ANTALYA LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ANTALYA LİMANI
  • 2022-09-30

ANTALYA LİMANI

Çelebi Holding Bağlı Ortaklıkları Çelebi Yatırım Danışmanlık ve İşletme A.Ş., Global Investment Holding  Global Liman İşletmeleri A.Ş.  Antmarin İnşaat Turizm ve Ticaret  A.Ş., 2006 yılında Antalya Limanı'nın 22 yıllığına işletmesini devralmak üzere ihale edildi.Antalya Limanı, Türkiye'nin uluslararası deniz ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır. Antalya Limanı, kruvaziyer limanı, konteyner limanı, dökme yük gemisi ve yat limanı ile çok amaçlı bir liman olup, Türkiye'nin gelişme potansiyeli en yüksek limanları arasında ilk sırada yer almaktadır. Çelebi Holding, terminal işletmeciliği tecrübesini ve bilgi birikimini Antalya Limanı'na taşıyarak, hem kargo hem de yolcu trafiğinin kilit noktası ve uluslararası standartlarda bir liman haline getiriyor. Kısa süren altyapı çalışmaları, limanın daha büyük gemileri barındırabilmesini sağlamış, kruvaziyer gemilerin giremeyeceği bir terminali tamamlayarak limanı en önemli istasyonlarından biri haline getirmiştir. Böylece hem nakliye firmaları hem de nakliyat firmaları dilediğince hizmet verebilecektir. Çelebi, stratejik bir kararla 29 Temmuz 2010 tarihinde hisselerini Port Akdeniz'e devretti. Limanın genel özelliklerine detaylı bilgilerle bakalım.Antalya'da 166.800 m² alan üzerine kurulu yılda 8 milyon yabancı turisti ağırlayan liman, Türkiye'nin en hızlı büyüyen turizm ve ticaret destinasyonudur. Mersin ve dalgakıranlar tarafından korunmaktadır. Böylece nakliye hizmeti ile nakliyat hizmeti daha güvenli verilir.

Antalya ilinin en batı noktası olan Kemer çıkışında yer alan Antalya limanının açık deniz bağlantısı Akdeniz'dir. Alanya, Mersin, Konya, Akşehir, Afyon, Burdur, Denizli ve diğer büyük sanayi ve turizm merkezleri kaliteli kara yolları ile birbirine bağlıdır. Antalya Limanı, bölgenin önemli bir ulaşım merkezi haline gelmesinde hem şehir içi hem de dış hat yolcuları için yüksek kapasiteye sahip Antalya Havalimanı ile birlikte tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Antalya Limanı'nda 1.440 metre uzunluğunda ana mendirek ve 650 metre uzunluğunda tali mendirek bulunmaktadır. Dalgakıranlar arası mesafe 225 metre olup, yaklaşma derinlikleri -10 ve -25 metredir. Tamamen kullanılabilir deniz alanının toplam  genişliği 136.000 metre, manevra çapı ise 400 metredir. Limanda toplam iskele uzunluğu 1.322m olan  bir marina bulunmaktadır. Bu yüzden taşımacılık Antalya için rahattır.Kruvaziyer turizmi, etkinliği küresel olarak artan turizm sektörlerinden biridir. Denizin ve gemilerin planlanmasıyla gerçekleştirilen kruvaziyer turizmi, tüm ihtiyaçlarınızı tek bir gemiden karşılayabilmektedir. Bu turizm türü sayesinde birçok ülke ziyaret edilmiştir. Antalya’da nakliyat ziyaret edilen ülkenin limanında da yapılır tabii ki. Bu limanların etrafındaki şehirler de keşfedilecektir. Turistler için alışveriş zamanı da var. Zaten nakliye Antalya’da günden güne gelişmektedir.

 Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olması kruvaziyer turizmini sevmemizin nedenidir. Özellikle Antalya limanı, coğrafi konumu nedeniyle limanlar açısından gelişmektedir. Antalya Kruvaziyer Limanı, Global Yatırım Holding iştiraki Çelebi Holding iştiraki olan Çelebi Yatilum Danişmanlık Veishretme A.Ş. tarafından 2006 yılında kurulmuştur. Global Liman İşletmeleri A.Ş.'nin ortakları Antmarin İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. ve Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'yi satın aldı. 2010 yılında Çelebi Holding hisselerini Port Akdeniz'e devretti. Kruvaziyer limanının yanı sıra konteyner, dökme yük ve yat limanının da yer aldığı limanda 1.440 m uzunluğunda ana mendirek ve 650 m uzunluğunda tali mendirek bulunuyor. Dalgakıranlar arası mesafe 225 metre olup, yaklaşma derinlikleri -10 ve -25 metredir. Tamamen kullanılabilir deniz alanının toplam  genişliği 136.000 metre, manevra çapı ise 400 metredir. Limanda toplam iskele uzunluğu 1.322m olan  bir marina bulunmaktadır. 2010'da 41, 2011'de 64, 2012'de 55, 2013'te 64, 2014'te 58, 2015'te 52, 2016'da 16, 2017'de 11, 2018  3 gemi,  Eylül 2019'a kadar hiç gemi gelmedi. Bu nedenle, Antalya limanının uluslararası platformdaki denizcilik şirketlerini limana daha fazla gemi getirmeleri için ikna etmesi gerekiyor. Ayrıca Antalya'nın Muratpaşa bölgesinde 2017 yılında yapımına başlanan kruvaziyer limanı projesi de devam etmektedir. Bu liman sayesinde Antalya'nın kruvaziyer turizminin daha da gelişmesi ve bölgeye ekonomik  fayda sağlaması bekleniyor. Ayrıca Termessos ve Olimpos gibi antik kentlere de ev sahipliği yapan Antalya, kruvaziyer  yolcularının günübirlik ziyaretleri için idealdir.

Bu alandaki çalışmaların devam edeceği ve  daha da geliştirileceği ifade ediliyor. Bu tür araştırmaların Antalya gibi ülkemizin önemli turistik bölgelerine odaklanması çok önemlidir. Bölgenin daha etkili bir yaklaşıma ihtiyacı var. Antalya turizm açısından önemli bir yer tutmaktadır ancak bu kruvaziyer gemileri için uygun alan yaratılmazsa bu turizmden küçük bir pay alacak şehirlerden biridir. Antalya'daki bu duruma son vermek için yapılabilecek şey, kruvaziyer turizmi için elverişli bir ortam yaratmaktır. Bölge için çok önemli bir gelir kaynağı olan kruvaziyer turizmini geliştirmenin tek yolu budur. Dolaylı iştiraki Global Liman İşletmeleri Holding'in Global Yatırım Holding A.Ş. (GLYHO), limanlarının QTerminals W.L.L.'ye satışına ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) bir açıklama yayınladı.GPH, daha önce söz konusu satış işleminin tüm gerekliliklerini yerine getirerek ve gerekli yasal onayları alarak, Port Akdeniz'in QTerminals'e 1.033.158.000 TL (140 milyon ABD Doları) işletme değeri karşılığında satışını duyurmuştu. 25.01. 2021 yılında tamamlanacağı açıklandı.Geçen Ekim ayında Londra Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamaya göre, satıştan elde edilen gelir, Kasım 2021'de Global Liman İşletmeleri tarafından geri ödenecek 250 milyon dolarlık Eurobond'un bir kısmını finanse edecek. Orta Doğu Antalya Liman İşletmesi (Port Akdeniz), Antalya Limanı'nı Ağustos 2028'e kadar işletme hakkına sahipti.

Asya ve Orta Doğu dahil  küresel pazarlara yönelik yük konteynerleri ile genel ve dökme yük taşımacılığında önemli bir rol oynayan Antalya Limanı, 2019 yılında 47,5 milyon dolar ciro elde etti. Antalya Limanı, İzmir-Mersin arasındaki yaklaşık 700 deniz mili kıyı şeridinde en büyük organize liman olmasıyla ünlüdür. Liman, yıllık ortalama 1.500 gelen gemi, 4 milyon ton genel ve dökme yük ve 350.000 TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahiptir. Antalya limanını işleten Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş., liman bölgesi dışında lojistik hizmet veren acenteleri ortadan kaldırmak için Antalya'da faaliyet gösteren konteyner hattı acenteleri, Medlog Lojistik Denizcilik Turizm A.Ş. ve MSC Gemi Acenteliği ile işbirliği yaptığını iddia ediyor. A.Ş.'nin 4054 sayılı Kanun'un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğine ilişkin soruşturması tamamlandı.Dosyanın 3 Mart 2022 tarihinde Rekabet Kurulu tarafından görüşülmesi sonucunda MSC Gemi Acenteliği A.Ş., Medlog Lojistik Gemicilik Turizm A.Ş.  Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş. 4054 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine ulaşamayacakları konusunda bilgilendirildiler. Maddenin ima ettiği idari cezaların uygulanmasına yer yoktur. Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'ye karar verildi.Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş., Medlog'un konteyner istif hizmetleri pazarında hakim durumda olması ve rakiplerinin bu pazardaki uygulamaları 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesine aykırıydı. Şirkete idari para cezası verildi. Lojistik Gemicilik,Tourism Inc. ve MSC Gemi Acenteliği A.Ş.'nin sahibi olan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'yi talep etti. 4054 sayılı Kanun'un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğine ilişkin soruşturma tamamlandı.Gördüğünüz üzere sizlere bu yazımızda Antalya Limanını anlattık.

GRL BİLİŞİM VE İNOVASYON A.Ş.
Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Sicil No: 53868 | Mersis No: 0411073318100001 | Kep Adres: grlbilism@hs01.kep.tr | Copyright© 2020