CEYLANPINAR GÜMRÜK TANITIMI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
CEYLANPINAR GÜMRÜK TANITIMI
  • 2022-09-06

CEYLANPINAR GÜMRÜK TANITIMI

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ve Viranşehir ilçeleri ile Barış Pınarı bölgesindeki önemli şehirlerden Resulayn'ın ekonomik hayatına önemli katkı sağlayacak ve nakliye firmalarının da ilgisini çekecek Ceylanpınar Gümrük Kapısı hizmete girdi.

Ceylanpınar için birçok ziyaret düzenlenmiştir. Ziyaretler Anadolu'nun güneydoğu sınırına kadar devam etti. Bu ziyaretler kapsamında Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi ile Suriye'nin Resulay ilçesi arasındaki sınıra ziyaret gerçekleştirildi. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki sınır kapısına ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında Gümrük Birimleri Başkanları ile Gümrük Birimleri Başkanları arasında arazinin fiili yapısı, altyapı sorunları ve gümrük prosedürlerinin değerlendirildiği mandarin brifingleri verildi. Berat Uzun, Bölüm Başkanı V. Mahmut Çakmak, Daire Başkanı V. Sinan Dağlı, İnşaat Yüksek Mühendisi Osman Aydoğan ve Bölge Müdürü Mehmet Tuncay Bayraktar, bölge müdürlüğümüze bağlı hudut kapılarını ve gümrük müdürünü ziyaret etti. Ziyaret sırasında gümrük birimleri amirlerimiz ile birlikte arazinin fiziki yapısı, altyapı sorunları ve gümrük işlemleri hakkında brifingler ve incelemeler yapıldı. Bağlantı görevlisi ile görüşmeler yapıldı. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile YPG/PKK terör örgütünün zulmünden kurtarılan bölgelere barış ve güvenlik getirdiğini söyledi. Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn bölgelerinde insanların gülümsemeye başladığına işaret eden Vali Erin, Türkiye'nin virüsün hızla vurduğu bölgelere insani yardım ve temel kamu hizmetleri sağladığını söyledi. Türkiye'nin operasyon alanında hızla artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için  büyük çaba sarf ettiğine dikkat çeken Erin, Türkiye'nin koruma bakım onarımını yaptığı Akçakale ile Tel Abyad arasındaki gümrük istasyonunun yakında hizmete gireceğini söyledi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Ceylanpınar ile Rasulayn'ı birbirine bağlayacak gümrük sınır kapısı güzergahında incelemelerde bulundu. Kamulaştırma sorunu yaşayan aileleri  bizzat ziyaret eden Vali Erin, kimseye zarar vermeyeceklerinin sözünü verdi. Asgari fiziki şartların sağlanmasıyla açılmasına karar verilen Ceylanpınar Gümrük Kapısı'nda son aşamaya gelindi. Gümrük idaresinin en düşük maliyetle ve en kısa sürede kullanıma açılabilmesi için ortaya çıkan, arsanın geliştirilmesi ve tüm planlamanın Şanlıurfa Destek ve Hükümet Suriye Koordinatörü (SUDKOM) tarafından yapıldığı kamulaştırma konusu ) Vali Erin tarafından bizzat yetkilendirilen ve ailelere sağlanan Yerel Yönetim ve Destek Hizmetleri Koordinatörü. Ceylanpınar'ı ziyaret ederek gümrük sahasında incelemelerde bulunan Vali Erin, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Muayenelerinin ardından el koyma sorunu yaşayan aileyi ziyaret eden Vali Erin, aile büyükleriyle görüşerek araştırmanın Ceylanpınar ve ülkemiz için önemine dikkat çekti. Bu kapının açılmasının Ceylanpınar için  tarihi bir fırsat olduğunu ifade eden Vali Erin, "Bu Ceylanpınar için rahat bir nefes alma fırsatıdır. Bunu iyi değerlendirin. İyi işletilirse Ceylanpınar zengin olur, iş  imkanları artar, işler büyür, nakliye hizmeti çoğalır herkes faydalanır. Bu yüzden hepimiz bunun gerçekleşmesi için çalışmalıyız. Hepimiz Ceylanpınar'ın çıkarlarını gözetmeliyiz.” Aile, Vali Erin onları ziyaret ettiğinde ve çıkarlarının korunacağına söz verdiğinde çok sevindi. Ceylanpınar Gümrük Kapısı, Ceylanpınar Planlama Alanı'nın kuzey cephesinden başlar ve güneydoğudan hudut kapısına ulaşır. Alanın Resulayn tarafında tamamlanan tüm altyapı çalışmaları temizlenerek gümrük alanına dönüştürülmüştür. Ceylanpınar tarafındaki kantar ve konteyner yerleşimlerinin tamamlanmasının ardından kapı ticaret geçişlerine açılmak zorunda kaldı. Ve bu doğrultu da Taşımacılık hizmetlerinde de artış olacağa benziyor

"Sınırdaki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Türk tarafında çalışmalar tamamlandı. Suriye tarafının geri kalanının da bakım ve onarımı yapılıyor. Bu kapıda görev yapacak personelin yetiştirilme süreci devam etmektedir. Burada çalışacak çalışanlara kısa süreli iş ve operasyon eğitimleri veriyoruz. Bu, Türkiye ve Suriye ekonomilerine katkı sağlayacak ticaret kalemlerinin kurtarılması için operasyonların devam edeceği kapı olacaktır. Tel Abyad'daki gümrük postanemiz tam donanımlı olacaktır.” Vali Erin, Ceylanpınar'daki gümrük istasyonununyakında hizmete açılacağını söyledi.

 "Hükümetimizin ve devletimizin gösterdiği istikamette Akçakale ve Ceylanpınar'daki sınırı en kısa sürede  açacağız. Sınır geçişleri kısa bir süre için hem insani yardım  hem de ticari giriş noktalarına açık olacak. Gümrükleme adımlarımız çok hızlı bir şekilde yapılacaktır. Harekat alanında, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hükümetimiz tarafından belirlenmiş bir eylem planı bulunmaktadır.”

 Cumhurbaşkanı'nın Eylem Planı doğrultusunda, bir süre Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in bizzat bakımını yaptığı Ceylanpınar Gümrük Kapısı, imara açıldıktan sonra şantiye, kantar ve idari tesislere açıldı. Ceylanpınar gümrük sınır kapısı tarafında, hizmetlerin koordinasyonla desteklendiği tarafı, valilik yatırım gözetim ve koordinasyon müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Ceylanpınar planlama alanının kuzeyinden başlayan ve güneydoğudan ulaşımı sağlayan gümrük hudut alanı, temizlenen alan üzerine kurulur.

 Planlama, kamulaştırma ve inşaat aşamalarından endişe duyan Vali Abdullah Erin, kamulaştırmada sorun yaşayan aileleri ziyaret ederek, tüm haklarının korunacağını ve geri alınacağını vaat ederek, gümrüğün Ceylanpınar ve Türkiye için önemine dikkat çekerek şunları söyledi: Ceylanpınar'ın rahat bir  nefes alması için  büyük bir fırsat. Kapı ardına kadar açık olacak, iş imkanları artacak, ticaret genişleyecek ve ekonomi canlanacak. Bu yatırımla Türk tarafı ve sınırın diğer tarafı önemli kazançlar elde edecek (nakliye firmaları dahil) . Ceylanpınar gümrük sınırımızın açılmasında ellerinden geleni yaparak bu yatırımı mümkün kılan Başkan, Ticaret Bakanı, Gümrük Genel Müdürlüğü ve  tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Barış Pınarı Harekatı ile terörden arındırılan Şanlıurfa'da Suriye'de Rasulayn ile  Ceylanpınar  arasında inşa edilen Ceylanpınar Gümrük Kapısı bu saydıklarımızdan sonra hizmet vermeye başladı. Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Ceylanpınar Gümrük Kapısı, Cumhurbaşkanı'nın Eylem Planına uygun olarak inşaatına başlanan ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in bir süredir bizzat katıldığı, saha geliştirme sonrası tesislere açılıyor, kantarlar ve idari tesisler oluşturuldu. Sınırın diğer tarafındaki gelişmeler, yerel yönetimin koordinasyonu ve Şanlıurfa  Suriye İl Yönetimi'nin (SUDKOM) destek servisleri tarafından yürütülürken, kapının Türk tarafındaki çalışmalar Vali tarafından Ceylanpınar gümrükten çekildi.

 Açıklamada tavır alan Vali Abdullah Erin, Ceylanpınar Gümrük Kapısı'nın açılmasının bölge için tarihi bir fırsat olduğunu söyledi. Kapının ekonomik hayata önemli katkı sağlayacağını söyleyen Erin, şöyle devam etti: Bu Ceylanpınar için nefes almak için  büyük bir fırsat. Açılışla birlikte nakliyat hizmeti artacak, ticaret nakliyat firmalarıyla genişleyecek ve ithalat ve ihracat firmalarının da yönelmesiyle ekonomi gelişecek. Bu yatırımla  hem Türkiye'den hem de sınır ötesinden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük  Genel Müdürlüğü ve  bu yatırımı yapan tüm çalışma arkadaşlarım.Son olaraksa geçmişte bu sınır kapısı Suriyeliler için kapatılmıştı bunu da anlatalım.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde Suriyeliler için sınır kapısı kapatıldı. Ceylanpınar'daki çadır kentte yaşayan Suriyeliler, 15 Mayıs 2013 öğle saatlerinde çadır kentten Ceylanpınar ilçesi valilik binasına yürüdü. Suriye'de biri yaralandığı için, kapılar kapalı olduğu için gelemediler, Ceylanpınar Kaymakamı İbrahim Çenet'i görmek için beklediler. Dakikalar sonra, şerifle görüşmek üzere şerifin ofisine getirilen Suriyeliler, yarım saatlik görüşmenin ardından sessizce dağıldı. Ceylanpınar Kaymakamı İbrahim Cenet, yaptığı açıklamada;  Ceylanpınar sınır kapısı, denildiği gibi , sadece askeri bir karakoldu. Ceylanpınar sınır kapısında güvenlik nedeniyle sınır geçişleri durduruldu. Ceylanpınar AFAD tarafından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde, yüksek güvenlik riski nedeniyle geçiş noktaları Hatay Yayladağı ve diğer resmi kapılara yönlendirilecek. Bu yönelimde Ceylanpınar AFAD, mültecilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

İşte sizlere bu yazımızda sizlere detaylı bilgilerle Ceylanpınar gümrük kapısını ve nakliye durumunu anlattık.