ZEYTİNBURNU LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ZEYTİNBURNU LİMANI
  • 2022-09-30

ZEYTİNBURNU LİMANI

ZEYPORT ZEYTINBURNU LİMAN İŞLETMELERİ A.Ş. 1998 yılında "Yük-Yolcu" seferleri yapan gemiler için  Ticaret Denizcilik Bölümü bünyesinde 7 kuruluşun ortak girişimi ile kurulmuş ve liman Mayıs 2018'de işletmeye açılmıştır. İstanbul'un Avrupa yakasındaki tarihi yarımadaya çok yakın konumu, beş yolu ve dört  Ro-Ro rampası ile  1082 metre uzunluğunda. 6 metreye kadar güvenli bir yaklaşım sağlar.  2005 yılında Valilik kararı ile Boğaz'ın güney girişindeki demirleme alanlarından transit geçiş, gümrüklü gemilerin seferleri için hareket noktası olarak belirlenmiştir. 29 Şubat 2016 tarihinden itibaren Zeyport, giriş ve çıkışta yolcular için kalıcı bir deniz hudut kapısı olarak ilan edilmiştir. Coğrafi konum avantajı ile Zeytinburnu limanı zamanla önemli bir gemi ikmal limanı haline gelmiş ve denizcilik sektörünün gelişimine büyük katkı sağlamıştır. "Gemi İkmal Alanı"nın ikmal işlemlerinin %80'i Zeyport limanı üzerinden yapılmaktadır. Gemiler, genelde nakliye hizmeti vermeyi amaçlayan nakliye firmalarına aittir. Zeyport limanı gemi parçaları, kuru gıda ve sarf malzemelerinin depolanması için 750 m2 kapalı ve 250 m2 açık  antrepo alanına ve 250 m2 soğuk hava deposuna sahiptir. Mürettebat değişimi için stratejik bir noktanın yanında; Süper yatlar ve süper yatlar da dahil olmak üzere yatlar ve yolcu gemileri için  gümrük ve pasaport işlemleri  Zeyport yolcu salonunda tek bir noktadan gerçekleştirilir. Zeyport Limanı, yılın 365 günü 7/24 hizmet vermektedir. Bu avantaj ise nakliyat hizmetini sürekli kılar ve nakliyat firmaları bu yüzden sıkça tercih etmektedir. Zeytinburnu, İstanbul ilinin bir ilçesidir. 1 Eylül 1957'de ilçe olmuştur.  Çatalca yarımadasının Marmara Denizi'ne bakan yamaçlarının bu denize bitişik olduğu Trakya'nın güneydoğusunda yer alır ve şehir içi oldukça düzenlidir. Şehirden surlarla, E-5 kara yolu sınırından ve havalimanından 15-20 dakika tarihi yarımadadan ayrılmaktadır. Bu nedenle İstanbul'un dışa açılan önemli bir penceresidir. Doğusunda Fatih, kuzeydoğusunda Eyüpsultan, kuzeyinde Bayrampaşa, batısında Güngören ve Bakırköy, kuzeybatısında Esenler, güneyinde ise Marmara Denizi ile çevrilidir. Taşımacılık İstanbul’da oldukça gelişmiştir bu gelişmişliği Zeytinburnu Limanına borçludurlar desek yalan olmaz.

Mayıs 1999'dan beri faaliyette olan Zeytinburnu Limanı'nın, yolcuların giriş ve çıkışlarında kalıcı deniz hudut karakolu olarak belirlenmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Zeytinburnu'ndaki Zeyport limanının deniz sınırına giren ve çıkan yolcular için kalıcı geçiş kapısı olarak belirlenmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kararın yürürlülüğe girmesiyle nakliye İstanbul’da artmaktadır. Zeytinburnu Zeyport limanının deniz sınırındaki yolcular için düzenli bir geçiş kapısı olarak belirlenmesi; İçişleri Bakanlığı tarafından 4/2/2016 sayılı ve 85088 sayılı, Bakanlar Kurulu tarafından 29 Şubat 2016 tarihinde 5682 sayılı Pasaport Kanununun 1 inci maddesi uyarınca karara bağlanarak Resmi Gazetede yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 6 Mayıs tarihli Gazete yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

ÇANTA DEPOLAMANIN BİR PARÇASI OLARAK VARIŞ HİZMETİ

 Yolcu treni

 Yüksek hızlı yolcu treni

 Ro-Ro Treni

 Genel kargo gemisi (bavullarla uğraşan)

 İÇ KABOOTAJDA SERVİS TEKNESI

 2300 - 0600 saatleri arasında sefer yapan gemilere hizmet [Kartal - Zeyport] 

 Oil Barcs'ta demirleme hizmeti

 Acente gemileri için demirleme ve konaklama hizmetleri

 01/01/2008 Genelgesi

 Rehberlik Hizmeti

 Kıyı Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlanan rehberlik hizmeti. Genel depo yönetimi A sınıfı

 Depo 220 m2 müstakil alanda 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Zeyport, TDI İstanbul Limanı'nın Karaköy ve Salipazarı limanlarının yetersiz kalması üzerine 1998 yılında Denizcilik Bakanlığı IMEAK (DTO)'nun girişimiyle ve Denizcilikten Sorumlu Bakan Yardımcısı'nın izniyle kurulmuştur. 1999 yılı Mayıs ayında kurulmuş ve liman işletmeye alınmıştır. Gümrük alanında bagaj ticareti pazarına giden gemilerin hizmet verdiği limanımızdan Karadeniz limanlarına seferler yapılmaktadır. Serbest bölgede,ülkede faaliyet gösteren gemilere hizmet verilmektedir. Ayrıca gemileri, İstanbul Valiliği'nin takdirine bağlı olarak, boğazdan geçen ve İstanbul Limanı sınırları içinde demirleyen gemilerle  Zeybort Limanı'ndan muhabere yapmaktadır.Limanda, İstanbul Liman Başkanlığı Denetim Ofisi, Gümrükler Genel Müdürlüğü, Karaköy Yolcu Odası, Karaköy Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, İstanbul Gümrük Muhasebe Müdürlüğü, İEM Liman Şube Müdürü. Pasaport dairesi başkanlığı ve güvenlik dairesi başkanlığı, Karaköy Sahil Sağlık Kontrol Merkezi'nin sağlık birimleri çalışmakta olup , mükellefin resmi makamlar nezdindeki tüm işlemleri aksatılmadan yürütülmektedir. ISO 9001:2000 belgeli Zeyport limanı, kalite yönetim sistemi şartlarını etkilemeden müşteri memnuniyetini sağlayarak ülke ekonomisine katma değer yaratacak turizm ve yolcu limanı sektöründe lider olmayı hedeflemektedir. Zeyport Limanı, Atatürk Havalimanı'na 14 km uzaklıkta , toplam 40.000 m2 alan üzerine inşa edilmiştir.Salıpazarı Limanı 12 km uzaklıktadır.Tabii bu kadar hizmet veren bir limanda yoğunluk olması kaçınılmazdır.

Zeytinburnu açıklarında Marmara Denizi'nde Boğaz'ı geçmek için sıraya giren gemiler yoğunluk yarattı. Gemilerin bolluğu bir liman gibidir. Marmara Denizi'nde, Zeytinburnu ve Bakırköy açıklarında, Boğaz'dan geçmek isteyen gemilerin beklemesi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Sırasını bekleyen kuru yük gemileri Zeytinburnu ve Bakırköy açıklarında demir atarken beklemeye başladı. Boğaz'da trafiğin genişlemesi ve gemilerin geçişi ile yoğunluk zamanla azalır. Nakliyat İstanbul için her zaman yoğun ve zor bir sektör olmuştur zaten.Son olarak Zeytinburnu hakkında da çok fazla proje düşünülmektedir.

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Bölgesi'nin (İBB) cumhurbaşkanı adayı Binali Yıldırım'ın planları arasında kesintisiz bir Zeytinburnu plajı var. Ancak kıyı yoğun sedimantasyon ve yapılaşma riskiyle karşı karşıyadır. Ataköy Marina Alışveriş ve Yaşam Merkezi projesinin ardından, tartışmalı Ataköy sahil kulelerinin yakınında Yenikapı Rallisi alanının yanında büyük bir yat projesi planlanıyor. TMMOB Mimarlar Departmanı uzun yıllardır projeye karşı çıkıyor.2007 yılında alüvyal alanın önünü açan imar planlarının  iptal edilmesinden sonra, projenin önünü açan yeni imar planları 2 Mayıs 2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sessizce onaylandı. 2018. Dilekçede daireler, 2007 yılında Daire aleyhine açtıkları davayı yineleyerek, mahkemenin kıyıdaki yeşil alan bütünlüğünün bozulacağını söyleyerek imar planlarını bozduğunu yineliyorlar. Alanda 114.000 metrekarelik mevcut bir dolgu alanı olduğu ve üzerinde dinlenme tesislerinin bulunduğu gösterilmiş olup, yukarıda bahsedilen ölçekli plan ile 292.000,625 metrekarelik ek dolgu alanı önerilmiştir. İmar planlarının iptali talep edilen dilekçede,İstanbul'un kültürel ve tarihi miras açısından tartışmasız en iyi değerlerine sahip bölgesi olan tarihi yarımadanın kruvaziyer limanından etkileneceğine işaret edildi.

Projeye tepki gösteren CHP eski Milletvekili Hüseyin Sağ,“AKP rejimi döneminde Zeytinburnu ve Bakırköy sahillerinde durum ortada. İstanbul'daki eşsiz yapılardan adeta somut bir bütün oluşturuluyor. Projenin ortakları arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imam hatip lisesinden arkadaşı Mehmet Emin Erkan'ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Erkan Grubu da yer alıyor. Holding'in internet sitesinde yer alan projede,"Kruvaziyer ve özel yatlar için lojistik hizmet veren rıhtımlar, yolcu salonları, yeme-içme, dinlenme ve konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, spor tesisleri ve sağlık hizmet tesisleri ile İstanbul'u birbirine bağlayan İstanbul Liman Projesi" yazıyor. geziler için bir hareket limanı Uluslararası itibarı ve deniz mühendisliğinde zengin deneyimi olan yüzer uzmanlardan oluşan bir ekiple hazırlanan proje, sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da adından söz ettirecek bir proje olacak” dedi.