BANDIRMA LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
BANDIRMA LİMANI
  • 2022-09-20

BANDIRMA LİMANI

Bandırma Liman Tanıtım

Bandırma Limanı, konumu itibariyle ülkenin en önemli limanlarından biri olmasının yanı sıra, tüm ülkeye uzanan demir yolu bağlantıları ile  her türlü yükü elleçleyebilen bir limandır. Bu liman birçok nakliye firması tarafından nakliye hizmeti vermek için kullanılmaktadır.Toplam uzunluğu 2973 metre, derinliği 6 ila 11.50 metre olan 20 rıhtım ile konteyner, dökme, genel, proje kargo ve ro-ro gemilerine hizmet verilmektedir. İskelede yükleme ve boşaltma hizmetleri, ileri teknoloji mobil vinçler, ekskavatörler ve konveyör sistemleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. 

Kısaca tarihçesine de bir göz atalım.

Limanın tarihçesi, Bandırma'nın M.Ö. 8. ve 9. yüzyıllar arasında Kapıdağ yarımadasında Kyzikos şehri ile birlikte kurulmasına dayanmaktadır. Bir balıkçı köyü olan ve Kyzikos kenti tarafından liman olarak  kullanılan Bandırma'ya o dönemde "güvenilir liman" anlamına gelen PANORMOS adı verilirdi. TCDD Bandırma limanını 36 yıl süreyle işletme hakkının devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesi 18 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, "Çelebi Bandırma Uluslararası Liman İşletmeciliği" A.Ş. tarafından işletilecektir. bu tarihten itibaren  36 yıldır. Çelebi Holding ile birlikte liman ekipmanları yatırımı ve yeniden yapılanmasına hız verilmiş, kurumsal kimlik çalışmaları tamamlanmış ve liman, Bandırma Limanı markasıyla hizmete açılmıştır. Açıldığı gibi taşımacılık Bandırma da hızlıca gelişmiştir.

Tarih M.Ö. 8-10.  1924 yılında inşa edilen şehir iskelesi ile hizmete giren limanın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu iskelenin özelliği, Türkiye'de ilk kez bir Türk mühendis (Reşit Bey) tarafından yapılmış beton bloklardan oluşan bir sistem kullanılarak inşa edilmiş olmasıdır. Mevcut modern limanın temelleri konusunda çalışmalar 1952 yılında etüt ve projelere dayalı olarak başlatılmış ve 1963 yılında inşaatına başlanmıştır.  6237 sayılı kanun hükümleri, 15 Nisan 1969 tarih ve 6/116222 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile TCDD'ye devredilmiştir. Şirketimiz tarafından işletilen Bandırma Limanı, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 30 Aralık 2004 tarih ve 2004/128 sayılı kararı ile “kontrol devri” yöntemi ile özelleştirme kapsamına alınmıştır. 18 Mayıs 2010 tarihinde 36 yıl süreyle faaliyet göstermek üzere şirketler grubuna devredilmiştir. Liman faaliyetlerine Çelebi Bandırma Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. adı altında devam etmektedir. 1924 yılında şehir rıhtımı olarak hizmet vermeye başlayan liman, 1952 yılında modernize edilmeye başlanmıştır 1969 yılında Türkiye Cumhuriyeti Demiryoluna devredilen liman özel mülkiyettir 2004 yılında özelleştirme yapılmıştır. Bandırma da nakliyat o zamandan beri gelişmiştir. Çelebi Ortak Girişim Grubu 2010 yılında Yüksek Özelleştirme Kurulu'nun düzenlediği ihaleyi 175 milyon dolar ile kazandı.

Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy, limanlarının 2.973 metre rıhtım uzunluğuna ve toplam 268.348 metrekare alana sahip olduğunu ve bu özelliği ile hemen hemen tüm kargo gruplarına özel istasyonlarda hizmet verdiklerini söyledi. yük grupları için oluşturulan: “Bölgemiz  ulusal demiryolu ağı ile Balıkesir'in hinterlandıdır. Afyon, Ankara, Kütahya, Eskişehir, Bilecik illerimize kadar uzandı. Konumu itibariyle Türkiye'nin en önemli limanlarından biri olan Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı, 10 milyon ton kuru dökme yük, 1 milyon ton genel kargo, 1 milyon ton sıvı kargo, 350.000 TEU'luk konteyner ve 500.000 ton elleçleme kapasitesine sahiptir. Araçlar. Ayrıca  terminal alanında 4.195 TEU kapasiteli konteyner deposu, 7.000 metrekare yatay kapalı antrepo, 1.250 metrekare kapalı CFS terminalleri ve 80.000 metreküp dikey çelik tonoz bulunmaktadır.Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı'nın dökme yük elleçlemede Güney Marmara'nın önde gelen limanı olduğunu kaydeden Ersoy, "Özelleştirme sürecinin ardından liman ve terminal yatırımı için konteyner terminali yapımına öncelik verildi. 850 metre uzunluğundaki konteyner 42.000 m2'lik bir alan tamamlanmış ve faaliyete geçmiştir.Rıhtım derinliğinin 12m'den 14,5m'ye çıkarılması için fizibilite çalışması devam etmektedir. Limanın 2010 yılı Mayıs ayında devralınmasından sonra şirket tarafından 4 yılda yaklaşık 50 milyon ABD Doları tutarında altyapı ve üstyapı yatırımı yapılmış olup, bu yatırımlar limanın planlanan projeleri çerçevesinde devam etmektedir. Limanın RO-RO terminalini hem bağlama, hem arka bahçe hem de su derinliği açısından geliştirerek daha verimli hale getirmeyi planlıyoruz.”

Türkiye'nin dış ticaretinin %88-90'ının dünya ticareti gibi deniz yoluyla yapıldığını ve ülkemizin deniz ve deniz taşımacılığında önemli bir liman ülkesi olması gerektiğini vurgulayan Mehmet Akif Ersoy, şu sonuca varıyor: 500 milyar dolarlık hedef. Ürünün üretimi ve pazarlanması kadar güçlü, hızlı ve güvenli sevkiyat da önemlidir. Limanların girdiği yer burasıdır. 2023  ihracat hedefine ulaşmak için yeterli üretim imkanlarının yanı sıra liman tesislerinin de yeterli olması gerekiyor. Çelebi Bandırma Limanı 2023 Vizyonunda, 200.000 TEU konteyner, 500.000 RO-RO aracı, 250.000 araç, 750.000 ton dökme sıvı, 7 milyon 500.000 ton dökme katı madde, 750 bin ton brüt yük hedefleniyor. Çelebi, “Bandırma Uluslararası Limanı olarak çevreye duyarlı ve çevreye duyarlı bir şekilde faaliyet göstermekteyiz. Liman operasyonlarını yürütmenin ve liman kaynaklarını yönetmenin bir parçası olarak, doğal kaynak tüketimini minimumda tutma, yasal yükümlülüklere uyma ve geri dönüştürülebilir atıkları geri dönüşüm sahasına gönderme zorluğunu sürekli kontrol ediyoruz. Deniz ve çevre kirliliğinin önlenmesi ve limanımızda oluşabilecek deniz kirliliğinin önlenmesi kapsamında  deniz hizmetleri ve çevre toplumu müdahaleye hazırdır. Öte yandan, limanın geliştirilmesi için üstleneceğimiz projelerin ÇED kontrol sürecine uyum sağlamak ve düzenleyici bildirimler çıkarmak için yetkili bakanlık tarafından yetkilendirilmiş firmalarla çalışmaya devam ediyoruz. “ demiştir.

Gördüğünüz üzere nakliye Bandırma için çok önemli bir konumdadır. Günden güne de bu önemi artmakta ve arttırılması için uğraş verilmektedir.Okuduğunuz bu yazımızda sizlere detaylı bilgiler ile Bandırma Limanını anlatmış bulunmaktayız. Umarız ki siz veya firmanız için işe yarar bir yazı olmuştur.