İZMİR ŞEHRİ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
İZMİR ŞEHRİ NAKLİYE
  • 2022-08-29

İZMİR ŞEHRİ NAKLİYE

İzmir, Türkiye'nin Ege bölgesinde yer alan bir şehirdir ve ülkenin 81 ilinden biridir. Nüfus açısından, ülkenin üçüncü büyük şehridir. Ekonomik, tarihi ve sosyal açıdan en önemli şehirlerden biridir. 2021  itibariyle nüfusu 4.425.789'dur. Bölgeye göre, ülkedeki en büyük 23. nüfustur. beş. Aydın, Balıkesir ve Manisa illeri Ege Denizi ve Ege Adaları ile çevrilidir.  İzmir, etrafı yatlar ve gemilerle çevrili uzun ve dar bir körfezin başında yer alır. İzmir Limanı, Türkiye'nin en işlek yedinci limanıdır. İzmir'in batısında denizi, plajı ve kaplıca kasabası ile Urla Yarımadası yer alır. İzmir Körfezi'nde yer alan şehir, önemli bir sergi merkezi ve her yıl İzmir Enternasyonal Fuarı'na ev sahipliği yapan bir liman kentidir. Biraz da ekonomiye bakalım. 2018 verilerine göre İzmir, 233,5 milyar sterlin gayri safi yurtiçi hasıla ile ülkenin üçüncü büyük ilidir. Kişi başına düşen geliri 54.047 £ ile dördüncü sırada yer almaktadır. Brookings Enstitüsü ve JP Morgan'ın 2014 Ekonomik Büyüyen Şehirler Sıralamasında İzmir, Makao'dan sonra 300 şehir arasında ikinci sırada yer aldı. İzmir 2013 listesinde altıncı sırada, Türkiye'de İstanbul 3, Bursa 4 ve Ankara 9 da aynı listede. Ayrıca rapora göre İzmir'in işsizlik oranı 2014 yılında %6,6 oldu. 2013  İnsani Gelişme Endeksi verilerine göre İzmir 0,770 puanla Ankara'nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Aliağa ve İzmir limanları, konteyner hacmine göre Türkiye'nin 6. ve 7. tonaj olarak ise 3. ve 13. büyük limanlarıdır. İzmir, üç büyük şehir arasında kendi kendine yeten tek şehirdir. Devletin 3.992 MW kurulu güce sahip santralleri bulunmaktadır. Şimdi ana konumuz olan İzmir'in sevkiyat ve ihracat durumuna bakalım. Gümrük Genel Müdürlüğü verilerine göre 2020 yılında Ege Bölgesi 25.259 milyar dolar ihracat yaparken, ithalat 18.21 milyar dolar seviyesinde sabit kaldı. Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) açıklamasına göre, Ege Bölgesi'nin dış ticaret hacmi 2020 yılında 43.469 milyar dolara ulaşacak. 7.0763 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. . Ege Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu, 1.0791 milyar USD'lik ihracat cirosuyla üçüncü sırada yer aldı. TÜİK verilerine göre Ege Devleti'nin ihracat değeri 21.0474 milyon dolar, ithalat değeri ise 1.3633 milyon dolar oldu. Ege Gümrüklerine göre, Ege bölgesinin ihracat-ithalat oranı %139'a, Ege ülkelerinin ithalat-ihracat oranı ise %158'e ulaştı. İki serbest bölge, İzmir'i Türkiye'nin  ikinci ihracat ili haline getirdi. Bu ulaşım genellikle şehir içi ve şehirler arası yapılmaktadır. Elbette her ilde olduğu gibi eve nakliye de mevcut. Bu sayede İzmir, geniş bir yelpazeye nakliye hizmeti verebilmektedir.

Şimdi gelin asıl konumuz olan lojisiğe yani nakliye durumuna bakalım. İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Fakültesi Dekanı Doç.Dr. Burcu Özçam Adıvar,  dünya ticaretinin %40'ının Türkiye'nin batısında gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Dünya nüfusunun %11'inin Türkiye'nin batısında  yaşadığı Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya ticaretinin %25'i. nüfusu ve dünya nüfusunun yüzde 61'i Asya'da bulunan doğuda yaşıyor. Coğrafi konumu nedeniyle adeta bir transit aktarma merkezi konumunda olan Türkiye, Asya ile Avrupa arasında stratejik bir köprü konumunda olması nedeniyle potansiyel lojistik ve taşımacılık yeteneklerine sahiptir. İzmir'in lojistik çözümlerin gözde şehirlerinden biri haline geldiğini kaydeden Doç.  Adıvar, yıllar içinde aktif şirket sayısı azalsa da ciro ve yüzdede artış olduğunu kaydetti.  Doç. Advar diyor ki: İhracatçı ülkeler için Batı Avrupa ülkeleri tercih edilirken, Kuzey Amerika, Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerine de sezonluk sevkiyatlar yapılıyor. Bu gönderiler farklı taşıma modları ile yapılsa da hava kargo için ana tedarik noktasının Denizli ve  Manisa merkezi olduğu tespit edildi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın ana terminal  olmaması da hava ulaşımında sorunlar yaşanmasına neden oluyor. İstanbul Atatürk Havalimanı ana terminal olduğundan, İzmir'de havayolu trafiği düşüktür. Bu bağlamda, rekabet gücünü artırmak için İzmir Havalimanı'nın hava taşımacılığının ana terminali haline gelmesi önemlidir.

Başkan Soyer, “Lojistik dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri” dedi. Bu nedenle doğal bir lojistik coğrafyası olan İzmir'in bu sektördeki pazar payını artırmak birinci önceliğimizdir. İzmir tarih boyunca bir gönül olarak hizmet etmiştir. Avrupa ve Asya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin genişletilmesi. Körfez'den  tüm Ege Denizi'ne ve Batı Anadolu'ya uzanan limanı ve geniş hinterlandıyla Akdeniz'in en büyük ticaret merkezlerinden biri haline geldi dedi. Bu heyecanın temelinde Çin öncülüğündeki "Bir Kuşak Bir Yol Projesi" ve diğer küresel gelişmelerin yer aldığını söyleyen Başkan Soyer, "Kemalpaşa'da kurulacak lojistik merkezimiz Ege bölgesi ile limanımız arasında büyük bir tedarik kaynağı olacak. Sahada verimli hale getirmek için raylı sistem  dahil erişim güzergahlarını titizlikle inceliyoruz.Bu nedenlerle İzmir ve lojistik sektörü ilişkisine büyük önem veriyoruz.. "Bu atılan çok önemli bir adım. Fuarımız yurt içi ve yurt dışı lojistik sektörünü bir araya getirecek ve İzmir'in sektördeki konumunu daha da güçlendirecek” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra IMEAK Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu, İZDENİZ Meclis Başkanı Hakan Erşen, İZDENİZ Genel Müdürü Ümit Yılmaz, lojistik uzmanları Evi, konferans yetkilileri tanıttı.

Gördüğünüz üzere İzmir’de nakliyat hizmeti oldukça gelişmiştir ve geliştirilecektir.