HATAY ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
HATAY ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-21

HATAY ŞEHRİ İHRACAT

Hatay Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Hatay ili, ülkemizin güney kesiminde, İskenderun Körfezi'nin doğu kıyısında yer almaktadır. Batıda Akdeniz, güney ve doğuda Suriye, kuzeybatıda Adana, kuzeyde Osmaniye ve kuzeydoğuda Gaziantep ile çevrilidir.  Antakya, Altunoz, Arsuz, Belem, Dehne, Dolchol, Elgin, Hassa, İskenderun, Kurhan, Kumul, Payas Reyhanl, Samanda ve Yairada ilçelerinden oluşmaktadır. Göller hariç 5.524 km² yüzölçümüne sahip ülkenin %46,1'i dağlık, %33,5'i düz ve %20,4'ü platodur. Sanayi ihracat için çok önemlidir o yüzden onu da anlatalım. Bu ilde özellikle 1970 yılında bir çelik fabrikası faaliyete geçmiştir ve İskenderun yakınlarında Dolchol Payas'ta demire dayalı sanayi faaliyeti patlamaktadır. Bu faaliyetlerin Hatay'da imalat sanayinin temelini oluşturduğu söylenebilir. Öte yandan, devlette pamuk ve zeytin gibi tarımsal ürünlerle ilgili sanayiler de gelişmektedir. Özetle, ilin tüm sanayi faaliyetleri Antakya, İskenderun ve Payas olmak üzere üç organize sanayi bölgesinde ve daha küçük altı sanayi üssünde (Antakya, İskenderun, Dolçor, Payas, İskenderun 5 Temmuz, Antakya deli Cosele) organize edilmektedir. Hatay'ın çeşitli madenleri de vardır. Bunları Dolchol'da demir ve alüminyum, İskenderun'da krom ve demir, Hassa'da bakır, çinko, kurşun ve alüminyum, Kurhan'da demir, Altunoz'da kükürt, Yairdade'de fosfat, Orta Antakya'da asbest ve altın yatakları olarak sıralayabiliriz.

Ulaşım da ihracat için çok önemlidir. Hatay'ın en gelişmiş ulaşım sistemi kara yolu taşımacılığıdır. Bunu da şehirler arası ve şehir içi yapılan taşımalardan anlayabiliriz. Şehir içi taşımaların çok yaygın olduğunu evden eve nakliyatın Hatay’da sık tercih edilmesinden anlayabiliriz. 2017 verilerine göre eyalette 639 km il yolu ve kara yolu, 80 km karayolu ve 78 km demir yolu bulunmaktadır. Eyalet çapında nakliye sorunu yok. Ulaşım ağının bu durumu araç sayılarına da yansımaktadır. Hatta 2016 verilerine göre Hatay'da 452.124 kara yolu taşıtı bulunuyor. Bu değer, Türkiye araç envanterinin %2,14'ünü oluşturmaktadır. Bu açılardan Hatay, özellikle il genelinde ulaşım faaliyetlerini geliştiren, tren ve kamyon sayısını artıran Chirvej ve Yairdaj'da hudut kapılarının  ve sınır esnafının bulunması nedeniyle ilde 12. sırada yer almaktadır. Hatay'da sanayi ve ticarete bağlı olarak gelişen bir diğer ulaşım sistemi de deniz yoluydu ve bu dönemde özellikle Ortadoğu ülkelerine yapılan ticari taşımacılıkta İskenderun limanı forwarding işlevi ile öne çıktı. Limanın kapasitesi, tesisleri, etki alanı ve taşınacak yük hacmi dikkate alındığında, hinterlandı sadece Hatay ve Türkiye ile sınırlı kalmayıp, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'nun da en önemli limanlarından biridir. Bunun dışında  İsdemir Limanı, Advansa Sasa Polyester Fabrikası, Asfalt İskelesi, Cheksan Şamandırası, Gyubletaş Sarseki İskelesi, Orhan Ekinci İskelesi ve Yazju İskelesi  bulunmaktadır.

Şimdi de gelin Hatay’daki ihracattan bahsedelim. 2013 yılı sonunda dış ticaret hacmi 5,944 milyon $ olarak gerçekleşmiştir. Son dönemde ithalat ve ihracat yapan firmaların artması Hatay ekonomisi için çok önemli bir itici güç olmuştur. Hatay'ın ihracat değeri  son 10 yılda  ilk 10'da, ithalat değeri ise son 3 yılda ilk 7'de yer almaktadır. Hatay 145 ülkeye ihracat ve 87 ülkeden ithalat yapmaktadır.

  2013 yılında Hatay 81 il arasında 836 ihracatçı  ile 13.357 ithalatçı  ile 16. sırada yer almıştır. Hatay'dan önceki ve sonraki illere ithalat ve ihracat açısından bakıldığında Hatay, yoğun sanayileşmiş illerden biridir ve diğer birçok yoğun sanayileşmiş ilden daha üst sıralarda yer almaktadır. Hatay'da son dönemde yapılan yatırımlar, organize sanayi parklarında oluşturulan üretim kapasitesi, personel, ulaşım imkanları ve uluslararasılaşmanın önemi göz önüne alındığında, Hatay'ın mevcut ithalat ve ihracat kapasitesini gelecekte daha da artırma potansiyeline sahip olduğu söylenebilir. Kısa zaman. Hatay'ın büyük sanayi yatırımlarına sahip illerden biri olması, Hatay işletmelerinin uluslararası ticaret bilincinin yüksek, girişimci ruhun güçlü ve uluslararasılaşma potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor. Sıralamada yer alan firma sayılarına bakıldığında Hatay'daki firmalar gerekli teşvik, eğitim ve desteklerle çok kısa sürede ithalat ve ihracat potansiyellerini geliştirmeyi bekleyebilirler. Bunu da verdikleri nakliye hizmetiyle başaracakları beklenmektedir.

Bilgi açısından daha da günümüze gelelim. Hatay'ın 2021  ihracatı 4,46 milyar dolar olurken, Aralık ayı ihracatı  516 milyon 468 milyon dolar ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. 2021'deki ihracat, 2020'ye göre %65 artarak 1,6 milyar dolara ulaşacak. İçinden geçtiğimiz yıl olan 2021 yılında Hatay Devletinden toplam 4.046.019.000 ABD Doları dış  ihracat gerçekleştirilmiştir. 2020 yılı ihracat değeri 2.434 milyon 45 bin dolar oldu. Bu da Hatay'ın 2021 ihracatını bir önceki yıla göre 1.612 milyon 149 bin dolar artırdı. Artış %65 oldu. 2021 yılında 4.446 milyon dolarlık ihracat değeriyle Türkiye sıralamasında 10. sırada yer alan Hatay ili, Denizli ile Denizli arasındaki farkı da kapattı.

Hatay mobilyanın dünyanın her yerinde satıldığına işaret ederek şunları söylüyor: “Ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Bunun dışında şu anki ana hedefimiz Amerika pazarı. Rusya pazarı  var. Şirketimiz Türkiye Cumhuriyeti'nde de yoğun bir şekilde faaliyet gösteriyor. Afrika'ya da genişliyoruz. bölge. Mümkünse pazarda tüm dünyaya ulaşmak için planlar ve çalışırız. Şu anda  mevcut piyasa koşulları nedeniyle tüm şirket ihracata odaklanmak için birlikte çalışıyor. Sitenin yapım aşamasında başkana söz verdik. "500 milyon dolarlık ihracat ve 10.000 istihdam" olarak öngördüğümüz hedef buydu. Bu hedefe doğru ilerliyoruz. Pandemi süreci hedeflerimizi biraz karıştırdı. Şu anda 150 milyon dolarlık  ihracat gerçekleştiriyor ve yaklaşık 7 bin kişiye istihdam yaratıyor. Pandemi süreci bir dereceye kadar normale dönerken bu hedefleri ilerletmeye devam etmeyi planlıyoruz. ”