HAYDARPAŞA LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
HAYDARPAŞA LİMANI
  • 2022-09-19

HAYDARPAŞA LİMANI

İstanbul İli, Kadıköy İlçesi sınırları içinde bir yük aktarma limanıdır. Limanda 250.000 ton kaldırma kapasiteli yüzer vinç, 3 vapur, 2500 beygir gücünde 3  römorkör ve 2  palamar botu bulunuyor. Haydarpaşa tren istasyonu ile demiryolu bağlantısı vardır. Limana uğrayan 2000 grostonun altındaki gemilerin yedekte çekilmesine gerek yoktur. Çekici hizmeti günün 24 saati mevcuttur. Limandaki konteyner kara terminali 55.000 m2 alana ve yıllık 52.800 TEU kapasiteye sahiptir. Dökme malzeme tesisi 34.000 ton kapasiteye sahiptir. Yıllık 6 milyon tonun (MT) üzerindeki kargo hacmi ile Marmara bölgesinin en büyük konteyner limanı olup, Mersin ve İzmir limanlarından sonra Türkiye'nin en yoğun üçüncü  limanıdır. İstanbul ili Kadıköy ilçesi sınırları içinde bir yük aktarma limanıdır. Limanda 250.000 ton kaldırma kapasiteli yüzer vinç, 3 vapur, 3 2500 beygir gücünde römorkör ve 2 palamar botu bulunuyor. Haydarpaşa tren istasyonu ile demiryolu bağlantısı vardır. Bu da nakliye hizmeti vermeyi planlayan nakliye firmaları için güzel bir avantajdır.

Gelin şimdi de detaylı bilgilerle Haydarpaşa limanına bakalım.

Limanın inşaatına 20 Nisan 1899'da Anadolu Demiryolu Şirketi  tarafından başlandı. Şirket, 24 Mayıs 1924’Te yeni kurulan Türkiye tarafından devralınana kadar limanı işletti. 31 Mayıs 1927'de limanın yönetimi Bayındırlık ve İskan Nezareti'ne devredildi. 18.10.2010 Özelleştirme Dairesi (ÖİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu, Haydarpaşa gar rehabilitasyon projesi kapsamında alanın Milli Demiryollarından (TCDD) ÖİB'ye devretme çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Daha önce de şovda yer alan Aksu, Haydarpaşa'nın teklifinin yakında açıklanacağını söyledi. 

Haydarpaşa'nın çatısı, Alman mimarisinde kullanılan "dik çatı" şeklinde ahşap bir yapı olup, üzeri kayrak çatı ile örtülüdür. Çatıda öne açılan bir oda var. Merkez odanın üzerinde, saatin hemen üzerinde bir kartal amblemi bulunan ünlü istasyon saati bulunur. Kartal aslında Deutsche Bahn'ın amblemidir. İstasyonun tepesinde duran kartal, pençeleri arasında tekerlek benzeri bir şekle sahiptir. Kartal ve tekerlek daha sonra kronolojik sıraya göre dizilerek TCDD'nin amblemi haline gelen kanatlı bir tekerleğe dönüştürüldü. Bir tren istasyonu sadece yolcu ve tren peronlarından oluşmaz, çevresinde birçok önemli yapı da bulunur. Bunlardan en önemlisi istasyonun önündeki iskeledir. İskele İstanbul’da nakliyat için bir devrimdir.İskele, geç Osmanlı İmparatorluğu ve erken Cumhuriyet döneminde önemli yapılar tasarlamış ünlü bir mimar olan Vedat Tek tarafından yaptırılmıştır. İskeleyi bu kadar önemli kılan bir diğer özellik ise cephesinin dönemin ünlü bir  sanatçısı olan Kütahyalı Mehmet Emin Usta tarafından yapılmış olmasıdır. Bölgedeki son ve en önemli Osmanlı eserlerinden biridir. Son halinde ise nakliyat hizmeti veren nakliyat firmaları artmış ve nakliye İstanbul’da genel olarak artmıştır.

Liman özelliklerine de kısaca göz atalım.

PİLOTAJ: Limana giren ve çıkan gemilere bir rehber eşlik etmelidir.

Yedekleme: 2000 GT altı gemiler için römorkör Alma zorunluluğu yoktur.

Rehberlik hizmetleri, Japonya Sahil Güvenlik tarafından günde 24 saat sağlanmaktadır.  TCDD tarafından 24 saat çekici hizmeti verilmektedir.Elleçleme özelliklerine de bir göz atalım. Konteyner elleçleme, üç adet 40 tonluk portal vinç, bir adet  65 tonluk mobil liman vinci, bir adet 65 tonluk mobil liman vinci, beş adet lastik tekerlekli 35 tonluk transtainer ve 42 tonluk dolu konteyner 7 forklift ve 7  boş konteyner forklifti içermektedir. 8-10 ton kullanılmaktadır. Ayrıca dört adet 25 tonluk mobil vinç, iki adet standart ve yirmi adet kısa direkli forklift ve on beş adet traktör bulunmaktadır. Konteyner yükleyicileri ile 4+1 istifleme yapabilen, 80 adet soğuk hava depolu alt yapıya sahiptir.

Denizcilik sektörü uzmanlarına göre limanın  bölgede olması trafik sıkışıklığına neden oluyor. Bu nedenle yük taşımacılığından çıkarılması uzun süredir gündemde. Sektör uzmanları dünyaya yaptıkları açıklamada, “Gündemde hızlı tren bağlantıları var. Belki liman yolcu gemileri için de uygundur. Bu konunun hem ulaşım sektörünü hem de İstanbul'daki yaşamı büyük bir etkisi var. Bu bağlamda, her şey her an  değişebilir. Ancak liman olmama ihtimali de var. Türkiye'de TCDD'ye ait yedi liman bulunmaktadır. Altı tanesine (Alsancak hariç) işletme hakkını  serbest piyasa ekonomilerine verdiler. Ama Haydarpaşa bir liman değil, o yüzden öyle düşünmüyorlar. 1. Ordu Karargâhından Haydarpaşa'ya kadar olan ülkenin kargo sevkiyatlarını bitirdikten sonra boşaltıldığını düşünün. Haremin de yükseleceği söyleniyor. Bu açıdan konu tam olarak açıklığa kavuşmuş değil" dedi.İşte böylece Haydarpaşa’nın etkilerini ve özelliklerini gördük. Taşımacılık İstanbul’da günden güne artmıştır ve artmaya devam edecektir. Hepinize iyi okumalar dileriz.