MERSİN LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
MERSİN LİMANI
  • 2022-09-19

MERSİN LİMANI

Mersin Limanı, Mersin'de bulunan bir kargo ve yolcu limanıdır. Burası konteyner hacmi bakımından ülkenin ikinci, kargo tonajı bakımından ise altıncı limanıdır. Mersin Limanı'nın dalgakıranlarla korunan kısmı, kentin güneyinde, Akdeniz ilçesinin kıyısında yer almaktadır. Ancak rıhtım ve ticaret bölgesi bu alanın doğu tarafında yer almaktadır. Batıda bir balıkçı barınağı vardır.

Mersin Limanı, Akdeniz'in en işlek konteyner ve kargo limanı olarak biliniyor hem şehir içi hem şehir dışı. Orta Doğu, Uzak Doğu, Avrupa ve Amerika'dan gelen  gemileri ağırlamaktadır. Özellikle konteynerlerin, açık malların, kara yolu tankerlerinin vb. taşınması için. Bu tür taşımacılığı yapan nakliye firmalarının gemileri nakliye hizmeti sağlar. Mersin Limanı'nın adı kısaca MIP olarak geçmektedir. Mip'in tanımı: Mersin Uluslararası Limanı anlamına gelir.Mersin, 1841 yılında küçük bir balıkçı köyüydü; 1850'de bucak, 1865'te ilçe oldu. 1886'da Adana-Mersin Demir yolu'nun açılmasıyla, köprü yapımının önemli olduğu ilçeye gelen ve  giden trenlerin sayısında  artış oldu. Bu gemilerin yükleme ve boşaltmaları için daha hızlı bir çalışma imkanı bulmak amacıyla Mersin Belediyesi tarafından  taş bir iskele ve daha sonra bir gümrük iskelesi inşa edilmiştir. Bu iskele nakliyat hizmeti vermeyi düşünen nakliyat firmaları için ilaç gibi gelmiştir. Mersin'in 19. yüzyılda  bir liman kenti olarak yükselişi genellikle Amerikan İç Savaşı'na bağlanıyor. Avrupa'nın pamuk ihtiyacının bir kısmının Mersin'den karşılanması şehrin tarihinde bir dönüm noktası oldu.

 Deniz ticaretinin hızla artması nedeniyle ciddi bir liman işletmeciliğine ihtiyaç duyulmuş ve 29 Ağustos 1927 tarihinde Seyrisefain makamı, Mersin, Tarsus, Seyhan ve Ceyhan belediyeleri, Mersin Ticaret Odası ve Mersin Serbest Muhasebecilerinden oluşan Mersin Liman İşletmesi, kurulmuş. Zaten Mersin nakliyat konusunda çok gelişmiştir, şirketin sermayesi 200.000 TL'dir. Ancak para konusu ve  II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi nedeniyle projeden vazgeçildi. Şirket  doğal afetler nedeniyle zarar görmüş ve 1942 yılında tasfiye kararı ile devlete devredilmesine karar verilmiştir. Danıştay'ın 14 Mayıs 1942 tarih ve 5106 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Vatan Koruma Kanunu'nun değişik 6'ncı maddesinde onaylanan 400.000 TL'nin Demiryolları ve Liman İşletmeleri Devlet İdaresine aktarılmasına ilişkin K/323 sayılı Karar. Bakanlar, 9 Mayıs 1942  ve 2/17874 sayılı. kararı geçti. Modern ve koruma altındaki Mersin limanının inşaatına 3 Mayıs 1954'te başlanmış ve inşaatı Hollanda Kraliyet Liman İnşaat Şirketi (Koninklijke Nederlandsche maatschappij voor Havenwerken NV) tarafından yapılmıştır. İlk taş 25 Nisan 1954'te atıldı. Bayındırlık Bakanlığı'nın (daha sonra Bayındırlık Bakanlığı'nın) kontrolü altındaki çalışmalar yedi yıl devam etti. İlk rıhtım 30 Ağustos 1958'de işletmeye açılmış, diğer işler 30 Haziran 1961'e kadar devam etmiştir. Limanın yan işleri şu anda şirketin Türk ortağı Himtaş tarafından yapılmıştır. Bu iş o zamanlar 70 milyon Hollandalı loncaya mal oldu. Halihazırda tüm imkanlarıyla donatılmış olan liman, modern anlamda 1962 yılında hizmete açılmıştır. Liman, İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından  50 yılda 50 proje listesinde yer aldı. Özelleştirme düzenleyicisi tarafından önerilen ve 25 Kasım 2007 tarihinde PSA-Akfen Ortak Girişimi'ne 36 yıllığına verilen Mersin limanının işletme hakkı TCDD'ye aittir. MIP (Mersin Uluslararası Limanı), PSA-Akfen Ortak Girişim grubu tarafından kurulmuştur.Mersin Limanı'nın konteyner bilgilerini görelim. Mersin limanı, Türkiye'nin giriş, ihracat ve transit ticaretine büyük katkı sağlayan limanlardan biridir. Konteyner taşımacılığı açısından dünyanın en büyük 120 konteyner limanı arasında 95. sırada yer almaktadır.

Teknik bilgilerine de bir göz atalım. Limanın zengin kapasitesi sayesinde her türlü kargo; konteynerler, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro, kuru  ve sıvı dökme, yolcu, gemiden konteynere direkt dökme olarak sağlanmaktadır. MIP, aynı bölgede tüm liman hizmetlerini sağlayabilen Türkiye'nin en büyük çok amaçlı limanıdır. Limanda 21  rıhtım bulunmakta olup, boyutlarına göre aynı anda yaklaşık 30 gemiye elleçleme hizmeti verilebilmektedir. Her yıl 30 milyon tondan fazla mal elleçleniyor. Geniş bir hinterlanda sahip olan Mersin limanı, kara yolu ve demir yolu ile ülkeye iyi bağlantılara sahiptir. Limana en yakın havalimanı 50 km uzaklıktaki Adana'dadır. Akdeniz'in önemli limanlarından biri olan Mersin Limanı, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun ithalat ve ihracat sınır kapısı olmasının yanı sıra Ortadoğu ülkeleri için de bir geçiş merkezidir. Güneydoğu Anadolu projesinin tamamlanması Mersin Limanı'nın önemini daha da arttıracaktır.

 Mersin Limanı  her türlü nakliye hizmetini verebilecek kapasitededir. 48 rıhtım bulunan limanda, büyüklüğüne bağlı olarak 60 gemiye aynı anda yük yükleme ve boşaltma yapılabilmektedir. Her yıl toplam 44.000.000 mal sevk edilmektedir. Liman yolcu, dökme yük, konteyner, canlı hayvan, tahıl ve petrol tankerleri için hizmet vermektedir. Deniz dibi, Danimarkalı bir şirketten kiralanan bir tarak gemisi kullanılarak derinleştirildi. Yere bağlı olarak 6 ila 14 metre arasında derinlik. -8.5 ila -22.5 m su çekimine sahip gemiler limana getirilebilir. Ayrıca liman Mersin şehir merkezinde olduğu için gemi personeli; Oteller, çamaşırhaneler, eczaneler, banyolar, restoranlar, hastaneler, bankalar, makine tamir hizmetleri, akaryakıt ikmali ve ticaretten PTT kolaylıkla yararlanabilmektedir.

Coğrafi konumu ise oldukça iyi durumdadır. Mersin Uluslararası Limanı (MIP); Coğrafi konumu, kapasitesi, geniş hinterlandı ve dünyadaki, ulusal ve uluslararası destinasyonlara multimodal bağlantı avantajı ile sadece Türkiye'nin değil, Doğu Akdeniz'in de ana limanlarından biridir. Mersin Uluslararası Limanı (MIP), serbest bölge, demiryolu taşımacılığı, bölgede geniş tır filosu, 69 km. Uzak Adana Şakirpaşa Havalimanı, geçmişin lojistik kültürü ve bu doğrultuda gelişen insan kaynağı yapısı ile lojistik operasyonlar için tüm imkanlara sahiptir. Hinterland bağlantıları ise gelişmiştir. Mersin Uluslararası Limanı (MIP), İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ithalat ve ihracat sınır kapısıdır. Ortadoğu ülkeleri için de bir geçiş merkezi  olan MIP, bu ülkeye ve Ortadoğu ülkelerine kara, hava ve demir yolu ile bağlıdır.

Gördüğünüz üzere sizlere detaylı bilgilerle Mersin limanını anlattık. Umarız ki siz veya firmanız için yararlı bir yazı olmuştur. İyi okumalar.