EVDEN EVE TAŞIMACILIK NEDİR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
EVDEN EVE TAŞIMACILIK NEDİR?
  • 2022-07-30

EVDEN EVE TAŞIMACILIK NEDİR?

Bir diğer adı kapıdan kapıya taşıma olan evden eve taşımacılık nedir sorusunun en kısa cevabı, taşınan eşyaların bulunduğu evden teslim alınması ve başka bir adrese gönderilmesi işlemidir.

Ancak bu işlem nakliye ile sınırlı olmayıp deneyimli ve bilgili profesyoneller tarafından özel teknik beceri ve ekipman gerektiren bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Ürünler kargoya verilmeden önce demonte edildiğinden mobilya, beyaz eşya vb. ürün cinsine göre ambalaj malzemeleri ile düzenli bir şekilde paketlenmektedir. Bu, ürününüzün zarar görmesini neredeyse tamamen önleyecektir. Yeni adreste eşya paketinden çıkarılacak ve sahibi tarafından belirtilen odaya yerleştirilecektir. Daha önce demonte edilen ürünler montajlanarak müşteriye teslim edilmektedir.

Nakliyat denilince ilk akla gelen kapıdan kapıya taşımacılıktır. Sadece Türkiye'de değil,  dünyanın birçok yerinde bu böyledir. Başka bir deyişle, çoğu ulaşım kapıdan kapıyadır. Ne de olsa insanlar nedeni birçok farklı şey olmakla birlikte bir yıl içinde birçok farklı şehirden farklı şehirlere taşınabilmektedir.

Örneğin, bir yıl içinde birçok görevli atama için şehirler arasında hareket etmek zorunda kalmaktadır. Aslında özel sektörde çalışan  birçok kişi, çalıştıkları şirket onları farklı şehirlerdeki mağazalara devrettiği için taşınmaktadır. Kısacası bir yıl içinde yapılan bu  taşıma türüne başta da dediğimiz gibi yaygın olarak kapıdan kapıya taşıma olarak da bilinmektedir. Tabii ki bu tür bir taşıma için ilk yapılması gereken kaliteli  bir firma ile anlaşmak olmalıdır. Son olarak şehirler arası ulaşım, şehir içi ulaşım değildir ve birçok farklı standardı ve zorluğu vardır. Bu nedenle, çeşitli fiyat değişiklikleri de bulunmaktadır.

Şirket için bunun en büyük örneği akaryakıttır. Ayrıca şehirler arası yakıt şehir merkezine göre çok daha fazla tüketileceğinden fiyatlar yükselecektir. Diğer bir örnek ise çalışan sayısıdır. Bu, ek ücretlere dahil olan şehirler arası ulaşım hizmetlerinde daha fazla çalışanın yer alacağı anlamına gelir. Tabi buna gelince kapıdan kapıya şehirler arası taşımacılık alanında çok kaliteli ve büyük nakliye firmaları ile çalışmanın çok önemli olduğunu da eklemek gerekmektedir. Şirketlerin uzun yıllara dayanan tecrübesi ve  profesyonel kadrosu sayesinde kusursuz hizmet ancak kaliteli taşıyıcılar ile mümkündür. Ayrıca tüm ürünler sigortalanarak, tüm ürünler garanti altına alınmış olup müşteri tarafından geride bırakılmayacaktır. Aslında bazı iyi başarıya ulaşmış nakliyeciler, çalışanlara ulaşım hizmetleri için ihtiyaç duydukları eğitimi verip onları bilinçlendirir ve onlara yapmaları gereken tüm bilgileri vermektedir.

Şimdi kapıdan kapıya satışın kriterlerine dönecek olursak, yakıt ve çalışan sayılarının yanı sıra bununla ilgili başka detaylar da var. Buna bir örnek verecek olursak dairenizin hangi katta olduğu önemlidir. Bulunduğunuz kata göre fiyat artmakta veya azalmaktadır. Mesela, eğer zemin katta yaşıyorsanız sizden herhangi bir kat ücreti alınmayacaktır. Fakat daha üst katlarda yaşıyorsanız fiyatınız da ona göre artacaktır. Dairenizin içi de bir o kadar önemlidir kaç oda kaç mobilya olduğu gibi. Örneğin anlaşacağınız nakliye firması, evinizde kaç adet koltuk ve o koltukların hangi türde olduğunu bilmelidir çünkü fiyata etkisi vardır. Doğal beyaz ürün olarak ne tür beyaz ürünler olduğu ve kaç adet olduğu da önemli kriterlerdir. Diğer bir  kriter ise şehir merkezinde kapıdan kapıya ulaşım için büyük, değeri yüksek firmalar son teknoloji asansörlü taşıma sistemlerini kullanırken, dairenin normal asansörünün olup olmamasına göre fiyatların değişmesidir.

Evden eve nakliyatta asansörlü taşımacılığa biraz daha detaylı bakalım. Eminim çoğunuz ev taşırken veya taşılırken asansörlerden yararlanıldığını görmüşsünüzdür. Bazı öğelerin asansör sistemi kullanılmadan boşaltılması zor olduğundan, çoğu öğe apartmandaki asansör kullanılarak indirilmektedir. Eğer asansör yoksa fiyat artacaktır. Bir diğer sorun ise dairedeki merdivenlerin dar ya da geniş olmasına göre farklı fiyatlandırılabilmesidir. Çünkü bu sorunlar yüzünden taşımacılık daha zor bir hale gelmektedir.

Genel olarak önemli bir konu daha vardır o da sigortadır. Şehir içi ulaşımda zorunlu bir sigorta yoktur, ancak şehirler arası ulaşım sigortası yaptırmanız zorunludur. Herkes eşyasına önem verir ve zaten bunun için çok emek harcar, bu yüzden bu tür durumlarla bile uğraşmazlar ve eşyalarını sigortalamayı tercih etmektedirler. Malları bir araca taşımadan önce bir diğer nokta, müşterinin malları paketlemeye yönelik tutumudur. Yani eşyalarını paketliyor mu yoksa şirkete mi teslim ediyor bunu bilmelidirler. Genelde bazı kişiler kendileri paketlerler ama bazı müşteriler çeşitli şeyleri paketlemeyi firmaya bırakmak isterler ama tabi bu da fiyata dahildir. Ancak bu özellikle şehirler arası kapıdan kapıya ulaşımda olabilecek en sağlıklı durumdur.

 

Evden Eve Taşıma Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tabii evden eve taşımacılık yapmak kolay bir süreç değildir ve süreci iyi bir şekilde yönetmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Ne yazık ki taşınan herkes apartmandan daireye taşınma sürecini stresli ve sıkıcı hissetmektedir. Özellikle kapıdan kapıya şehirler arası trafik, şehir içi trafiğe göre çok daha fazla strese neden olmaktadır. Eşyalarınızı arabaya yüklüyorsunuz ve kıyafetlerinizi değiştirmeden ve malları beklemeden önce yeni bir şehre gitmektesinizdir. Bunların yanı sıra "ürünüm ne zaman gelecek?" "ürün hasar aldı mı?" kargo firmanıza ulaşamıyor musunuz veya herhangi bir sorun mu yaşıyorsunuz gibi daha fazla soru ve olası birçok sorun da aklınızı meşgul etmektedir. Ayrıca, bu sorular oldukça büyük ve farklıdır bu nedenle stresi artırmaktadır. Kapı kapı dolaşanları anlamanız ve biraz empati göstermeniz sizin için iyi olacaktır. Bu tarz zor zamanları en az hasarla atlatmanız içinse size söyleyeceklerimizi dikkate almanız iyi olacaktır. Öncelikle evinizle ilgili taşıma sırasında yaşayacağınız kötü durumlarda müşteri veya firma ile iletişiminizin iyi olması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kurulmayan iletişim, bir eşyayı kırmaktan daha zahmetli olabilmektedir. Bu yüzden lütfen iletişime geçebileceğiniz bir firma seçmeyi deneyin. Taşıyıcınızla birlikte çalışacaksınız, bu yüzden onlarla iyi geçinmeniz gerekmektedir. İletişimi iyi olduğunu düşündüğünüz bir firmayı tercih etmeniz her alanda işinizi kolaylaştıracaktır. İletişim bu işte ilk adımdır. Daha sonra, öğelerinizin bir listesini oluşturmalısınızdır. Taşınmaya karar verdikten sonra, öncelikle yeni evinize ne getireceğinize ve nelerin olmadığına karar vermeli ve ne getireceğinizin bir listesini yapmalısınızdır. Bu sayede firma yetkililerine teslim edilen eşyaların evrakları muhafaza edilmektedir. Kayıp veya başka bir durumda eşyalarınız fark edilecektir. Bir diğer önemli nokta ise kargo firması ile anlaşma günü kargo firmasının plakasını firmadan istemenizdir. Verilen plaka numarası dışında bir araç gelirse ürünü teslim etmeyeceğinizi açıkça belirtmelisinizdir dolandırılma gibi bir durum olmaması için. Şirket çok arabam var diyor ve hangisinin geleceğinden emin değilim gibi sözlerle gelirse iki plaka isteyin ve bu iki plakadan biri gelirse güvenin. Son olaraksa makliye şirketinizden bir nakliye sigortası istemelisinizdir. Kapıdan kapıya ulaşım öncelikle şehirler arası yapılmalıdır. Kamyonların şehir trafiğinde çarpışma yaşamaycağının garantisi yoktur. Özellikle tüm kış gönderileri için sigorta önerilmektedir. Sigorta kapsamı hakkında, neyi kapsayıp kapsamadığı gibi bilgilere sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Bu anlattığımız noktalara dikkat ederseniz taşımacılığınız başarılı olacaktır.