İSKENDERUN LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
İSKENDERUN LİMANI
  • 2022-09-21

İSKENDERUN LİMANI

İskenderun Limanı, İskenderun Körfezi'nde bulunan bir limandır. Liman, 36°35'K 36°11'E koordinatlarında, Hatay İli, İskenderun ilinde yer almaktadır.Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hatay ili Fransız egemenliğindeyken İskenderun'da küçük bir liman inşa edilmiştir. 1939'da Hatay Cumhuriyeti'nin anavatanı ile birleşmesi ile liman, Devlet Liman Başkanlığı'na da bağlandı.  1942 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Demiryolları'na bağlanan liman, demir yolu bağlantısı göz önüne alındığında, daha sonra bir yıl içinde inşa edilen ek tesislerle genişletildi. 20 Aralık 2011 tarihinde, özelleştirme kapsamında limanın işletme hakkı 36 yıllığına Limak Holding'e devredilmiştir.

Gelin şimdi daha teknik bilgilerine göz atalım.İskenderun Limanı, Akdeniz`in kuzeydoğusunda bulunmakta olup, Ortadoğu ülkelerinden trafiğine olduğu kadar, Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine de hizmet vermektedir. Bu bakımdan, alıntılama limanı olarak mühim bir role sahiptir. Liman, 1400 metre uzunlukta bir mendireğe haiz olup, şimal ve cenup rüzgârlarından korunmaktadır. Liman girişinde ise derinlik yaklaşık 12 metredir. Demir yolu ve kara yolu şebekesi ile bağlantılı genel amaçlı bir liman olup, dökme, Ro-Ro ve komplike eşyaya hizmet vermektedir.

PİLOTAJ/RÖMORKAJ: Limana nakliye hizmeti vermek için giren ve çıkan nakliye firmalarının gemileri için rehber almak mecbur olup, 2000 GT'ye kadar olan gemiler için römorkör alma mecburiyeti yoktur. Ayrıca, 24 saat boyunca liman tarafınca hem şehir içine hem şehir dışına hizmet verilmektedir.

DENİZ VASITALARI: 90 ton kapasiteli bir yüzer vinç, bir rehber botu, 4 römorkör, 2 palamar ve bir servis botu bulunur.

ELLEÇLEME EKİPMANLARI: Liman elleçleme ekipmanları içinde bir tane 42 tonluk dolu ve bir tane de 10 tonluk boş konteyner forklifti, 3-35 tonluk 17 tane rıhtım vinci, 5-25 tonluk 8 tane mobil vinç, 2 köprü vinci, 8 standart ve 13 kısa mastlı forklift, 5 paletli vinç ve 3 loder yer almaktadır. Limanda konteynerize yük için stoklama alanı mevcuttur.

 DÖKME YÜK: 60.000 ton kapasiteli TMO'ya ilişkin bir beton siloya haiz olan limanda rıhtımla bağlantılı bir konveyör sistemi mevcuttur. Ayrıca, yükleme hızı saatte 350 ton, boşaltma hızı saatte 250 ton olan bir cevher konveyörü de bulunmaktadır.

Gerçekten verdiği nakliyat hizmetiyle nakliyat firmaları tarafından çok tercih edilen bir limandır. Birçok şehrin limanını geçer haldedir.

TCDD İskenderun Limanı`nın işletme hakkını 2012 senesinde 36 yıllığına devralan LimakPort, İskenderun Limanı`nı tamamıyla yenden tasarlayıp inşa etti. LimakPort ismini alan liman, senelik 1 milyon TEU elleçleme kapasitesiyle bugün Doğu Akdeniz`in en çağdaş ve en büyük konteyner terminallerinden birisi olma özelliğine sahip. Taleplere bağlı olarak kapasitesini her geçen arttıran İskenderun Limanı, Mersin Limanı`nın en büyük rakibi konumuna geldi. Mersin Deniz Ticaret Odası`nda (MDTO) Genel Sekreter Yardımcılığı icra eden Halil Delibaş, geçen sene odanın gösterim organı “Mersin Deniz Ticaret Dergisi”nde yayınladığı yazı ile İskenderun Limanı`nın yükselişine dikkat çekti. Delbaş, 2007`de 36 sene için `İşletme Hakkı Devir` metot ile TCDD limanları içinde ilk sırada özelleştirilerek 12 senedir MIP tarafınca işletilen Mersin Limanı`nda ekonomik kriz sebebiyle 2023 hedeflerinde sapma görüldüğüne dikkat çekti.Nakliye İskenderun da günden güne yükselmektedir. Özellikle Mersin Limanı`nın Anadolu`nun dünyaya oluşturulan kapısı olma özelliğine son veren İskenderun Limanı, yeni alternatif olarak satın alan portföyünü genişletmek için atağını sürdürüyor. Limakport İskenderun, Mardin`de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi tanıtım toplantısı düzenledi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen görüşmede bölgede etkinlik yayınlayan fazlaca sayıda iş insanı, lojistik firmaları ve uluslar arası nakliyat meydana getiren şirketler katıldı. Toplantıda, İskenderun Limakport`un özellikleri, Mersin Limanına bakılırsa avantajları, Irak transiti için sunduğu hizmetler ve mali avantajlar ile alakalı bilgiler verilmesinin yanı sıra yöresel ticari kalkınma planı masaya yatırıldı. Toplantıda konferans meydana getiren, Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy, Habur Sınır kapısına Türkiye`ye en yakın limanı olan ve büyük bir yatırımla yenilenen Limakport İskenderun Limanı`ın ticari avantajlarını anlattı. Arısoy, “Mersin`e bakılırsa yaklaşık yüzde 15 daha düşük acente lokal masrafları, daha uzun soluklu vardiye özgür süre, daha müsait CFS (Aktarma) maliyetleri ve Habur Sınır Kapısı`na 129 km daha yakın olması pozitif yanları sağlamaktadır” dedi.

Limakport İskenderun Limanı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ünlü, limanın sekiz yılı aşkın bir süre önce hizmete açıldığını ve 750 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirterek, "Lojistik sektörüne yıllık 1 milyon konteyner eleme kapasitesi tedarik edildi, Değerli girişimcilerimiz.Limandan konteyner başına Mersin'e göre 150$ daha ucuza hizmet alabileceğinizi bileceksiniz.Limakport İskenderun limanı üzerinden Irak nakliyesini artırmak önceliğimizdir. Mersin yerine İskenderun limanını tercih etmek size kazandıracaktır. Size zaman, mekan ve maliyet çekiciliği açısından çok daha iyi bir fırsat.TCDD genel yönetimine bağlı İskenderun limanının işletme hakkının 30 Aralık 2011 tarihinden itibaren 36 yıllığına devredilmesinin ardından, yaklaşık 750 milyon dolarlık bir yatırımla limanın işletme, ekipman ve altyapısı yenilendi. Yıllık 1 milyon Teu konteyner elleçleme kapasitesine ulaştı. Halihazırda Limakport İskenderun limanı, son teknoloji ile büyük kapasiteli elleçleme ekipmanları ile donatılmış ve büyük gemileri alabilen bir liman haline gelmiştir. 1 milyon metrekarelik bir alan üzerinde faaliyet gösteren liman, 400.000 metrekarelik konteyner yükleme alanı, kapalı depolama, soğuk hava deposu, uzun ve lineer iskele yapısına sahiptir. 15.50 metre derinliği ile bir derin su limanı ve  olumsuz hava koşullarından tam koruma sağlayan bir mendirek olma özelliğine sahiptir. 

 Özel tasarlanmış modern elleçleme ekipmanları ile hizmet veren Limakport, Konteyner Genel Kargo, Ro Ro, Proje Kargo ve Dökme Kargo'da karayolu ve demir yolu (intermodal) ile birbirine bağlanan multimodal kapalı terminalleri ile Doğu Akdeniz'in en modern limanı haline gelmiştir. Böylece taşımacılık İskenderun’da hızlanmıştır. Ayrıca, devam eden yatırımın ardından, limanın kapasitesinin 2. fazda 1,3 milyon Teu'ya, üçüncü fazda ise 3 milyon Teu'ya çıkarılması bekleniyor. Limakport İskenderun limanına şu ana kadar 14 konteyner taşıma hattı aktif olarak yanaşıyor. Halihazırda Orta Doğu'da 2 ve Avrupa'da 3  olmak üzere 5  ana direkt gemi güzergahı ve limandan 5  feeder güzergahı bulunmakta olup, LimakPort İskenderun Uzak Doğu'da 50'den fazla limana doğrudan bağlantılıdır. Bu hizmetlerle Kuzey Avrupa'ya. Bu nedenle İskenderun limanı, limanın iç kısmındaki müşterilere, çok güçlü bir potansiyel, neredeyse tüm rotaları kullanarak dünyanın herhangi bir noktasına ulaşma yeteneği sunmaktadır. Ülkemizin 2023 hedefleri göz önüne alındığında, Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin son 10 yılda  büyüme sonuçları, artan talep, komşu ülkelerin artan  ekonomik ve ticari faaliyetleri ve komşu ülkelere transit mallara olan talebin artmasıdır. İskenderun Körfezi genelinde ticaret entegrasyonu yapılmakta olup ithalat, ihracat ve nakliye hacmi her geçen gün artmaya devam etmektedir ve edecektir. Ulaştırma Bakanlığı himayesinde birden fazla kara yolu ve demir yolu projesi Anadolu'daki önemli sanayi şehirlerimizin birçoğunu İskenderun Körfezi'ne özenle bağlamaya başlamış ve devam etmektedir.

Sizlere gördüğünüz üzere detaylı bilgilerle İskenderun Limanını anlattık umarız ki işinize yarar.