DERİNCE LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
DERİNCE LİMANI
  • 2022-09-20

DERİNCE LİMANI

Derince Limanı, İzmit Körfezi'nde bulunan bir limandır. Kocaeli'nin Derince ilçesinde bulunan liman, 1900 yılında Anadolu Bağdat Demiryolları Şirketi tarafından yaptırıldıktan sonra 1904 yılında hizmete başlamıştır. En çok verdiği hizmet ise nakliyat hizmetidir. Binlerce nakliyat firması burayı kullanmaktadır. 1953 yılında Türkiye Cumhuriyeti Demiryolu İdaresine devredilmiştir. 2004 yılında Özelleştirme İdaresi  tarafından özelleştirilen liman, 2015 yılında “İşletme Hakkı Devri” yöntemiyle 39 yıl süreyle özelleştirilmiştir.İzmit'in sanayi hinterlandının ithalat ve ihracat sınırı olarak kabul edilen Derince limanından Romanya'nın Köstence limanına da sevkiyat yapılmaktadır. 1.92 metre kolon uzunluğuna sahiptir. Geminin yıllık kapasitesi 862'dir. Liman, otomobil sektörünün bulunduğu bölgeye yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Bu özellikler nakliye hizmeti vermeyi düşünen veya halihazırda veren nakliye firmaları için büyük avantajdır.

Biraz tarihinden bahsedelim.

Derince, cumhuriyet döneminin yarattığı yeni bir kolonidir, tarihi çok yakındır. 1890 yılında İzmit Körfezi'nin en derin kıyı şeridine sahip olan limanı kurmak için yetkililer, mevcut limanın en derin olduğu yerin neresi olduğunu belirlediler. Burası derinliğinden dolayı "Derince Limanı" olarak anılmaya başlanmış, bu yüzden Derince adını limandan almıştır. Almanların hemen başlattığı liman için liman inşaatı işi yapmak için çok sayıda kişi bölgeye geldi. 1904 yılında faaliyete geçen limanda çalışanlar birer birer evlerini yapmaya başladılar. 1887 yılından bu yana Balkanlar, Kafkaslar ve Kırım'dan gelen göçmenleri ağırlayan Derince, artık genişlemeye ve büyümeye başladı. Bu gelişmelerin ardından Atatürk, 1936 yılında Romanya'dan Türkiye'ye göç eden hemşehrilerimize Derince'deki otuz hanelik araziyi bağışlamıştır. Çınarlı muhtarı. Derince'nin ilk başkanı Ahmet USTA'ydı.

Marmara bölgesinin en eski limanlarından biri olarak kabul edilen Derince Limanı, Marmara bölgesindeki her türlü kargoya hizmet veren ender limanlardan biridir ve olduğu kadar stratejik  öneme sahiptir. Ülkemizin en önemli sanayi ve ticaret merkezi olan Marmara bölgesi, ülkemizin dış ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Dış ticaretle ilgili liman operasyonları da Marmara bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Marmara bölgesi liman işletmeciliği açısından ülkemiz için (şehir içi dahil) olduğu kadar bölge ülkeleri için de çok önemli bir konuma sahiptir. Kuzey-Güney/Doğu-Batı ulaşım koridorlarında elverişli bir konuma sahip olan Marmara Denizi, Akdeniz - Karadeniz güzergahının transit yük trafiği açısından büyük önem taşımaktadır. Derince limanı, ideal konumu sayesinde gelecekte aktarmalı mallara hizmet verebilecek kapasitededir. Anadolu Bağdat Demiryolu Şirketi 1900 yılında imtiyaz aldı. Şirket tarafından yapımına başlanmış ve 1904 yılında faaliyete geçmiştir. 1927 yılında 1042 sayılı Kanun ile Devlet Demiryolları ve Limanlar İdaresine devredilmiştir. Liman, 6186 sayılı Kanun ile TCDD İşletmeciliğine devredilmiştir. 6186. 1953 yılında Haydarpaşa Limanı işletme birimi olarak Rıhtım Başkanlığı görevine devam etti. Daha sonra 1961 yılında TCDD Genel Müdürü'nün emriyle Özerk Liman Başkanlığı olmuştur. Liman 1999 yılında bölgede meydana gelen depremden etkilenmiştir. 1999 depreminden bu yana depremin verdiği hasarı onarmak için çok az yatırım yapılmıştır. Lakin taşımacılık Kocaeli’nde hep devam etmiştir.

Limanın toplam yüzölçümü 419.373 m2 olup, limanın durdurulmasından bu yana yaklaşık 139.000 m2'si demiryolu onarım-bakım-üretim amaçlı kullanılmaktadır. Halihazırda 4458 sayılı Kanun kapsamındaki gümrüklü alan kanunu 100.000 m2'lik kısım için geçerli değildir. Faaliyet alanı olarak 319.000 m2 alan kullanılmaktadır, 150.000 m2 alanda otomobil ithalat ve ihracatı yapılmakta olup, bu alanlar özelleştirilen devlet tarafından kiralanmaktadır. Kapalı alandaki antrepoların depolama kapasitesi 225.000 ton/yıl'dır. Uzun dönem kiralama amaçlı SİLO'ların depolama kapasitesi 2.101.000 ton/yıl'dır. Liman Başkanlığı tarafından verilen kılavuzluk hizmetleri ile limana giriş ve çıkışlarda gemi rehberi bulundurulması zorunludur. Ayrıca 500 GT'ye kadar olan gemiler için römorkör satın alma zorunluluğu yoktur. Liman Başkanlığı tarafından 2 1.550 HP römorkör ile 24 saat hizmet verilmektedir. 2005 yılında yapılan master plan çerçevesinde İzmit hinterlandı ve 2024 yılı genel planı tahmini kargo tonajı 52,6 milyon ton, dökme yük 37,9 milyon ton ve konteyner 4,2 milyon TEU'dur.

Kocaeli’ndeki nakliyatı daha da arttırmak için yapılması planlanan projeler de bulunmaktadır. Gelin detaylı bilgilerle bunlara bakalım.Safiport Derince Liman Başkanlığı, özelleştirme öncesinde limandaki yükleme ve boşaltma operasyonları sırasında müşteri tarafından organize edilen ekskavatör, vinç ve kamyonların temininde yaşanan zorlukların aşılması için çalıştı. Safi yönetimi, müşterilerine işletmek ve hizmet vermek için gerekli  saha personeli, vinçler ve diğer  ekipmanları sağlamıştır. Liman, deneyimli personeli ve yenilikçi donanımı ile armatörlerin ve yüklerin operasyonlarını güvenli ve hızlı bir şekilde yürütebilecekleri önemli bir liman haline gelmiştir.