PARSİYEL TAŞIMACILIK NEDİR | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
PARSİYEL TAŞIMACILIK NEDİR
  • 2022-09-19

PARSİYEL TAŞIMACILIK NEDİR

Parsiyel taşımacılıktan bahsetmeden önce taşımacılığın ne olduğundan bahsedelim. Taşımacılık son zamanlarda iç ve dış ticarette oldukça popüler hale gelmiştir. Taşıma denilince aklımıza hemen şehirler arası taşımacılık ve genel olarak uluslararası taşımacılık geliyor. Ülkeler arası taşımaya uluslararası taşımacılık denir. Ürünlerin bir ülkeden başka bir ülkeye taşınmasıdır. Taşımacılık sektöründe yer alan şirketler hem küresel hem de yerel pazarlarda faaliyet göstermektedir. Diğer şirketlerin rekabet ettiği bir ortamda, her şirket her zaman gelişmeye çalışır. Ülkenin ve işletmelerin gelişimi için çok iyi bir avantajdır. Taşıma çift yönlü olup, müşteri istediği zaman devam eder. Tek amacı müşteri beklentilerini  en hızlı, en kaliteli ve aynı zamanda en ekonomik şekilde karşılamaktır.  Taşımacılığı sıklıkla kullanan sektörler: ihracat şirketleri, ithalat şirketleri, nakliye şirketleri, nakliyat şirketleri ve lojistik şirketleridir. Girdi fiyatlarının artması bağlamında lojistik sektörü ulaşım için en uygun sektördür. Aynı zamanda lojistik sektörünün bir ulaşım aracı olarak değişmesi çok önemli. Lojistik sektöründe yer alan firmaların üretkenliği ve kalitesi gelişiyor ve küresel rekabette kendilerini gösterme fırsatları sunuluyor.

 Lojistik ve taşımacılığın en önemli unsuru olan ulaşım, malların bir yerden başka bir yere taşınmasıdır ancak bunu basit ve özlü bir şekilde açıklamak zordur. Biraz farklı ulaşım türlerinden bahsedelim. Taşımaların kendileri de birkaç kategoriye ayrılır. Başta da belirttiğim gibi taşımacılık şehir içi taşımacılık veya uluslararası taşımacılık olmasına göre uluslararası taşımacılık ve yurt içi taşımacılık olarak ikiye ayrılabilir. Genellikle yollar, demir yolları, denizler, hava, boru hatları, su yolları vb. farklı gruplardır. Ticaretle ilgili malların taşınması için  karayolu taşımacılığı, deniz taşımacılığı, hava taşımacılığı ve demir yolu taşımacılığı uygulanmalıdır. Örneğin, uzun mesafeli gönderiler için deniz taşımacılığı kullanılabilir, ancak hemen teslimat gerektiren gönderiler için hava taşımacılığı seçilmelidir. Bir yandan, kara taşımacılığının kapıdan kapıya teslimatlar için hala yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi, her ulaşım modunun kendine has özellikleri ve  avantajları vardır. Yine elbette  transit süre boyunca belirli kurallara uyulması ve doğru uygulanması gerekir. Uzun mesafeli ve uluslararası gönderiler için gereken adımların ülke ve şehre göre araştırdığınızı zaman karşılaşacağınız gibi değişebileceğini lütfen unutmayın.

Şimdi ise asıl konumuz olan parsiyel taşımacılığa gelelim. Lojistik sektöründe yaşanan hızlı değişimler ve buna ihtiyaç duyanların farklı ihtiyaç, istek ve beklentileri esnek çözümlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Esnek lojistik yöntemlerinin geliştirilmesinde müşteri gereksinimleri ve istekleri de dikkate alındı. Parsiyel taşımacılık, müşterilerimizin beklentilerini en uygun şekilde karşılamak için taşıma modlarımızdan biridir. Kısmen, kelimenin tam anlamıyla her şey anlamına gelmez. Kısmi kelime anlamı olarak  parça demektir. Esnek ve hızlı çözümlerin gelişmesi ile lojistik sektöründe sıkça kullanılan ve karşılaşılan bir terim haline gelmiştir. Bölünmüş teslimat, en genel tanımıyla, farklı firmalardan bir veya daha fazla alıcı tarafından  sipariş edilen ürün veya emtianın tek ve kombine sevkiyatlar halinde taşınması sürecine verilen terimdir. Yük teslimatları genellikle deniz, hava, kara ve demiryolu ile yapılır. Bölünmüş gönderi, malları veya ürünleri aynı taşıma modunda (konteyner, uçak, kamyon, kamyon, kamyonet veya vagon) farklı alıcılara göndermenize olanak tanır. Parsiyel taşımacılık,  farklı müşterilerden gelen mal, ürün veya yüklerin aynı taşıma aracı kullanılarak aynı güzergahta taşınmasının lojistiğidir. Parsiyel taşımacılık aynı zamanda genel yük taşımacılığı olarak da adlandırılır. Örnek vermek gerekirse parsiyel karayolu  taşımacılığı, İstanbul'dan Ankara'ya seyahat eden farklı kişilerin  tek bir tır, tır veya kamyonet ile eşya taşımasıdır. Parça taşımacılığında en temel amaç. Toplam kargo miktarı taşıma aracını doldurmasa dahi taşınması talep edilen tüm paketleri aynı yönde yükleyerek taşıma işlemini gerçekleştirecektir. Talep edilen her müşteri,  istediği bölgeye istenilen miktarda ürün göndermek isterse, talep, nakliye araçlarının (konteyner, uçak,  kamyon, kamyon, pikap veya vagon)  müşterinin istediği hizmeti karşılamaya yetmemesidir. yeterli ise, bir lojistik şirketinden yapılan taşıma, kısmen tanımlanmış taşıma olarak kabul edilir.

Parsiyel gönderiler için gönderi türü yurt dışı veya yurt içi olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılmaktadır. Kargo Türkiye içinde ise bu durum şehirlerarası parsiyel taşıma hizmeti olarak ifade edilmektedir. Türkiye'den kısmi sevkiyata veya başka bir ülkeden Türkiye'ye kısmi sevkiyata uluslararası parça sevkiyatı denir. Parsiyel taşımacılık dört farklı adımda gerçekleşir: rezervasyon, planlama, depolama ve sevkiyat. Bazı gönderiler için özel standartlar kullanılmaktadır. Bu ölçütler metreküp, ağırlık ve desi olarak sayılabilir. Parsiyel taşımalarda ağırlığın yanında taşınacak eşyanın miktarı da çok önemlidir. Kara yolu taşımacılığında parsiyel taşımalar için kullanılan çeşitli hesaplama esasları vardır. Bu hesap esasları yük metre, metreküp ve ağırlık hesap esasları olarak sıralanabilir. Kısmi yükü m3 formundan hesaplamak da çok önemlidir. Öncelikle taşınacak ürün veya eşyanın genişliği, uzunluğu, yüksekliği ve miktarı ile çarpın. Kısmi yük değerleri m3 sayılarından elde edilir.

Parsiyel taşımacılığın da kendi içinde türleri bulunmaktadır. Parsiyel gönderiler dört farklı gruba ayrılır. Bu türler kara, hava, deniz ve demir yoludur. En popüler parsiyel lojistik çözümlerinden biri de parsiyel kara yolu taşımacılığıdır. Bu prosedür, dağıtımın kara araçları kullanılarak güzergâh planlamasına göre yapılmasını sağlar. Araçlara ürün veya eşya yükleme işlemi kapıdan veya depodan yapılır. Parsiyel hava yolu taşımacılığı ile çeşitli ürünler güvenli bir şekilde taşınabilmektedir. Ürünler veya mallar havaalanında yüklenir. Tüm uluslararası gönderilerde olduğu gibi, uluslararası gönderilen ürünler de gümrük düzenlemelerine uygun olmalıdır.

Parsiyel nakliye çözümleri ayrıca konteyner ve açık kargo nakliye seçenekleri de sunulur. Deniz taşımacılığı, kargoların limanlardan gemilere yüklendiği ve gümrüklü kargo olarak taşındığı Türkiye'de kısmen kullanılmaktadır. Ray tercih edilen bir yöntem olmasa da kullanılabilecek alternatiflerden biridir. Başta Avrupa parça taşıma talepleri  olmak üzere tüm parça taşıma talepleri için kendinize uygun deneyimli operasyon ekibi ile süreci mümkün olan en doğru şekilde sürdürmesine yardımcı olan bir firma bulmalısınızdır.Parsiyel taşımacılığın avantajları da çok önemlidir gelin onlara göz atalım. Parsiyel lojistik hizmetlerinin sağladığı başlıca faydalar şunlardır:  Fiyatlandırma, yalnızca yük için gerekli alana göre hesaplanır. Bu nedenle, nispeten  düşük bir ücretle gönderilebilir. Teslimat tarihi, müşteri veya alıcı gereksinimlerine göre ayarlanabilir. Deniz, gökyüzü ve yol ile entegre edilebilir. Aynı rotaya aynı aracı yükleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Güzergah planlaması sırasında bekleme süreleri en aza indirilerek zamanında teslimat garanti edilir. Firmanız tarafından sağlanan Kilit Müşteri Yönetim Sistemi ile lojistik süreç raporlanır ve güncel bilgi akışı görüntülenir.

Son olarak da dezavantajlarına göz atalım. Tam taşıma oldukça seridir. Size özel bir hizmet sunmaktadır ancak parsiyel yükler genele hitap ettiği için diğer yükler yük için zorunludur.Parsiyel taşıma zaman içinde yavaştır. Kısmi teslimatlar, gümrükte takılma riski daha yüksektir. Diğer kargo işlemleri kargonun teslim süresini uzatacaktır. Gümrükleme süresi daha uzun olabilir.Tabii ki, kırmızı çizgide başka gönderiler varsa, sizin teslimatınız beklemek zorundadır. Araç tam dolu değilse depoda uzun süre kalma riski vardır.

Parsiyel taşımacılık düşünürseniz bunlara dikkat etmeniz gerekir.

GRL BİLİŞİM VE İNOVASYON A.Ş.
Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Sicil No: 53868 | Mersis No: 0411073318100001 | Kep Adres: grlbilism@hs01.kep.tr | Copyright© 2020