KAYSERİ ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KAYSERİ ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-23

KAYSERİ ŞEHRİ İHRACAT

Kayseri Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Kayseri, İç Anadolu'nun güneyinin Toros Dağları ile birleştiği merkez Kızılılmak bölümünde yer almaktadır. 37 derece 45 dakika ve 38 derece 18 dakika kuzey enlemleri ile 34 derece 56 dakika ve 36 derece 58 dakika doğu boylamları arasında yer alır. Doğu ve kuzeydoğudan Sivas, kuzeyden Yozgat, batıdan Nevşehir, güneybatıdan Niede, güneyden Adana ve Kahramanmaraş  ile çevrili olup, 1929 yılında inşa edilen Haydarpaşa-Karse Demiryolu idari sınırdan geçmektedir. 

 Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık 15. şehridir. 2014 yılı itibariyle nüfusu 1.322.376'dır. 16 ilçeden oluşur: Akşurra, Bünyan, Develi, Hacral, İnjes, Kokashinan, Merikaji, Pınarbaşı, Sarıyogran, Saliz, Tomarza, Yahyal, Talas, Özvatan, Ferahiye ve Yeşilhisar. Ankara ve Konya'dan sonra üçüncü büyük şehri ve İç Anadolu'nun sanayi merkezidir.

İhracat için sanayinin önemi büyüktür üretilen ürünlerin nakliye hizmetine kadar ilgilendirmektedir. Sanayi arazisi ve büyük organize sanayi bölgeleri sanayi sektörünün altyapısı olarak değerlendirilebilir.  KSS kapsamında  Kayseri'de yaklaşık 3500 iş yaratılmıştır. Eyalette aktif sekiz CSR vardır. Kayseri'de altı organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. 1. Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgesi dışındaki İnce Organize Sanayi Bölgesi 2005 yılında faaliyete geçmiştir. Sanayi altyapısı çerçevesinde Kayseri Serbest Bölgesi de önemli bir yer tutmaktadır. Kayseri Serbest Ticaret Bölgesi, Türkiye'nin en büyük serbest ticaret bölgesine sahiptir.  2007 yılı verilerine göre Kayseri Serbest Bölgesi'nde yaklaşık 43 kurum faaliyet göstermektedir. Kayseri 1. 2006 yılı itibariyle organize sanayi bölgelerinde 711 fabrika bulunmaktadır. Bu sayı 2013 yılında 816'ya ulaştı. Ayrıca Haziran 2015'te Kayseri'nin Karkanjuk ilçesinde büyük bir sanayi parkı yapılacak.

Kayseri’de ticaret hakkında da biraz detaylı bilgi verelim. Kayseri'nin ticaret ve ekonomik tarihi, Hıristiyanlık öncesine kadar uzanır. Şehir Masaka olarak adlandırıldığında, dünyadaki tek ekonomik ve ticari merkezdi. Yeni keşfedilen belgelere göre Türkiye'de ve dünyada ilk organize sanayi Bacıyan-ı Rum (Ahi Evren tarafından kurulan Anadolu Bacıları) tarafından Kayseri'de kurulmuştur. Bu bilgiler Bacıyan-ı Rum belgeselinin  yapımcısı Nuh Mete Deniz tarafından belgelenmiştir. Kayseri'de çekim yaptı ve bilim adamlarına sundu. Aynı şekilde Kayseri hem sanayileşme ile kentleşme arasındaki etkileşim açısından hem de gelir ve istihdam yaratma açısından oldukça önemli bir eyalettir. Kayseri'de sanayi yapısı ile tarım ve hayvancılık olanakları modern ticari hayatın gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Kayseri'nin sanayi  kapasitesi ve çeşitliliği dış ticareti de geliştirmiştir. Yaklaşık 2 milyar dolar ihraç ediliyor. Eyalette 20.000'den fazla ticari kuruluş var. Ayrıca Kayseri'nin bankacılık sektörü de gelişmiştir.

Şimdi ise Kayseri’nin ihracatından bahsedelim. Kayseri’de ihracat oldukça yaygındır. İhracat bir yerde ulaşım demek olduğu için ulaşım da yaygın ve gelişmiştir. Ulaşımı ve taşımacılığı şehir içi ve şehir dışı olarak ayırabiliriz. Şehir içi yapılan taşımacılıklarda en yaygın tür evden eve nakliyattır Kayseri bu konuda başarılıdır. Eve taşımacılık yaparken kullanılan ve kolaylık sağlayan taşımacılık ise asansörlü taşımacılıktır.

Türkiye'nin ana sanayi şehirlerinden biri olan Kayseri'den yapılan ihracat ise yüzde 13 artarak 361 milyon 872 bin dolar oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayseri Bölge Müdürlüğü, Haziran ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Kayseri'ye yapılan ihracat Haziran 2022'de geçen yılın aynı ayına göre %13 artarak 361 milyon 872 bin dolar oldu. Yılın ilk altı ayında ihracatın bir önceki yıla göre  yüzde 19 arttığı kentte, Haziran ayında ithalat  155 milyon 755 bin doları buldu.

 Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, ihracat rakamlarını değerlendirerek yaptığı açıklamada, kentin ihracat rekorları kırdığını ve ülke ekonomisinin ihracatın öncülüğünde büyümeye ve büyümeye devam edeceğini söyledi. Bu alandaki başarıların gelecekte katma değerli ihracatlarla süslenerek gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Gülsoy, "Bu tablonun mimarları olan tüm ihracatçı üyelerimizi ve emektar kadromuzu başarılarından dolayı yürekten kutluyorum. başardık...” ibaresini kullandı.

 Gülsoy, Kayseri'nin ihracatının ithalatından fazla olduğunu ve bu nedenle dış ticaret açığının azalmasına katkı sağladığını söylüyor.

"TÜİK verilerine göre Kayseri'nin ihracatı, Haziran 2021'de 320 milyon 396 bin dolar iken, Haziran 2022'de 361 milyon 872 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 13 arttı. Mayıs 2022. Kayseri gibi Haziran ayında ithalatımız  155 milyon 755 bin dolar oldu. İlimiz bu anlamda dış ticaret açığının azaltılmasına katkı sağlamıştır. Haziran 2022 itibariyle en büyük ihracat pazarlarımız Irak, Almanya, Belçika, İngiltere, İsrail, ABD, Yunanistan, Romanya, İtalya ve Fransa'dır.

Kayseri Sanayi Odası'nın (KAYSO) yeni Kayseri Valisi Gökmen Çiçek'in ilk kez katıldığı genel kurul toplantısında ilginç sohbetler yaşandı. KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Vali Çiçek'e genç ve deneyimli sanayicilere bilgi vererek, Kayseri'den artan ihracat hacmine dikkat çekti. Büyüksmitçi, 2022 yılı için 4 milyar dolarlık ihracat hedefini açıklayınca, TBMM Başkanı Abidin Özkaya, "Cumhurbaşkanı Mehmet, 4 milyon 200 hedefini açıkla" diye bağırınca Kayseri pazarı başladı. Yönetim kurulu üyelerinden gelen girdilerle ilk rakam 4.250 milyon dolar ve ardından “Yarısına satmayacak. 4 milyar 300 milyon dolar olsun” dedi. Kayserili sanayici yılsonuna kadar 4 milyar 300 milyon hedefine ulaşma sözü verdi. Meclis toplantısına Abidin Özkaya'nın bankacılara yönelik sitemleri damga vurdu. Özkaya, "Enflasyon, gıda, enerji güvenliği, lojistik sorunlar ve buna ek olarak Rusya-Ukrayna savaşı dünya ekonomisi kadar ülke ekonomimizi de sarstı. Artan maliyetler nakit akışını bozar. Bu  yetmezmiş gibi özel bankalar bize yüksek bir maliyetle geldi. Garanti artırıldı. Al ve al sisteminde aracılar para kazanıyor. Kur farkı, hammadde fiyatları, kısa vadeli enflasyon artışlarında üretici ve tüccarlar için kredi kartı tavanı yükseltilmelidir.