BAHÇELİEVLER NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
BAHÇELİEVLER NAKLİYE
  • 2022-09-13

BAHÇELİEVLER NAKLİYE

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçelerinden birisi olan Bahçelievler, güneyde Bakırköy, batıda Küçükçekmece, kuzeyde Bağcılar ve doğuda Güngören ilçeleri ile komşu durumundadır. 1992 yılında Bakırköy ilçesinden ayrılarak ilçe statüsüne kavuşan Bahçelievler’in yüzölçümü ise 16,7 kilometrekare olarak bilinmektedir.Bahçelievler ilçesi, Cumhuriyet, Çobançeşme, Fevzi çakmak, Hürriyet, Yenibosna, Kocasinan, Siyavuşpaşa, Soğanlı, Şirinevler, Yenibosna, Zafer ve Bahçelievler olmak üzere toplam on bir mahalleden oluşuyor. İlçeye bağlı herhangi bir bucak ya da köy mevcut değildir. Söz konusu ilçelerde Bahçelievler Nakliye 7/24 kullanılabilir durumdadır. Bahçelievler’in nüfusu, komşu ilçelerin nüfusu gibi son zamanlarda hızlı bir artış gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) en son açıkladığı 2021 yılına ait verilere göre İstanbul’un Bahçelievler ilçesinin nüfusu 605 Bin 300 kişi olarak kayıtlara geçmiştir.

Bahçelievler’in Tarihi ve Kültürel Zenginlikleri

Bahçelievler ilçesi Eski Roma’dan Osmanlı’ya kadar uzanan geniş bir tarihi ve kültürel geçmişe sahiptir. Başlıca tarihi ve kültürel yerlerin özelliklerini sizler için aşağıda sıraladık.

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)

Havuzlu Köşk diğer adı ile Çavuş Başı, Milli Egemenlik Parkının içerisinde yer almaktadır. Yapılan tüm değişikliklerle birlikte, köşkün genel görüntüsü 16. yüzyılda Osmanlı sivil mimarlığının bütün özelliklerini gözler önüne sermektedir. Günümüzde çocuk kitaplığı olarak kullanılan Havuzlu Köşk, ismi, 16. yüzyılda (padişah III. Mehmet zamanında) iki kez sadrazamlık yapmış Siyavuşpaşa‘dan gelmektedir.

Çobançeşme Köprüsü

Londra Asfaltının Atatürk Hava Limanı Kavşağında yer alan ve altı kemerli 38 metre uzunluğunda yontma taşlardan yapılmış olan köprü, Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalmadır. Bol suyu olan Ayamama Deresi üzerine kurulmuş olan Çobançeşme Köprüsü, şimdilerde suları çekilmiş kuru bir dere yatağı üzerinde bulunmaktadır.

Viran Saray (Viran Bosna)

Yenibosna Merkez Mahallesi’nde Yenibosna İlköğretim Okulu’nun güneybatı yönünde yer alan yapının bulunduğu yerde, günümüzde harabeye dönen sarayın kalıntıları mevcuttur. Osmanlı Dönemi’ne ait olan saray ismini bugünkü Yugoslavya’da bulunan Bosna kentinden alıyor. Eskiden adı Saray Bosna olan sarayın, saldırı sonucu yıkıldıktan sonra Viran Bosna adını aldığı bilinmektedir. Tüm nakliye ihtiyaçlarınız ve Bahçelievler Nakliye firmalarına ulaşabilmeniz için İste Nakliyeyi dilediğiniz zaman tercih edebilirsiniz.