlanmaktadır. Tesis, restoranları, depoları, ATM'leri ve taksi hizmetleriyle Avrupa'nın en büyük otobüs terminallerinden biridir. Merkezi konumu nedeniyle AŞTİ'ye şehir merkezinde hemen hemen her yere ulaşabilen minibüs, metro ve otobüs hatları ile hizmet verilmektedir. Ayrıca AŞTİ'den Esenboğa Uluslararası Havalimanı'na 24 saat  ulaşım imkanı bulunmaktadır. Demir yolu taşımacılığı açısından Ankara, ülkenin doğusunu ve batısını birbirine bağlamaktadır. Ankara - İstanbul, Ankara - İzmir, Ankara - Balıkesir, Ankara - Isparta - Burdur, Ankara - Zonguldak, Ankara - Adana, Ankara - Elazığ - Diyarbakır'a trenle ulaşabilirsiniz. 2016 yılında hizmete açılan hızlı tren garında ise sadece ulaşım hizmeti değil, ticari alanlar, kafeler, restoranlar ve oteller gibi sosyal ve kültürel hizmetler de sunuluyor. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya arasında hızlı tren seferleri yapılmaktadır.

Şimdi ise gelin asıl konumuz olan Ankara’daki ihracata bakalım. Geçen yıl Ankara'dan yapılan ihracat, 2020'ye göre %20 artarak 9,3 milyar dolara ulaştı. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Konferansı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye 2021 yılında orta vadeli program ihracat hedefi olan 211 milyar doların (ÖVP) üzerinde tamamladı. Bu dönemde ülke, 2021 yılında 225 milyar  dolarlık ihracatla yeni bir rekor kırdı. Bu dönemde Ankara'dan yapılan ihracat %20 artarak 7.0767 milyon  dolardan 9.0321 milyon  dolara yükseldi. Sermaye ihracatının ülkelere göre dağılımı incelendiğinde, ABD'nin en büyük ihracat hacmine sahip ülke olduğu görülmektedir. Bu dönemde  ülkeye 888 milyon 387 bin dolar ihracat yapıldı. ABD'yi 768 milyon 14 bin dolarla Çin, 661 milyon 181 bin dolarla Almanya, 374 milyon 55 milyon dolarla Irak ve 344 milyon 926 bin dolarla İtalya izledi.

Ayrıca ihraç edilen ürünlerin çoğu kimyasal maddelerdir. Geçen yıl başkentten yapılan ihracatlar arasında "kimyasallar ve ürünler" listenin başında 1,0469 milyar dolar ile birinci sırada yer aldı. Sektörde 1.046.1617 milyon dolarla “Makine ve Aksesuar”, 1186.898 milyon dolarla “Maden Ürünleri”, 116.66665 milyon dolarla “Motorlu Araçlar” ve 717 “Savunma ve Havacılık Sanayii” yer alıyor. Bunu 1.009.960 dolar izledi.  Son bir yılda ihracatı en fazla artıran sektör %124 ile 'mücevher' oldu. Bunu %66,3 ile “zeytin ve zeytinyağı” ve %52,8 ile “halılar” izlemektedir.  Başkent ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturan 'otomotiv sanayi'nin ihracatı dönem içinde %1.6 artarken, 'savunma ve havacılık sanayi' ihracatı %5,1 azaldı. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Konferansı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye  yılın ilk ayında ihracat ivmesini sürdürdü. Ülkenin ihracatı Ocak ayında yıllık %17 artışla 17,6 milyar dolara ulaşarak Ocak ayı ihracatında rekor kırdı.

 Aynı dönemde Ankara'dan yapılan ihracat da %23,5 artarak 581,1 milyon ABD dolarından 717,6 milyon ABD dolarına yükseldi. Başkentten yapılan bu ihracat rakamları, Ocak ayı için en iyi veriler olarak ortaya çıktı. Sermayeden yapılan yurtdışı satışların sektörel dağılımı incelendiğinde,  124,2 milyon dolarlık ihracat ile kimya ve ürünleri sektörünün ilk sırada yer aldığı görülmektedir. Bu sektörü 110,5 milyon dolar ile makine ve aksesuarlar ve yaklaşık 81,7 milyon dolar ile madencilik ürünleri izledi. Bu dönemde ihracatı en fazla artıran sektör %1343 ile zeytin ve zeytinyağı oldu. Bunu %889,4 ile 'gemi, yat ve hizmetler' ve %87,4 ile 'savunma ve havacılık sanayii' takip etmekte olup, sermaye ekonomisinde önemli bir paya sahiptir.

Gördüğünüz üzere size Ankara’yı ve ihracatını detaylı bilgilerle aktardık, iyi okumalar.