BAKIRKÖY NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
BAKIRKÖY NAKLİYE
  • 2022-09-13

BAKIRKÖY NAKLİYE

İstanbul’un batı yakasında bulunan Bakırköy, M.S. 384 yılında Konstantin tarafından bir eğlence ve merkezi olarak kurulmuştu. Bakırköy, Bizans döneminde tarihi önemini korumuş ve askeri – siyasi bir merkez olarak bilinen Hebdomon ismiyle anılmıştır. Zamanla Jeptimun, Makrohori, Makriköy ve 1925’te ise bugünkü Bakırköy adıyla anılan ilçe, önemli tarihi merkezlerden biri konumundadır.Bakırköy tarihinde şüphesiz en önemli olay 93 harbi’dir. Bu savaş esnasında Plevne Kalesini ele geçiren Ruslar, İstanbul üzerine geldiler. Ayastefanos’u (Yeşilköy) da işgal ederek karargâh olarak kullanmaya başladı. Tarihte Ayastefanos Antlaşması ile bilinen antlaşma 3 Mart 1878’ de burada imzalanmıştır. Bakırköy’ün Cumhuriyet öncesinde yaşadığı en önemli olaylardan birisi de Fransız askeri birliklerince ilçenin işgalidir. Ankara’daki merkez ordusu tarafından bu işgal ortadan kaldırılmış ve Bakırköy Cumhuriyet dönemine girmiştir. 19.yy’ın sonlarından itibaren İstanbul’un bir ilçesi durumunda olan Makriköy’ün adı 1925 yılında milli sınırlar içinde yabancı adların değiştirilmesi sırasında ismi de Bakırköy’e dönüştürüldü.

Bakırköy 1990’larda tümüyle kentleşmiş bir yönetsel birime dönüşmüştür. 1989’da Küçükçekmece çıkarılarak ayrı bir ilçe yapılmıştır. 1992 yılında Bakırköy ilçe sınırları yeniden düzenlenerek ilçede Bahçelievler, Güngören, Bağcılar ve Esenler adıyla yeni ilçeler oluşturuldu.Günümüz Bakırköy merkezinde Bakırköy Nakliye önemli bir yere sahiptir. İlçenin en eski yapılarından birisi olan Çarşı Camii Bakırköy’ün 17. yüzyılla birlikte canlandığının yaşayan önemli bir delilidir. İlçedeki Çarşı Camii 1601’de yapılmıştır. Azadlı Baruthanesinin kuruluşunda Barutçubaşı Ohannes Dadyan görev almıştır. Aynı adlı Dadyan İlkokulu günümüzde de hizmetlerini devam ettirmektedir.

Bakırköy merkezinde Ermeni Mezarlığı yanında Rum Mezarlığı da bulunmaktadır. Ayamama Deresi’ne kadar olan kıyı kesimde 1970’lerin ortalarına kadar çok sayıda Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli kalıntılara ait kalıntılar görülüyordu. Ayamama Deresi civarındaki kazılarda Tunç Çağı’na ait çok sayıda eser bulunmuştur.Bakırköy nüfusu 2021 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 228.759 olarak bildirilmiştir. Nüfusun, 106.582’si erkek ve 122.177’si kadından oluşmaktadır. İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan Bakırköy yaşam, kültür ve ticaret semti durumundadır. Aynı zamanda Yeşilköy ve Ataköy gibi semtleriyle birlikte İstanbul'un önemli bölgelerinden birisi olan Bakırköy’de tüm nakliye ihtiyaçlarınız ve Bakırköy Nakliye firmalarına ulaşabilmeniz için İste Nakliyeyi dilediğiniz zaman tercih edebilirsiniz.