ANTALYA ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ANTALYA ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-14

ANTALYA ŞEHRİ İHRACAT

Antalya Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Antalya şehrinin ihracat durumuna bakmadan önce gelin genel özelliklerinden biraz bahsedelim.

Antalya, Akdeniz bölgesindeki aynı adı taşıyan Antalya kentinin merkez ilçesidir. Antalya, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Doğası, palmiyeli bulvarları, Kaleiçi merkezinin korunmuş geleneksel mimarisi ve büyük turizm yatırımları onu Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri yapıyor. Antalya aynı zamanda Türkiye'nin en önemli göç şehirlerinden biridir. 2010 yılı verilerine göre Antalya il merkezinin toplam nüfusu 1.001.318 olup, bunun 502.491'i erkek, 498.827'si kadındır.

Antalya’da ihracat ve nakliye hizmetleri için önemli olan ulaşım ile haberleşme de çok gelişmiştir. Antalya'ya kara, hava ve deniz yoluyla ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı, yaz aylarında uçakların iki dakikada bir  indiği ve turizmi etkileyen bir havalimanıdır. Antalya'ya karayolu ile 4 farklı yoldan (Kemer yönü - Aksu yönü - Korkteli yönü - Yeşilbeil yönü) ulaşılabilir. Antalya'da ulaşımı olmayan şehir ve köy yoktur. Bu ulaşım avantajları sayesinde Antalya’da şehir içi eve nakliye kolayca yapılmaktadır.

 Şehir ekonomisi ve ticaretten de bahsetmeden olmaz çünkü bunlar da taşımacılık için oldukça önemlidir. Turizm, ticaret ve tarım Antalya kentinin ekonomisinin ön saflarında yer almakta olup, sanayi faaliyeti daha yeni gelişmelerden biridir. Buna paralel olarak, hayvancılık ve madencilik gibi diğerlerinden daha az vurgulanan sektörlerde de ticari faaliyetler bulunmaktadır. Antalya'nın en etkili ticaret organı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'dır (ATSO). 10.000'den fazla üyesi bulunan ATSO kadar önemli  diğer kuruluşlar ise Antalya Ticaret Borsası ve Antalya İhracatçı Birlikleri'dir. Antalya'nın ticaret sektörü oldukça büyük ve toplam gelirin %34'ünü oluşturuyor. Antalya, ihracatının %67'sini, ithalatının ise %60'ını AB üyesi ülkelerle gerçekleştirmektedir.

Ticaret sektöründeki çeşitli hareketlere rağmen Antalya 1970'lere kadar sabit bir seviyede kalmıştır. 1980'lerin turizm patlamasıyla birlikte, konaklama ve eğlence tesislerine sahip çeşitli lüks dükkanlar açıldı. Teknolojinin  yaygınlaşmasıyla birlikte tarımsal ve endüstriyel üretim artmış ve ticari pazarlar oldukça hareketli hale gelmiştir. Antalya'nın en etkili ticaret organı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'dır (ATSO). 10.000'den fazla üyesi bulunan ATSO kadar önemli  diğer kuruluşlar ise Antalya Ticaret Borsası ve Antalya İhracatçı Birlikleri'dir. Antalya'nın ticaret sektörü oldukça büyük ve toplam gelirin %34'ünü oluşturuyor. Antalya, ihracatının %67'sini, ithalatının ise %60'ını AB üyesi ülkelerle gerçekleştirmektedir. Sanayisinden de ufacık bahsedelim. Antalya gelişmişlik açısından Türkiye'nin 10. ilidir, ancak sanayide Türkiye ortalamasının altındadır. Bunun başlıca nedenleri, Antalya ilinde turizm ve tarımın ön planda olmasına bağlanabilir. Ayrıca Antalya, bu iki ekonomik faaliyetin neden olduğu hava kirliliği ve sanayileşme gibi koşulların oluşmadığı bölgelerden biridir.

Şimdi ise gelelim asıl konumuza Antalya’nın ihracat durumuna. Batı Akdeniz’de bulunan Antalya’nın konumu çok avantajlıdır. Örnek vermek gerekirse Antalya, Isparta ve Burdur'un bulunduğu Batı Akdeniz'den yapılan ihracat cirosu Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre %57,69 artarak üretici ve ihracatçıları sevindirdi. Batı Akdeniz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen ihracatı artan bölgelerden biri haline geldi. Yaş sebze ve meyveler, mineral metaller, ağaç  ve orman ürünleri, makine, aksamları ve kimyasallar bölgedeki başlıca sektörler olup 135 ülkeye hizmet vermektedir.  Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'ne göre, yalnızca Nisan ayında bölgeden 223 milyon dolar veya 563.874 dolar ihraç edildi. Geçen yılın aynı ayında 141 milyon $'lık ihracat 770.832 adet olarak gerçekleşmiş ve dış satışlarda %57,69 artış sağlanmıştır. Geçen yıl 1 Ocak'tan 30 Nisan'a kadar bölge 599 milyon ABD doları 403,800 ihracat gerçekleştirdi, bu yılın aynı döneminde %39,73 artışla 873 milyon ABD dolarına ulaştı. Yaş meyve ve sebze sektörü en büyük ihracatçı oldu. Geçen yıl Nisan ayında 41 milyon 670.000 ABD doları ihracat yapan sektör, bu yılın aynı ayında %52 artışla 63.333.882 ABD doları dış satış gerçekleştirdi. Ocak-Nisan döneminde yaş meyve-sebze sektörü ihracatı %33,34 artarak 260 milyon 48 milyon $'a ulaştı. Tarım  ihracatçısı Ergin Civan, salgına rağmen Batı Akdeniz'den tüm sektörlerin ihracatının arttığını söyledi.  Civan, özellikle yaş sebze ve meyve sektörünün rekorlar kırdığını açıkladı. Yurt dışından gelen sağlıklı, taze gıda talebi bölgemizin ihracatını artırdı. " Civan Bey, bölgedeki sanayi sektörünün ciddi ihracatı olduğunu, bölgenin dünya genelinde 32 sektörde Türk ürünleri sattığını ve ihracatçı firmaların salgın sürecinde bile ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını anlattı. Anlayacağınız üzere ihracat ve nakliye Antalya’da oldukça gelişmiştir.