ÇOBANBEY GÜMRÜK KAPISI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ÇOBANBEY GÜMRÜK KAPISI
  • 2022-09-13

ÇOBANBEY GÜMRÜK KAPISI

Kilis'in Elbeyri ilçesinde bulunan Çobanbey Gümrük Kapısı'nın modernizasyonu 2019 yılında tamamlanacak ve hizmet yaklaşık bin metrekarelik alanı kapsayan toplam dört platformda faaliyet gösterecek. Yeniden yerleşim prosedürleri tamamlandıktan sonra bugün yeniden başladı. Açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında A sınıfına yükseltilen ve daha önce ticarete açık olan ve geçici bir bölgede kullanılan Çobanbey gümrük kapısının bugünden itibaren yeni bir alanda kullanılacağı belirtildi. Bu gelişme hem nakliye firmaları hem de nakliye hizmeti veren herhangi bir firma için çok iyi olmuştur. Tek duraklı bir sisteme geçiş olmuştur. Hizmete açılan kapıların Türkiye'ye uygun olduğu ifade edilen açıklamada, "Kovambay'daki gümrük kapısında bagaj röntgeni, kamyon röntgeni, sniffer dog ve radyasyon dedektörleri gibi teknik donanımlar yer alıyor." gerekli personel takviyeleri yerinde. Chobangbay gümrük kapısına benzer bir tek durak sistemi devreye alındı.” Bu da nakliyat firmaları veya yine nakliyat hizmeti veren firmalar için çok güven sağlamaktadır.

 Açıklamada ayrıca sürücülerin pasaport, kantar, kayıt ve gümrük muayene işlemlerini araçtan inmeden veya araca binmeden de tamamlayabilecekleri vurgulandı. Kilis'in Suriye'ye açılan kapılarından  Çobanbey sınır kapısında yeniden yerleşim süreci nedeniyle bir haftalığına ibadet hizmetleri yeniden başladı.  Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından insani yardım için açılan Çobanbey sınır kapısı, daha sonra ticari kontrol noktası olarak açılan geçici bölgeye 70 bin kamyonun giriş çıkışını sağladı. Yer değiştirme tamamlandıktan sonra, Çobang Körfezi sınır kapısı ve gümrük bölgesi hizmet binasının yeniden inşası ile faaliyetler yeniden başladı. GAP Gümrük ve Ticaret  Müdürü Halil Şaşmaz ve gümrük memurları, Çobanbey'daki Gümrük ve Gümrük Genel Müdürlüğü'nde sabahtan beri incelemelerde bulunuyor. Chobang Körfezi'ndeki modern gümrük kapıları insan gücü açısından artırıldı, ancak bagaj rayları, raylar, gözetleme köpekleri ve radyasyon ölçüm cihazları gibi teknik ekipmanlarla donatıldı. Araç sürücülerinin  pasaport, kantar, kayıt ve gümrük muayene işlemlerini tamamlayarak araçtan inmeden binip inebilecekleri bildirildi.  21 Ocak'ta Kovanbay sınır kapısı, yolların kapanması nedeniyle kaldırıldığı için kapatıldı.

Nakliye Çobanbey’de çok sık ve önemli olsa da bazı zorluklar da yaşanmıştır. Hatta 2018 yıılında geçişlere kapatılmıştır. Onu da şöyle anlatalım. Kilis'in Elbeyri ilçesinde bulunan Çobanbey sınır kapısı nakliye hususunda büyük önem arz ediyor, fakat  sınırda bekleyen kontrol noktası nedeniyle teknik nedenlerle birsüreliğine kapatıldı. Sınırda beklemeye devam eden ve mağdur olduklarını iddia eden sürücüler,  teknik arızanın giderilmesini ve sınır kapılarının bir an önce açılmasını istedi. Çobangbey sınır kapısının açılmasıyla ilgili olarak yetkililer, hatayı düzelteceklerini ve en kısa sürede geçişe izin vereceklerini belirttiler. Kilis'in Elbeyri ilçesindeki Çobanbey sınır kapısının teknik nedenlerle kapatılmasının ardından Öncüpınar sınır kapısından tırlar  geçmeye başladı. GAP Gümrük ve Ticaret Genel Müdürlüğü'nün Kilis Elbeili ilçesindeki Çobanbey sınır kapısının teknik nedenlerle ticarete kapatıldığını açıklamasının ardından burada bekleyen tırlar Öncüpınar sınır kapısından Kilis'e girmeye başladı. Öncüpınar sınır kapısındaki onarım çalışmaları nedeniyle belirli sayıda tırın geçebileceği bir sorun yaşanırken, Çobanbey sınır kapısından tır akını nedeniyle yoğunluk artıyor. Rezervasyon sisteminden geçmesi günler süren binicilerin geçişine izin verilecektir.

Yeniden açıldığı zaman bile karşılaşılan sorunlar devam etmiştir.İris'in Elbeyri ilçesine bağlı nakliye de önem arz eden Çobanbey gümrük kapısında Türkiye'den Suriye'ye gitmekte olan bir TIR'ın kıyafetlerine el konuldu.  Taşımacılık Çobanbey’de sahiden zor olabilmektedir. Çobanbey Gümrük Müdürlüğü ve Çobanbey Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü'nden bir ekip, Türkiye'den Suriye'ye giriş yapan tırları kontrol etti. İlk kontrol, güvenlik mührünün sağlam olduğunu gösterdi, ancak römork ile traktör arasındaki alanda kablo kopmuş ve sıkışmıştı. Sonuç olarak, Çobangbay Gümrük Muhafaza Departmanı Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Şefi ile Çobangbay Gümrük Genel Departmanı personelinden oluşan bir heyet tarafından yapılan bir nüfus sayımında, karışmamış olarak 11.250 kilogram çok çeşitli yeni ve kullanılmış giysi bulundu. Bunun yerine bu öğelerle bitirdim. Öğe açıkça boştu ve düşük kaliteli kullanılmış bir öğeyi kontrol etmeye çalışıyorlardı. Mersin, İskenderun, Gaziantep ve Kilis'te 250 bin TL'lik içi boşaltılan mallarla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafında şiddetli bir patlama meydana geldi. Olayın bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu meydana geldiği bildirildi. Suriye'nin Halep iline bağlı Azez ve Kilis kentleri arasındaki Çobanbey gümrük kapısı yakınında meydana gelen patlamada ikisi ağır üç kişi yaralandı. Kilis'in Elbeyri ilçesine bağlı Suriye sınırına 5 kilometre uzaklıktaki Çobanbey beldesi girişinde bomba yüklü bir aracın infilak ettiği kaydedildi. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Bölgede güvenlik artırıldı, ancak şehre giriş ve çıkışlar da kapatıldı.  Sivil Savunma Güçleri (Beyaz Baretliler) olay yerine gelerek yangını söndürdü. Saldırıyı kimsenin üstlenmemesine rağmen Kilis Valisi Recep Soytürk, Çobangbey gümrük kapısı yakınında düzenlenen saldırının Özgür Suriye Ordusu mensuplarını hedef aldığını ve hastaneye nakledildiğini söyledi. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Çobanbey kenti IŞİD tarafından ele geçirildi. Bölge, Türk destekli Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolünde.

Aslında hem şehir içi hem de şehirlerarası  gelen insanların da kişisel açtığı problemler bulunmaktadır. Kilis'te Suriye sınırında duran Çobambay gümrük görevlileri, bilgi aldıktan sonra Suriye'ye girmek isteyen iki kişiyi aradı. Yapılan aramada, büyük torbalara gizlenmiş kafeslerde 222 saka kuşu bulundu. Aldatıcı av yöntemleriyle yakalanan ve Suriye'ye götürüldüğü belirlenen kuşlar,  Koruma ve Milli Parklar  Müdürlüğü yetkilileri tarafından doğaya bırakıldı. Suriye uyruklu İ.Ş. ve CI'ye 'sakası avlamak' suçundan 5.190 lira, 'kaçakçılıkla mücadele yasalarına karşı çıkmak' suçundan 210.900 lira olmak üzere toplam 216.000 90 lira para  cezası verildi.

Detaylı bilgileri kenara bırakıp genel olarak Çobanbey’in ihracat, ithalat ve nakliye durumundan bahsedelim. Bu makale, 2019 ve 2020 yılının ilk altı ayında Kilis-Öncüpınar, Kilis-Çobanbey ve Şırnak-Habur sınır kapılarında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat hacmini incelemekte ve 2020 değerlerini 2019 ile karşılaştırmaktadır. Aylık değişimler anlatılmıştır. Araştırmada, Gaziantep ve Karkamuş sınırından yapılan ihracatın 2020’Nin ilk yarısında %27, 5’lik oransal düşüşle 279.089 $'a düştüğü tespit edildi. Mart 2020'de gerçekleşen ihracat değeri, Mart 2019'a göre %81 düşüşle 109.832 $ oldu. Bu düşüşün pandemiden kaynaklandığına inanılıyor ancak Nisan 2020'de gerçekleşen ihracatın Nisan 2019'a göre yaklaşık %504 artması bu görüşü çürütüyor. Ayrıca bilmelisiniz ki 2020 yılının ilk yarısında 732.295$ olan toplam ihracat değerinin %15'i Mart ayında, %58'i Nisan ayında gerçekleştirilmiştir. Hem 2019'da hem de 2020'nin ilk yarısında Gaziantep-Karkamshu sınır kapısından  ithalat yapılmadı. Tüm ihracatlar, 99. Fasılda gemilere ve uçaklara teslim edilen kişisel eşyalar, yiyecek ve malzemelerden (yakıt hariç) oluşuyordu. 2020 yılının ilk yarısında Kilis Çobangbey sınır kapısından yapılan ihracat, 2019 yılının ilk yarısı dikkate alındığında %21,9 düştü. Özellikle  Şubat ve Mart 2020 ihracat hacimleri 2019 yılının aynı aylarına göre artarken, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 2019 yılının aynı aylarına göre azaldı.Gördüğünüz üzere Çobanbey nakliyat konusunda oldukça özverili bir gümrüktür lakin pandemi her firmayı sektörü sekteye uğrattığı gibi Çobanbey’I de kötü etkilemiştir. Umarız ki bu yazımız size veya firmanıza bir katkı sağlar.