KOMPLE TAŞIMACILIK NEDİR | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KOMPLE TAŞIMACILIK NEDİR
  • 2022-09-20

KOMPLE TAŞIMACILIK NEDİR

Komple taşımacılığı anlatmadan önce, taşımacılık nedir biraz bahsedelim. Hem dış hem de iç ticaretimizde taşımacılık  son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Ulaşım denilince aklımıza hemen şehirler arası taşımacılık ve genel olarak uluslararası taşımacılık geliyor. Ülkeler arası taşımaya uluslararası taşımacılık denir. Ürünlerin bir ülkeden başka bir ülkeye taşınmasıdır. Taşımacılık alanında faaliyet gösteren her firma hem dünya hem de iç pazarda faaliyet göstermektedir. Diğer şirketlerin rekabet ettiği bir  ortamda her şirket sürekli gelişmeye çalışıyor. Hem bir ülkenin hem de bir işletmenin gelişimi için çok iyi bir avantajdır. Taşıma çift yönlüdür ve müşteriden bir talep geldiğinde her zaman  devam edecektir. Tek amacı müşteri beklentilerini aynı anda en hızlı, en kaliteli ve en ekonomik şekilde karşılamaktır.

Taşımacılığı sıklıkla kullanan sektörler şunlardır: ihracat firmaları, ithalat firmaları, nakliye firmaları, nakliyat firmaları ve lojistik firmaları. Artan girdi fiyatları bağlamında taşımacılık için en uygun  sektör lojistik sektörüdür. Aynı zamanda lojistik sektörünün bir ulaşım aracı olarak değişmesi büyük önem taşımaktadır. Lojistik sektörü ile çalışan firmaların verimliliği ve kalitesi artmakta ve küresel arenada rekabet etme imkanı sunmaktadır.Lojistik ve nakliyatın en önemli unsuru olan taşımacılık, malların bir noktadan başka bir noktaya taşınması anlamına gelse de bunu basit ve özlü bir şekilde açıklamak zordur. Farklı ulaşım türleri hakkında biraz konuşalım. Ulaşımın kendisi de birkaç kategoriye ayrılmıştır. Başta da söylediğimiz gibi yurt içi veya yurt dışı yapılmasına göre uluslararası taşımacılık ve yurt içi taşımacılık olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak bunlar kara yolu, demir yolu, deniz yolu, hava yolu, boru hattı  ve su  taşımacılığı gibi farklı gruplardır. Ticaretle ilgili ürünlerin taşınması için başvurmanız gereken türler şunlardır: karayolu taşımacılığı, deniz taşımacılığı, hava taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı. Örneğin, uzun mesafeli gönderiler için deniz  taşımacılığını kullanabilirken, hemen teslimat gerektiren gönderiler için  hava kargoyu tercih etmelisiniz. Öte yandan, kapıdan kapıya teslimatta kara taşımacılığının günümüzde hala yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Anlayabileceğiniz gibi, her taşıma türünün kendine has özellikleri ve farklı avantajları vardır. Yine elbette belirli kurallara uymanız ve bunları transit süre boyunca  doğru bir şekilde uygulamanız gerekir. Şehirlerarası ve uluslararası taşımacılık için yapmanız gerekenlerin, kullandığınız yöntemler ve ürünlerinizin özellikleri gibi, ülkeden ülkeye ve şehirden şehre değişebileceğini unutmayın.

Şimdi ise bu bahsettiğimiz taşımacılık türlerinden komple taşımacılığı anlatalım.

Komple nakliye, aklınıza gelen her türlü kargo veya eşiniz belli bir noktadan alınır ve tekrar tek adrese gelir, sadece aracı yüklemek için veya farklı kanallardan nakliye yaparken komple araç ücreti ödenebilir. için. Lojistik literatüründe  FTL olarak tanımlanan formül, "Hacim veya sorumluluk açısından bir kamyonun taşıma kapasitesini tamamen dolduran yük" anlamına gelen "Tam Kamyon Yükü" olarak  anılır. Akla gelebilecek irili ufaklı her türlü eşyanın taşınmasında önceliklendirilebilen kapsamlı navlun, Türkiye'de de dünyanın göbeğinde sımsıkı okunan binlerce işletmede uzun yıllardır aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Daha güçlü yönlere sağladığı ekonomik avantajı artıran eksiksiz taşımanın, uzun  ortak operasyonlar döneminde belirli bir formül ve program çerçevesine yerleştirildikten sonra, uzun yıllar devam edecek detaylı işlemler için fırsatlar sunabilmektedir. TIR araçlarının her geçen gün yeni bir teknoloji düzeyine ulaşması nedeniyle tarafların navlun maliyetleri en düşük değere ulaştı. Paket taşımacılığı, müşteri memnuniyeti üst düzeyde olan  bir hizmettir. Kara, deniz, hava ve demiryolu gibi her türlü ulaşım ile uyumlu olarak çalışabilir. Bu sebeple  yoğun  talep görmektedir.

Biraz da avantajlarından bahsedelim. Paket taşımacılığı her açıdan en uygun taşıma modelidir. Öncelikle diğer ulaşım modellerini de düşünürsek en ekonomik seçenek bu. Günümüzün popüler navlun hizmetlerinin en popüleri olarak nitelendirilebilecek olan banliyö taşımacılık sistemi, eşyaya ihtiyaç duyulduğunda önemli bir ulaşım aracı olarak kullanılabilmekte, iki bölge arasındaki ulaşım alternatif yollarla taşınmaktadır. Tedarik edilen ürünlerin nakliyesi, yükleme, istifleme ve nakliyedeki fiili kayıplara göre en aza indirilebildiği gibi, alternatif yöntemler altında tercih edilen en ekonomik seçenek olarak tam kargo nakliyesi belirtilebilir. Kişinin kontrolü dikkate alınmadığı takdirde, stokastik olmayan zaman aktarımının en faydalı yolu olan bu sistem, kullanıcı, kişi veya kuruluş tarafından istenilen gün ve saatlerde kullanılabilir. Bu kadar eksiksiz, ekonomik bir nakliye modelinin potansiyel riskleri de var mıdır? Tabiki hayır. Sağlam ve iyi bir şekilde taşımacılık yapılır. Uçaklar, taşımacılık esnasında ürününüz sizden alındıktan sonra sırasıyla rampa, transfer, inbound ve incoming şubelerinde görülebilir. Full-load modelinde, sizden satın alınan ürünler müşteriniz ayrıldığında istiflenmediği, yüklenmediği veya herhangi bir şekilde elleçlenmediği için kayıp riski düşüktür. Komple Taşıma, araçların kararlaştırılan hareket saatlerini beklemesi veya duraklarda durması gerekmediğinden, birden fazla seçeneğe sahip, çok hızlı, tek seferlik bir taşıma hizmetidir. Tüm taşımacılığın diğer alternatiflere göre birçok avantajı vardır. Bunun en güzel örneklerinden biri gördüğü yüksek taleptir zaten. Yük tek bir istemciye ait olduğu için beklemeye gerek yoktur. Bu şekilde yüklenen yük her an kaldırılabilir. Ayrıca yükleme sonrasında başka bir yük olmayacağından işlem de azalır. Yeterli ulaşım araçları; Kara, deniz, hava ve demir yolu gibi farklı seçeneklere sahiptir. Bu sayede yük ve zaman fark etmeksizin taşıma yapılır.

Kara yolundaki komple taşımacılığa da bir göz atalım. Komple ulaşım için rota tercih edilirse kapıdan kapıya teslimat imkanı vardır. Yük, fabrikadan herhangi bir aktarma yapılmadan çıkar ve açılmadan ve müdahale edilmeden teslimat noktasına  taşınır. Bu sayede yükün zarar görmesi önlenir ve elleçleme işlemleri  azaltılır. Ayrıca teslimat tek bir yere yapılacağından önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlanabilir.Bir diğer avantajı da, komple ünitelerin taşınmasında kara yolu taşımacılığına öncelik verildiği takdirde, malların istenilen zamanda teslim alınması ve teslim edilmesidir. Bu noktada araç verilen süre içerisinde kuyruk noktasına gelir. Yük yüklendikten sonra teslimatın ne zaman yapılacağına göre bir süre belirlenir ve devreye alınır. Ancak bu şekilde iki tarafın planlarında bir bozulma olabilir. Ayrıca teslimatlar tahmini teslim tarihine çok yakın yapıldığından herhangi bir aksama yaşanmamaktadır.

Uluslararası bir şekilde de komple taşımacılık yapılabilir. Anlaştığınız firma size uluslararası nakliye hizmeti ile birçok farklı ülkeye taşımacılık hizmeti vermektedir. Uluslararası kara , deniz, hava ve demir yolu taşımacılığı yapan firmanız, getirdiği güven ve  kalite ile sorunsuz ve güvenli teslimatlar sağlamalıdır. Ülkemizde ağırlıklı olarak komple taşımacılık ile Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan'a nakliye operasyonları gerçekleştirilmektedir. Birçok Avrupa ülkesine de teslimat garantisi verilmektedir.

Son olarak ise komple taşımacılığın dezavantajlarından bahsedelim. Komple birimlerin taşınmasının yanı sıra diğer taşıma türlerinin bazı dezavantajları vardır. Özellikle bu tip araçların tam dolu olması önemlidir. Aksi takdirde araçta delikler olacağından gereksiz masraflar artacaktır. Bu gibi durumlarda, toplam nakliye yerine kısmi nakliye tercih edilebilir. Ayrıca anlaştığınız firma ile birlikte kargo bilgilerinizi onlarla paylaşırsanız size en uygun yöntemi ve en uygun fiyatı sağlamak firmanızın bir görevidir.