MÜRŞİTPINAR GÜMRÜK KAPISI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
MÜRŞİTPINAR GÜMRÜK KAPISI
  • 2022-09-12

MÜRŞİTPINAR GÜMRÜK KAPISI

Mürşitpınar sınır kapısı, Suriye-Türkiye gümrük sınır kapısıdır. Şanlıurfa ilinin Suruç ilçesinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 508 metre yüksekliktedir. Kobani'deki YPG faaliyeti ve Suriye İç Savaşı sırasındaki siyasi gelişmelerin ardından Şubat 2016'da kapatıldı. Her zaman kapalıdır. Suriye'nin Kobani (Ayn el-Arab) bölgesinde çıkan çatışmalarda hasar gören ve nakliye hizmeti için çok önemli olan Mürşitpınar sınır kapısı yenilendi.  Suruç ilçesi sınır karakolu, yaklaşık sekiz ay önce terör örgütü DEAŞ ile çok sayıda Kürt grup arasında çıkan çatışmalar nedeniyle zaman zaman kurşun ve şarapnellerin hedefi oldu. Bu nakliyat hizmeti veren nakliyat firmaları için oldukça kötüdür. Bölgedeki çatışmalardan sonra hayatın kademeli olarak normale döndüğü Kobani'ye yaklaşık 100 metre mesafede bulunan çelik sınır kapısı, yeni yerleşim planıyla demir ve raylı sistemle güçlendirildi artık nakliye Mürşitpınar için daha kolaydır. Sınır çizgilerinin değiştirildiği bölge, 16 alanda kameralarla 24 saat izlenmeye başlandı.  Öte yandan kapıda parmak izi yönteminin devreye alınması için  çalışmalara hız verildi. Türkiye'nin Mürşitpınar sınır kapısının hemen dışında DAİŞ ile YPG arasında çatışmalar yaşanıyor. YPG, IŞİD'in bugün gerçekleştirdiği intihar saldırılarına  yanıt verdi. Kobene'yi ele geçirmeye çalışan İslam Devleti (IŞİD) savaşçılarının bugün iki intihar saldırısı düzenlediğine inanılıyor. ANF'nin yayınladığı videoda; Mürşitpınar sınır kapısı önünde yaşanan çatışmada YPG'lilerin IŞİD'e Türkiye üzerinden karşılık verdiği ortaya çıktı. Öte yandan kameralara yansıyan Türk bayrağı, Türkiye sınırında yaşanan çatışmayı gösteriyor.

Çatışmaların 76. Muharebe'ye girdiği Kobani'de çatışmalar yeniden tırmandı.İD'in Rakka ve Telabyad'dan ek ağır silah ve mühimmat açıklamasından iki gün sonra İD, Kobani'de saldırılarını artırdı. İlk bilgilere göre, Mürşitpınar sınır kapısı ve TMO'ya ait depo alanından bomba yüklü araçların patlaması sonucu  2 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. PKK ve YPG kaynaklarıyla bağlantılı olduğu bilinen internet siteleri, bombalanan aracın Mürşitpınar Kapısı'ndan geçtikten sonra infilak ettiğini iddia ediyor. Fıratnews adlı internet sitesi, patlamanın ardından büyük çatışmaların başladığını ve  Kobani'ye yönelik TMO sığınakları çevresinde DAİŞ savaşçılarına yönelik ağır silah saldırılarının devam ettiğini iddia etti. Bu nakliye firmalarını sekteye uğratmıştır. Habertürk'e konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, "İddia yalan. Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan sabah beni aradı. Mürşitpınar sınır kapısı yakınında bomba yüklü aracın patladığını söyledi. Aracın Türkiye'den ithal edildiğini iddia etti. Yaralılardan haber aldığını söyledi. Böyle bir şeyin mümkün olmayacağı söylendi.“ IŞİD'in  Kobani'ye sığınaklardan saldırdığı ve bombalanan aracın Türkiye'den ayrıldığı iddiaları asılsızdır, yalandır." dedi. Bu saldırıların şehir içine verdiği gerginlik de oldukça fazladır. Mürşitpınar nakliyat için çok verimli olsa da bu saldırılar nakliyat hizmeti vermeyi engellemiştir.Bugüne kadar 1.600'den fazla yaralının tedavi için Türkiye'ye getirildiğini söyleyen Çiftçi, Kobani'ye 'tesis' malzemesinin olmaması nedeniyle sağlık sorunları olan kişilerin alınmaya devam ettiğine dikkat çekiyor.

 Sınır karakolunun güçlendirilmesi için çalışmaların devam edeceğini söyleyen Çiftçi, şöyle devam etti: "Mürşitpınar istasyonunun zemin seviyesine kadar onarılması ve gerekli diğer  sistemlerin kurulması ile hudut kapısı daha iyi hizmet vermeye devam edecek. Bu süreçte güvenlik güçlerimiz ve diğer personelimiz daha iyi hizmet vermeye devam edecek. 7/24 çok çalışıyorum.Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Fiziksel ve psikolojik olarak zor oldu.  Öte yandan, sınır güvenliği ile ilgili tedbirlerin devam ettiğine dikkati çeken Çiftçi, bu kapsamda kaçakçılığı önlemek için bazı bölgelerde hendekler kazdıklarını söyledi. Başta Şanlıurfa Valisi  olmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin de önerdiği üzere Çiftçi, kapıya yeni bir statü verilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.  Halep'in Kobani kentinde terör örgütü DAİŞ ile çok sayıda Kürt grup arasında çıkan çatışmalarda hasar gören Mürşitpınar sınır kapısında çalışmalar başladı. Çatışmanın sona ermesinin ardından Suruç Kaymakamlığı bölgedeki yapıların onarımına başlarken, şarapnellerden zarar gören Demir Kapı'nın yerine yenileri yapıldı. Alana 3 metre yüksekliğinde ve 150 metre uzunluğunda beton duvar yapılırken, kapının çeşitli noktalarında yenileme çalışmaları yapıldı.  Kobani'ye dönüş devam ediyor. Öte yandan, yaklaşık beş ay önce çatışmalardan kaçarak  Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler, terörist grubun bölgeden çekilmesinin ardından gruplar halinde evlerine dönmeye devam ediyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bir grup, kişisel eşyalarıyla Mürşitpınar sınır kapısında belirdi. Gerekli izin alındıktan sonra güvenlik noktasından geçen sığınmacıların kimlik kontrolü yapılır. Başbakanlık'ın sınırda afet ve acil durum yönetiminden sorumlu başkanının kurduğu kayıt merkezinde işlemlerini tamamlayanlar Kobani'ye geldi. "Arzumuz hudut kapısının bir an önce gümrük hududu haline gelmesidir. Gümrükleme başladıktan sonra  ihracatın başlaması hem Kobani'nin gelişme noktasında hem de bölgedeki tüccarların seviyesini yükseltmek açısından çok önemlidir.”

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar sınır kapısı, 16 kamera ile 24 saat izleniyor. Kobani'deki (Ayn el-Arap) olaylar da zaman içinde sınır kameralarına yansıdı. Suriye'deki iç savaş nedeniyle kapatılan ve Kobani'deki çatışmalarda hasar gören Mürşitpınar sınır kapısı bir süre önce yenilendi. Tadilat kapsamında, sınır güvenliğinin izlenmesi için sınır kapısı çevresine çelik bordür raylı sistemle güçlendirilmiş kamera sistemi kuruldu. Sistem devreye alındığında, bölge 24 saat 16 kamera ile izleniyor ve Kobani'deki çeşitli olaylar da kayıt altına alınıyor. DEAŞ'lı teröristlerin bu sabah Kobani'ye bombalı araçla düzenlediği saldırı da sınırdaki kameralara yansıdı. IŞİD, Mürşitpınar sınır kapısının kontrolünü ele geçirmek için Kobani'deki saldırılarını yoğunlaştırdı ve çatışmalar tırmandı. Çatışmalar Kobani'nin doğusunda sokak çatışmaları şeklinde devam etti. Kobani güçleri  Kobani üzerinde keşif uçuşu yaptı ve Türk tarafındaki bir parka  havan topları indi. Çatışma sırasında DAİŞ ile YPG arasında çatışmalar devam etti. IŞİD, sınır bölgesini ele geçirmeye çalışırken ağır silahlarla bölgeye saldırırken, Kürt gruplar sınır kapısını kaybetmemek için karşılık verdi. Bölgede zaman zaman sokak çatışmaları yaşanıyor.  ABD liderliğindeki koalisyona ait savaş uçakları şehrin üzerinde keşif uçuşları gerçekleştirdi. Bu arada, Mürşitpınar ilçesine bağlı Süleyman Şah Dostluk Parkı yakınlarında çıkan çatışmada havan topları açık alana düşerken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Öte yandan güvenlik güçleri sınır önlemlerini sıkılaştırdı ve vatandaşlar güvenlikleri nedeniyle bölgeden sınır dışı edildi.

Edinilen bilgiye göre,Suruç ilçesini Şanlıurfa ve Suriye'nin Kobani kentine bağlayan Mürşitpınar sınır kapısı Şanlıurfa Valiliği'nin kararıyla kapatıldı. Daha önce Türkiye üzerinden Mürşitpınar sınır kapısından sadece  insani yardım araçlarının geçişine izin veriliyordu. Alınan kararla sınırın insani yardım dahil  her türlü geçiş noktasına kapatıldığı söyleniyor.Urfa Valisi İzzettin Küçük, “Hükümetimizin kararına göre Kobani bölgesi sınır kapısı kapatıldı."Şu anda  geçişe izin verilmiyor" dedi. Kobani Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) kontrolü altındadır . Türkiye, Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan PYD'ye bağlı Halk Savunma Birlikleri'ni (YPG) sorumlu tuttu.  AA haber ajansına göre Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, "Hükümetimizin aldığı karara göre Suriye'de Ayn el-Arap (Kobani) bölgesi girişindeki sınır kapısı kapatıldı. "Şu anda  geçişe izin verilmiyor" dedi.

Gördüğünüz üzere sizlere Mürşitpınarı, verdiği nakliye hizmetini ve nakliyat firmalarını detaylı bilgilerle anlattık. Umarız ki firmanız veya kendiniz için bu yazımız işe yarar.