BURSA ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
BURSA ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-23

BURSA ŞEHRİ İHRACAT

Bursa Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

2019  nüfus sayımı sonuçlarına göre Bursa, toplan 3.056.120 nüfusu ile Türkiye'nin dördüncü büyük şehridir.  Bursa, Marmara Denizi'nin güneydoğusunda, 40. ve 28-30. boylam çizgileri arasında, doğuda Birezik ve  Adapazarı, kuzeyde Kocaeli, Yalova, İstanbul, Marmara Denizi ve Kütahya ile sınırlanmıştır.

Bursa genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Bununla birlikte, iklim  de bölgeden bölgeye değişir. Kuzeyde Marmara Denizi'nin ılıman ve ılık iklimi, güneyde ise Uludağ'ın sert iklimi ile karşılaşır.  Eyaletteki en sıcak aylar Temmuz-Eylül ve en soğuk aylar Şubat-Mart arasıdır. 52 yıllık gözlem süresi boyunca, yıllık ortalama yağış  706 mm'dir. Devletin yüzey özellikleri, sırtlarla ayrılmış çöküntülerle dağ şeklindedir. Ana ovaları İznik ve Ur-Abat gölleri, Yenişehir, Bursa ve İnegöl ovaları oluşturur. Mustafakemalpaşa akarsuları, Uludağ'ın güney yamaçlarından doğan ve Uludağ'dan kaynaklanan çok sayıda küçük akarsularla beslenen Nilüfer çayı, Göksu çayı, Koka çayı, Kara çayı ve Aksu çayıdır. Dağlık alanlar Bursa ili topraklarının yaklaşık %35'ini kaplar. Dağlar genellikle doğu-batı doğrultusunda uzanan sıradağlar şeklindedir.

Gelin biraz da ulaşım sektörünün önemine bakalım. Çünkü şehrin hem şehir içi hem şehir dışı nakliye hizmeti verebilmesi için oldukça önemlidir.

Kara yolları: D-200 kara yolu sayesinde Bursa, İstanbul ve İzmir illeri arasında köprü görevi görmektedir. Bursa'nın şehir merkezinin kuzeyinde yer alan ve şehirler arası ulaşımı kolaylaştırmak için inşa edilmiş bir otoyolu da (O-30) bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım BURULAŞ'a aittir. Bursa'da birçok halk otobüsü, minibüs, minibüs ve taksi bulunmaktadır. Otobüs ve Bursaray ücretleri Bukart adı verilen manyetik kart ile donatılmıştır.75 dakika Metrobüs transferlerinde indirim uygulanmaktadır. Bursa, kara yolları sayesinde kaliteli bir şekilde eve nakliyat hizmeti verebilen şehirlerden biridir.

Hava yolları: Bursa'ya Bursa Yenişehir Havalimanı üzerinden hizmet verilmektedir. Anadolu'da birçok merkeze Ankara aktarmalı seferler düzenlenmektedir. Havalimanı Yenişehir semtinde yer almaktadır. Ordu tarafından kullanılan yedek havaalanı medeni olduğu için havayolu şehir merkezinde yer almıyor.

Gelin biraz da ihracat ve dolaylı yoldan nakliyat hizmeti sağlayan sanayiden bahsedelim.

Otomobil Sanayi: Bursa'da bulunan Otomobil Sanayi Fabrikası, binek otomobil, otobüs, raylı taşıt ve bunlara ait yedek parça üreterek yurt içi ve yurt dışına satışını yapmaktadır. Tofaş-Fiat, Oyak-Renault ve Karsan otomobil fabrikaları Bursa'da bulunmaktadır.

Mobilya Sanayi: İnegöl İlçesi Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet göstermektedir.

Tekstil Endüstrisi: Bursa, Bursa'da bulunan birçok yerel Türk tekstil markasının fabrikaları ile tekstil endüstrisi açısından da Türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Ayrıca Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi - BUTTİM Bursa'da bulunmaktadır.

Bursa için en önemli sektörlerden biri olan ihracata da değinmeden olmaz. Türkiye İhracatçılar Konferansı tarafından derlenen verilere göre, ihracatta İstanbul ve Kocaeli'nin ardından üçüncü sırada yer alan Bursa, ülkenin toplam ihracat cirosunun yüzde 6,63'ünü almıştır. Geçen yıl Bursa'dan 184 ülke ve özerk bölge ile 14 serbest bölgeye ihracat yapıldı. Otomobil sektörü devletin ihracatına öncülük etti. OYAK Renault, TOFAŞ, Bosch ve Karsan gibi devlerin faaliyet gösterdiği Bursa'da otomotiv sektörü, 6 milyar dolar, 698 milyon dolar ve 856 bin dolar ihracatla devletin toplam ihracatının %44,78'ini oluşturuyor. Bursa'nın otomobilden sonra en büyük ihracatı 1,0718 milyon ABD doları ve 27 bin ABD doları ile 'Giyim ve Konfeksiyon' sektörü oldu. Tekstil ve hammaddeleri sektörü, kentin ihracatında  üçüncü sırada yer alıyor. Bu sektörün 2021 yılındaki ihracat değeri 1198 milyon 469 bin dolardı.

 Bursa'nın geçen yılki ihracatı 953 milyon 446 bin adet makine ve aksesuar, 949 milyon 237 bin adet çelik, 820 milyon 589 bin adet mobilya, kağıt ve orman ürünleri, 820 milyon 589 bin adet kimyasal madde ve ürünleri oldu. Metal sektörü  624 milyon 745 bin dolar bağışta bulunmuştur. Bursa'nın ihracatının çoğu, Türkiye'nin en önemli pazarlarından biri olan Almanya'ya yapılmıştır. Geçen yıllarda ülkeye yapılan ihracat %18,9 artarak 1.0797 milyon 774 milyon dolardan 2.138 milyon 208 milyon dolara yükseldi. İkinci sıradaki Fransa'ya yapılan ihracat  aynı dönemde %7,3 artarak 1,0541 milyar ABD dolarından 1,0655 milyar ABD dolarına yükseldi. Üçüncü sırada yer alan İtalya'ya 2020'de 1,07 milyar 117 milyon ABD doları ürün satılırken, 2021'de %12,8 artışla 1,227 milyar ABD doları ihracat yapıldı. İspanya 1148.516 milyon  dolarla dördüncü, ABD ise 766.133 milyon dolarla beşinci oldu.

Bunlara ek olarak Türkiye'nin ilk yerli tramvayı İpekböceği'nin üretildiği Bursa'da Durmazlar Makina'da düzenlenen 'İhracat rakamları basın açıklaması'na katılan TİM Başkanı Büyükeksi, Bursa programını sona erdirmek için 'Yönetim Mektubu'nu imzalamıştır. Ardından ikili Dharmazur Makina'ya geçerek burada düzenlenen "Rakam İhracat Basın Bülteni"ne katıldı. Toplantıda konuşan Küçük, "İhracat rakamları nerede  diye sorarsanız herhalde en güzellerinden biri" dedi. Ülke olarak son 15 yılda iş dünyasında büyük başarılarla tarihe geçtik. 230 milyar dolarlık Gayri Safi Milli Hasıla 850 milyar dolardı. Ayrıca, milli gelir 3.000 dolardan 11.000 dolara çıktı. Seçtiğimiz büyüme modeli ihracata yönelik bir büyüme modelidir. Başarımızın en önemli mimarları ihracat işimizdeki insanlardır. " Şubat ayı ihracat rakamlarına ilişkin basın açıklamasında yer alan verileri paylaşan TİM Başkanı Büyükeksi, şunları söyledi: Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti Bursa da böyle bir şehirdir. Ankara Türkiye'nin beyniyse, İstanbul kalbidir ve Bursa ruhudur. Bu özellikleri Bursa'yı önde gelen ve birçok sektörden yatırım alan bir şehir yapmaktadır. "