ÖNCÜPINAR SINIR KAPISI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ÖNCÜPINAR SINIR KAPISI
  • 2022-09-13

ÖNCÜPINAR SINIR KAPISI

Öncüpınar, Kiriş ilinde Suriye sınırında bir köydür. Kirith'in güneyinde ve Suriye'nin Azez kentinin kuzeyinde yer alır. Köyün posta kodu 79000'dir. En yakın büyük şehirler Türkiye'de Gaziantep, Osmaniye ve Kahramanmaraş ile Suriye tarafında Halep ilindeki Azez'dir. Aynı adı taşıyan bir sınır kapısı var. Ayrıca Suriyeli mülteciler için konaklama imkanı da bulunmaktadır. Kilis'teki Öncüpınar sınır kapısı, Türkiye ile Suriye arasındaki birçok sınır kapılarından sadece biridir. Bu sınır kapısında birçok nakliyat firması nakliyat hizmeti vermektedir.Ek olarak iki ülke de birçok firma ile bu gümrüğü tercih etmektedir.

Rusya ayrıca, sınır ötesi insani yardımın Türkiye üzerinden Suriye'ye ulaştığı iki sınır kapısından biri olan Bab Serameh'e giden Öncüpınar'i kapatmakla tehdit etmiştir. Bu durum da nakliye hizmeti veren nakliye firmaları için büyük bir tehdittir. Suriye'ye sınır ötesi yardım için bir BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı gerekiyor, ancak 2014'ten beşeri yardım sağlayan BM Güvenlik Konseyi kararı  10 Temmuz'da sona eriyor. Mevcut BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda, Suriye yalnızca iki sınır kapısından geçebiliyor; Bab Selame Öncüpınar'e ve Babul Haba Chirvegoz'a bakıyor. Muhabirinin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, daha önce Bab Selam'da sınır geçiş sayısını dörtten ikiye indiren Rusya, bu kez BMGK'da Ongupinal'i veto etmekle tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler'e göre, İdlib'in üç milyonluk nüfusunun %70'i insani yardıma muhtaç. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, İdlib ve çevresinde  gıda ve ilaca erişimi olmayan Suriyeli anneler arasında beş yaş altı her on çocuktan üçünün bodurluk sorunu yaşadığını söyledi. "Sınır ötesi insani yardım, Babusseramé ve Babulhava sınır kapılarından ulaştırılacak. Muhabirlere, Ocak ayından bu yana Ondupinal'den Türkiye üzerinden iki sınır kapısından 8.468 yardım konvoyunun gönderildiğini söyledi. Nisan ve Mayıs aylarında 1, 3 milyon Suriyeli yardım aldı. Öncüpınar sınır kapısının kapatılması, Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında Suriye'ye  gönderilen insani yardımları da etkileyebilir. Geçen yıl, ikisi Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı yardım olan, ancak Rusya ve Çin'in vetolarıyla ikiye indirilen dört sınır kapısı vardı. Suriye ile Ürdün arasındaki El Ramtha sınır kapısı ve Irak ile olan Al Yarubiye sınır kapısı, erişime yardım için kapatıldı. BM Güvenlik Konseyi kararı her yıl 12 ay uzatılmış, ancak Rusya'nın muhalefeti nedeniyle 6 aya indirilmiştir.

Suriye`deki iç cenk sebebiyle 2011 senesinde doğrudan geçişlere kapanan Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı, 4 Mart Pazartesi günü itibarıyla geçişlere yine açılıyor. Bu sayede nakliye Öncupınar’da yeniden başlayacaktır. Nakliyat Öncupınar için önemli olsa da çok çaba gerektirmektedir.GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden meydana getirilen yazılı açıklamada, lüzumlu girişimlerin ve hazırlıkların tamamlanmasıyla, 8 sene aradan sonrasında Suriye'ye yük taşıyan nakliye araçlarının doğrudan geçişlerine pazartesi gününden itibaren izin verileceği kaydedildi. Bu gerçekten Suriye ve Türkiye arasında sağlanacak olan nakliye hizmetini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu da iki ülke için gelişmişlik anlamına gelmektedir.İç savaşın başlamasının arkasından Türkiye'deki tırların tampon bölgeye alınarak yüklerini burada Suriye plakalı araçlara naklettiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar söylendi:"Öncüpınar Gümrük Müdürlüğüne sevk edilen Türk plakalı araçların pasaport, gümrük işlemlerini tamamlaması ve Suriye tarafına geçmek isteyen vasıta sahiplerinin, kendi istekleriyle Suriye'ye geçmeyi kabul ettiklerine ilişik alınacak imzalı taahhütnameye istinaden Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçiş yapmalarına 4 Mart 2019 zamanı itibarıyla izin verilecek. Geçit meydana getirecek araçların akaryakıtları hususunda Suriye için herhangi bir standart depo muafiyeti olmadığından, standart depo harici çıkışların (ikinci depo, su deposu, içerisine fuel oil konulabilecek herhangi bir depo) çıkışına izin verilmeyecektir."

Bölgede taşımacılık meydana getiren Fayat Aygün de gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, iktibas esnasında vakit kaybı yaşadıklarını belirterek, "Eğer kapı harbiden açılır, araçlarımız aktarmasız geçişleri sağlanırsa, şoförler de şirket sahipleri de birazcık rahatlar." dedi. Ahmet Yedipınar da Mersin'den geldiğini, sabahtan bu yana iktibas yapmak için vasıta beklediğini anlatım ederek, kapının doğrudan geçişlere açılması niteliğinde bu tür kayıpların yaşanmayacağını söyledi. Öte yandan, 17 Temmuz 2018'de süregelen tır sahasının yenilenme ve yönetimsel binaların bakım onarımını kapsayan tadilat emekleri de aralıksız devam ediyor. Bu da demek oluyor ki günden güne daha da gelişmiş bir sınır kapısı haline gelecektir. Her ne kadar problemlerle karşılaşılsa da zaman geçtikçe düzelecektir.GAP Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Gümrük Genel Müdürlüğü Öncüpınar ve Bölge Gümrük İstihbarat ve Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü  ekipleri, Türkiye'den Suriye'ye gidecek araçlarda arama yaptı. Bagaj bölmesinin sağ ve sol duvarlarında mermi bulunur. Sürücü de bundan sonra tutuklanmıştır. Taşımacılık Öncüpınar’da daha da güvenli hale gelsin diye bu kontroller çok sık ve detaylı yapılmaktadır. Şehir içi taşımacılık ve şehir dışı kaliteli hizmet vermeleri için bu gereklidir.

KİLİS'teki Öncüpınar sınır kapısında Türkiye'den Suriye'ye getirilmeye çalışılan 300 bin dolar ele geçirildi, bir kişi tutuklandı. Gümrük Muhafaza bölgesel kaçakçılıkla mücadele ekibinin kaptanı Öncüpınar, Türkiye'den Suriye'ye gitmekte olduğundan şüphelenilen bir araca müdahale etti. Ekipler, araçta yapılan aramada 300.000 USD ele geçirdi. Adı açıklanmayan aracın sürücüsünü ekipler  gözaltına alırken, savcılar paranın kaynağını ve hedefini belirlemek için harekete geçti. Kilis'te Öncüpınar sınır kapısında Suriye'den ithal edilen bir araçta yapılan aramada 1380 tarihi eser  ele geçirildi.  Öncüpınar Gümrük Polisine bağlı kaçakçılıkla mücadele bölgesel istihbarat ekibinin kaptanı, şüpheli olduğu şüphesiyle Suriye'den Türkiye'ye giriş yapmak üzere Öncüpınar sınır kapısına giden aracı  durdurdu. Aramada, aracın gizli bölmelerine yerleştirilen 1380 parça tarihi esere el konuldu. Ele geçirilen eşyalar Müze'ye teslim edilirken, ismi açıklanmayan aracın sürücüsü gözaltına alındı. Bu göz altı olaylarından sonra ise suç oranları oldukça fazla derecede azalmıştır ve öyle devam etmesini ummaktayız.Gördüğünüz üzere bu yazımızda sizlere detaylı bilgilerle Öncüpınar’I ve nakliyat durumlarından bahsettik. Umarız ki siz veya firmanız için yararlı bir yazı olmuştur. İyi okumalar dileriz.