KONYA ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KONYA ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-30

KONYA ŞEHRİ İHRACAT

 

Türk uygarlıklarının ekonomik kaynağı olan İpek Yolu üzerindeki önemli konumu nedeniyle Konya, eski çağlardan beri bir koloni; çağlar boyunca önemini ve itibarını  korumayı başarmıştır. Şehir, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Anadolu'nun ortasında ve bölgenin kuzeyini güneye, doğusunu batısına bağlayan kavşak noktasında yer alması nedeniyle stratejik bir konuma sahiptir. Konya İli; 38.873 km (göller hariç) yüzölçümü ile Türkiye'nin en büyük ilidir ve ortalama 1016 m yükseklikte yer almaktadır.

Eknonomi de ihracatı büyük ölçüde etkileyen bir unsurdur. Konya'daki diğer coğrafi bölgelerimizin yönlerinden gelen yolların birleşimi şehre ticari canlılık katmaktadır. Konya, antik çağlardan beri özellikle transit ticaret, tomruk ticareti ve kereste ticareti  olmak üzere önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olmuştur. Sosyoekonomik göstergelere baktığımızda Konya Türkiye ortalamasının üzerinde ve Türkiye'deki diğer illere göre daha üst sıralarda yer alıyor. Konya ekonomik ve ticari  potansiyeli, sanayi altyapısı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin zengin  varlığı, geniş tarım arazileri, kültür girişimciliği, tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turizm potansiyeli ile Anadolu'nun önemli ticaret merkezlerinden biridir. Bugün Konya, 1,5 milyar doları aşan ihracat cirosu ile Türkiye'nin en güçlü ekonomik bölgelerinden biridir. Konya, iç iller için öncü rol oynayan, ülkemizin ve İç Anadolu'nun tarım, ticaret, sanayi ve turizmin çekim merkezi olması, toprak ekonomisine birçok katkı sağlaması ile bir üretim üssüdür.

Ulaşım ağı da buna göre geliştiği için Türkiye'nin birçok noktasından Konya'ya ulaşım çok kolay. Örneğin  Konya otobüs bileti  alarak şehre karayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz. Konya, gelişmenin yanı sıra coğrafi konumu sayesinde karayolu trafiğine de oldukça elverişlidir. Konya'da zkaymak, Kontur gibi yerli ve köklü firmalardan, Metro Turizm gibi tüm Türkiye'ye hizmet veren ulusal firmalardan rahatlıkla otobüs bileti bulabilir ve yolculuğunuzu güvenli hale getirebilirsiniz. KonunNereye.com acentesinde 200'ün üzerinde otobüs firması ile bu alanda güvenilir hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca Konya'ya ulaşım için hava ve demiryolu ulaşım seçenekleriniz bulunmaktadır. Özellikle Ankara-Konya arasındaki  hızlı trenler büyük talep görüyor. Ankara gibi yakın şehirler için trene binmek tercih edilebilir. Daha uzak şehirlerden gelen ziyaretçiler hava yoluyla seyahat etmeyi tercih ediyor. Ulaşım anlayacağınız üzere hem şehir içi hem şehir dışı yapılmaktadır. Yani Konya nakliyat konusunda oldukça gelişmiştir. Nakliyat hizmeti verme konusunda bir sorun yaşanılmaz.

Gelin şimdi Konya’nın ihracatı hakkında detaylı bilgi verelim. Konya sanayisi, ihracatını bir önceki yıla göre %37,8 arttırdı. Konya, 2 milyar 997 milyon dolar ile tarihin en yüksek yıllık ihracat rakamına ulaştı.  Ticaret Odası Başkanı Konya Selçuk Öztürk, şehirden artan ihracat hacminden memnun olduğunu söyledi. Konya'nın artan ihracat ve dış ticaret ile ülke ekonomisine desteğini sürdürdüğünü belirten Öztürk, “İlimizin tarihin en yüksek yıllık ihracat rakamına ulaşmasından gurur duyuyoruz. Bu başarıda emeği geçen, yüreğini, ruhunu işine akıtan herkesi kutluyorum. İş. İhracat rakamları, Konya'nın küresel bir ticaret merkezi olduğunu gösteriyor. Konya, ihracatını %37,8 artırarak tarihinin en yüksek yıllık ihracat rakamına ulaştı. 11. ihracat şehridir. Türkiye İhracatçılar Birliği'nin verilerine göre, Türkiye'nin yıllık ihracatındaki payını yüzde 1,45'e çıkaran Konya, kargo bazında en fazla ihracat yapılan 11. il oldu.

 Konya Sanayi Odası, bu yıl  3 bine yakın firmanın ihracat yaptığına dikkat çekerek, Cumhuriyetin tarihi ihracat rekorunun kırıldığını duyurdu. İhracatta ilk sırayı makine sektörü almaktadır. Bunu otomotiv, tahıl, savunma ve havacılık  sektörleri takip ediyor. Bu sayede de dünya Konya tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde %11,1 artışla 770,6 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Konya'nın son 12 aylık ihracatı 3.074 milyar dolar oldu. Konya'nın yılın ilk üç ayında 176 ülkeye ihracat yaptığı bilgisini paylaşan Kütükcü, ilk 10 ülkenin Irak, Almanya, ABD, Mısır, Rusya Federasyonu, Polonya, İtalya, İsrail, Cezayir ve İngiltere olduğunu söyledi. . Rusya-Ukrayna savaşının Konya'nın ihracatına etkisini değerlendiren Kütükcü,  Ocak ve Şubat aylarında artan Rusya'ya ihracatın Mart ayında savaşın etkisiyle azaldığını ve Know için şunları söyledi: “Konya Mart ihracatımız olumsuz etkilendi. Rus-Ukrayna savaşı tarafından. Yılın ilk iki ayı Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşir. Rusya'ya ihracatımız bir önceki yıla göre %94,5 arttı. Mart ayında  savaşın etkisiyle Rusya'ya ihracatımız bir önceki aya göre %56,9 azaldı. Böylece Rusya'ya ihracatımız bu yılın ilk çeyreğinde %41,5 artarak 32,5 milyon dolara ulaştı. Ukrayna'ya ihracatımıza baktığımızda  Mart ayında ihracatta %96,9'luk bir kayıp görüyoruz. Umudumuz bu savaşın bir an önce bitmesidir.” dedi.