KONYA ŞEHRİ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
KONYA ŞEHRİ NAKLİYE
  • 2022-08-30

KONYA ŞEHRİ NAKLİYE

Konya, Türk uygarlığının ekonomik kaynağı olan İpek Yolu üzerinde önemli bir yer olması nedeniyle  eski çağlardan beri bir kolonidir. Yüzyıllar boyunca önemini ve itibarını korumuştur. Şehir, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Anadolu'nun tam ortasında, bölgenin kuzeyi ile güneyini, doğusu ile batısını birbirine bağlayan kavşak noktasında bulunması nedeniyle stratejik bir konuma sahiptir.

Konya'nın diğer coğrafi bölgeleri yönünden sokakların birleşimi şehre ticari bir canlılık kazandırmaktadır. Konya uzun zamandan beri özellikle transit, kereste ve kereste ticareti olmak üzere önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olmuştur. Sosyo-ekonomik göstergelere bakıldığında Konya, Türkiye ortalamasının üzerinde ve  diğer Türkiye illerinden daha üst sıralarda yer alıyor. Konya, ekonomik ve ticari potansiyeli, sanayi altyapısı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin zengin varlığı, geniş tarım alanları, tarihi ve doğal güzellikleri nedeniyle kültürel ve kültürel yapısı ile Anadolu'nun en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Bugün Konya, 1,5 milyar doları aşan ihracat cirosu ile Türkiye'nin en güçlü ekonomilerinden biridir. Ülkemizde ve İç Anadolu'da tarım, ticaret, sanayi ve turizmin  merkezi olan Konya, toprak ekonomisine büyük katkı sağladığı için iç bölgede de büyük rol oynayan bir üretim merkezidir. Buna bağlı olarak gelişmiş bir ulaşım ağı ile Konya'ya Türkiye'nin birçok noktasından kolayca ulaşılabilir. Örneğin Konya otobüsüne bilet alırsanız, şehre arabayla kolayca ulaşabilirsiniz. Konya, gelişmenin yanı sıra coğrafi konumu sayesinde karayolu ulaşımına da oldukça elverişlidir. Konya'da  tüm Türkiye'ye hizmet veren Metro Turizm gibi devlete ait firmalar ile zkaymak ve Contour gibi yerel köklü firmalara ait otobüs biletlerini kolaylıkla bulabilir ve seyahatinizi güvenli hale getirebilirsiniz. KonunNereye.com  200'ün üzerinde otobüs firmasını temsil ederek bu sektörde güvenilir hizmet vermeye devam etmektedir. Konya'ya ulaşım için de hava ve demir yolu ulaşım seçeneklerimiz mevcuttur. Özellikle Ankara-Konya arasındaki hızlı trene talep yüksek. Ankara gibi yakın şehirler için trene binmek daha iyi olabilir. Uzak şehirlerden gelen ziyaretçiler hava yoluyla seyahat etmeyi tercih ediyor. Görüldüğü gibi şehir içi ve şehir dışı ulaşım mevcuttur. Kısacası Konya ulaşım açısından çok gelişmiş durumda. Eve taşımacılık hizmetinin sağlanmasında da sorun yoktur.

Şimdi ise asıl konumuz lojistik olarak da geçen nakliyeyi anlatalım.

Lojistik, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için üretim noktaları ile tüketim noktaları arasında iki yönlü mal, hizmet ve bilgi akışı olarak görülebilir. Kara yolu taşımacılığı, hava taşımacılığı, deniz ve nehir taşımacılığı, demir yolu taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, multimodal taşımacılık, kentsel lojistik, liman işletmeciliği (hava ve deniz), antrepoculuk, antrepoculuk, serbest bölgelerde kalite kontrol, dış ticaret, gümrükleme, sigorta, kavramlar finans, eğitim, bilgi teknolojisi, basım ve yayın ekipmanları gibi sektörlere nakliye hizmeti vermektir. Lojistik sektörünün geliştirilmesi yoluyla yerel erişilebilirliğin iyileştirilmesi, daha geniş bir işgücü piyasasına erişim sağlayacak, tedarikçilere ve müşterilere daha hızlı ve daha ucuz erişim sağlayacak, pazar alanlarını genişletecek ve arazi kullanım kısıtlamalarını azaltacaktır. Konya, Türkiye haritasındaki merkezi konumu nedeniyle doğal bir dağıtım merkezidir. Konya ürünlerinin iç ve dış pazarlara ulaştırılmasında kara yolu taşımacılığı çok önemlidir. Ancak ithalat ve ihracat çok büyük hacimler içerdiğinden liman erişilebilirliği dikkate alınması gereken bir konudur. Ürün ve malzemelerin pazara hızlı bir şekilde sunulması, ithalat ve ihracat ürünlerinin üretilebilmesi için uluslararası rekabet gücünün artırılması esastır. Bu bağlamda Konya'dan limanlara ulaşımın kolaylaştırılması ve çeşitlendirilmesi Konya'nın ihracatını artırmak için çok önemlidir. TCDD'ye göre Konya'nın mevcut yıllık taşıma hacmi 634.000 ton olup, Konya dağıtım merkezinin faaliyete geçmesiyle yılda 1.679.000 tona çıkması beklenmektedir. Konya'nın sanayisi ve tarımı için önemli olan ürün ve ürünlerin Konya Lojistik Merkezi'nden taşınması planlanmaktadır. Bu ürünlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda fiyat, hız ve kalite açısından rekabet edebilmesi, söz konusu nakliye sayesinde mümkün olmaktadır.

 Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan lojistik köyler ile diğer organize sanayi bölgeleri ve sanayiye yakın bölgelerin aktif olarak kullanılmasının sağlanması, işletmelerin lojistik köyleri, özellikle de Konya Organize Sanayi Bölgesi'nde Üretilen Diğer Ağır Sanayi Ürünlerinin Taşımasını Kolaylaştıracak şekilde kullanmaya teşvik edilmesi Organize sanayi bölge optimum kullanıma izin vermelidir.

Lojistik Merkezi Konya'nın verdiği hizmetler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Ulaşım modlarını değiştirmek, intermodal transfer ve operasyon yükleme, boşaltma, elleçleme, tartım hizmetleri, depolama ve depolama, gümrük hizmetleri, Vale park hizmeti,

Yardımcı hizmetler: güvenlik, bakım ve onarım tesisleri, müşteri, ofis alanları, showroomlar, toplantı/konferans salonları, yemek tesisleri, toplu taşıma, bankalar, posta hizmetleri, ek depolama hizmetleridir.

Konya nakliye yatırımı yapmak için çok tercih edilen ve uygun olan bir şehirdir. Lojistik Sektöründe Yatırım Yapmak İçin 9Neden:

1.Coğrafi olarak konumu gereği erişilebilir olması,

2.Avrupa ve Ortadoğu’ya demiryolu ile erişim imkanı,

3.Konya’da üretilen ürünlerin en kısa zamanda ulaşımını sağlayacak havayoluyla ulaştırma imkanı,

4.Hızlı tren ile 3 büyük şehre (Ankara, Eskişehir,  İstanbul) ulaşımın sağlanması,

5.Konya’dan Mersin Limanı’na erişimin demiryolu ve karayolu ile yapılabilmesi ve 4 saatlik uzaklıkta olması,

6.Konya’nın artan ihracat kapasitesi,

7.BALO parkuru güzergahı ile Avrupa pazarına erişebilirlik,

8.Konya’da yapılacak olan lojistik köy projesi,

9.Modern depolama merkezlerine olan ihtiyaç olarak sayabiliriz.