KOMBİNE TAŞIMACILIK NEDİR? NASIL YAPILIR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KOMBİNE TAŞIMACILIK NEDİR? NASIL YAPILIR?
  • 2022-07-30

KOMBİNE TAŞIMACILIK NEDİR? NASIL YAPILIR?

Malların veya malların bir yerden  başka bir belirlenmiş yere taşınmasına nakliye yani taşımacılık denir. Nakliye işinde yükün zarar görmeden hızlı bir şekilde taşınabileceği bir yere ulaştırılması önemlidir. Çokça alana yapılabilmekte olup şehirler arası taşımacılık ve ülkeler arası taşımacılık da yapılabilmektedir. Ülkeler arası yapılan taşımacılığa uluslararası taşımacılık denmektedir. Bu taşımacılık işi deniz, hava veya kara yoluyla da yapılmaktadır.Bir ülkeden diğerine planlanan nakliye işinden, mallar azami özen ve özenle saklanmalıdır. Günler veya haftalar sürebilen bu zorlu yolculuk sırasında eşyalarınızın zarar görmesi muhtemeldir. Tüm bunları değerlendirirken nakliye firmanızı ve hangi tür ile yapacağınızı iyice araştırdıktan sonra tercih edip bu görevi profesyonelce yerine getirmek çok daha yararlıdır. Şirketiniz ve ülkeniz için de çok avantajları olan taşımacılığın bazı avantajlarından bahsedelim. Tercih ettiğiniz hizmete göre hızlı teslimat ve kapınıza teslim avantajları sunmaktadır. Güvenli ulaşım imkanı sağlamaktadır. Bagajlarınızı mümkün olan en kısa sürede boşaltabilme imkanına sahip olacaksınızdır. Kara yolu taşımacılığı hizmetinde her yere teslim imkanınız bulunmaktadır. Taşınan bagajın hasar görmesine ve deforme olmasına karşı sigortanız vardır. İstediğiniz ulaşım hizmetine bağlı olarak ekonomik bütçenize uygun maliyetlidir. Son olarak, istediğiniz taşıma hizmetine bağlı olarak, ağır veya büyük eşyalarınızı taşıyabilme imkanınız vardır.

Taşımacılığın bu kadar önemli olmasının nedeni ulaşımdır, yani malların çıkış yerinden varış noktasına taşınmasıdır. Dünyada ve ülkemizde kıyasıya bir rekabet olduğu için bu işletmeler için çok gereklidir. Bu rekabette bile firmalar her zaman müşteri odaklı hareket etmektedir. Müşterileriniz mutlu olduğunda, onlara harika, hızlı, hasarsız ve ucuz hizmet verirseniz sizi her zaman seveceklerdir. Bu sizi başarılı yapacak ve diğer şirketlerden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Gördüğümüz hemen hemen tüm başarılı şirketler, en düşük fiyatlarla en yüksek verimliliği sunuyor ve  doğru nakliye modunu kullanarak kaliteyi sağlamaktadır. Taşımacılık, öncelikle taşımacılıkla iş ve dağıtım yapan şirketler tarafından kullanılmaktadır. Örnekler: nakliye şirketleri, lojistik şirketleri, ihracat şirketleri, ithalat şirketleri. Taşımacılık ve taşımacılığın en sık kullanıldığı sektör lojistiktir. Hepsi araca, konuma ve  hatta ürüne göre değişen birden fazla ulaşım modu vardır. Ulaşım araçları kabaca şunlardır: Tekli taşımacılık, kara  taşımacılığı, deniz  taşımacılığı, hava  taşımacılığı, demir yolu taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, nehir  taşımacılığı, multimodal taşımacılık, multimodal taşımacılık, kombine taşımacılık, intermodal taşımacılık. Bugün ise sizlere kombine taşımacılıktan bahsedeceğiz.

Bilindiği gibi lojistik sektörü hızlı bir değişim ve hızlı bir gelişim içerisindedir. Bu durum lojistik firmalarını ve çalışanlarını  aynı hızda gelişmeye motive etmektedir. Günümüzde lojistik sektöründeki şirketlerin değişen çerçeve koşullara ve standartlara hızla uyum sağlaması gerekiyor. Bu doğrultuda, mevcut duruma hızla uyum sağlayan, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, aynı zamanda küresel olarak ilerleyen, hızlı, güvenli ve ekonomik hizmetler sunan firmalar sektörde avantaj elde edeceklerdir. Bu nedenle günümüzde geleneksel yöntemlerin kullanıldığı limandan limana veya antrepodan antrepoya taşıma kavramı yerini tüm süreçlerin tek bir operasyonda yönetilmesine olanak sağlayan kombine taşımacılık anlayışına bırakmıştır. Bu multimodal taşımacılık modelinde kapıdan kapıya taşımacılığın önemi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

Kombine trafik; buna çoklu yöntemlerle taşıma denir. Lojistik firmalarının artık tüm taşıma sürecini organize etmek ve kendi kapıdan kapıya taşımalarını gerçekleştirmek için birçok yöntemi tek bir operasyonda kullanmaları beklenmektedir. Taşımacılığın karma taşımacılık olarak sınıflandırılabilmesi için en az iki taşıma aracının tek bir sözleşme kapsamında olması gerekmektedir. Farklı yöntemlerle sözleşme yapılmadan veya bireysel sözleşmelerle gerçekleştirilmesi kombine taşımacılık olarak sınıflandırılmamaktadır.

Kombine taşımacılığın bu kadar revaçta olmasında sağladığı avantajların payı büyüktür. Gelin biraz da avantajlarından bahsedelim. Büyük paketleri uzun mesafelerde güvenli bir şekilde taşıma yeteneğine sahiptir. Kara yolu trafiği için esnek şarj ve dağıtım seçenekleri sağlamaktadır. Çeşitli ürünlerin entegrasyonu ve kombinasyonunu yapabilmektedir. Kombine taşıma modunun optimizasyonu geniştir. Farklı ulaşım modları vardır, ancak bunu bir bütün olarak yapabilirsiniz. Ağır nakliye için ekonomik faydalar yaratmaktadır. Gemi ve demir yolu ile  güvenli ulaşım sağlamaktadır. Başarılı taşımaların göndericiden alıcıya kadar farklı aşamaları vardır. Bu aşamaların her birinin kendine has özellikleri vardır. Kombine taşımacılığın temel amacı, bir taşıma zinciri oluşturarak her türlü şirket içi ve şirketler arası taşımacılığı verimli bir şekilde gerçekleştirmektir. Kombine taşımacılığı uygularken teknik, organizasyonel, fiyatlandırma ve yasal entegrasyon kapsamlı bir şekilde dikkate alınmalıdır. Burada taşıma koordineli bir şekilde gerçekleştirilir. Tekli taşıma şekli, kombine taşımacılık için uygun değildir. İşte bu avantajlar sayesinde firmalar kombine taşımacılığa sıkça başvurmaktadır.

Kombine Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Şimdi de bu kadar iyi bir taşımacılığın nasıl yapıldığına bakalım. Öncelikle kombine taşımacılığın kendi içinde bileşenleri vardır. Kombine taşımacılıkta tren, gemi ve uçak gibi araçların da desteği ile kara yolu araçları en çok kullanılan ulaşım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistemin verimli ve etkin çalışması için ilk yükleme noktasından yükleme noktasına veya  boşaltma terminalinden teslimat noktasına kadar her zaman karayolu araçlarına ihtiyaç vardır. Örneğin; kara yolu taşımacılığı ve demir yolu taşımacılığının bir arada olduğu taşımalarda, konteynerler bir noktada toplanır ve yükleme boşaltma işlemi vinç veya benzeri bir araç kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kargonun teslim yerine beklemeden varabilmesi için terminalde gerekli sayıda karayolu aracının bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda yükleme terminali gerekli donanıma ihtiyaç duymaktadır. Karayolu araçları ise alım noktasından limana ve limandan teslimat noktasına kombine taşımacılık için kullanılmaktadır. Bunları bilmeniz oldukça önemlidir.

Şimdi de gelin nasıl yapıldığına daha detaylı bakalım. Kombine taşımacılığın üç ana bileşeni vardır. Bu; taşıma terminali bir taşıma aracı ve taşıma birimi olarak gösterilmektedir. Yük taşımacılığı, birden fazla aktarmalı taşıma yoluyla yapılmaktadır, bu nedenle bu temel bileşenlerin sürekli bir zincir halinde planlanması gerekmektedir. Kombine taşımacılıkta; şirketin kara yolu, demir yolu, hava veya deniz taşımacılığı unsuru yoksa, bu unsuru sağlayan firma ile anlaşmaya varılır ve işbirliği yapılarak müşteriye gerekli taşıma modelini kapsayacak şekilde tek bir sözleşme yapılmaktadır. Bu sözleşmenin gereğine ve standartlarına göre bir hizmet sağlamanız ve tamamlamanız gerekmektedir.

Tüm taşıma süreci tek bir kaynaktan gerçekleşmektedir. Firmanızın taşıma müdürleri, özel eğitimli şoförler ile terminallere veya limanlara organize ön taşıma yapmalıdırlar. Römorkun tamamı trene veya gemiye yüklenmektedir. Bu noktada unutmamanız gereken şey ise ürününüzün asla transfer edilmeyeceğidir. Kombine taşımacılık yapmayı düşünüyorsanız buna dikkat etmelisinizdir. Terminal limanına veya istasyona giden ana yollar, treyler, demir yolu veya kısa  deniz taşımacılığı ile kaplıdır. Daha sonra, terminal limanına veya istasyona geldikten sonra son ulaşım tır ile yapılacaktır. GPS takibi sayesinde, gönderi firmanızın yöneticileri gönderileri teslim alma aşamasından teslimata kadar takip edeceklerdir, etmelidirler.

Son olarak, kombine taşımacılık, demir yolu taşımacılığı ve deniz taşımacılığı araçları (uzun mesafe taşımacılığı için) ve tırların (taşıma öncesi ve kara taşımacılığı için) en iyi kombinasyonudur.

Bireysel vagonlardan (cep vagonları), komple trenlere "şirket trenleri" kadar ise gemiler ve trenler için uzun vadeli kapasite kiralamalısınızdır.