MANİSA ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
MANİSA ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-04

MANİSA ŞEHRİ İHRACAT

Manisa Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Manisa İli, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ege bölgesinde yer alan bir ildir. Manisa, toplam nüfusu 1,4 milyon olan Ege Bölgesi'nin İzmir'den sonra ikinci büyük şehridir. Bugün Manisa, 1.400.000 toplam nüfusu ile Türkiye'nin 14. büyük şehridir, şehir merkezinin nüfusu 370.000 civarındadır ve bu özellikleriyle Manisa, büyük bir şehir olmayı bekleyen illerden biridir. Manisa sanayisi gelişmiş bir ildir. Ege Bölgesi'nin İzmir ve Denizli ile birlikte  en gelişmiş üç kentinden biridir. Gediz ovasının verimli topraklarının da etkisiyle tarımsal üretim açısından ilk üç il arasında yer almaktadır. Yüzyıllardır tekstil, gıda, deri ve tarımla uğraşan Manisa'da sanayi önemli bir gelir kaynağıdır.

Ekonomisinden de detaylı bilgiler vererek bahsedelim. Ekonomi Gediz Ovası'nın verimli toprakları nedeniyle tarımsal üretimde ilk üç ilden biridir. Yüzyıllardır tekstil, gıda, deri ve tarımla uğraşan Manisa'da sanayi önemli bir gelir kaynağıdır.

 Sipil Dağı'nın eteklerinde, koruma altındaki bir milli parka ev sahipliği yapan yaylada bir kulübede kalmayı kim istemez ki. Sipil Dağı trekking, tırmanma ve yamaç paraşütü için çok uygun, özellikle tırmanış için, tırmanıp zirveye inebileceğiniz ender alanlardan biridir. Manisa, geçmişin kalıntıları ve doğal güzellikleri ile turizm sektöründe adından söz ettirmektedir. Şifalı sular açısından zengin bir bölgede yer alan Manisa'nın jeotermal suyu yüzyıllardır biliniyor ve yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Salihli'deki Kurşunlu ve Sard kaplıcaları Manisa'nın sağlık turizmine önemli  katkı sağlıyor. Bölgenin en meşhur ürünü  hiç şüphesiz üzümdür. Her çeşit farklı bir zenginlik ve farklı bir tat. Ülkemizin en verimli topraklarından biri olan Gediz Ovası, Manisa'da zengin bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Ünlü Akhisar zeytini, kaliteli pamuk üretimi, tütünü ve kirazıyla Manisa, tarımsal üretim açısından ilk üç ilden biridir. Manisa, son yıllarda tekrarlanan organik tarım, barajlar ve göller ile ekoturizm sektöründe önemli bir potansiyele sahiptir. Manisa'nın bir diğer önemli özelliği de semercilik, döküm, dövme gibi geleneksel el sanatlarının gelişmeye devam ettiği bir ilçe olmasıdır. Financial Times tarafından dünyanın en uygun yatırım şehri seçilmiştir.

Genel olarak ihracat durumundan ve verdiği nakliye hizmetinden bahsedelim. İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Ankara, Manisa, Gaziantep ve Sakarya'dan sonra en fazla dış ticaret hacmine sahip sekizinci ildir. Bu bağlamda kentin dış ticaret faaliyetleri, dış ticaret hacminin gelişimi, dış ticaret faaliyeti yürüten ülkeler ve dış ticaret mal grupları (sanayi yapısı) hakkında bilgi vereceğiz.Manisa; Almanya, İngiltere, Polonya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmaktadır. İthalat ise Almanya, Polonya ve İtalya gibi ülkelerden geliyor. Çoğu uluslararası pazar gönderilen ürünler makine, televizyon, plastik, zeytin, tavuk ürünleri, otomotiv ürünleri, demir çelikdir. İthalatta ise makine, plastik, demir-çelik, optik saatler ve ulaşım araçları başı çekiyor. Tarih boyunca Anadolu'nun en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Manisa'ya uluslararası yatırım çok yapılmaktadır. İhracatı çekmek ve artırmak için önerilerde bulunuldu. Bu konuda, özellikle ihracatın artırılması açısından fırsatlar belirlenmiş ve yeni hedefler belirlenmiştir. Ulaşım araçları sayesinde birçok yere rahatça nakliye hizmeti verilmektedir. Sadece şehir dışı ve yurt dışı olmamakla birlikte şehir içi de ulaşım yapılmaktadır. En yaygını ise eve nakliye’dir. Asansörlü taşımacılık çok kullanışlı bir türdür ve Manisa’da bu hizmeti veren çok  şirket bulunur.

Manisa'daki Organize Sanayi Parkı'nın yanı sıra Saruhanlı yakınlarında kurulacak tarım ve makine konusunda uzmanlaşmış Organize Sanayi Parkı ile Manisa'da yeni yatırımlar çekilecek ve böylece görece yüksek katma değerli ürünlerin ihracatında artış gözlemlenecektir. Organik tarım, iyi tarım uygulamaları ve sürdürülebilir üretim teknikleri  devlet tarafından desteklenmelidir. Ayrıca küçük  tarım işletmelerinin aktif olarak katılabilmeleri için tarımsal örgütler (Uysal, 2013, s.498-516) veya kooperatifler halinde gruplandırılması gerekmektedir. tarımsal ürünlerin üretimi, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tanıtımında rol oynar.

Manisa ilinin ihracat değeri, İzmir hariç TR33 bölgesindeki diğer illere göre daha yüksek olmasına rağmen, ihracat değeri büyüme hızı diğer illere göre düşüktür. Türkiye ihracatında ilk sırada yer alan motorlu kara taşıtları, makine ve çelik ürünleri gibi sektörler Manisa ili ihracatının büyük bir kısmını oluşturduğundan, Manisa'nın en büyük ihracat sektörleri ülkenin ana ihracat sektörleri ile paralellik göstermektedir. Ülkenin en çok ihraç ettiği ürünlerin yanı sıra televizyon ve klima ekipmanları, zeytin, tavuk ürünleri ve meyve-sebze Manisa ilinin ihracatında ve nakliyesinde öne çıkan sektörlerdir. İthalat açısından Türkiye ve Manisa  değerlendirildiğinde, makine ve teçhizat hariç, ana ithalat sektörleri farklılık göstermektedir. Ülkenin ithalatında mineral yakıtlar ve madeni yağlar ağırlıktayken, Manisa'ya başta televizyon ve diğer makine aksamı, plastik, optik ve saat ithal edilmektedir. Manisa'da ihracat ve ithalat sektörlerinin benzerlikleri, ihracatın büyük bir bölümünün Manisa Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı olduğunu gösteriyor Manisa'nın dış ticaret hamleleri özel olarak incelendiğinde, ihracatın buluştuğu anlaşılmaktadır. İhracatçı sayısı, ancak ithalatçılar, daha fazla ithalat yapan ihracat işletmelerinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Manisa'da sınırlı sayıda antrepo ve geçici depolama alanı vardır, içeriden işlenir, nihayetinde geçici kullanım ve ithalat sayısı yıllar içinde artmıştır. Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden  Financial Times'ın yayın kolu fDiMagazine, Manisa'yı 2004-2007 yılları arasında  geleceğin şehri kategorisinde Güney Avrupa'nın en umut verici ve karlı yatırımı haline getirdi. Şehir Ödülü verildi (fDiMagazine, 2007, s.1). Yatırım için gerekli altyapı, vergi avantajları ve İzmir limanlarına yakınlık gibi faktörler bu ödülü alabilmek için ön koşuldur.