KAYSERİ ŞEHRİ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KAYSERİ ŞEHRİ NAKLİYE
  • 2022-08-24

KAYSERİ ŞEHRİ NAKLİYE

Kayseri Şehri’ndeki Nakliye Durumu

Kayseri, Orta Güney Anadolu'nun Toros Dağları ile buluştuğu Kızılırmak'ın orta bölgesinde yer almaktadır. Doğu ve kuzeydoğudan Sivas, kuzeyden Yozgat, batıdan Nevşehir, güneybatıdan Niede, güneyden Adana ve Kahramanmaraş ve 1929 yılında inşa edilen Haydarpaşa-Karse demiryolu hattı ile idari sınırları aşar. Türkiye'nin  en kalabalık 15. ili ve şehridir. 2014 yılında nüfusu 1.322.376 idi. Ankara ve Konya'dan sonra üçüncü büyük şehri ve İç Anadolu'nun sanayi merkezidir. Sanayinin ihracattaki önemi büyüktür ve mamul ürünlerin nakliyesini içerir. Sanayi siteleri ve büyük organize sanayi parkları, sanayi sektörünün altyapısı olarak değerlendirilebilir. KSS kapsamında Kayseri'de yaklaşık 3.500 iş yaratılmıştır. İlde sekiz aktif CSR var. Kayseri'de organize edilmiş altı sanayi parkı bulunmaktadır. 1. Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi dışındaki İnce Organize Sanayi Parkı ve Organize Sanayi Parkı 2005 yılında faaliyete geçmiştir. Sanayi altyapısı çerçevesinde Kayseri Serbest Bölgesi de önemli bir yer tutmaktadır. Kayseri Serbest Ticaret Bölgesi, Türkiye'nin en büyük serbest ticaret bölgesine sahiptir. 2007 verilerine göre Kayseri Serbest Bölgesi'nde yaklaşık 43 kuruluş faaliyet göstermektedir. Kayseri 1. 2006 yılında sanayi bölgelerinde 711 fabrika düzenlendi. 2013 yılında bu sayı 816'ya ulaştı. Ayrıca Haziran 2015'te Kayseri'nin Karkanjuk ilçesinde büyük bir sanayi parkı yapılacak. Kayseri'deki ticaretle ilgili biraz detay verelim. Kayseri'nin ekonomik ve ticari tarihi, Hıristiyanlık öncesine kadar uzanır. Şehir Masaka olarak adlandırıldığında, dünyadaki tek ekonomik ve ticari merkezdi. Yeni keşfedilen belgelere göre Türkiye'de ve dünyada ilk organize sanayi Bacıyan-ı Rum (Ahi Evren tarafından kurulan Anadolu Bacıları) tarafından Kayseri'de kurulmuştur. Bu bilgiler Bacıyan-ı Rum belgeselinin yapımcısı Nuh Mete Deniz tarafından kaydedildi. Kayseri'de çekti ve bilim adamlarına sundu. Benzer şekilde Kayseri hem sanayileşme ve kentleşme arasındaki etkileşim açısından hem de gelir ve istihdam yaratma açısından çok önemli bir ildir. Kayseri'de modern ticaret hayatının gelişmesinde sanayi yapısı, tarım ve hayvancılık nakliye imkanları önemli rol oynamıştır. Kayseri'nin endüstriyel gücü ve çeşitliliği, dış ticaretini de geliştirmiştir. Yaklaşık 2 milyar dolar ihraç ediliyor. İlde 20.000'den fazla işletme var. Ayrıca Kayseri'nin bankacılık sektörü de gelişmiştir.

Şimdi de gelin detaylı bilgilerle nakliye durumuna bakalım. 5000 yıllık ticaret geleneğine sahip Kayseri, nakliyenin gücünü herkesten önce keşfeden bir şehir. Anadolu kaplanları denilince akla ilk gelen şehir Kayseri'dir. Lojistik ve sanayicilerin birlikte geliştirdiği Kayseri, geçen yıl 1.800 milyon dolar ihracat yaparken, 2023 yılına kadar 7 milyar doların üzerinde ihracat yapmayı hedefliyor.  39 Kayseri Şirketi, 1665 araçlık filosu ile birçok ülke ve bölgeye sevkiyat yapmaktadır. Şehir içi ve şehir dışında da nakliyat hizmeti vermektedir. Şehir içi yapılan taşımaların en yaygını eve taşımacılıktır. Eve veya ofise yapılan taşımacılığı da kolaylaştıran taşımacılık asansörlü taşımacılıktır.

Konferans Salonu'nda konuşan Bakan Karaismailoğlu, Kayseri'nin Boğazköprü ilçesinde 620 bin metrekare alan üzerinde 1,8 milyon ton taşıma kapasiteli lojistik merkez kuracaklarının müjdesini verdi. Kayseri'nin Boğazköprü ilçesinde 620 bin metrekarelik alan üzerine 1,8 milyon tonluk lojistik merkezi de kuracaklarının müjdesini veren Karaismailoğlu, "Boğazköprü'deki nakliye hizmetiyle merkez devreye girdiğinde Kayseri önemli bir yük taşımacılığı olacak. Uluslararası taşımacılık koridorundaki payını artıracak nakliye merkezi Elit basın mensupları, demir yolu çağını geçtik dediğimizde bize inanmayanlara sesleniyoruz. 2003 yılından bu yana Türkiye'nin en büyük havalimanlarına konuşlandırıldık. Demir yolu sektörü Yenilenen hatta daha kapanmayan eski hatları hızla yeniden hizmete açtık. 19 yıldır yatırım yapmayan TCDD'yi kendi milli gemimizi üretmeye koyduk. Yerli ve milli tabela projeleri gerçekleştiriyoruz. Demir yolu sektöründe ilk kez milli bir tasarıma sahip demir yolu araç ve ekipmanları üretimine başladık. Uzun yıllardır ihmal edilen demir yollarının modernizasyonuna Türkiye genelinde yüksek hızlı trenleri yaklaştırdığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Sevgili dostlar, projenin ne olduğunu bilmeseler de biz ülkemizin doğu-kuzeybatı güney-batı hatları ile ekonomiye katkı sağlayan demir yolu taşımacılığı yapmaktadır. Çünkü amacımız her bir ulaşım şeklimizle üretici ülke olan Türkiye'ye destek olmaktır. Bu amaçla çok çalışır ve kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanırız.

Daha da gündemde olan yeni Kayseri’den bahsedelim. Nitekim Erciyes Anadolu Holding CEO'su ve Yönetim Kurulu Üyesi Alpaslan Baki Ertekin, “Ürettiğimiz malzemeleri gönderecek kadar kamyon, kamyonet bulamadık. Kayseri'nin hacimli ihraç ürünleri için hava yolu ve navlun hem pahalı hem de elverişsizdir. Akaryakıt fiyatlarının artmasından sonra yol trafiği çok zor. Artan ihracat nedeniyle kamyon ve kamyonet sıkıntısı yaşanıyor. Yani tır taşımacılığında araç hala ambarın elindedir denilmelidir. İhraç ürünlerinin Mersin ve İskenderun limanlarına taşınmasında bu sorunların tek çözümü  demir yolu taşımacılığı olmaya devam etmektedir. Ancak Kayseri bu konuda şanssızdır. Uzun yıllardır planlanan DDY Boğazköprü Lojistik Köyü projesi kulaktan kulağa olmayacak bir proje haline geldi. “Bugün, yarın, geliyor” derken hala olmamıştır. Bir de demir yoluyla, yani Kayseri-Adana demir yoluyla Kayseri'nin en gözde organize sanayi bölgelerinden biri olan İncesu'nun DDY yükleme rampası sorunu var. Bu projeyle ilgili her şey, yatırım tamam. Hatta ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, beklenen projeye imza attı. Kayserili sanayicilerin ihracat ürünlerini İncesu'dan yükleyip direkt Mersin limanına göndereceği proje için en kısa sürede kamulaştırma ve tabela dahil tahmini 100 milyon liralık bir yatırımın yapılması bekleniyor. Daha doğrusu Kayserili sanayiciler partiden müjdeli haberi bekliyordu. Aynı şekilde kolları sıvamalı, siyasiler aracılığıyla bakanlığa mevcut Gömeç  istasyonundan ilan edilen Güneşli ilçesi yakınlarında kurulacak 4. ZIO'ya bağlantı kurulması için  baskı yapılmalıdır. Bu arada Kayserili üreticiler, filizlenen ABD drone nakliye operasyonunu ciddi bir şekilde araştırıyor. Özellikle tekstil, gıda ve ulaşım sektörlerinde 250 kg ağırlığa kadar olan, motor gücüne bağlı olarak elektrik veya akaryakıt ile 400 km'ye kadar uçabilen lojistik drone'lar hızlı ve ucuz olmasına rağmen Kayseri'nin nakliyat problemlerini çözmek için çılgın bir alternatif gibi görünüyor. Önümüzdeki 5 yıl oldukça popüler olacak. Kayserili üreticiler yeniliklere açık ve hızlı uyum sağlıyor. Sanıyoruz ki drone konusunu da gözden kaçırmazlar.