DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR? NASIL YAPILIR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR? NASIL YAPILIR?
  • 2022-07-30

DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Deniz Yolu Taşımacılığı Nedir?

Taşımacılık günümüzde en fazla lojistik ve nakliyat olmakla birlikte birçok sektörde kullanılmaktadır. Kargo anlayışı ve lojistik yönetimi üzerine bir araştırma yapıldığında, taşıma çeşitlerinin birçok farklı seçeneği olduğunu göreceksinizdir. Firmalar tarafından üretilen ürünlerin (herhangi bir belge, emtia, kimyasal madde veya herhangi bir madde) veya hizmetlerin bir başka yerden bir başka yere taşınması gerekmektedir. Çünkü eğer bunu yapmazlarsa potansiyellerini bir yere kadar çıkarabilirler. Bu konuda da oldukça fazla taşıma çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin: tekli taşıma, kara yolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı, hava yolu taşımacılığı, demir yolu taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, nehir yolu taşımacılığı, çoklu taşımacılık, çok modlu taşımacılık, kombine taşımacılık ve intermodal taşımacılıktır. Bu taşıma çeşitlerini kullanan firmalar ve sektörler ise şunlardır: nakliye firmaları, lojistik firmaları, ihracat firmaları, ithalat firmaları ve kargo firmalarıdır. Bugün sizlere günümüzde kara yolu taşımacılığından sonra yine çok tercih edilen popüler seçeneklerden bir tanesi, denizyolu taşımacılığını anlatacağız. Öncelikle, deniz yolu taşımacılığı nedir sorusuna cevap verelim. Deniz yolları üzerinden; limanlar arası transfer işleminin gerçekleştirilmesi, ürünlerin nakledilmesi, istenilen yere, istenilen zamanda, en uygun fiyat ile gönderilmesi anlamına gelmektedir. Kullanılan deniz araçları ise genelde yük gemileri ve konteynerlerdir. Firmalar tüm dünyaya kendilerini tanıtmak istedikleri için bu taşımacılığı sıkça kullanmaktadır. Bu yüzden denize kıyısı olan çoğu ülke (Türkiye dahi) bu taşımacılıktan yararlanmaktadır. Dünya genelinde de yaklaşık 4.600 (ortalama 100 adedi çok önemli küresel limanlardır) adet liman bulunduğu için deniz yolu taşımacılığı düzenli bir hizmet verebilmektedir. Bu süreç, gemilere yüklerin yüklenmesiyle başlamakta ve geçmesi gereken süre geçtikten sonra varış noktası olan ülkedeki limana bırakılması ile sonlanmaktadır. Liner taşımada ise ürünler limana değil firmaya teslim edilmektedir. Okunduğu kadar kolay olmayan deniz yolu taşımacılığı fazlaca disiplin gerektirmektedir. Verilecek zamanlar, yapılacak işlemler, ülkeler arası yapılacaklar ve buna benzer iş konularında dikkatle yapılmalıdır. Profesyonel ekiplerden yardım alıp hizmetlerini kullanmak iyi olacaktır. Bu sayede farklı yük seçeneklerin veya farklı sistemlerin de nakliyatı yapılabilmektedir.

Ülkeler arası yapılan taşımaya uluslararası taşımacılık denmektedir ve deniz yolu taşımacılığı en çok bu taşımacılıkta kullanılmaktadır. Uzun yıllardır en çok tercih edilen lojistik türlerinden biri olan denizyolu taşımacılığı, uluslararası taşımacıl sayesinde dünyanın neredeyse her yerinde gerçekleşmektedir. Uluslararası lojistik günden güne gelişmektedir ve önemli bir parçası olan denizyolu taşımacılığı, ülkeler arası yük transferi için oldukça önemlidir. Bu yükler şunlar olabilir. Enerji, gıda ve barınma gibi önemli sektörlerdeki hammaddeler olabilir. Endüstriyel madde taşımacılığı ifadesinde, hammadde, çimento, demir, çelik ürünleri olabilir. Door to door yani kapıdan kapıya taşımacılıkta her türlü proje taşımacılığı, gümrükleme hizmetleri bulunabilir. Dökme yük ve genel kargo nakliyesi anlayışında, aklınıza gelebilecek tüm toprak, çimento ve benzeri iş malzemeleri yer alabilir. Genel kargo taşımacılığı anlayışında, denizyolu ile taşınması düşünülen personel dahil olmak üzere, hayvan dahil olmak üzere, her türlü taşımacılığın gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Yine genel taşımacılık hizmet anlayışının içerisinde, değerli cevherler, çelikler, demirler, araçlar, iş makineleri ve benzeri enstrümanları da bulunabilir. Aynı zamanda deniz yolu taşımacılığı saydığımız ürünleri nakliye süreci boyunca hassas olanlarının darbe almadan hasarsız bir biçimde taşınmasını sağlamaktadır.

Bu saydığımız ürünlerinin fiyatının belirlenmesi aşaması da oldukça önemlidir. Bu önem, deniz yolu taşımacılığının lojistik işlemlerini daha az maliyetli olarak ve ekonomik bir şekilde yapılmaya çalışmasıyla olmaktadır. Bu yöntem ise özellikle uzun mesafelerde maliyeti azaltmak için kullanılmaktadır. Deniz yolu taşımacılığına verilen ve sık sık kullanılan bir diğer isimler ise şunlardır: konteyner taşımacılığı, su yolu taşımacılığı ve gemiler aracılığıyla yapılan taşımacılık. Deniz yolu taşımacılığı da kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler tramp ve liner taşımacılık ismiyle iki farklı şekilde yapılmaktadır. Eğer daha çok petrol, kömür veya madenler gibi hammaddeleri uluslararası sularda taşımak istiyorsanız başvurmanız gereken taşımacılık tramp taşımacılığıdır. Eğer ticari ve özel eşyaları taşımayı düşünüyorsanız da liner taşımacılığa başvurmalısınızdır. Liner taşımacılıkta daha çok firmanın kendisi için değil de müşterileri için sunduğu hizmet önem plandadır.

Deniz Yolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Şimdi ise gelin anlattığımız deniz yolu taşımacılığı nasıl yapılırmış ona bakalım. Başarılı ve uygun bir taşımacılık yapmak istiyoranız izlemeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımların ilk doğru taşımacılık türü seçmenizdir. Deniz yolu taşımacılığının kendi içinde türlere ayrıldığınızı söylemiştik. Bu türleri daha da açacak olursak: tanker taşımacılığı, Ro-Ro taşımacılığı, entegre taşımacılık, konteyner taşımacılığı ve dökme yük taşımacılığı olarak söyleyebiliriz. Her biri farklı özelliklere sahip olduğundan ürünlerin taşınması konusunda farklı avantajlar sunmaktadırlar. Siz de bu türleri ve diğer her şeyi araştırarak taşıyacağınız ürün için en uygun türü seçmelisinizdir. Araştırmanız gerekenler ise ürününüzün özellikleri, gideceği varış noktaları, yükleme noktaları ve hava koşullarının uygunluğu gibi etmenlerdir. Daha sonra ise kullanacağınız araçları da seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz türün araç seçimine de etkisi oldukça fazladır. Mesela, eğer bozulabilir gıdalar nakliye edecekseniz iklimlendirme özelliğine sahip reefer konteynerlerin kullanımı doğru bir tercih olacaktır. Bir diğer adım ise eğer deniz yolu aracılığı ile ithalat ve ihracat işlemleri yapacaksanız şunları yapmalısınızdır: ürünlerin durumu ile ilgili araştırma yapmak, bilgi sahibi olmak ve süreçleri yakından takip etmelisinizdir.

Mesela, nakliyat gerçekleştirilmeden önce teslim süresi, ürünlerin saklanma özellikleri, hangi koşullarda teslim edileceği gibi pek çok detay bilinmelidir. Bu bilgilerin eksik veya yanlış olması halinde başarısız olacaksınızdır. Çünkü firmanız, ürünlerinin geç teslim edilmesi başta olmak üzere birçok sıkıntıyla karşılaşılma ihtimali ile karşı karşıya kalmaktadır. Böyle olumsuz durumlardan kaçınmak için ise dediklerimize dikkat etmelisinizdir.

En az diğer saydıklarımız kadar önemli olan bir adım daha vardır. Deniz yolu taşımacılığı fiyat konusunda birçok faktör yüzünden değişikliğe uğramaktadır. Bu faktörlere şunları örnek verebiliriz: ürün özellikleri, ürünleri yükleme limanı, varış noktasındaki liman, taşıma süresi gibi bilgilerdir. Bu adımda ise deniz yolu taşımacılığında navlun fiyatlarını iyi değerlendirmelisinizdir. Çünkü navlunları etkileyen özellikler arasında tercih edilecek taşıma yöntemi de yer almaktadır. Navlun hesaplamak ise yine kolay değidlir. Çünkü komple konteyner, LCL taşımacılık veya Ro-Ro gibi taşıma türlerine göre değişebilmektedir. Son adım olaraksa ürünlerinizi en uygun koşullarda taşımak için yapmanız gerekenleri söyleyebiliriz. Firmalar için ürünlerin teslimat noktasına güvenli bir şekilde ulaşması çok önemlidir. Bunun için de en uygun koşullarda saklanması ve ürün özelliklerine en uygun taşıma kabının seçilmesi gereklidir. Uygun koşullar derken şunlardan bahsetmekteyiz: bozulabilir ürün sınıfında yer alan ürünler için sıcaklığı ayarlayabilme özelliğine sahip konteynerlerler kullanılmalıdır. Dahası, kırılma riski olan hassas yükler birbirlerine temas etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir ki kırılmasınlar. Bunu daha iyi yapabilmek içinse kırılma riski bulunan ürünlerin etiketlenmesi ve bilgilendirmesi yapılmalıdır, üst üste paketleme yapılmamalıdır. Yükleme ve boşaltma esnasında uyulması gereken prosedürler ve çiğnenmemesi gereken kurallar dikkate alınmalıdır.

İşte bu saydıklarımızı iyice uygularsanız taşımacılıkta başarılı olacaksınızdır.