DAF TRUCK MARKA VE MODELLERİ | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
DAF TRUCK MARKA VE MODELLERİ
  • 2022-08-08

DAF TRUCK MARKA VE MODELLERİ

DAF Truck Marka ve Modelleri Nedir ?

DAF truck üreticileri ve modellerinden bahsetmeden önce genel olarak normal kamyonlardan bahsedelim. Öncelikle TIR'ın gerçek anlamını açıklamakla başlayabiliriz. Kamyon terimini hepimiz duymuşuzdur ve şehirler arası ve uluslararası taşımacılıkta uzun ve geniş bir araç olarak kullanıldığını biliyoruz. Aslında kamyon, otobüs, tren vb. taşımacılığını da yapmaktadır. Bu özellikle lojistik ve nakliye firmaları için büyük bir avantajdır. Fakat tır bir taşıt tanımı değildir. TIR'ın orijinal tanımı, Fransızca'da "uluslararası kara yolu taşımacılığı" anlamına gelen Transports Internationalaux Routiers'in kısaltmasıdır. TIR plakalı tüm araçlar için genel bir terim olarak kullanılan TIR, günümüzde treylerli uzun yol araçların tek tanımıdır. Kamyon, Birleşmiş Milletler Ajansları (IRU) tarafından 15 Ocak 1959'da Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ajansında imzalanan bir anlaşmadır. Uygulamada TIR karnesi, bu anlaşmanın kapsadığı ülkelerde kara yolu taşıtlarına yapıştırılmakta ve araca yapıştırılan gümrük yükünün cinsini, miktarını ve niteliğini ve belirli kısımlara yapıştırılan TIR etiketini göstermektedir. Bu nedenle aracınız TIR Karnesinde araç ve taşıma aracı olarak tanımlanmış olmasına rağmen, TIR Karnesine teslim edilen ve araca yüklenen eşyanın gümrük muayenesi menşe ülkede yapılacak ve muayenesi tam olmalıdır. Tabii ki, bu tereddüt etmeden güvenle yapılmaktadır. Ülkemizde taşıma aracı tanımına kamyon olarak da bilinen semi-treyler ve traktörler de dahildir. Bugün, kamyonların icadı, ülkeler arası nakliye şirketlerini de önemli ölçüde iyileştirmiştir. Tek şart, TIR plakalı kamyon ve konteynerlerin sözleşmenin teknik şartnamesine göre koruyucu ekipmanlarla donatılmasıdır. Bunu açıklığa kavuşturmak, uygunluk belgelerini düzenlemek ve TIR Sözleşmesini Türkiye'de uygulamak ve izlemek gümrük idarelerinin sorumluluğundadır (gümrük makamları bunu yapmak ile yükümlüdür). Türkiye Ticaret Odası Derneği, kamyonla taşınan bagajların vergilendirilmesiyle bağlantılı olarak meydana gelebilecek her türlü zarar için uluslararası bir kefil üstlenmektedir.

Biraz da kamyonun genel avantajlarından bahsedelim. TIR sisteminin amacı, gümrük vergisi altındaki eşyanın  uluslararası dolaşımı için mümkün olduğunca uygun koşulları yaratmaktır. Bu sistem güvensiz kabul edilmektedir ve transit ülkeler için gerekli vergi ve gümrük güvenliğini sağlamaktadır. Gümrük makamları ve uluslararası ticaret topluluğu arasındaki sorumlulukları dengelemektedir. Ayrıca, TIR sistemi, uluslararası eşya taşımacılığında çeşitli katılımcılar için aşağıdaki avantajları sunmaktadır: Birincisi, genel olarak ticareti ve taşımacılığı basitleştirir. İkincisi, sınır geçişlerinde gecikmeleri önlemektedir. Ayrıca işlem sayısını azaltarak nakliye maliyetlerini düşürme avantajı da vardır. Standart kontroller mevcuttur ve standart belgeler geçişi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda uluslararası ticaretin  gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Taşımacılık sektörüne sağladığı faydalara baktığımızda şunları söyleyebiliriz: Mallar, minimum müdahale ile sınırların ötesinde bir yerden başka bir yere taşınabilmektedir. Nakliye süresi ve nakliye maliyetleri büyük ölçüde azalmaktadır. Dokümantasyon basitleştirilmekte ve standart hale getirilmektedir. Sınır istasyonunda gümrük işlemlerine de gerek yoktur. Gümrük yetkilileri, riskli görülen uluslararası gönderiler için 100.000 €'ya kadar tarife ve garanti oranları sunmaktadır. Bu, transit halindeki malları yönetme yükünü azaltmaktadır, gümrük işlemlerini ve evrak işlerini basitleştirir ve gümrük işlemlerini daha verimli hale getirmektedir. Bu hüküm, ithalat ve ihracat için iç gümrük kullanan çalışanlar için de geçerlidir.

Kamyonlardan ve genel özelliklerinden bahsettiğimize göre şimdi ülkemizde pek ilgi görmemiş fakat kaliteli bir kamyon modeli olan Daf Trucks'a bir göz atalım. DAF, Japon pazarında var olan kamyon markalarından biri olarak dikkat çekmektedir. DAF, altyapı seçeneklerinde büyük fark yaratmakta ve ülkemizden farklı olarak yurt dışında en çok satan ve en güvenilir kamyon modellerinden biri olarak bilinmektedir. Birçok çeşidi olmakla birlikte sadece çekici ve kamyon araç tipi üretmektedirler. İhracat ve ithalat firmaları tarafından da çok kullanılan bu kamyonun türleri şunlardır: DAF XF, DAF CF, DAF LF’dir.

Uzun yol taşımacılığı için tercih edilen DAF XF modelinin özelliklerinden biraz bahsedelim. Çok torklu ve güce sahip PACCAR motoru bulunmaktadır. En yeni nesil TraXon şanzımanı ve optimize edilmiş direksiyonuyla DAF XF, maksimum yol tutuş verimliliği için geliştirilmiştir. Modern görünümü sayesinde yollardaki en göz alıcı uzun yol kamyonudur. Ayrıca geniş ve lüks iç mekan, konforlu bir sürüş deneyimi sağlamaktadır. Diğer özellikleri ise endüstri lideri yakıt ekonomisi sahip olması, yüksek elastikiyeti olması, birinci sınıf ve vücut geliştirmeci dostu olmasıdır. DAF XF, sektördeki en iyi yakıt ekonomisini de sunmaktadır. Düşük devirlerde daha yüksek tork için optimize edilmiş güç aktarma organları, yeni  verimli arka akslar, geliştirilmiş elektronik performans ve geliştirilmiş aerodinamik, uzun mesafelerde yakıt verimliliğini %7'ye kadar arttırmaktadır. Bu, yılda binlerce Euro tasarruf sağlamaktadır bu yüzden de büyük firmalar tarafından tercih edilmektedir. Son olarak maksimum taşıma verimliliği için filo fönetim fistemi bulunmaktadır.

Bir diğer DAF modeli ise CF’dir. Çok amaçlı ve yönlü olarak bilinen bu modelin özelliklerine bakalım. DAF CF bölgesel, yerel veya uluslararası taşımacılık, düz yollar veya engebeli araziler için uygundur. DAF CF serisi 2, 3 veya 4 eksenli çekici veya kamyon olarak kullanılabilir ve her türlü yolda iş görmektedir. Yoğun kullanım taleplerini karşılamak üzere tasarlanan bu çok fonksiyonlu kamyon, dökme veya tanker taşımacılığından inşaat sektöründeki ağır işlere, çöp toplama ve  genel dağıtıma kadar her türlü uygulamada en iyi performansı sunar. Düşük devirlerde daha iyi yakıt tüketimi, daha fazla güçlü tork bulunmaktadır. 100 kg'a kadar daha fazla yük kapasitesi vardır. Yine birinci sınıf ve vücut geliştirmeci dostudur. Maksimum taşıma verimliliği için ise filo yönetim sistemine sahiptir. Saf mükemmellik, DAF CF'nin sofistike kasasına kadar uzanmaktadır. Yüksek kaliteli çelikten yapılmış bu şasi hafif ve dayanıklıdır. Stabilink arka aks süspansiyonu, optimum yuvarlanma dengesi, en iyi taşıma kapasitesi ve mükemmel yol tutuşu sunmaktadır. Son olarak Hafifliği nedeniyle yakıt tüketimini ve yük kapasitesini artırır ve nakliye verimliliğini arttırmaktadır.

Son anlatacağımız model ise DAF LF’dir. Bu model ise dağıtım işleri için kullanılmaktadır. DAF LF, hem operatörler hem de sürücüler için mükemmel bir teslimat aracıdır. Optimize edilmiş bir güç aktarma sistemi, maksimum yakıt verimliliği sağlamaktadır. Son derece konforlu iç mekan ve iyileştirilmiş görüş, sürücülere benzersiz bir sürüş deneyimi sunmaktadır. Ayrıca DAF LF, yüksek taşıma kapasitesi ve mükemmel manevra kabiliyeti ile lojistik taşımacılığında yeni standartlar belirlemiştir. Maksimum yakıt verimliliği için ise yeni güç aktarma sistemi bulunmaktadır. Kasa yapıcılar için de önemli avantajlar sağlamaktadır. Dış tasarımı ise şık bir yeniliktedir ve bu yüzden ilgi çekmektedir. Yeni lüks iç tasarımı sayesinde de görenleri hayran etmektedir. Mükemmel görüş için isteğe bağlı alt yolcu kapısı camı bulunmaktadır. Taşıma verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için araç yönetim sistemi vardır. DAF LF, endüstri lideri yük kapasitesi, eşsiz manevra kabiliyeti, üstün dayanıklılık ve konfor gibi özelliklerle itibar kazanmıştır. Daha da fazla kârlılık için DAF'ın başarılı teslimat kamyonunu bir adım öteye taşımış ve geliştirmeye devam etmişlerdir.

İşte ülkemizde çok duyulmasa da oldukça kaliteli olan ve tercih edilen DAF kamyonlarının modelleri yukarıda saydıklarımızdır.