DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR?
  • 2022-07-29

DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR?

Demir Yolu Taşımacılığı Nedir?

Taşımacılık dünya ve ülkemiz genelinde çok büyük öneme sahiptir. Eğer firmanız ürünlerini dünya veya ülke geneline ulaştırabiliyorsa başarılı olmaya daha yakındır. Çünkü ürünlerinizi daha geniş bir kitleye yaymış olmaktasınızdır. Taşımacılığın birçok türü vardır onlar: tekli taşıma, kara yolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı, hava yolu taşımacılığı, demir yolu taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, nehir yolu taşımacılığı, çoklu taşımacılık, çok modlu taşımacılık, kombine taşımacılık ve intermodal taşımacılığıdır. Bu taşımacılık türlerinin en çok kullanıldığı firmalar ise şunlardır: nakliye firmaları, lojistik firmaları, ihracat firmaları, ithalat firmaları ve kargo firmalarıdır. Bugün ise demir yolu taşımacılığından bahsedeceğiz. Önce demir yolu taşımacılığı nedir ona bakalım. Demiryolu taşımacılığı aynı zamanda yaygın olarak tren taşımacılığı olarak da adlandırılmaktadır. Bu, raylar (raylar veya demir yolları) üzerinde seyahat eden araçlar için taşıma şeklidir. Bu sayede aslında malları kısa ve uzun mesafelerde taşımak ve taşımak için en önemli, yaygın olarak kullanılan ve çok ucuz yöntemlerden biri haline gelmektedir. Hem şehirler arası taşımacılık hem de ülkeler arası taşımacılıkta kullanılabilmektedir. Ülkeler arası yapılan taşımacılığa ise uluslararası taşımacılık denmektedir. Çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise, sistem metal (genellikle çelik) raylar ve tekerlekler üzerinde çalıştığından, raylı araçların daha düşük sürtünme direncine sahip olması gibi benzersiz bir avantaja sahiptir ve daha fazla bagajın taşınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistem tren olarak bilinmektedir. Trenler genellikle elektrikli veya dizel motorlu lokomotiflerle çalıştırılmaktadır. Birden fazla yol ağınız varsa, karmaşık bir sinyalizasyon sistemi kullanılmaktadır. Demir yolu taşımacılığı aynı zamanda en hızlı kara taşımacılığı türlerinden biridir.

Ek olarak, demir yolu taşımacılığı, güvenlik açısından en güvenilir ulaşım modellerinden biri haline gelmiştir. Trenler hızlıdır ve diğer ulaşım araçlarına kıyasla yağmur ve sis gibi normal girdaplardan büyük ölçüde etkilenmemektedir. Anlattığımı üzere, demir yolu taşımacılığı, diğer ulaşım araçlarından daha iyi organize edilmiştir. Çünkü rota ve program sabittir. Hizmeti diğer ulaşım türlerine göre daha doğru, tutarlı ve düzenlidir. Demir yolu taşımacılığının tarihine bakacak olursak da eski Yunanlıların çektiği bir mekanizmaya dayanmaktadır. Demir yolu taşımacılığı artık hem kentsel hem de sınır ötesi (ve kıtalararası) ağlarda uzun mesafeli kullanım için modern, karmaşık ve sofistike bir sisteme dönüşmektedir. Demir yolu taşımacılığı, malları ve insanları harekete geçiren bir ekonomik kalkınma aracıdır. Özelleştirmeler arasında yolcu demir yolları, yer altı (veya yer üstü) şehir metroları ve yük vagonları bulunmaktadır. Elbette demir yolu taşımacılığının da bazı kısıtlamaları ve kısıtlamaları vardır.

Demir yolu seyahatinin en büyük sınırlamalarından biri yüksek maliyetidir. Trenlerin inşası ve bakımı çok fazla sermaye gerektirmektedir ve bu da tüm demir yolu ağının inşasında maliyetleri artırmaktadır. İnşaat, bakım ve genel giderler diğer ulaşım araçlarına göre çok yüksektir. Ayrıca demir yolu taşımacılığı belirli hatlara bağlı olduğu için kapıdan kapıya hizmet verememektedir. Şarj etme veya boşaltma fırsatları, daha yüksek maliyetler, daha fazla aşınma ve zaman kaybı ile ilişkilidir. Bu saydıklarımız demir yolu taşımacılığının bazı dezavantajlarıdır. Fakat avantajları göze alındığında dezavantajların bir önemi kalmamaktadır. Gelin biraz da avantajlarına bakalım. Deniz yolu nakliyat modeline bakılırsa ve anlattığımız gibi oldukça kısa transit zaman ve süratli sevkiyat yapabilmektedir. Navlun pozitif yanları ve Çin taşımlarında Çin devletinin ithalat-ihracat modelinde navlun sübvansiyonlarına sahiptir. Çin ve Rusya sevkiyatlarının Türkiye limanlarının yoğunluğunu azaltarak trafik yoğunluğunu rahatlatabilmesi. Başka ülkelerle de gördüğünüz üzere içli dışlı olmamızı ve adımızı duyurmayı sağlamaktadır bu da çok iyi bir avantajdır. Limanlara uzak bölgelerde bulunan firmaların ithalat ve ihracatlarını iç nakliyat olmaksızın direk yapabilmektedir. Burada da deniz yolu gibi kısıtlı alana sahip olmamakla büyük bir avantaj sağlamaktadır. Hedef ülkelerin demir yolu modelini sürekli ve ana nakliyat modeli olarak kullanıyor olması yüzünden varış istasyonlarında yükleme, boşaltma kolaylığı sağlamaktadır. Yeşil lojistik – karbongazı salınımının en düşük olduğu nakliyat modelidir bu yüzden çevre dostudur. Hava ve iklim şartlarından sevkiyatların neredeyse hiç etkilenmeden ve devamlı olması firmaların gözdesi olmasında büyük yere sahiptir. Navlunların istikrarlı olması ve ithalat, ihracat ve lojistik maliyet hesaplamalarını uzun vadeli yapabilmektesinizdir. Diğer taşıma modellerine kıyasla en güvenli nakliyat modelidir. Özellikle eski Sovyet vatanlarında ithalatçı ve ihracatçı firmalarının demir yolu nakliyat modeline yabancı olmamaları ve demir yolu ile Türkiye`ye taşımalarını sevinç ile karşılamışlardır. Son olarak, Avrupa'ya yapılan ihracatlar da süratli ve müsait lojistik hizmetler ile maliyetleri yine en aza indirmektedir. Ayrıca Asya ile Avrupa'yı demir yolları ile birbirine bağlayarak, 3.ülke tecim imkanları sağlaması olarak özetlenmiştir. İşte bu saydığımız avantajlar sayesinde firmalar tarafından sıkça demir yolu tercih edilmektedir.

Demir Yolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Oldukça yararlı olan bu taşımacılık türü maalesef ki okunduğu kadar basit yapılmamaktadır. Öncelikle sahip olmanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır.  İlk olarak demir yolu konşimentosuna sahip olmalısınızdır. Bu belge, taşınacak eşyanın bir demir yolu şirketi tarafından taşındığını kanıtlamak için düzenlenen belgedir. Ayrıca, demir yolu şirketi, yükün sahibi ve yükü alan kişiler hakkında bilgileri içeren bir sözleşmedir. 

Deniz yolu taşımacılığında da kullanılan konşimentolar, demir yolu taşımacılığı hizmeti veren firmalar tarafından CIV ve CIM belgeleri olarak  kullanılmaktadır. Bu belgeler uluslararası bir taşıma sözleşmesini temsil etmekte ve altı bölümde tamamlanmaktadır. Malların demiryolu ile taşınacağını gösteren konşimento ise 4. kopyasında yer almaktadır. Ayrıca demir yolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında FIATA belgeleri ve taşıyıcı adına mal taşımacılığı hizmeti veren taşıyıcılar tarafından düzenlenen taşıyıcı makbuzları yer almaktadır.

Daha sonra ise işvereninizin talimatlarına göre hareket etmelisinizdir. Ürün için sizin adınıza bir makbuz almalı veya bir makbuz aldığınızdan emin olmalısınızdır. Sevkiyat belgelerini imzalamanız ve iletilmişse demir yolu işletmecisini imzalamalısınızdır. Tüm bunların tuttuğu fiyatı ödemelisinizdir ödeme şeklinizi firmanıza göre değiştirebilirsiniz. Son kontrolleri, mesela ürünlerin sayısını ve ağırlığını kontrol etmelisinizdir. Eğer taşıyıcı, eşyanın kaybolduğuna veya hasar gördüğüne ikna olursa, eşyayı depodan çıkarmayacaktır. Paydaşlara durum hakkında bilgi verilir ve sevkiyat belgelerinde iletilerek ne yapılacağına dair bir anlaşmaya varılmaktadır. Duruma göre hasar varsa tazmini oluşturulmaktadır. Eğer ürünlerden bazıları gelmediyse ve teslim edilmeyen ürünler için mal fişini kullanıyorsanız bu fişi mallarınızı geri alabilmek için kullanabilirsiniz.

Son olarak bu demir yolu taşımacılığı yapacağınız sürede dikkat etmeniz veya dikkat edilen hususları söyleyelim. Lojistik şirketi Uluslararası Demir yolu malların taşınmasında göndericiye karşı taşıyıcı ve çalışma yükümlülüklerini, sorumluluklarını bilmektedir. Anlaşacağınız şirketin yetki ve sorumluluklarını iyice okuyup bilmelisinizdir. Bu şirket; nakliye, taşıyıcı veya lojistik şirketi olabilmektedir. Ulaştırma ile ilgili 2 tarafın da gönderen, gönderici adı ve hesabı kaydedilmelidir. Böylece olası bir sorunda iletişim sıkıntısı olmamaktadır. Son olarak Türk TCDD'nin gücüyle yapmayı düşündüğünüz taşımacılığın saha etkinliğini değerlendirmelisinizdir.

İşte eğer bu dediklerimizi dikkatlice ve doğru bir şekilde uygularsanız şirket olarak veya müşteri olarak başarılı bir taşımacılık gerçekleştirmiş olacaksınızdır.