MERSİN ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
MERSİN ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-24

MERSİN ŞEHRİ İHRACAT

Mersin Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Mersin İli, Türkiye'nin güneyinde, Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Mersin, Akdeniz bölgesinin Adana ve Antalya'dan sonra 3., Türkiye'nin de 8. büyük şehridir. Kentin kuzeyindeki Yumuktepe höyüğünde yapılan kazılarda çok sayıda katman ortaya çıkarıldı. Bunların en eskisi MÖ 6300 yılına kadar uzanmaktadır. MS ve en son Selçuklu dönemine aittir. Kazıda bulunan eserler Adana Arkeoloji Müzesi ve Mersin Müzesi'nde sergilenmektedir. Mersin'in tarih sahnesine çıkışı 19. yüzyılın ortalarına denk geliyor.O zamanlar hala köy olan bölgede, göç eden ve adını bu kabileden alan bir Türkmen kabilesi yaşıyordu. Kent. 5.250 Rum Ortodoks'a karşıdır. Günümüzdeki Mersine bakalım. Mersin limanı, hızla hayata geçirilen GAP projesi, Ataş rafinerisi ve  geniş hinterlandı ile Türkiye'nin en büyük limanı olarak öne çıkıyor. Limanın 27 iskelesinden sekizi raylı  sistemle birbirine bağlanıyor. 1991 Körfez Savaşı'ndan bu yana yaklaşık 85 milyon dolar harcanarak yenilenen Mersin Limanı'nın kapasitesi son üç yılda yıllık %10 oranında arttı. Kentin ticari  önemi göz önünde bulundurularak dört Türk serbest bölgesinden biri burada kurulmuştur. 785.000 m2 alan üzerine kurulu Mersin Serbest Bölgesinde başta tekstil işletmeleri olmak üzere 300'e yakın işletme bulunmaktadır. Ayrıca Mersin - Adana karayolu üzerinde cam, soda, gübre, tekstil ve meyve suyu alanlarında faaliyet gösteren birçok önemli fabrika bulunmaktadır.

Mersin  Belediyesi, Uluslararası Taşımacılar Derneği ve Mersin Hükümeti işbirliğiyle Mersin Lojistik Merkezi'nin kurulmasına yönelik çalışmalar tamamlanmak üzere. Mersin, Türkiye'nin dünyaya açılan kapısıdır. Doğu Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'daki fabrikalar ve ticaret kuruluşları Mersin üzerinden ithalat ve ihracat yapmaktadır. Bu nedenle Mersin'de çok sayıda iş merkezi ve çok sayıda nakliye ve gümrük firması bulunmaktadır. Benzer özelliklere sahip Mersin Serbest Bölgesi, Mersin'de ve ülke ticaretinde önemli bir yer tutmaktadır. Ülke ticaretinin gelişmesi içinse ulaşım çok önemlidir. Mersin limanı, yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en büyük limanıdır ve ağırlıklı olarak ihracat amaçlı kullanılmaktadır. İldeki diğer limanlar Taşucu Limanı ve Yeşilovacık Limanı'dır. Yeşilovacık limanı nükleer santrallerin inşası için kullanılıyor. Taşucu Limanı ise ticari hizmetlerin yanı sıra Kıbrıs'a feribot seferleri için de kullanılıyor. Ayrıca bazı kasaba ve köylerde iskeleler de bulunmaktadır. İlin en önemli demiryolu hattı 1886 yılında tamamlanan Adana-Mersin demiryoludur. Bu yol Mersin'den başlayıp doğuya gider ve Arıklı köyü çıkışından Adana'ya girer. Hat üzerindeki ana istasyonlar Mersin İstasyonu, Tarsus  İstasyonu ve Yenice  İstasyonu'dur. Adana'ya girmeden hemen önce  yol kuzeyden Yenice kasabasından gelen Berlin-Bağdat demiryolu hattına bağlanıyor. Mersin ilinde halen havalimanı bulunmamaktadır. Tarsus'un doğusunda ve Yenice'nin güneyinde yer alan Çukurova Havalimanı'nın inşaatı devam ediyor. Havalimanı ihtiyacı olanlar Adana'da Şakirpaşa Havalimanı'nı veya Antalya'da Gazipaşa Havalimanı'nı tercih ediyor. Gördüğünüz gibi Mersin’de hem şehir içi hem şehir dışı hatta ülke dışı bile ihracat, ulaşım sayesinde yapılabilmektedir. Şehir içi taşımacılık eve nakliyat olabileceği gibi firmaların ürünleri de olabilir. Bu sektörlerde en çok kullanılan ve işe yarayan taşımacılık türü ise asansörlü taşımacılıktır.

Şimdi ise gelin ihracata daha detaylı bilgiler ile bakalım.

Tarım, sanayi ve hizmetlerin dengeli gelişimi, lojistik gücüyle bölgeye ulaşan, yeni yatırımla ilk 5 ihracat ürününü hedefleyen, %28,4 artışla 2,6 milyar USD ihracat cirosuna ulaştı. 2021 yılına kadar üretim, ihracat ve lojistik gücü ile  Mersin, ithalatından daha fazla ihracatı ile dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir ve dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak ülkeye katkı sağlamaya devam etmektedir. net ihracat. Üretim ve ihracat için çok daha iyi bir yer olma hedefiyle Mersin, ana konteyner limanı projesi gibi büyük projelerin hayata geçirilmesi ile mevcut ihracat hacmini 3-4 kat artırma potansiyeline sahiptir. Merkezi Mersin'de olan Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), ihracat firmalarının çatı kuruluşu olarak şehre değer katıyor. AKİB'e bağlı ihracat ittifakları, 2021 yılında bir önceki yıla göre %46 artışla 16 milyar 320 milyon USD ihracat cirosu ile demir-çelik, hazır giyim, hububat, un, yağlı tohumlar, malzeme-kimyasallar, mobilya , kağıt-orman ürünleri, su ürünleri. Hayvansal Ürünler, Tekstil ve Hammaddeler ile Yaş Meyve ve Sebze sektörlerinde üretilen çıktıları daha yüksek değerli küresel pazarlara yansıtmaya çalışan . Kimya, çelik, hububat ve hububat dernekleri arasında en yüksek  ihracat değerine sahip olan AKİB, Türkiye'nin toplam yaş meyve sebze ihracatının %41'ini oluşturmaktadır. Mersin,  Türkiye ekonomisine 2019 yılında 551 milyon 550 bin dolar, 2020 yılında 653 milyon 539 bin dolar ve 673 milyon dolar katkı ile son 3 yılda yaş meyve  sebze ihracatında birinci sırayı korudu. Son 3 yılda istikrarlı bir artış kaydeden Mersin'in bu dönemde ülke ekonomisine katkısı  1 milyar 878 milyon dolar. Mersin Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akdeniz İhracatçıları Birliği verilerinden derlenen toplu bilgilere göre, 2020 yılında 2 milyar 729 milyon dolara ulaşan yaş meyve ve sebze  ihracatı, söz konusu artışla 2021 yılında 3  83 milyon dolara ulaştı. 13. Mersin, 2021 yılında 673 milyon 334 bin dolar dış gelir ile döviz girişinin en yüksek olduğu iller arasında ilk sırada yer alıyor. Mersin ihracatı bu dönemde hacim olarak %2, değer olarak %3 arttı. Yaş meyve  sebze ihracatında  sırasıyla Antalya ve Hatay gelmektedir. Mersin ayrıca muz, limon, kavun, çilek, erik, balkabağı, keçiboynuzu ve badem üretiminde de ilk sırada yer almaktadır.