İPSALA SINIR KAPISI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
İPSALA SINIR KAPISI
  • 2022-09-09

İPSALA SINIR KAPISI

İpsala sınır kapısı, Yunan topraklarında açılan önemli bir Türk kapısıdır. Türkiye'nin önemli sınır kapılarından biri olan İpsala sınır kapısı, son yıllarda yapılan düzenleme sayesinde oldukça rahat ve modern bir görünüme kavuşmuştur. İpsala Sınır Kapısı, Edirne şehrinin içinde, İpsala ilçesinde bulunan Türkiye ile Yunanistan arasında bir gümrük/kara sınır kapısıdır. Bu kapının işlevi kişisel amaçlar için olabilse de aynı zamanda nakliyat firmaları için de olabilir. E-25 karayolu ile Yunanistan ile Türkiye'yi birbirine bağlayan İpsala köprüsünün bitişiğinde 11.000 m'lik alanda 1956 yılında yapımına başlanmış, 10 Temmuz 1961'de hizmete açılmıştır.

 İpsala, Edirne'nin Kapıkule'den sonra en büyük ikinci sınır karakolu ve gümrük idaresidir. Güney Avrupa'da çalışan Türk vatandaşlarının tercih ettiği İpsala sınır kapısı, kamyon taşımacılığında da önemli bir yer tutuyor. 2001  rakamlarına göre İpsala Gümrüğüne giriş ve çıkışta 1 milyon yolcu vardı. Yine 2001 verileriyle gelen sayısı 140.574, giden sayısı  149.000'dir. İpsala Gümrükleri 2002 yılı Eylül ayında 105.000 m alan üzerine kurulu yeni tesisine taşınmıştır. 5 giriş  5 çıkışlı yeni İpsala Gümrükleri Yap modeli ile 5.5 ayda yapılmıştır.Yap-İşlet-Devret ve yaklaşık maliyet 5 milyon USD, Türkiye'nin modern sınır kapılarından biridir. İpsala sınır kapısı, Yunanistan  sınırında, Yunan Gümrük Kipinin karşısında yer almaktadır. Bu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki, taşıyıcı firmaları ve nakliye firmalarının giriş ve çıkış işlemlerinin aynı anda gerçekleştirildiği tek gümrük sınırıdır. Dört grup vardiya sistemi ile 24 saat hizmet vermektedir. Başbakan'ın 23 Mart 2006 tarih ve 2006/11 sayılı Genelgesi hükümlerine göre karadaki hudut karakollarında ithalat ve ihracat işlemleri kaldırıldığı için sadece transit ve yolcu işlemleri yapılmaktadır. Kara yolu taşımacılığı operasyonlarında; TIR Karnesi himayesinde veya NCTS ortamında ibraz edilen transit refakat belgeleri çerçevesinde yurtdışından Türkiye gümrük bölgesi üzerinden üçüncü bir ülkeye ithal edilecek eşyanın taşınması ve girişine ilişkin prosedürler (ortak transit işlemleri) TR, Modüller T1, T2); Ticari araçlar için de yurt içi gümrük idaresinden yurt dışı varış noktası olarak taşınan ihracat eşyası için Türkiye gümrük bölgesinden nihai çıkış işlemleri yapılmaktadır. Sarı ve kırmızı çizgi kriterleri ile transit rejimine uygun olarak yapılan beyanların kontrol ve teftiş işlemleri; Bitki sağlığı ve insan sağlığı kanunlarına göre Türkiye'ye girişi yasaklanmış veya izne tabi mallar, kontrol ve prosedürlerin uygulanması, kontrol ve kontrol için bu alandaki sorumlu birimlere aktarılacaktır. Yolcu işlemlerinde; Ülkemize binek araç veya turistik minibüs ile gelen ve çıkış yapan yolcular, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 6698 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında taşınan araç tescil, araç ve kargo kontrol işlemlerini tamamlayarak Türk gümrük sahasına giriş çıkış yapabilirler.

Esnaf Birliği ve Türkiye Ticaret Borsası (TOBB) Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, inşaatı büyük oranda tamamlanan İpsala Gümrük Kapısı'ndaki çalışmaları inceledi.Hisarcıklıoğlu, TOBB  Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ile birlikte İpsala Gümrük Kapısı'nı ziyaret etti. İpsala Gümrük Kapısı'nda yapılan incelemenin ardından basına konuşan Hisarcıklıoğlu, "Şu anda yüzde 98'i tamamlanmış olan İpsala Gümrük Kapısı'nın son durumu hakkında bilgi aldık. Buna değer bir nakliyat hizmeti verebilir. Bundan sonra nakliye hizmetleri istenirse İpsala tarafından yapılacak. Keşan ve Edirne ekonomisine büyük katkısı var. Çanakkale Köprüsü'nün tamamlanmasıyla bu kapının işlevselliği çok farklı olacak. Avrupa çıkışı bizim için  her zaman çok önemli. İhracatımızın %60'ı ve ithalatımızın yaklaşık %50'si Avrupa'dan geliyor. Bu anlamda fiziki altyapı bizim için çok önemli. Geçmişte sınırımız çöküyordu ve diğer taraf moderndi. Artık Kapıkule ve Hamzabeyli geçişleriyle batının en batısı olduk. Bütün mesele hızlı bir geçiş için gerekli fiziksel koşulları sağlamaktır. Özellikle Valimize, İpsala İlçe Kaymakamımıza ve İpsala Belediye Başkanımıza  teşekkür etmek istiyorum. İnşallah Bakanımız ne zaman dese hem burayı hem de Hamzabeyli'yi açmak istiyoruz” dedi.

Yunanistan'ın Doğu Makedonya-Trakya (DMT) iline bağlı Dedeağaç (Evros) ilinde Meriç Nehri kıyısında yer alan Bahçeköy'de (Kipi) projenin yeni bir sınır karakolu inşaatına başladığı biliniyor. Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, Makedonya'nın Doğu Eyaleti-Trakya ve Egnatia Odos yetkilileriyle yaptıkları video konferansta, projenin uygulanması için gerekli prosedürlerin başlatılmasına karar verdiler. Toplantıya İçişleri Bakan Yardımcısı Stelios Peças,  Altyapı ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yorgos Karagiannis, DMT Devlet Başkanı Christos Metios, DMT Merkezi Yönetim Koordinatörü Giannis Savvas, CEO Egnatia Odos  Konstantinos Küçükos ve yetkili birim temsilcileri katıldı. DMT Devlet Başkanı Christos Metios, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün Doğu Makedonya ve Trakya bölgesi için önemli bir gün. Sistematik çalışmalar ve hükümetle sürekli iletişim sonrasında Dedeağaç'tan Bahçeköy'e kadar olan Kipi hudut karakolunda yeni hudut karakolu projesinin yapımına başlandı, bölgemiz fon alanı tarafından finanse ediliyor. Bu bölgesel ve ulusal öneme sahip çok önemli bir kalkınma projesidir. Son olarak, modernizasyon projesinin ihalesinin başladığını kaydeden Tüfenkci,“İpsala'daki sınır kapımız Yunanistan'a giriş kapımız. Burada ne kadar modern kapı yapılırsa yapılsın Rum tarafı aynı modernitede veya aynı girişe sahip kapılar yapmalıdır”dedi.

Gördüğünüz üzere bu yazımızda sizlere İpsala gümrüğünü detaylı bilgilerle anlatmaya çalıştık, iyi okumalar.