HAVA YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR NASIL YAPILIR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
HAVA YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR NASIL YAPILIR?
  • 2022-07-30

HAVA YOLU TAŞIMACILIĞI NEDİR NASIL YAPILIR?

Hava Yolu Taşımacılığı Nedir?

Taşıma veya navlun kavramı bilindiği gibi herhangi bir ürünü, herhangi bir malzemeyi istenilen yerden alıp, istenilen başka bir yere, yine istenilen zamanda, sağlıklı ve güvenli bir şekilde teslim etmektir. Bugün bu alanda hizmet veren birçok firma var ancak navlun denilince aklımıza genellikle klasik bir nakliye firması geliyor. Bu firmalar ürünü müşteriye teslim eder, adresini yazar, en kısa sürede ürüne zarar vermeden, deforme etmeden o adrese teslim eder, gerekli bilgileri kargo adresine bildirmektedir. Bu yüzden günümüzde taşımacılık, çok büyük bir yer kaplamaktadır. Her firmanın ürünlerini dünya pazarında satması için kendi ülkesi dahil dünyaya da ulaşım sağlamalıdır. Oldukça fazla türe sahip olan taşımacılığın, küreselleşen dünya ve gelişen serbest piyasa ekonomisi karşısında önemi artmış olan bir taşıma türü vardır: Hava yolu taşımacılığı. Hava yolu taşımacılığının tanımı tahmin edeceğiniz üzere, ulaşım araçlarından biri olan uçaklarla taşımacılık işlemleri yapılmasıyla tanımlanabilir. Hava yolu taşımacılığı dünya ve ülkemiz üzerindeki diğer lojistik yöntemlere göre daha maliyetlidir. Ama yine de sık sık tercih edilmektedir. Uluslararası taşımacılıkta uzun mesafeler arasındaki önemli ve hassas eşyaların nakliyatında kullanılmaktadır. Uluslararası taşımacılık ise ülkeler arası yapılan nakliyeler için verilen isimdir. Özellikle ithalat ve ihracat firmaları tarafından sık sık tercih edilmektedir. Hava yolu taşımacılık türünün bazı özellikleri bulunmaktadır. Dünyadaki en eski lojistik türleri olan kara ve demir yollarından daha maliyetlidir, ancak çok daha hızlı seyahat sunmaktadır yani parasının hakkını vermektedir. Dünyada hala daha artmakta olan uçak sayısı, havaalanları ve bölgede faaliyet gösteren lojistik şirketlerinin çoğalmasıyla birlikte hava taşımacılığı daha önemli hale gelmektedir. Ülkeler ve adını duyurmuş şirketler arasındaki ithalat ve ihracatlar hava taşımacılığı ile gerçekleşmektedir. Aynı zamanda, dünya çapında faaliyet gösteren nakliyat ve lojistik firmaları ürünlerini müşterilerine hava yolu ile ulaştırmaktadır. Hava yolu taşımacılığının lojistik sektörü için çok önemli olduğunu anlamışsınızdır yine de önemi daha fazladır. Hava taşımacılığı, lojistik sektörünün ayrılmaz unsurlarından biridir ve büyük kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle elektronik ürünler satan büyük firmalar lojistik alanında hava yollarını tercih etmektedir. Uluslararası ticaret için önemli olan hava yolları sayesinde ürünler dünyanın her yerine satılabilmektedir. Hava taşımacılığı kurye hizmetleri için yol desteği adresinizde kalmaktadır.

Hava yolu taşımacılığının tarihine inecek olursak da Wright kardeşler tarafından kontrol edilebilir bir uçuş denemesi için 17 Aralık 1903 tarihinde yapıldığını söyleyebiliriz. Dahası, Wright kardeşlerin 16 beygir gücündeki bir uçakta yaptıkları uçuş deneyi sadece 12 saniye sürdü, ancak bu çok önemli çünkü insanlara uçabilme vizyonu vermeye yetmiştir. Havacılık tarihinde bir kilometre taşı olan bu testten bu yana hava ulaşımı testi ivme kazanmış ve her geçen gün yeni bir ilerleme kaydetmektedir.

İkinci Dünya Savaşı'na kadar devam eden bu gelişme süreci, 1945 koşullarında kesintiye uğramış ancak savaştan sonra yeniden ivme kazanmıştır. Savaş sonrası dünya düzeninin normalleşmeye başlamasıyla birlikte, özellikle savaş zamanı lojistik ihtiyaçlarına hızlı yanıt verme ile karakterize edilen hava taşımacılığının geliştirilmesine yapılan yatırımlar artmıştır. 1950'lerin başında kitle turizmine başlayan yolcu hava yolculuğu, uluslararası ve uzun mesafeli seyahatin gelişmesini sağlamıştır. Bu durum, dünya genelinde hava yolculuğunun serbestleşmesini sağlamakta ve serbestleşmeye eşlik eden küreselleşme ve ticarileşme sonucunda hava yolculuğuna olan talep hızla artmaktadır.

Günümüzde uluslararası lojistik alanında hizmet almak isteyen firmaların temel beklentisi, lojistik firmalarının hız, güvenlik ve kaliteli hizmet anlayışı ile katma değerli hizmetler sunabilmesidir. Bir hizmet türü olarak; beklenen hızınızı aşabilecek hava taşımacılığı, yüksek taşıma maliyetleri gerektirebilir, hava koşullarından etkilenebilir veya çok ve büyük miktarlarda bagaj taşımayı planlayabilir, bu nedenle bazı dezavantajları vardır, ancak avantajları düşünüldüğünde büyük önem taşımamaktadır.

Şimdi de gelin hava yolu taşımacılığının avantajlarına bakalım. Bu avantajlar, çeşitli özelliklere sahip olan teknoloji ve lojistik departmanının gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Hava taşımacılığı söz konusu olduğunda, hız ve güvenlik avantajları ön plandadır. Aynı zamanda, hava yolu ulaşımı sayesinde her mesafeye yüksek hızlı ulaşım sağlanabilmekte, bu da kargoların acil olarak taşınması için büyük bir avantajdır. Taşıdığı bazı yükler ise şunlardır: Her türlü proje taşımacılığı, her türlü ithalat/ihracat ürünlerinin nakliyesi, cenazelerin uçakla taşınması, grup taşımacılığı, transit yükleme sisteminin taşınması, konveyörler için özel bir taşıma sistemi vb.

Bir başka avantajı ise taşıma süresi diğer lojistik hizmetlere göre çok kısadır. Havayollarının çeşitliliği nedeniyle esnek planlamanın avantajları vardır. Havacılık lojistiği sisteminin hızlı çalışması, gümrük / nakliye prosedürlerini basitleştirmiştir. Küçük paketlerin taşınmasını sağlayabilir. Bu nedenle hassas bagajlar zarar görmeden taşınabilmektedir.

Hızı sayesinde taze ürünlerin piyasa değerini korunmasına, envanter maliyetlerinin düşmesine ve nakliye süreci boyunca daha etkili iletişim kurmanıza olanak tanımaktadır. Son yıllarda artan ticari yapı ve hizmet sektörlerinin çeşitliliği, havalimanından havalimanına yük taşımacılığında beklentileri aşmaya başlamıştır. Uluslararası hava taşımacılığında faaliyet gösteren lojistik firmaları arasında temel lojistik hizmetlerinin yanı sıra gümrükleme, paketleme, depolama, kapıya teslim gibi katma değerli hizmetler sağlayabilen firmalar ön plana çıkmaktadır. İşte sırf bunlar bile hava yolu taşımacılığını diğer taşımacılık türlerinden bir adım öne çıkarmaktadır.

Hava Yolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Bu kadar işinize yarayabilen hava yolu taşımacılığını yapmak hiç de kolay değildir ama imkansız da değildir. Gelin biraz nasıl yapıldığından bahsedelim. Dünya çapında birçok şirket, yurt içinde, yurt dışında ve hatta kıtalar arasında ürün alışverişi yapmaktadırlar. Bunun için hava taşımacılığı gibi ürünleri hızlı ve güvenilir bir şekilde taşıyan araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Hava taşımacılığının başladığı ve ürünün güvenilir bir şekilde çalıştığı yer bu taşımacılıktır.

Güzel bir soru olarak hava trafiği nasıl işliyor derseniz de hava yolculuğu, yüksek hızlı ulaşım ihtiyacına çözüm olarak varlığını sürdürmektedir. Özellikle uzun mesafeleri çok kısa sürede kat edebilmesi de bu seyahat türünün yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle hava yolu taşımacılığı, uluslararası taşımacılık alanında yaygın olarak tercih edilen bir hizmettir.

Yurtdışına seyahat etmek ve teslim etmek de bu taşımacılıkla kolaydır. Gönderilen ürünler 1 günde veya 2 güne kadar adresinize teslim edilebilmektedir. Teslimat süreleri varış ülkesine bağlı olarak değişebilmektedir. Müşterinin özel bir teslimat tarihi beyan etmesi durumunda, mallar teslim tarihine kadar depoda güvenli bir şekilde saklanabilmektedir. Hava taşımacılığı adından da anlaşılacağı gibi yük taşımacılığı sürecidir. Taşıma işleminin uçaklarla yapılması, taşıma sürecini hızlandırmakta ve acil teslimatlar için büyük fırsatlar yaratmaktadır. Öncelikle, özel kargo gemileri, anlaşmaya varan iki firma arasında satılan ürünlerin güvenli ve hızlı bir şekilde taşınması için çalışmaktadır. Bundan sonraki süreci kısaca şöyle anlatabiliriz: Öncelikle kargo firmasının oluşturduğu ürün karadan teslim alınmaktadır. Daha sonra ürüne göre güvenli ve uygun bir şekilde paketlenmektedir. Yine kara yoluyla havalimanına taşınan ürünler, kargo uçağına özenle yüklenmektedir. Ürün en geç 1-2 gün içerisinde hava yolu ile kargo adresine teslim edilecektir.

Bu yazımızda hava taşımacılığını anlattık umarım işinize yaramıştır.