CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI
  • 2022-09-13

CİLVEGÖZÜ GÜMRÜK KAPISI

Türkiye'nin Suriye sınır kapılarının en işlek olan Hatay'ın Reyhanlı ilçesine 9 km uzaklıktaki Cilvegözü sınır kapısı 2007 yılında hizmete açıldı.  Hizmetin genelinde nakliye ve nakliyat hizmeti bulunmaktadır. Avrupa ülkelerinden Orta Doğu ve Afrika'ya giden araçların kullandığı uluslararası taşımacılıkta kritik olan Cilvegözü sınır kapısı, Suriye içindeki huzursuzluk ve güvenlik durumu nedeniyle Temmuz 2012'de ticari araçlara geçici olarak kapatıldı. Bu da nakliye ve nakliyat firmaları için kötü olmuştur. Ayrıca, araçların Suriye'ye insani yardım götürmek için kullanılmasına ilişkin dava açıldı. 1953 yılında Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kurulan Cilvegözü Hudut Kapısı, önceleri devletin üst kademesinde işletilirken, 1975 yılından sonra artan iş hacimleri nedeniyle Müdürlük düzeyinde işletilmeye devam etmiştir. Cilvegözü sınır kapısı, Türkiye ile Ortadoğu arasındaki en önemli kapılardan biri olup, mal ve insan hareketi için kullanılmaktadır. Ek olarak, taşımacılık Cilvegözü’nde sık yapılır. Karşı sınır kapısı ise 85 bin metrekare alan üzerine kurulu Suriye'nin Bab El-Hava'sı, Atima yerleşiminin Bükürmez karakolunun karşısındaki ve Hatay-Suriye sınırının 31 km'lik bölümünün 2016'dan bu yana terminale kadar olan bölümü Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) elinde. Suriye'deki huzursuzluk ve güvenlik endişeleri nedeniyle Temmuz 2012'den itibaren ticari araç trafiğine geçici bir yasak getirildi ve bu tarihten itibaren araçların Suriye'ye insani yardım ulaştırmasına izin verildi.

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Hatay'ın Cilvegözü sınır kapısına BM yardımı için 12 ay yetki verme kararının uzatılmasını memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan  açıklamada,  BM Genel Sekreteri'nin raporuna dayanan 12 aylık BM Güvenlik Konseyi kararının, ilk altı aydan sonra altı ay daha uygulanacağı belirtildi.  Cilvegözü sınır kapısının önemine değinen açıklamada, şöyle denildi: "Bahsi geçen sınır kapılarımızdan gönderilen BM yardımı, Suriye insani krizine etkili bir yanıt olmaya devam ediyor ve bölgesel istikrar ve güvenlik için elzemdir. Bu amaçla, ülkemiz üzerinden faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler ulusötesi insani yardım mekanizmalarının devam etmesini memnuniyetle karşılıyoruz. : Suriye krizine, özellikle siyasi sürece kalıcı çözümler bulmayı amaçlayan çabalar.” Açıklamada, "Türkiye, Suriye'deki insani krizle mücadele için güçlü destek sağlamaya devam edecek ve ateşkesin sürdürülmesine ve siyasi sürecin desteklenmesine aktif olarak katkıda bulunmaya devam edecektir." dedi.

Cilvegözü 5 milyon kişinin vazgeçilmezidir. Nakliye Cilvegöz’de bu kadar insanla tabii ki gelişmiştir. Anlayacağınız üzere, nakliyat Cilvegöz için oldukça yaygın yapılmaktadır. 2014 yılından bu yana BM Güvenlik Konseyi kararları ile yetkilendirilen mekanizmalar, BM'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib başta olmak üzere yaklaşık beş milyon kişiye ulaşmasına ve Suriye'ye uluslararası yardım sağlamasına olanak sağladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ABD ile Rusya arasındaki müzakereler sonuna kadar  devam etti.  Suriye'nin kuzeybatısındaki 5 milyon kişiye insani yardım sağlanması açısından hayati önem taşıyan Cilvegözü ve  Babülhava sınır kapılarının bir yıl daha açık kalmasına oybirliğiyle karar verildi. Birleşmiş Milletler, uluslararası yardım kuruluşları, Türkiye, ABD ve Batılı ülkeler, yardımların gönderildiği sınır kapılarının sayısını artırmak istiyor. BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Suriye rejimi ile ilgili kararlarda  Rusya'nın yanında yer alan Çin, Çirvegöz sınır kapısının açık kalmasından rahatsız. Rusya, insani yardımın sınır ötesi yardım mekanizması sona ermeden hemen önce Suriye içindeki Şam kontrolündeki bölgelerden teslim edilmesi gerektiği iddiasını savunmaya devam ediyor. 2020 yılında dört sınır kapısı açılmıştır, ancak şu anda tek sınır kapısı olarak Cilvegözü önemlidir, hem şehir içindekiler hem de şehir dışındakiler için.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye İnsani Yardım Sağlayacak Mekanizmanın görev süresi 2022 10 Temmuz'da sona erdi Birleşmiş Milletler (BM), 2014 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaşmış ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla yetkilendirilmiş mekanizmalar aracılığıyla Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasını sağlamıştır. Uluslararası taşımacılığa hizmet veren Sınır kapılarının açık kalması ve yardımların devam etmesi için bu mekanizmanın BM Güvenlik Konseyi tarafından yenilenmesi gerekiyor. BM Güvenlik Konseyi, birbiriyle yarışan iki yasa tasarısını görüşüyor. Biri Norveç ve İrlanda, diğeri Rusya, Norveç ve İrlanda  tarafından getirilen ve Batılı ülkeler tarafından desteklenen tasarı, Cilvegözü sınır kapısının bir yıl daha açık tutulmasını öneriyor. Ancak Rusya, Suriye'deki rejim kontrolü altındaki bölgelerden gelen yardımlarla sınır ötesi yardım mekanizmasını sadece altı ay uzatmak istiyor. Kuzeybatı Suriye'de sınır kapıları kapatılırsa ve insani yardım kesilirse 4 milyondan fazla insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Cilvegöz sınır kapısına 'BM yardımına açık kalın' çağrısı  Avrupa Komisyonu Komşuluklar ve Ortadoğu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü'nden Andreas Papaconstantinou, Cilvegöz sınır kapısından Suriye'ye uluslararası yardım taşınmasına izin veren mekanizmanın  10 Temmuz'da sona ereceğini açıklamıştı. Yapılacak çalışmalar onun bir yıl daha uzatılabileceğini söyledi. Hatay'a çeşitli programlara katılmak için gelen Papaconstantinou, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cilvegöz sınır kapısının Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasında büyük önem taşıdığını söyledi. Papakonstantinou, Birleşmiş Milletler'in (BM) Cilvegöz sınır kapısından Suriye'ye  insani yardım sağlama görevinin 10 Temmuz'da sona erdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: Mevcut sistemin yanındayız ve güncelleme kararını tamamen savunuyoruz dedi.Papaconstantinou, Cilvegöz sınır kapısını Suriye'nin kuzeybatısındaki milyonlarca insan için hizmet veren "can simidi" ilan ederek şöyle devam etti:

 "Suriye'de bu çabaların devamını gerektiren bir insani ihtiyaç var. Bunun uzatılması için gece gündüz diplomatik çalışmalar yapılıyor ve kararın uzatılmaması halinde insani sonuçları çok ağır olacak. Kararın New York'taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) verileceğine inanıyorum. Bu arada diplomasimiz, kararları geri almaya odaklanacak.  Türkiye ve bu sistemin devamına inanan diğer paydaşlarla çalışmaya devam edeceğiz. Suriye  için  çok önemli bir program yürütüyoruz. Suriye'deki Suriyelilerin ihtiyacı olan yardımı sağlamak istiyoruz. "Bu programın yüzde kırkı Suriye'nin kuzeybatısındaki Suriyelilerin ihtiyaçlarına adanmıştır."Papaconstantinou, Türkiye'nin Suriyelilerin yanında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:"10 Mayıs'ta AB'nin Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmek için çok önemli bir mali paketi seferber ettiği bir konferans gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız Ursula von der Leyen, 2024 yılına kadar 3 milyar avro ile mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi. "Yıllardır bu kadar çok Suriyeliyi ağırladığı için Türkiye'ye çok müteşekkiriz."

 Suriye'nin kuzeybatısında çok sayıda Suriyelinin gönderildiği ve önemli uluslararası insani yardım belgelerinin gönderildiği tek sınır geçiş noktası olan Cilvegözü, Rusya'nın engellemesi halinde 10 Temmuz'da kapanma riskiyle karşı karşıya geldiği olmuştur. 2014 yılından bu yana BM, Suriye'ye uluslararası yardım sağlanmasına yetki veren BMGK kararlarının zorunlu kıldığı bir mekanizma ile özellikle Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de yaklaşık 5 milyon kişiye ulaştı. 2020 yılına kadar gıda, ilaç, tıbbi malzeme ve hijyen  gibi uluslararası insani yardımlar Türkiye'den 2 sınır kapısı olmak üzere 4 sınır kapısından; Rusya'nın vetosu ve itirazı üzerine önce sınır kapısı sayısı  2'ye düşürüldü, ardından Rusya sadece Cilvegözü sınır kapısının kalması konusunda anlaşmaya vardı. Her ay 1000'den fazla insani yardım konvoyu Suriye'ye ulaşmak için Cilvegözü sınır kapısından geçiyor, ancak bu sınır tutma mekanizması 10 Temmuz'da sona erdi ve BMGK, BMGK tarafından yenilenmesi gerektiğini söyledi.Okuduğunuz üzere sizlere Cilvegöz’ünde nakliyatı, lojistiği ve diğer gelişmeleri detaylı bilgilerle anlattık, iyi okumalar.