ESKİŞEHİR ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ESKİŞEHİR ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-23

ESKİŞEHİR ŞEHRİ İHRACAT

Eskişehir Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Eskişehir, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde aynı adı taşıyan ilin merkezidir. Polsk Nehri boyunca akan şehir,  Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nin varlığından dolayı öğrenci kasabası görünümündedir. 2009 yılı verilerine göre şehir merkezinin toplam nüfusu 625.453'tür. Bu nüfusun 309.750'si Erkek, 315.703'ü Kadındır.Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı 1. Havacılık Taktik Komutanlığı ile 1. Havacılık İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı da Eskişehir'de bulunuyor. Ayrıca  askeri havaalanı ve sivil havaalanı (Anadolu Üniversitesi Havaalanı) bulunmaktadır.

İhracat için oldukça önemli olan ekonomi ve sanayiye de bir göz atalım. Ekonomi ve Sanayi Sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olarak, 32 milyon m² alanda 228 fabrika ile faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birine sahiptir. 1950'lerin sonlarından itibaren devlet ekonomisinin temelini oluşturan sanayi tarihi, 1894 yılında Bağdat Demiryolu'nun inşası sırasında  kurulan  ve  1924 yılında TCDD'ye devredilen Cer Atelier'e kadar uzanmaktadır. İlde 1960'lı yıllardan itibaren ivme kazanan yerli sermaye yatırımlarıyla gerçekleştirilen birçok özel kuruluşun yanı sıra büyük kamu iktisadi teşebbüsleri de bulunmaktadır. Ana endüstriler gıda, tekstil, lokomotif, mühendislik, tuğla, fayans ve çimentodur. Hemen hemen tüm sanayi kuruluşları şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca şehirde lokomotif ve motorlar, pamuk, şeker, çimento tuğla ve kiremit, un, bisküvi ve şekerleme, beton direkler, uçak bakım onarım (tusaş), sirke ve şarap, kontrplak ve mobilya, buzdolabı ve soba var. bir fabrika. Bu fabrikaların yanı sıra organize sanayi bölgelerinde de çeşitli üretimler için fabrikalar bulunmaktadır. Küçük bir ticari alan, ağaç işleme, metal işleme, dökümhane ve çeşitli imalat ve  tezgahları içerir. Yerel endüstriyel pazarda otomotiv motor tamiri ve bakımı için atölyeler ve tezgahlar bulunmaktadır. 2006 yılı sonu itibariyle, kentte 48.790 sendika üyesi istihdam edilmektedir. Devlet, 2007 ihracatında 472 milyon dolar ile ulusal olarak 19. sırada yer aldı. 2007'de ihracatın yaklaşık 7 milyon doları tarım, 450 milyon doları  ve madencilikten 15 milyon doları geldi. Ticaret hizmeti de veren Eskişehir’in ticaretine bakalım. Kentin yurt dışına sattığı başlıca ürünler; tarım ürünleri, ham ve konsantre haldeki çeşitli cevherler, şeker, bisküvi, çimento, buzdolabı, otomobil, uçak parçaları, seramik ürünler ve lületaşı hediyelikleridir. Başlıca ithalat kalemleri kazanlar, makineler ve mekanik ekipmanlardır. Elektrikli makine ve teçhizat, kara taşıtları, plastikler ve ürünleri, deri ve boyamada kullanılan malzemeleri de aynı şekilde. Fakat sadece yurt dışı değil yurt içi, şehir içi de satış yapılmaktadır. Yapılan satış gibi ulaşım da bu şehirde çok gelişmiştir. İlçeler arası veya iller arası yapılmaktadır. Evden eve nakliyat Eskişehir’de sıkça yapılmaktadır.

Gelelim asıl konumuz olan ihracat’a. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı rakamlara bakıldığında, Nisan ayında Eskişehir merkezli firmaların 118 milyon 463.000 dolar ihracat yaptığını söyledi. Eskişehir'in ihracatının ilk çeyrekte  ivme kazandığını kaydeden Kesikbaş, şunları kaydetti: Eskişehir'in Mart ayı ihracatı 93,9 milyon dolar oldu. Değer yaratan ve  yaratan tüm sanayici ve çalışanlarımızı tebrik ederiz. ”.

Eskişehir'in Ocak-Nisan döneminde bir önceki yıla göre %19,8 artarak 415 milyon 873 milyon dolara ulaştığını belirten Kesikbaş, "Geçen yılın aynı döneminde ihracatımız 347 milyon dolar oldu. Bu yılın Nisan ayı sonunda 415 milyon $, 873.000'e ulaştı. En çok ihracat yapan ülkeler ise ABD, Almanya, Fransa ve Belçika'dır. Ayrıca, Eskişehir ihracat Ailesi yeni bir rekor kırmıştır. TİM tarafından açıklanan rakamlara göre, ülkenin Nisan ayındaki toplam ihracatı geçen yılın aynı ayına göre %25 artarak 23.4 milyar dolara ulaştı. Bu, son 20 ayın 18'inde aylık rekor kırarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat değeridir. ESO Başkanı Kesikbash şunları söyledi: İhracatçıların yıl sonunu beklemeden  bu hedefe erken ulaşacaklarını umuyoruz. TÜİK'in 2021 yılı  verilerine göre Eskişehir, 1.183.564.666 dolarlık ihracat değeriyle ülkenin en çok ihracat yapan ülkeleri arasında 20. sırada yer alıyor. İthalat hacmi 1.026.178.398 ABD Doları olup, ülkedeki en yüksek ithalat hacmine sahip iller arasında  22. sırada yer almaktadır. Eskişehir ekonomisi son beş yılda dış ticaret verilerinde dalgalanmalar olmasına rağmen dış ticaret fazlası vermiştir. 2020 ve 2021 yılları karşılaştırıldığında dış ticaret fazlası %20,68 arttı. Farklı illerde kayıtlı veya  diğer illerde gümrük müdürlükleri bulunan ancak Eskişehir gümrük idaresine kayıtlı olmayan işletmelerden yapılan ihracatlar resmi ihracat rakamlarına yansımamaktadır. Bu nedenle resmi veriler Eskişehir Ticaret Odası'nın ihracat rakamlarından farklılık gösteriyor. Eskişehir Ticaret Odası 2020 yılı verilerine göre yıllık ihracat  2 milyar doları aşıyor. Eskişehir ihracat birim fiyatı yükselmektedir. Kesikbaş, ihracat birim fiyatlarındaki iyi ivmenin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti: Enerji hariç tutulduğunda ise ihracat-ithalat oranının %101'e yükseldiğini ve bunun sonucunda dış ticaret fazlası verdiğini görebiliyoruz. Bu mutlu bir olay. Gelişimimiz üretime ve ihracata bağlıdır. Ancak hedefimiz teknolojimizi ihraç etmek ve  birim fiyatlarımızı Avrupa seviyelerine getirmek. Bu hedefe de Eskişehir şehrinin sunduğu ihracat, ithalat ve nakliye hizmetleri ile kolayca ulaşacağını söyleyebiliriz.