AKTAŞ SINIR KAPISI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
AKTAŞ SINIR KAPISI
  • 2022-09-05

AKTAŞ SINIR KAPISI

Aktaş Sınır Kapısı, Türkiye ile Gürcistan arasında Çıldır ilçesine bağlı Kenarbel köyüne bağlı bir Türk sınır kapısıdır. Ülkemizi Gürcistan'a bağlayan üç sınır kapısından biridir. Dolayısı ile uluslararası taşımacılıkta rolü büyüktür. 2013 yılında 76.000 m² alan üzerine temel atılmıştır. Yatırım maliyeti 450 milyon TL olup Ekim 2015'te açılmıştır. 19.837 m² kapalı alana sahip olup toplam 6 peron, 3 giriş ve 3 çıkışa sahiptir. Kars'a 110 km uzaklıktadır. Karayolu üzerinde Kars'tan Gürcistan sınırına kadar olan mesafeyi yaklaşık 50 km kısalttı. Sınırdan Tiflis'e 4 saatte ulaşım sağlıyor. Yeni sınır karakolundan 240 kilometre uzakta, daha büyük bir pazar olan Azerbaycan'a girmek de mümkün. 2016 yılında yapımına başlanan ve Mozeret Geçidi'ni 2.159 metrede geçecek olan 2,5 km'lik Aşık Festival Tüneli'nin tamamlanmasıyla kısa sürede ulaşım daha kolay ve önemli hale gelecek. Tünelin 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. Ticaret Bakanlığı verileri; Nispeten yeni bir sınır karakolu olmasına rağmen, yolcu ve araç trafiği için büyük bir potansiyel gösteriyor.

18 Ekim 2015'te açıldı. Deniz seviyesinden 1788 metre yükseklikte bulunan sınır karakolunda altı platform, üç geliş ve üç gidiş var. Otomasyon, kartlı geçiş ve kapalı devre video sistemi ile donatılmıştır. Kapının içinde gümrük memurları için konaklama yeri bulunmaktadır. Kapı, Aktaş Gölü'nün kuzey kıyısında yer almaktadır. Burası Gürcistan'ın Türkgözü Sınır Kapısı ve Sarp Sınır Kapısı'ndan sonra üçüncü sınır kapısı.

 76.000 m2 alana hizmet veren Çıldır-Aktaş sınır kapısında 19.837 m2 kapalı alan, 3  giriş ve 3  çıkış olmak üzere toplam 6 platform inşaatına başlandı. Aktaş Gümrük Genel Müdürlüğü, 15 Ekim 2012 tarih ve 28442 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2012/3723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile birlikte kullanılmasına karar vererek 18 Ekim 2015 tarihinde  faaliyete geçmiş, girişe açık bir kuruluştur. ve yolcu ve eşya taşıma araçlarının çıkışı, ticari faaliyet yerleri, sınır geçişleri, ancak bir gümrük idaresi; Toplu olarak 76.000 m² alan üzerinde transit sınır kapısı olarak  faaliyet göstermektedir. Ülkemizden transit geçen yolcu, eşya ve araçlar; Gürcistan, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan'a gelir veya gider. Gümrük ve Turizm Ticaret A.Ş. TOBB ajansında. Aktaş Gümrük Genel Müdürlüğü, kendi alanında hatta nakliye firmalarıyla da birlikte faaliyet gösteren kuruluş olarak hareket etmektedir. 18 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak kurulan ve 29092 sayılı onaylı Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün 14 Temmuz 2016 tarihinde faaliyete geçmesiyle Bölge Müdürlerimiz ile irtibat faaliyetlerine devam etmiştir. Ardahan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı 2015 yılından bu yana sürekli artan tır trafiği ile dikkat çeken, Türkiye'nin uluslararası taşımacılıkta Gürcistan üzerinden nakliyat firmalarıyla Kafkasya ve Orta Asya'ya açılan kilit noktalarından biri.

 Başta Orta Asya olmak üzere diğer ülkelerle ithalat ve ihracatta önemli bir köprü olan sınır kapısı, özellikle nakliye hizmeti veren modern binalar, kısa süreli servisler ve bağlantı yolları nedeniyle son yıllarda uluslararası taşımacılık şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Nakliyat hizmeti daha kısa ve daha güvenli verilir. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle rota değiştiren tırların yoğun olarak kullandığı Çıldır-Aktaş sınır kapısındaki mal ticareti rekor seviyeye yükseldi. 2020'de 36.000, 2021'de 48.000 tır bulunan gümrüklerde bu yılın ilk altı ayında bu rakam 59.000'e çıktı. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada, Orta Asya'ya açılan üç Türk limanından biri olan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ve Türkgözü Gümrük Kapısı'nın Ardahan'da bulunduğunu söyledi. 2016 yılında Çıldır-Aktaş'ın nasıl modernize edildiğini anlatan Demirci, “Modernizasyon çalışmalarının ardından çok sayıda tır Aktaş gümrük kapısına geldi. Bu kapının önemi ekonomik ve ticari nedenlerle artmış ve bundan sonra da artmaya devam edecektir." dedi. Demirci, Rus-Ukrayna savaşı nedeniyle Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki yüksek yoğunluğa dikkat çekerek, "Burada  hızlı servis ve daha rahat trafik sağlanıyor. Orta Asya'da açık olan 3 kapıdan 2'si Ardahan'da olduğu için, bölge üzerinde büyük etkisi olan bir şehir, bence stratejik olarak önemli" dedi.

Tabii her zaman iyi tarafları da olmamaktadır. Gürcistan'a açılan üç Türk sınır karakolundan biri olan Çıldır'daki Aktaş, Sarp ve Türkgözü sınır karakollarında yapılan modernizasyon çalışmaları nedeniyle, son aylarda nakliye hizmeti veren araç ve tır yoğunluğu arttı.

 Ortadoğu ve Batı ülkeleri için Kafkasya ve daha sonra Orta Asya ülkeleriyle ticari ve sosyal ilişkilerin kurulmasında büyük önem taşıyan Aktaş sınır kapısı, ana sınır kapılarından biridir.Birimleri ile Türkiye'nin modern dünyası, gümrük bölgeleri ve gişeler. . Gürcistan'a açılan ve ulaşım kolaylığı nedeniyle özellikle uluslararası nakliye şirketlerinin kamyonlarının tercih ettiği Aktaş sınır kapısı, yeni  kapı olmasına rağmen İspanya'dan Çin'e uzanan  İpek Yolu üzerinde hızla gelişen bir sınır kapısı haline geldi.

 Ortadoğu ve Batı ülkelerinin Kafkasya ve daha sonra Orta Asya ülkeleriyle ticari ve sosyal bağlar kurması açısından büyük önem taşıyan Aktaş sınır kapısı, birimleriyle Türkiye'nin önemli modern sınır kapıları arasında yer almaktadır. Gümrük bölgesi ve gişeler oldukça yoğundur. Gürcistan'a açılan ve ulaşım kolaylığı nedeniyle özellikle uluslararası nakliye şirketlerinin kamyonlarının tercih ettiği Aktaş sınır kapısı, yeni  kapı olmasına rağmen İspanya'dan Çin'e uzanan  İpek Yolu üzerinde hızla gelişen bir sınır kapısı haline geldi. Personel değişim ve ihtiyacı hat safhadadır. Son aylarda yoğun insan ve araç trafiğine sahne olan Aktaş sınır kapısının Kafkasya'ya açılması ve İpek Yolu'nun tarihi güzergahı üzerinde olması nedeniyle önemli olduğunu kaydeden sakinler, 'öyle' olduğunu ve görkemine hizmet etmesi gerektiğini söylüyor. nitelikli insan gücü ve yeterli  teknik ve malzeme birimi eksikliğini telafi ederek. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından tırlar yön değiştirerek Ardahan'daki Çıldır-Aktaş gümrük sınır kapısına yöneldi. Sınır karakolunda uzun tır kuyruğu 7 km'ye ulaştı. Çıldır-Aktaş sınır kapısı, Türkiye'nin Kafkaslar ve Asya'ya açılan sınır kapılarından biridir. Ardahan Kapısı 2015 yılında kullanıma açıldı. O zamandan beri sınır kapısı en yoğun günlerini yaşadı. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle tırların rotası değiştirilerek doğudaki gümrük sınır kapılarında trafik sıkışıklığı yaşandı. Çıldır-Aktaş gümrük kapısındaki kuyruk 7 km'yi buluyor. Kamyoncular ve diğer taşımacılık hizmeti yapanların da  bekleyişlerinin sona ereceği günü sabırsızlıkla bekliyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin devam etmesiyle sınırdaki yoğunluğun daha da artması bekleniyor.

Son olarak Ardahan Belediye’sinin kendi yaptığı açıklamalarla yazımızı toparlayıp özetleyelim. Sınırların yeniden açılması girişimleri sonucunda alınan kararlar, ülke ve ilimizin ekonomisine önemli bir değer katmakta ve ülkemizin kalkınmasına ve sürdürülmesine ayrıca taşımacılık ve nakliye hizmetlerinin iyileşmesine  de katkı sağlamaktadır.İş faaliyetlerini aşağıdaki şekilde sürdürmek; 

  1. Aktaş sınır kapısı 5 Mart 2022 Cumartesi günü yolculara yeniden açıldı.Taşımacılık durumununda artıl olması beklenen aktaş sınır kapısı uluslararası taşımacılıkta ön plana çıkacağa benziyor.
  2. Posof Türkgözü Sınır Kapısı ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) , Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürlüğü (GTİ) tarafından Ramazan ayı boyunca sorun çıkarmayacak şekilde düzenleniyor. Sınır karakolunun yeniden modernizasyonu kapsamında devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle ülkemize gelen sakinlerin ve turistlerin  güvenliği tatilin ilk gününde (2 Mayıs 2022 Cumartesi) yolculara açılacak. Basına ve kamuoyuna duyurulur.