TAŞIMACILIKTA ARAÇ SİGORTA VE MUAYENESİNİN ÖNEMİ NEDİR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
TAŞIMACILIKTA ARAÇ SİGORTA VE MUAYENESİNİN ÖNEMİ  NEDİR?
  • 2022-07-29

TAŞIMACILIKTA ARAÇ SİGORTA VE MUAYENESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Taşımacılıkta Araç Sigorta ve Muayenesinin Önemi Nedir?

Trafik sigortası karşı kara yolu üzerinde meydana gelebilecek bir kazada oluşabilecek hasarı teminat altına alan bir sigorta türüdür. Kanunlar çerçevesinde sürücülerin ihtiyaç duyduğu sigortanın amacı, maddi hasar veya yaralanma durumunda zararları en aza indirmek ve haklarını korumaktır. Aracınız ve finansal durumunuz için en kapsamlı ve kazançlı sigorta için şirketleri iyice araştırmalısınızdır.

Taşıma sigortası nedir diyecekseniz de şöyle açıklayabiliriz: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda öngörülen zorunlu trafik sigortası, bir kaza durumunda karşı tarafın zararını tazmin etmek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Bu, mağdurun zorbalığa uğramasını önlemek için bir önlem olarak görülebilmektedir. Eğer kara yolu taşımacılığı düşünüyorsanız sigortanız olmak zorundadır.

Sorumluluk sigortası nedir sorusunun cevabı da taşıma sigortasıdır. Kasko olarak da bilinen uygulama esası, "Kara yolu Taşıtları Mali Sorumluluk Sigortalarında Gümrük Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik" ile belirlenmiştir.

Trafik sigortası, belirlenen limitler dahilinde yıllık olarak güncellenen ve takip gerektiren bir uygulamadır. Poliçenin her yıl düzenli olarak güncellenmesi, ihmal sonucu meydana gelebilecek bir kaza durumunda araç sahibine ekonomik fayda sağlayacaktır. Bir kaza meydana gelirse, kazaya neden olan kişi, karşı taraf aracın hasarını, sürücü ve diğer yolcuların sağlık giderlerini, hastane masraflarını, ölümlü bir kaza durumunda ölüm tazminatını ödemek zorundadır. Aksi takdirde haciz, ölüm cezası ve hapis gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu konu oldukça önemlidir çünkü yasalara dayanmaktadır. Sigortacılar, primlerin düzenli olarak ödendiği agresif nakliye sigortası sayesinde yüksek geri ödemeleri karşılamaktadırlar. Ek olarak, taşıma sigortası sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Taşıma sigortası ne işe yarar diye soracak olursanız da şöyle açıklayabiliriz: Zorunlu sigortanın bir parçası olan trafik sigortası, trafik kazalarından kaynaklanan yaralanma ve maddi hasarlardan korunmanıza yardımcı olmaktadır. Taşıma sigortasının kapsamı poliçenin ek garantisine göre genişletilebilmektedir. Sigortam.net üzerinden en ucuz sigorta teklifini alarak tüm olumsuz koşullardan kendinizi koruyabilme imkanınız bulunmaktadır.

Trafik sigortası, kazadan sorumlu kişinin ödemekle yükümlü olduğu tazminatı sigorta şirketinin karşılayacağını garanti etmektedir. Poliçenin kapsamı şehir içi ve şehir dışında araç kullanırken meydana gelebilecek bir kaza durumunda araç sahibinin ekonomik kaybını azaltmaktadır. İhmalkar kaza durumunda politika; maddi hasar, maluliyet, üçüncü şahıs maluliyet, ölüm ve yasal masraflar gibi daha büyük mali yükleri karşılayabilmektedir. 

Aracın özelliklerine göre en kapsamlı poliçeyi seçmek, kaza anında maddi zararı en aza indirmek demektir. Bir kaza durumunda, diğer sürücüler ve diğer yolcular sigortalı değilse, tıbbi masraflar sorun olabilmektedir. Ulaşım sigortası kapsamında yaralıların tedavi ve ilaç masrafları tamamen sosyal sigorta kurumları tarafından karşılanmaktadır. Oldukça önemli olan bu sigortanın önemine geçmeden önce neleri kapsadığına bakmamız gerekmektedir çünkü birbirleriyle alakalıdırlar. Kasko poliçesinin kapsamı ve maliyeti, sigorta şirketine ve aracın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Uygun bir sözleşmeye sahip olmak için sigorta poliçesini incelemeniz, ana teminat ve ek teminat hakkında bilgi almanız, çeşitli sigorta tekliflerini değerlendirmeniz ve tüm ihtiyaçları sigorta poliçesine dahil etmeniz gerekmektedir. Sigorta primlerinin miktarı nakliye sigortasının kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Karşı taraflara, üçüncü taraflara ve kamu malına verilen zararlar poliçeye tabidir. Örneğin, bir trafik kazasında yolda bir ışık direğine çarparsanız veya trafik levhasını devirirseniz, sigorta şirketiniz hasarı karşılayacaktır. Sadece kamu malları değil. Ödeme ayrıca dükkanlar, evler ve bahçeler gibi üçüncü şahıs ürünlerini de içermektedir. Aynı zamanda taşıma sigortası; fiziksel zararın tazmini, ilk bakım ve tedavi sırasında ortaya çıkan maliyetler, daha ciddi olaylarda hayatını kaybedenlerin cenaze masrafları ve yakınlarına tazminat ödenmesi, tedavi sırasındaki yaralanmalar ve  maddi kayıpları karşılamaktadır. Dahası, bu iş için yetersizlik beyanı alanlar için tazminat ve garantiyi içermektedir. Başınıza gelen kazadan sorumlu değilseniz, ancak başka bir davada dava açılırsa, avukatınız ve dosya masrafınız da poliçe kapsamında karşılanmaktadır. Sigorta teminatı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen limitler dahilinde belirlenmektedir. Araç başına hasarı 50.000 TL ile sınırlandırmaktadır. Kaza başına ödeme ortalama 100.000 TL'dir. Nakliyat Sigortası Ana teminatlar, ek teminatlar, türleri, hasarsızlık ikramiyeleri ve ek primler değişiklik göstermektedir. Araç tipine ve sigorta şirketine bağlı olarak çeşitli teklifler sunulmaktadır. Sigorta poliçenizin kapsamını genişletmek için ek teminat arama şansınız vardır. Ek garanti, kaza sigortası, yangın koruma paketleri, yol yardımı, gönüllü sorumluluk ve mini onarım sigortasını içermektedir. Nakliyat sigortası yaptırmak istiyorsanız temelde iki temel paket vardır. Sözde standart ve tamamlayıcı politikaların kapsamı farklıdır. Standart politika, 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında gerekli ödemeleri takip etmektir. Ek taşıma sigortası ise daha geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Şimdi araç sigortasının ne olduğu ve hangi teminatları sunduğu ile ilgili soruları yanıtladık. Birçok kişi araba sigortasının neden önemli olduğunu bilir ancak güvenli sürüş için bu konuyu bireysel olarak konuşmakta fayda vardır. Gelin önemine bakalım. Sigorta şirketlerinden kolayca temin edilebilen kasko sigortasının birçok avantajı vardır. Örneğin kasko sigortasının en önemli avantajı karşı taraftaki hasarların sigorta şirketi veya devlet tarafından karşılanmasıdır. Ancak bir sorun çıktığında sigorta şirketinin elinden gelen her şeyi yapacağını bilmek aynı zamanda soruna zaman ve bütçe harcanmasını da engellemektedir. Sigorta, bir noktada canınızı ve malınızı güvende tutmak anlamına gelmektedir. Risk alanına bağlı olarak farklı sigorta türleri vardır. Sağlığınız için değişebilen sağlık sigortası, eviniz veya eşyalarınız için ev sigortası, araba sigortası veya arabanızı kapsayan ulaşım sigortası ile kendinizi çeşitli risklere karşı koruyabilmektedir. Sigorta, hayatınızdan beklenmedik masraflardan kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Kabul ettiğiniz poliçeye bağlı olarak birçok maliyetten kurtulabilir veya maliyetin sadece bir kısmını ödeyerek bütçenizden tasarruf etmektesinizdir. Sigorta sayesinde kayıpsız sigorta yaptırarak konforlu bir şekilde yaşayabileceksinizdir. İhtiyaçlarınızı karşılayan sigorta ile geleceğinizi güvence altına alma imkanınız vardır. Tüm bu saydıklarımız yapacağınız taşımacılığın en güvenli halde olması için gerekmektedir. Şimdi de taşımacılık için bir diğer önemli unsur olan araç muayenesinin önemine gelelim. Araç sahibi aracın bakımını düzenli olarak yapsa dahi araçtaki arızalar görünmeyebilmektedir. Ayrıca, iş yükleri nedeniyle birçok insan arabalarına gereken özeni göstermez ve bakımını ihmal etmektedir. Bu durumda bir kazanın yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Düzenli araç sahibi kontrolleri, araçtaki kusurları bulmayı ve trafiğe güvenli erişimi sağlamayı amaçlamaktadır. Araç muayenesi sırasında yapılan uygulamalar araçtaki kusurları tespit eder ve bu kusurları gidererek aracın güvenliğini sağlamaktadır. Bu, araç sahiplerinin ve diğer araç sahiplerinin güvenliğini sağlamaktadır. Çoğu trafik kazasında araç kusurlarının yer aldığı iyi bilinmektedir. Bu nedenle araç sahibinin bu noktada aracı düzenli olarak kontrol etmesi, ettirmesi önemlidir. Araç muayenesi sadece can güvenliğini sağlamakla kalmaz, aslında aracın  ömrünü uzatmaktadır. Arabanızı sürerken, kendinizi ona zarar verirken görmezsiniz. Araç bakımı yaptırmadan, yaptığı herhangi bir hasar fark etmeden aracı kullanmaya devam ederseniz taşımacılığınızı ve hayatınızı riske atabilirsiniz bu noktada araç muayenesi, araç kusurlarının belirlenmesine ve bu kusurların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Tüm bu saydıklarımız aynı zamanda arabanızın ömrünü de uzatacaktır.