FORD TRUCK MARKA VE MODELLERİ | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
FORD TRUCK MARKA VE MODELLERİ
  • 2022-07-29

FORD TRUCK MARKA VE MODELLERİ

Ford kamyon marka ve modelini anlatmadan önce genel olarak normal kamyonlardan bahsedelim. Öncelikle TIR'ın gerçekte ne anlama geldiğini açıklayalım. Hepimiz kamyon kelimesini duymuş ve şehirler arası ve uluslararası taşımacılık için uzun ve geniş bir araç olarak kullanıldığını bilmekteyizdir. Aslında kamyon, otobüs, tren gibi ulaşım araçlarının tanımı değildir. TIR'ın orijinal tanımı, Fransızca'da "Uluslararası Karayolu Taşımacılığı" anlamına gelen Transports Internationalaux Routiers'in ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. TIR plakalı tüm araçlar için genel bir terim olarak kullanılan TIR, günümüzde treylerli uzun yol araçlarının tek adıdır. Kamyon, Birleşmiş Milletler Teşkilatı (IRU) tarafından 15 Ocak 1959 tarihinde Cenevre'deki Birleşmiş Milletler teşkilatında imzalanan bir anlaşmadır. Nitekim TIR Karnesi, bu anlaşma kapsamındaki ülkelerde karayolu taşıtlarına yapıştırılacak ve araca yapıştırılan gümrük kaleminin cinsini, miktarını ve cinsini ve belirli kısımlara yapıştırılacak TIR etiketini belirtecektir. Aracınız, bu nedenle TIR Karnesinde araç ve taşıma aracı olarak tanımlanırken TIR Karnesine teslim edilen ve araca yüklenen eşyanın gümrük kontrolü hareket ve muayene ülkesinde yapılmaktadır. Tabii tereddüt hariç yapılmaktadır. Ülkemizde taşıma aracı tanımı TIR olarak da bilinen yarı römork ve traktörleri kapsamaktadır. Günümüzde kamyonların icadı, ülkeler arasında nakliye firmalarını da büyük ölçüde geliştirmiştir. Tek şart, TIR plakalı tır ve konteynerlerin sözleşmenin teknik şartnamesine uygun koruyucu donanıma sahip olmalarıdır. Türkiye'de bunun netleştirilmesi, uygunluk belgelerinin düzenlenmesi ve TIR Sözleşmesinin uygulanması ve izlenmesi Gümrük makamlarının sorumluluğundadır (çünkü gümrük makamları bu netleştirmeyi yapmalıdır). Türkiye Ticaret Odaları Birliği, tırla taşınan bagajların vergilendirilmesiyle bağlantılı olarak doğabilecek zararların uluslararası kefilliğini üstlenmektedir.

Biraz da kamyonların genel avantajlarından bahsedelim. TIR sistemi, eşyanın gümrük mührü altında uluslararası dolaşımı için mümkün olan en uygun koşulları yaratmayı amaçlamaktadır. Bu sistem tehlikeli kabul edilmektedir ve transit ülkeler için gerekli vergi ve gümrük  garantilerini sağlamaktadır. Gümrük makamları ve uluslararası ticaret topluluğu arasındaki sorumlulukları dengelemektedir. TIR sistemi ayrıca uluslararası eşya taşımacılığındaki çeşitli katılımcılara sayacağımız faydaları da sunmaktadır: Birincisi, genellikle ticaret ve nakliyeyi daha kolay hale getirmektedir. İkincisi, sınır geçişlerinde gecikmeleri önlemektedir. Bir diğer avantajı ise prosedür sayısını azaltarak nakliye maliyetlerini azaltacaktır. Standart kontroller mevcuttur ve standart belgelerin kullanılması geçişi kolaylaştırmaktadır. Ek olarak ticaretin uluslararası anlamda gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Taşımacılık sektörüne sağladığı faydalara bakacak olursak ise şunları söyleyebiliriz: Ulusal sınırların ötesinde minimum müdahale ile malları bir yerden başka bir yere taşıma olanağına sahipsinizdir. Teslimat süresi ve nakliye maliyetleri oldukça azalmaktadır. Dokümantasyon basitleştirilmiş ve standartlaştırılmıştır. Sınır istasyonunda gümrük işlemlerinden geçmek gerekli değildir. Gümrük memurları, uluslararası gönderilerde risk olarak kabul edilen 100.000 €'ya kadar gümrük vergisi ve garanti oranı sunmaktadır. Bu, transit halindeki mallar üzerindeki idari yükü azaltır, gümrük yönetimini ve dokümantasyonu basitleştirir ve gümrük işlemlerini daha verimli hale getirmektedir. Bu hüküm, ithalat ve ihracat için iç gümrük kullanan çalışanlar için de geçerlidir.

Kamyonların birçok marka ve model çeşitleri bulunmaktadır. Bugün ise sizlere Ford Trucks’dan bahsedeceğiz. Ford, özellikle Türkiye'de geliştirilen F-MAX modeli olmak üzere traktör pazarındaki en iyi markalardan biridir. F-MAX, adından söz ettiren dünyaca ünlü bir kamyon olarak öne çıkan bir diğer seçenektir. Ford markasının bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir sıçrama yapması için de iyi bir seçenek sunmaktadır. Fiyat açısından ülkemizdeki Ford altyapısı için en uygun seçeneklerden biridir. Bu nedenle Ford Trucks, en güvenilir traktör markaları arasında en ideal fırsatlardan biri olarak öne çıkmaktadır. En çok duyulan modelleri ise şunlardır: Blackline, F-MAX, 1842T, 1848T, 1848T Midilli, 3548T DC, 3548T LR’dır. Bunların yanı sıra ilk olarak en çok adı duyulan çekici modeli F-MAX modelini anlatalım. Ford Trucks traktör serisinin kalbinde yer alan Ecotorq motor, performans ve ekonomi arasındaki doğal dengesiyle sizi büyüleyecektir. 480hp ve 2500Nm tork üreten motor,  şaşırtıcı derecede düşük yakıt tüketimi ile olağanüstü performans sunmaktadır. Ayrıca yeni nesil Ecotorq motorun eklenmesi ve Ford Truck'ın şık aerodinamiği ile yakıt tüketiminiz önceki nesle göre %8,5  azalmaktadır. Tek artısı bu olmamakla birlikte Ford Trucks traktör serisi konfor, güç ve performansı da temsil etmektedir. İhtiyaçlarınızı karşılayacak uygun kabin seçenekleri ile araç içinde sıcacık yaşam alanı ile karşınıza çıkmaktadır. Son olarak oldukça güvenilir de olan bu model odağınızı kaybettiğinizde ve şeritten çıktığınızda şeritte kalma sistemi; acil fren sistemi, tehlikeli bir mesafe azaltıldığında kontrollüce çalışmaktadır. Yani elektronik denge kontrolü, aracınız ve römorkunuz dengesini kaybettiğinde size yardımcı olmaktadır.

Bir diğer Ford Truck modeli ise inşaat serisidir bu serinin en çok duyulan modelleri ise şunlardır: 1833D Çift Kabin, 1833D DC, 1833P, 2533D LR, 3233SD, 3542D Çift Kabin, 4142D’dır. Genel olarak özelliklerine bakacak olursak Ford İnşaat Kamyonları Serisinin kalbinde yer alan Ecotorq motor, işinizi en az sizin kadar önemsemektedir. Performans ve ekonomi arasında kurduğu doğal denge ile şirketinizi güçlendirmektedir. Sert fren yapmanız gerektiğinde standart dahili motor freni her zaman hazırdır. Doğru yerde devreye girer, en ağır yükün altında bile aracınız yokuştan rahatlıkla inebilme şansınız vardır. Her koşulda, her yükte frenleme ihtiyaçlarınız en uygun şekilde karşılanmaktadır. Bir diğer avantajı ise; Manevra, Arazi ve Kaya modları ile modunuzu sizden daha iyi tanımakta ve farklı koşullarda en uygun vitesi seçmektedir. Herhangi bir yolda hızınıza her daim hakim olabilmektesinizdir. Bu manevralar sayesinde en dar alanlarda bile hareketlerinizle herkesi şaşırtabilirsiniz. Optimize edilmiş dingil mesafesi ve geliştirilmiş direksiyon ile dar inşaat alanları âdeta oyun alanı olmaktadır.

Son ford serisi ise yol serisidir. En çok duyulan modelleri ise şunlardır: 2533 LR, 2633 LR Midilli, 2642 HR, 2642T HR, 3233S HR, 3233S HR ADR ve 3242S HR’dır. Genel olarak özelliklerine bakacak olursak da Ford kamyonların farklı ihtiyaçlarına göre tasarlanmış yataklı ve yataksız; alçak veya yüksek tavan opsiyonlu ergonomik kabin ile dış mekanda oturanlar için her koşulda seçenekleri bulunmaktadır. Yataklı kabinde standart olarak sunulan iyileştirilmiş iklim kontrolü ve ek kabin ısıtması ile soğuk havalarda araç içinde sıcacık bir yaşam alanı sağlamaktadır. 16 ileri ve 4 geri otomatik, eğimi sizden daha iyi görür ve her koşul için en iyi vitesi seçmektedir. Modları beğenmenize göre değiştirmekte ve her türlü yol koşulunda konforlu bir sürüş sunmaktadır. Eaton ESO-14409 9 vitesli manuel şanzıman, araç güvenilirliğini, performansını, yakıt ekonomisini ve uzun ömürlülüğü artırmak için Ford kamyonları için özel olarak tasarlanmıştır. Tüm vitesleri senkronize olan Eaton şanzıman, yükünüz ne olursa olsun 1400 Nm tork  ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Hidrolik frenler ile aracınız yük altındayken bile en dik yokuşlar bile sizin için düz olacaktır. Servis freninin ömrü, gerektiğinde devreye giren yardımcı fren ile uzatılabilmektedir.

 

İşte Ford Truck model ve markaları bunlardır, umarım yazımız işinize yaramıştır.