ANKARA ŞEHRİ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ANKARA ŞEHRİ NAKLİYE
  • 2022-08-29

ANKARA ŞEHRİ NAKLİYE

5 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye'nin başkenti ve ikinci büyük şehri olan Ankara, 20'den fazla üniversitesi olan bir öğrenci şehridir. 25 ilçeden oluşan Ankara Valiliği, yıl boyu süren sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal aktivitelerin yanı sıra sanayi bölgeleri, üst düzey bürokrasi, uluslararası kuruluşlar ve STK faaliyetleri ile zengin ve hareketli bir şehirdir. Ankara, Orta Anadolu'nun kuzeybatısında, Kızırılmak ve Sakarya nehirleri arasında yer alır ve 25.437 km² yüzölçümüyle Türkiye'nin üçüncü büyük şehridir. Ankara, deniz seviyesinden ortalama 850 m yükseklikte  karasal bir iklime sahiptir. Sonuç olarak, kışlar soğuk ve karlı, yazlar kuru ve sıcak, geceler ise serindir. Yağışların çoğu ilkbahar ve sonbahardadır ve Ocak ayında yıllık ortalama  sıcaklık mevsime bağlı olarak 0 °C civarındadır. Nisan ayında 17 derece. Temmuz ayında sıcaklık 25 °C, Ekim ayında ise 20 °C'dir.

 Ankara'da ulaşım da çok önemlidir. Bu ulaşım sayesinde şehir içi ve şehirler arası ulaşım hizmeti yapılır. Ankara'da eve taşımacılık da yaygındır. Ankara şehir merkezine 28 km mesafedeki Esenboğa Uluslararası Havalimanı'ndan iç ve dış hat uçuşları ile hizmet verilmektedir. Havalimanı, kapalı ve açık otopark, restoranlar, alışveriş, bankacılık, araç kiralama ve taksi hizmetleri sunmaktadır. BELKOAIR otobüsü, şehir merkezi ile havalimanı arasında günde 24 saat çalışmaktadır. Ankara'ya kara yolu ulaşımı Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali'nden (AŞTİ) yapılmaktadır. Tesis, restoranlar, depolar, ATM'ler ve taksi hizmetleri ile Avrupa'nın en büyük otobüs terminallerinden biridir. AŞTİ merkezi bir konumdadır, bu nedenle şehir merkezinde hemen hemen her yere ulaşan minibüs, metro ve otobüs hatları bulunmaktadır. Ayrıca Ashti'den Esenboğa Uluslararası Havalimanı'na 24 saat ulaşım imkanı bulunmaktadır. Demir yolu taşımacılığı açısından Ankara, ülkenin doğusunu ve batısını birbirine bağlamaktadır. Ankara - İstanbul, Ankara - İzmir, Ankara - Balıkesir, Ankara - Isparta - Burdur, Ankara - Zonguldak, Ankara - Adana, Ankara - Elazığ - Diyarbakır'a trenle ulaşılabilir. 2016 yılında yapımı tamamlanan bu hızlı tren istasyonunda sadece ulaşım hizmeti değil, ticari alanlar, kafeler, restoranlar, oteller gibi sosyal ve kültürel hizmetler de sunuluyor. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya arasında hızlı tren seferleri bulunmaktadır.

Şimdi ise asıl konumuz olan lojistik yani nakliyeye gelelim. Lojistik hub veya dağıtım merkezi, nakliye, depolama, dağıtım, ithalat/ihracat, gümrükleme, sigorta ve bankacılık gibi lojistik hizmetlerin toplu olarak sağlandığı belirli bir alandır. Gökyüzüne (havaalanına) veya denize (limana) yakın bir dağıtım üssü. Coğrafi, fiziksel ve altyapı bağlamına bağlı olarak, yerellikleri onları bölgesel, uluslararası ve küresel düzeyde lojistik açıdan çekici hale getirebilir (Kara, Tayfur ve Basık, 2009: 80). Nakliye merkezleri çoğunlukla büyük şehirlerde ve  genellikle kara yolu ve demir yolu bağlantılarının beklendiği trafik alanlarına yakın bölgelerde seçilir. En önemli dağıtım merkezleri New York, Los Angeles, Paris, Hamburg, Rotterdam, Tokyo, Hong Kong ve Dubai'dir (Karataş, 2017: 4). Aslında 1970'li yıllardan itibaren Avrupa'da "Monomura" kavramı ile lojistik üsler ortaya çıkmıştır. O zamandan beri de nakliyat hizmeti verirler. Avrupa'nın nakliye sektörü  1 trilyon Euro'nun üzerine çıktı, ancak lojistik merkezler, iletişim ağları ile birbirine bağlanan uluslararası şirketler, araştırma ve teknoloji geliştirme merkezleri, üniversiteler ve danışmanlıklardan oluşan yapılara dönüştü. Devlet, bu dağıtım merkezlerinin geliştirilmesi için kılavuzlar oluşturmuş ve özel programlar uygulamıştır. Avrupa Birliği, AB içindeki bu merkezleri desteklemek için 1991 yılında kurulmuştur.

Lojistik Merkezler Birliği'ni (Europlatforms) kurdu. Söz konusu platformun 28 AB üyesi ülkede 240 dağıtım merkezi bulunmaktadır (Karataş, 2017: 14).  Lojistik üssü Ankara; bölgenin merkezi konumu ve ekonomik öneminden yola çıkarak, 2004 yılında Ankara'nın Kazan ilçesinde 45 uluslararası nakliye şirketinin "Türkiye'nin ilk ve tek en büyük uluslararası lojistik üssü" sloganıyla başlattığı bir girişim tamamen özel bir girişimdir. Üssün ana amaçları: Sektörün ihtiyaç duyduğu altyapıyı oluşturmak, yurt içi ve yurt dışı nakliye ihtiyaçlarına çözümler sunarak ithalat ve ihracatı kolaylaştırmak, Ankara'nın Anadolu'nun lojistik merkezi olmasını sağlamak ve ortaklarla düzenli ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak ve nakliyat hizmeti sağlamak. 700.000 m2 yaşam alanına sahip olan baza, 198.000 m2 kapalı, 191.000 m2 açık bina alanına sahiptir. Yurt içi nakliye şirketlerinin Ankara'ya yayılmasıyla birlikte firma sayısı 400'e, çalışan sayısı 2.500'e, üsteki günlük araç yoğunluğu da 1.000'i aştı. Ankara Lojistik Üssü'nde şirketlerin yanı sıra ofis, antrepo, antrepo, sigorta ve bankacılık gibi kamu tesisleri, market, restoran, otel gibi sosyal departmanlar, araç bakım ve onarım departmanları, gümrük idaresi departmanları ve araştırma laboratuvarları, ticaret odaları bulunmaktadır. Başkan Gündüz, Ankara Lojistik Üssü'nün Avrupa standartlarına göre Türkiye'nin  ilk uluslararası taşımacılık üssü olduğunu, Ankara Yurt içi Taşımacılık ve Lojistik Merkezi'nin 700 bin metrekare alan üzerine kurulu üsse ulaşımı, 400'e yakın firma ve 2500 çalışanı olduğunu açıkladı. günlük araç yoğunluğu 1.200'e ulaştı. Gündüz, "Ankara'nın lojistik üssünü demir yolu ve havacılık ile entegre etmek istiyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz" dedi. Dış ticarette lojistiğin önemine değinen Gündüz, nakliyenin Ankara'nın ihracatının yüzde 20'sini oluşturduğunu söyledi. ATO Başkanı Baran  yaptığı konuşmada Türkiye'nin Ortadoğu, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa arasında bir köprü  olduğunu hatırlattı. Türkiye, Kafkasya'yı Doğu Akdeniz'e bağlıyor” dedi. Sayın Balan, lojistik sektörünün dış ticarette önemli bir rol oynadığını vurguladı. "Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşabilmesi için lojistik sektöründeki coğrafi avantajından da faydalanması gerekecek. Ankara, Türkiye'nin merkezinde yer alıyor ve  modern ve  donanımlı lojistik tesislere sahip. Şehirlerimizin coğrafi olarak ulaşılabilir nüfusu 2'dir. milyar, bu ülkelerin Gayri Safi Milli Hasıla toplamıdır.Lojistik sektörü artık  stratejik bir büyüme sektörü olarak tanımlanmaktadır.Ankara nakliyatın fiziki altyapısı Coğrafi konumun yanı sıra tabanın yapısından da yararlanarak harika sonuçlar elde edilebilir. Türkiye'nin, özellikle  Ankara'nın avantajları. Ankara, bu modern tesiste sunduğu lojistik hizmetlerle Türkiye'yi dünyanın dört bir yanına taşıyor.