KONTEYNER TAŞIMACILIĞI NE ANLAMA GELİR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KONTEYNER TAŞIMACILIĞI  NE ANLAMA GELİR?
  • 2022-07-30

KONTEYNER TAŞIMACILIĞI NE ANLAMA GELİR?

Konteyner Taşımacılığı Ne Anlama Gelir?

Konteyner kelimesinin TDK’deki anlamı “Çeşitli eşyaları taşımak için uluslararası standartlara göre yapılmış büyük sandık.” olarak geçmektedir. Konteyner taşımacılığı ise “Deniz ve kara taşımacılığında malların çelik kaplarla taşınması.” anlamına gelmektedir. Konteyner taşımacılığı TDK’de de geçtiği üzere bir nakliye türüdür. Birden çok türü vardır bunlardan bazıları havayolu, deniz yolu, kara yolu ve demir yolu taşımacılığıdır.  Yine de büyük çoğunluğu deniz yolu taşımacılığında yapılmaktadır. Bu türlerin ve taşımacılığın kökenleri ise çok geçmişlere dayanmaktadır. İlk örnekleri İngiltere’deki işçi madenlerine dayanmaktadır. ilk kez 1795 yılında kömür yüklü konteynerleri vagona en benzer taşıma aracıyla herhangi bir duraksama ve işlem yapılmadan doğrudan gönderilecek yerin kanaldaki gemilerine ulaştırmaktadırlar. 1800’lü yılların başında ise demir yolu taşımacılığına geçilmiştir bu esnada gemilerde ise çok daha fazla sayıda konteyner türü daha yaygın bir şekilde taşınmaya başlanmıştır. Zaman geçtikçe yenilikler yapıldıkça ise taşıma için konteynerlerin yapısı pek de sağlam olmayan ahşaptan daha sağlam ve dayanıklı olan demire geçilmiştir. Daha da zaman geçtiğinde ortalama 1900’lu yıllarda günümüze en yakın olan kapalı konteynerler ortaya çıkmıştır. Konteynerler, prosedür gereği genelde aynı boyutlarda ve standart ölçülerde üretilmek zorundadırlar. Fakat oldukça fazla türe sahip olduklarından o konteynerler için yükün ağırlığına göre farklı üretim yapabilme şansı tanınmaktadır.

Bu konteynerlerin ve taşımacılığının dünya genelindeki önemi ise gerçekten hafife alınmayacak kadar fazladır. Geçmişten günümüze ticaretin değişimi ve gelişimi, üretilen ürünler (yük sayılabilecekler), insanların dünyanın başka bir yerinden başka bir yerine talep ettikleri arttıkça konteyner taşımacılığına olan ihtiyaç ve gereklilik artmaktadır. Bu sayede de özellikle uluslararası taşımacılık hizmetinde ve projelerinde en çok tercih edilen taşımacılık türü sayılmaktadır. Sektör olaraksa genel olarak lojistik firmaları, kargo firmaları, nakliye firmaları ve ihracat ithalat firmalarını sıralayabilmekteyiz. Eskiye göre dünyamızda uluslararası ticaretle ilgilenen işletmelerin sayısı ile birlikte bu işletmelerden ürün talep, sipariş edecek müşterilerin sayısı da artış göstermektedir. Bu yüzden de taşınan yük miktarının çoğalmasına ve çeşitlenmesine sebep olmaktadır. Bu çoğalış kısa bir süreli değildir ve müşteri ile şirketlerin var olduğu süre boyunca devam edecektir. Söylediğimiz üzere lojistik şirketleri bu ihtiyaçlarını karşılamak için ürünlerini tüm dünya pazarına ulaştırıp gelirlerini arttırmak istediklerinde bu taşımacılığa başvurmaktadırlar. Lojistik sektörü, işletmelerinin bu denli devamlılığının aksamaması ve olabildiğince az hasar ve zararla ürünlerini başka yerlere, müşterile ulaştırması için konteyner taşımacılığından yardım almak zorundadırlar. Herhangi bir yükün, çıkış noktasından gideceği varış noktasına kadar uygulamalı, hızlı, dayanıklı ve ekonomik şekilde ulaşabilmesi için en uygun cevap konteyner taşımacılığıdır. Aynı şekilde diğer saydığımız sektörlerde de kısaca ulaşım gerektiren her sektörde çok büyük bir yeri vardır. Bu taşımacılık sektörlerinin dışında da elbette kullanılmaktadır. Konut alanında ilgisi olan firmalar veya insanlar tarafından da sıkça kullanılmaktadır. 2 şekilde kullanılabilen konteynerler hem geçici konut hem de kalıcı konut olarak kimi zamansa tercihe göre atölye, işyeri olarak da kullanmaya müsaitlerdir. Şunu unutmamak gerekir ki günümüzde müşteriye sunulan servislerden çok bu servislerin sağlanmasında kullanılan ekipman ve araçların kaliteli olması daha büyük önem teşkil etmektedir. Konteyner taşımacılığını eğer hızlı, planlı ve sağlam bir şekilde müşterinize sunarsanız size getireceği gelir çok daha fazla olacaktır.

Tüm bu önemini ortaya çıkaran oldukça fazla avantajlara da sahiptir. Öncelikle üretiminde ve nakliyede kullanılan materyallerin oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Ürün tipine göre farklı özelliklerde de materyallerin yapılabildiğini unutmamamız gerekmektedir. Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle birlikte daha sağlam konteynerler üretilmektedir. Zorlu dış etkenlerden korunması için de ayrı yapılarda ve özelliklerde üretilmektedir ekleyecek olursak da bazı yapılar hava geçirmez olmakta gıda ürünleri için bozulma oranını en aza indirmektedir. Bu sayede de taşınılan yükler oldukça az bir hasarla hatta hiç hasar almadan varış noktasına ulaştırılmaktadır. Bunların sonucunda bir konteyner ne kadar çok kullanabiliyorsa o kadar çok kullanılmaktadır bu da oldukça uygun bir fiyata fazla hizmet almak demektir. Bir diğer avantaj ise nakliye süreci boyunca paketlerin açılmasına gerek kalmamasıdır. Tek seferlik yüklemeler ile birlikte yapıldığından tekrar açılma ihtiyacı duyulmaması oldukça mantıklıdır. Bu sayede el değdirmeden bir taşıma gerçekleşeceği için hem güvenli hem de hijyenik bir nakliyat gerçekleşecektir. Ek olarak ise istifleme işleminin az olmasıyla birlikte hem zamandan kazanılır hem de yükün zarar görme ihtimali ortadan kaldırılırmaktadır. Tabii konteynerların büyüklüğü de oldukça iyi bir avantaj sağlamaktadır. Büyük konteynerların verdiği geniş alan sayesinde yükleme ve boşaltma işlemleri de rahat ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bu rahatlık sayesinde de yükleme ve boşaltma işlemleri daha da hız kazanacaktır. Deniz yolu taşımacılığı için olan avantajlar da bulunmaktadır. Örneğin denizaşırı ulaşım giderleri kara yolundan daha ucuz olmaktaıdır. Ayrıca gemiler limanlarda durdukları zaman çok zaman kaybetmemekte ve yollarına en kısa sürede devam etmektedirler. Ürünlerinizi ithal veya ihracat edeceğiniz zaman eğer kara yoluna başvurursanız da avantajlar karşınıza çıkmaktadır. Nakliye verimliliği oldukça yüksektir çünkü yolları dolandırmadan direkt olarak hedefe ulaştırmaktadır. Kısa ve orta mesafe söz konusu olduğu zaman da oldukça kısa sürede ulaşım yapabilmektedirler.

İşte tüm bu avantajlar sayesinde günümüzde çok revaçta olan bir taşımacılık türüdür. Lakin avantajlarının yanında tabii ki bazı dezavantajlar da bulunmaktadır. Kara yolu taşımacılığından konuşacak olursak yük kapasitesinin daha ufak olduğunu görmekteyiz bu da mallarınız için bir dezavantajdır. Ayrıca deniz ve demir yollarına göre daha size daha pahalıya patlayacaktır. Paranıza ve enerji harcamanıza kıyasla çok verim alamayacaksınızdır ve yol koşullarından etkilenmek daha olasıdır. Deniz taşımacılığı için de birkaç dezavantaj sayabilmekteyizdir. Mesela, eğer kurmayı düşünüyorsanız ilk başta cebinizden çıkacak olan para epey fazla olacaktır. Daha yavaş ilerlemektedirler böylece ulaşımlarınız da daha uzun sürede varacaktır. Yükleme ve boşaltma işlemleri ise biraz zaman almaktadır ama bu yine de personele ve sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Hava koşulları da şiddetli yağmur, şimşek, sis ve büyük dalgalar gibi etkenlerden etkilenmeye hazır bir halde olacaksınızdır. Hava koşullarının yanı sıra bazı gemi kazaları da yaşanabilmekte ve çok büyük miktarda deniz kirliliğine ve mal kaybına sebep olabilmektedir. Dahası araştırmalara göre her yıl yaklaşık olarak 2 ila 10 bin konteyner denizde düzenli olarak kaybolmaktadır. Eğer konteyneriniz denize düşerse büyük olasılıkla hemen batacaktır fakat eğer yükü ağır değil de hafifse buna göre batma olasılıkları azalmaktadır. Gerçi batmasa bile konteynerlerin denizde bulunması diğer deniz taşımacılığı yapmakta olan gemiler veya genel olarak gemiler, insanlar ve denizde yaşayan canlılar için tehlikeli bir hale gelmektedir.

Bu saydığımız dezavantajlar zaten avantajlarının yanında pek göze çarpmamaktadır. Eğer doğru bir konteyner taşımacılığıyla doğru bir şekilde ilerlerseniz. Bunu söylerken kastettiğimiz yük olarak nakliyesini yapacağınız ürünlerin özelliklerini iyice araştırıp ona göre bir konteyner türü seçmelisinizdir. Bu sayede yapacağınız işte başarılı olmanız kolaylaşacaktır.