GAZİANTEP ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
GAZİANTEP ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-22

GAZİANTEP ŞEHRİ İHRACAT

Gaziantep Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Eski adı Antep olan Gaziantep, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında yer alan aynı adlı ilin başkentidir. Güneydoğu'daki herhangi bir şehrin en büyük nüfusuna sahiptir. Bu, sanayi ve gelişme açısından bir ilktir. Gaziantep, şehittkamil ve şahinbey olmak üzere iki büyükşehir bölgesine ayrılmıştır.  Türkiye'nin kalkınmasının 20. yılı. Büyük şehrin merkez ilçesidir.  Gaziantep, Türkiye'nin  en eski yerleşim yeri ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. İhracat’ı da bir nevi bize anlatan Gaziantep’in ekonomik durumuna bakalım. Ekonomi açısından Gaziantep, iyi ulaşım bağlantıları ve liman kentine yakınlığı nedeniyle Türkiye'nin ekonomik açıdan en zengin şehirlerinden biridir. Gaziantep'in başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık, enerji kaynakları, el sanatları, sanayi ve ticarettir. Güneydoğu Anadolu Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte kentte tarımın daha da geliştirilmesi planlanıyor. Hammaddenin kıt olduğu Gaziantep'te fosfat, manganez ve boksit madenciliği yapılmaktadır.

Sanayiye değinmeden olmaz tabii ki. Sanayi ve Ticaret Gaziantep sanayi ve ticarette oldukça gelişmiştir. Kentin tüm gelişimi özel sektörün çabalarıyla şekillenmiştir. Türkiye'nin en büyük sanayi merkezi Gaziantep'te bulunmaktadır. Ayrıca Gaziantep, Türkiye'nin sanayi ve ticaretinde beşinci sırada yer almaktadır. Yakın zamana kadar ticareti ağırlıklı olarak sınır kaçakçılığına dayalı olan Gaziantep, artık bir ticaret merkezi olarak gelişiyor. Gaziantep'in ana sanayileri pamuk ve akrilik iplik, halı, un, irmik, makarna, gıda, bitkisel yağlar, plastik, deterjan  ve deri üretimidir. Gaziantep'in ulusal ihracat payı %13'tür. Ayrıca il, fıstık üretim ve ihracatının %90'ını, kuruyemiş işleme ve ihracatının %85'ini, makarna işleme ve ihracatının %60'ını, pamuk ipliği üretim ve ihracatının %45'ini ve havlu üretim ve ihracatının %10'unu gerçekleştirmektedir. Gördüğünüz üzere Gaziantep nakliye ve nakliyat hizmetleri açısından oldukça zengin. Bu da ihracata çok katkıda bulunmaktadır.

Nakliyat demişken ulaşıma da bakmadan geçemeyiz. Ulaşım Gaziantep'in Anadolu ile Mezopotamya arasındaki konumu, tarih boyunca  ticaret yolları üzerinde olduğu anlamına gelmektedir. Bunlardan en önemlisi İpek Yolu'dur. Bu nedenle devlet içinde kara ve hava ulaşımı oldukça gelişmiştir. Gaziantep'in denize kıyısı olmadığı için şehirde deniz ulaşımı yoktur. En yakın liman kenti İskenderun'dur. Ulaşım, hem şehirler arası hem de şehir içi yapılmaktadır. Şehir içi ulaşımlar derken kastettiğimiz eve yapılan taşımalardır. Eve yapılan taşımalarda ise en sık kullanılan ve taşımacılığı kolaylaştıran tür asansörlü taşımacılıktır.

Şimdi ise ihracatını anlatmaya başlayalım. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tunkay Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, kentin ülke ihracatına önemli katkı sağladığını söyledi.

 Yıldırım, kentin Nisan ayında ihracatının bir önceki yıla göre %5 artarak 927 milyon 172 milyon dolara, Ocak-Nisan döneminde ise 357 milyon dolara, 557.000 dolarlık artışa ulaştığını gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,82. Yıldırım, Gaziantep'in yılın  ilk dört ayında ağırlıklı olarak hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörlerine ihracat yaptığını açıkladı.  "Gaziantep ekonomisi, çeşitli sektörleri ve pazarları ile Ocak-Nisan döneminde hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve bunların ürünlerinden yapılan toplam ihracatın yaklaşık %26'sını oluşturdu. Aynı dönemde ikinci en büyük ihracat sektörü makine halısı oldu. 676 milyon dolar ile  Irak en büyük pazar. Dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeler göz önüne alındığında, pazar çeşitliliği yaratmanın ve yumurtaları aynı sepete koymamanın ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Ticaret Odası olarak üyelerimize yeni pazarlar geliştirmeleri ve mevcut pazarlardaki iş fırsatlarını daha güvenli hale getirmeleri için rehberlik etmeye çalışıyoruz. ” Gaziantep Ticaret Odası (GSO) Başkanı Adnan Yumverdi, Gaziantep'in ülkenin ve bölgenin önde gelen üretim merkezlerinden biri olduğunu ve ihracatını özveriyle büyütmeye devam ettiğini vurguladı. Gaziantep'in aylık ve üç aylık bazda altıncı sırada yer aldığını kaydeden Umberdi, üretimin ve değer yaratmanın öneminin küresel sıkıntı ve kriz zamanlarında daha iyi anlaşılacağını vurguladı. Sanayicilerin sektördeki tüm sürdürülebilirlik platformlarında sorunları gündeme getirdiğine dikkat çeken Ünverdi, şunları kaydetti: Birlikte olduğumuz sürece, hiçbir sorun aşılmaz değildir. Geçmişte  büyük zorlukların üstesinden geldik ve dünya darboğazlarla karşı karşıya kalırken bu zor zamanı birlikte aşmak istiyoruz. ” Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Koordinatörü Fikret Kileci, bölgeden 189 ülkeye ihracat yapıldığını, Ocak-Mayıs 2022 döneminde bölgeden yaklaşık 5 milyar dolar ihracat yapıldığını söyledi. Yıldan yıla, bir önceki yılın aynı dönemine eşdeğerdir. Kilesi, Mayıs ayında bölgede 2.251 firma ve Gaziantep'ten 1.603 firma ile rekor sayıda ihracatçı kaydetti. ülkeler üçüncü. yüzde 16.5. Irak, ABD, Suriye, İtalya, İngiltere, Almanya, İran, Libya, İsrail ve Cibuti bölgenin en büyük ihracatçıları" dedi.