DENİZLİ ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
DENİZLİ ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-23

DENİZLİ ŞEHRİ İHRACAT

Denizli Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Denizli’deki ihracata bakmadan önce biraz genel özelliklerinden bahsedelim. Denizli, Ege bölgesinin bölgesel merkezidir. Denizli, 500.000'in üzerinde merkezi nüfusu ile Ege Bölgesi'nin İzmir'den sonra ikinci büyük şehridir. Denizli, Türkiye'nin  en büyük ve en gelişmiş 16 şehrinden biridir (şehir merkezi: 537.000). Sanayi, ihracat ve ticaret merkezi olan Denizli, aynı zamanda 30.000'in üzerinde öğrencisi olan bir üniversite şehridir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Denizli, sadece bir turizm kenti değil aynı zamanda yerel, ulusal ve uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Festivaller) bir eğitim, kongre, kültür ve sanat merkezidir. Güney Ege Kalkınma İdaresi'nin (Geka) merkezi de Denizli'de bulunuyor. İhracat açısından ekonomisine de bir bakalım. Ekonomi Denizli'nin ekonomisi sanayi ve ticarete dayalıdır. Nakliye Denizli için önemlidir çünkü bir ihracat sanayi şehridir. Hizmet sektörü de oldukça gelişmiştir çünkü nakliyat hizmeti dahil birçok hizmet verebilmektedir. Son 15 yılda sektör büyük ilerleme kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri'ne bakır tel ihraç etti. Çalışan nüfusun %45'i tarım, balıkçılık, arıcılık, ormancılık ve hayvancılıkta çalışmaktadır. Tüm gelirin %30'u sanayiden geliyor. Türkiye'nin Anadolu Kaplanı olarak bilinen, önemli ihracat şehirlerinden biridir. Yıllık milyarlarca dolarlık ihracatıyla Türkiye'nin lokomotif sanayi şehirlerinden biridir. Denizli, Türkiye'nin ve dünyanın tekstil başkenti olarak biliniyor ancak tekstil sektöründe son yıllarda  yaşanan ekonomik kayıplar ekonomik dengeleri mermer ve doğal taş sektörlerine kaydırdı. Denizli, traverten ve türevleri, mermer ve doğal taşları dünyanın tüm ülkelerine ihraç etmektedir. Ulaşımından da kısaca bahsedelim. Ulaşım Şehre Türk Hava Yolları'nın Denizli'den İstanbul'a hizmet verdiği Denizli Çardak Havalimanı ve hac mevsiminde Mekke'ye direkt uçuş sağlanmaktadır. Karayolu ulaşımı için İzmir ve Antalya gibi önemli şehirlerin kavşağında bulunan Denizli'den birçok otobüs firması geçmektedir. Eyalette 7 kavşak ve 2 metro kavşağı vardır. Bu sayede taşımacılık Denizli’de çok yaygındır. Başka bir şehre veya eve taşımacılık yapılmaktadır.

Şimdi ise asıl konumuz olan ihracattan bahsedelim. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ocak 2022  dış ticaret istatistiklerine göre Denizli'nin ihracatı %24,6, ithalatı ise %9,9 arttı.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2022  ticaret istatistiklerini yayınladı. Bu kapsamda, Denizli'nin Ocak 2022'de ihracatı bir önceki yıla göre %24,6 artarak 334 milyon 16 bin dolar, ithalatı ise %9,9 artarak 158 milyon 705 bin dolar oldu. Bu Ocak değerleri, Denizli'yi Türkiye'nin en büyük 9. ihracatçı, 16. en büyük ithalatçı ili yapıyor. En büyük ihracat payı işleme endüstrisi tarafından işgal edilmektedir. Ocak ayı ekonomik faaliyetine göre, en yüksek ihracat payına sahip ilk üç sektör arasında ilk sırada yer alan imalat sanayi, %97'lik paya sahipken, %23'lük pay ile 324 milyon 7530$'a ulaştı. Bunu %2,08 ile tarım, ormancılık ve balıkçılık 6.934 milyon $ ile ve madencilik ve taşocakçılığı 2.226 milyon $ ile %0.67 ile izledi. İthalatın en büyük payı işleme endüstrisi tarafından işgal edilmektedir.

  Ocak ayı ekonomik faaliyetine göre, ithalat payı açısından ilk üç sektör arasında ilk sırada yer alan imalat sanayinin payı, %95,74 ile 151 milyon 938 bin dolar oldu. Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün bundan sonraki payı ise %3,92 ile 6 milyon 222 bin ABD dolarıdır. Su ve kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri sektörünün payı %0,31 ve 488.000 $ olarak kaydedildi. İhracatın çoğu İngiltere'ye gitti. Ocak 2022'de Denizli'nin en büyük ihracatı İngiltere'ye oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 46 milyon 606 bin doları buldu. İngiltere'yi 35 milyon dolar ve 90 bin dolar ile ABD ve 30 milyon dolar ve 222.000 dolar ile Almanya izledi. En çok ithalat yapılan ülke Bulgaristan olup, Denizli'nin Ocak 2022'deki ithalatının çoğu Bulgaristan'dan gelmektedir. Bu ülkeden yapılan ithalat 32.26 milyon $ olarak gerçekleşti. Bulgaristan'dan sonra Çin 22 milyon 6,3 bin dolar  ve Hindistan 20 milyon 890 bin dolar oldu. Ek olarak, istatistikler iki farklı sistem kullanılarak hesaplanır. Dış ticaret istatistikleri iki farklı ticaret sistemine göre hesaplanmaktadır: genel ticaret sistemi ve özel ticaret sistemi. Genel ticaret sisteminde, bir ülkenin ekonomik bölgesine giren veya çıkan mallar kapsam dahilinde değerlendirilir. Sistem, ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgelere, antrepolara ve serbest ticaret bölgelerine giren ve çıkan malları dikkate alır. Özel ticaret sisteminde antrepolar ve serbest bölgeler istatistiklere dahil edilmemekte, sadece ülke serbest bölgelerine giren ve  çıkan mallar istatistiklere dahil edilmektedir.

 Memişoğlu, yeni yıldan beklentilerinin altını çizerek şunları söyledi:

 "İhracatımız tüm sektörlerde eşit büyüyor. Denizli ihracatının %40'ını tekstil oluşturuyor. Denizli'den 182 ülkeye ihracat yapıyoruz. 133 ülkeye tekstil, 92 ülkeye değerli metal ve 122 ülkeye kablo ihracatı yapıyoruz. Yani ihracatı ülke ve sektör bazında ayırıyoruz. Bu da kentin ihracatının sağlam bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Gıda, makine gibi alanlarda da ek araştırmalar yapıyoruz ve ihracat payımızı artırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl 1,60$/kg olan Denizli'nin ihracatı şu an 2,05$/kg'a ulaştı. Bu, Türkiye ihracatının kilogram ortalamasının oldukça üzerinde, hepimizi sevindiren bir rakam. Buradaki mermer blokları biraz daha işleyip satabilirsek kilogram başına  ihracat değerimizi artırabiliriz. ”