ANTALYA ŞEHRİ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ANTALYA ŞEHRİ NAKLİYE
  • 2022-08-29

ANTALYA ŞEHRİ NAKLİYE

 

Antalya, Akdeniz bölgesinde aynı adı taşıyan Antalya şehrinin merkez ilçesidir. Antalya, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Antalya aynı zamanda Türkiye'nin en önemli göçmen şehirlerinden biridir. 2010 yılı verilerine göre Antalya il merkezinin toplam nüfusu 502.491 erkek ve 498.827 kadın olmak üzere 1.001.318 kişidir. Antalya'da ihracat ve nakliye hizmetleri için önemli olan ulaşım ve haberleşme de oldukça gelişmiştir. Antalya'ya kara, hava ve deniz yoluyla ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı, yaz aylarında uçakların iki dakikada bir indiği ve turizmi etkileyen bir havalimanıdır. Antalya'ya kara yolu ile 4 farklı yoldan (Kemer yönü - Aksu yönü - Korkteli yönü - Yeşilbeil yönü) ulaşılabilir. Antalya'da ulaşımın olmadığı şehir veya kasaba yoktur. Bu ulaşım avantajları sayesinde şehir içinde eve taşımacılık Antalya'da kolaylaşıyor. Kentin ekonomisini ve ticaretini de unutmamak gerekir çünkü ulaşım için de çok önemlidir. Turizm, ticaret ve tarım Antalya  ekonomisinin ön saflarında yer almakta olup, sanayi faaliyeti en son gelişmelerden biridir. Aynı zamanda hayvancılık ve madencilik gibi diğerlerinden daha az takdir edilen sektörlerde  ticari faaliyetler de bulunmaktadır. Antalya'daki en etkili iş kurumu Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'dır (ATSO). 10.000'den fazla üyesi bulunan ATSO gibi diğer önemli  kuruluşlar ise Antalya Ticaret Borsası ve Antalya İhracatçı Birlikleri'dir. Antalya'nın ticaret sektörü oldukça büyük ve toplam gelirin %34'ünü oluşturuyor. Antalya, AB üye ülkeleri ile ihracatın %67'sini ve ithalatın %60'ını  gerçekleştirmektedir.  Ticaret sektöründeki çeşitli hamlelere rağmen Antalya 1970'lere kadar sabit kaldı. 80'li yılların turizm patlaması ile birlikte çeşitli lüks konaklama ve eğlence dükkanları ortaya çıktı. Teknolojinin yayılmasıyla birlikte tarımsal ve endüstriyel üretim artmış ve ticari pazar oldukça hareketli hale gelmiştir. Antalya'daki en etkili iş kurumu Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'dır (ATSO). 10.000'den fazla üyesi bulunan ATSO gibi diğer önemli  kuruluşlar ise Antalya Ticaret Borsası ve Antalya İhracatçı Birlikleri'dir. Antalya'nın ticaret sektörü oldukça büyük ve toplam gelirin %34'ünü oluşturuyor. Antalya, AB üye ülkeleri ile ihracatın %67'sini ve ithalatın %60'ını  gerçekleştirmektedir. Biraz da bu sektörden bahsedelim. Antalya, gelişmişlik açısından Türkiye'nin 10. ilidir, ancak sanayi açısından Türkiye ortalamasının gerisinde kalmaktadır. Bunun temel nedeni, Antalya'da turizm ve tarımın öne çıkması olabilir. Ayrıca Antalya, bu iki ekonomik faaliyetin neden olduğu hava kirliliği ve sanayileşme gibi koşulların oluşmadığı bölgelerden biridir.

Şimdi ise asıl konumuz olan bir diğer adı olarak lojistik diyebileceğimiz nakliyeyi anlatalım. Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Telekomünikasyon Bakanı ile AK Parti'nin Antalya milletvekili adayı Lütfi Ervan, Antalya organize sanayi bölgesinde işadamları ve işadamlarıyla bir araya geldi. Antalya'nın dağıtım merkezine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ervan, "Maliyetleri düşürmek için bu merkez çok önemli" dedi. Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işadamları ve sanayicilerle kalkınma konusunda görüş alışverişinde bulunan Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lyutfi Erban, atılacak adımları özetledi. Elvan diyor ki: İnsan kaynağı gelişimi en önemli ve öncelikli konularımızdan biridir. Elvan, odaklandıkları bir diğer konunun da Ar-Ge ve inovasyon yeteneklerini artırmak olduğunu söyledi. Bu mevcut destek çok önemli. Kapasite yok. Araştırma yeteneklerimiz de daha da genişletilmelidir. Bu amaçla Ar-Ge ve inovasyon kapasitemizi geliştirecek adımlar atılır. Fiziki altyapı yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğimizi vurgulayan Elvin, kurumun kalitesinin artırılması için önemli araştırmaların yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: Nitelikli, kaliteli, hızlı, dinamik ve etkin bir kurum, daha hızlı ve sağlıklı karar alınması için adımlar atılır.

Elvin, eylem planı kapsamında ithalata bağımlılığı azaltmak için araştırma yapılacağını, eylemin kiminle, ne kadar süreyle, ne yapılacağını, hangi ajansla yapılacağını ve bu şekilde açıklanan Listelenen kalemlerin yapıldığını açıkladı. noktalara göre. Bir diğer önemli dönüşümün de üretim ve ihracat kalitesini artırmanın yollarını bulmak olduğunu anlatan Erbin, şunları kaydetti: Oradan bir  eylem planı yaptık." Fiyat istikrarı ve finansal istikrarın da ekonomi için çok önemli olduğunu vurgulayan Erbin, "Bir yandan fiyat istikrarını öncelik olarak görmeye devam edeceğiz. Diğer yandan bu eksene bağlı kalacağız. , finansal istikrarı sürekli izleyerek büyümeyi hızlandıracağız.” Elvin, firmalarda istihdam edilenlerin ücretlerinin ek iş yaratmaları şartıyla devlet tarafından ödendiğini, ancak asıl amacın faaliyeti sürdürmek olduğunu söyleyerek, işadamlarının üretimine destek olmanın müjdesini de paylaştı. Rekabet gücünü ve nakliyat hizmetinive taşımacılık faaliyetlerini arttırmaya öncelik vermektedir.

 OSB'de üretim yapanlar için en temel maliyetin ulaşım maliyetleri olduğunu söyleyen Elvan, "Bunun için ciddi ve önemli projelerimiz var ve bunları hayata geçireceğiz" dedi. Önümüzdeki dönemde dağıtım merkezi yapımına yönelik bir  adım atacağız. Dağıtım merkezi kurmak sadece pazarlama için değil, iş birliği ve maliyetlerin düşürülmesi için de önemlidir. Dünya çapında dağıtım merkezleri ön plana çıktı. Güçlü bir dağıtım merkezine sahip olmak, güçlü ihracat ve pazarlama demektir. Bizim için de önemli" dedi.