PAZARKULE GÜMRÜK TANITIMI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
PAZARKULE GÜMRÜK TANITIMI
  • 2022-09-05

PAZARKULE GÜMRÜK TANITIMI

Pazarkule sınır kapısı, Edirne'nin Merkez ilçesine bağlı Karaağaç ilçesinde bulunan Türkiye ile Yunanistan arasında nakliye hizmetinde önemli  bir gümrük/kara sınır kapısıdır. 20 Nisan 1952'de hizmete girdi. Sınır kapısı Edirne şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Esas olarak günlük ziyaretçiler tarafından kullanılan Pazarkule sınır kapısı, Yunanistan'a açılan ikinci Türk sınır kapısıdır. Yine de zaman zaman nakliye firmaları için de nakliye hizmeti vermektedir. Fakat, Pazarkule sınır kapısı, günübirlik geçiş yapanlar için yaygın olarak kullanılan bir sınır kapısıdır. Sınır ticaretine kapalı olan kapı, Edirne şehrinin ekonomisinde önemli bir yer tutuyor.

Edirne'de yaklaşık 16 aydır kapalı olan Pazarkule sınır kapısı yeniden açıldı. Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada, sınır kapısının işleyişine ilişkin kuralların İpsala sınır kapısındakilerle aynı olduğu belirtildi. Açıklamada, bunun ayrıntılarının açılışını beklediklerini belirten Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçiliği'nin internet sitesinde yer aldığı belirtildi. 16 aydır kapalıydı. Artık Edirne'den Yunanistan'a  rahat bir geçiş olacağını anlatan Orhan, "Özellikle İpsala sınır kapısından yaya geçidi olmadığı için diğer tur firmalarının faaliyetleri de yok. Oraya gitmek giderek zorlaşıyor." Artık Edirne'ye gelenler en azından  Pazarkule'den direk geçip yoluna devam edebilecek. Zidan Veli de sınır kapısının Yunanistan'a daha yakın olduğunu belirterek, "Bize iki saat kazandırdı. Pazarkule kapalıyken İpsala sınır kapısını kullandık. Şimdi daha da yakınlaştı” dedi. 16 aydır kapının açılmasını beklediklerine dikkat çeken Mehmet yoldaş, “Burası sık kullanılıyor, daha rahat hissettiriyor. Kapı kapanıp sürgülenmiş, gidenler geri dönmüyor. Şimdi  yavaş yavaş eski güzel günlere dönecek.

Pazarkule sınır kapısında gurbetçilerin geri dönüş zorluğu: Yıllık tatillerini Türkiye'de geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yolunda Pazarkule sınır kapısında yaklaşık üç kilometre uzunluğunda otomobil kuyruğu oluşturdu. Yabancılar yaz tatillerini ve yıllık izinlerini anavatanları Türkiye'de akrabalarıyla birlikte geçirmekte, tatilleri bittikten sonra yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yolculuklarına devam etmektedirler. Edirne'den Avrupa'ya açılan Pazarkule, Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarında trafik yoğundur. Edirne'den Pazarkule sınır kapısından Yunanistan'a geçerek ikamet eden yabancılar uzun araç kuyrukları oluşturdu. Tatilini memleketi Yozgat'ta ve Türkiye'nin çeşitli illerinde yaptıktan sonra yaşadığı ülke olan Fransa'nın Paris kentine dönen yabancı uyruklu Mehmet Durmaz, ilk kez kapıda olduğunu söyledi. Pazarkule sınır kapısına dönüş. Çünkü çok fazla insan vardır. “Kapıkule aşırı yoğun olduğu için Pazarkule yönüne geldik. Şimdi burada çok trafik var. Kırşehir'den yıllık izne ayrılan Murat Kök, Almanya'nın Mosbach kentine  dönüş yolunda olduğunu belirterek, her yıl ülkeye keyifle geliyoruz. Dönüşte bir mücadelemiz, dönüş yolunda bir mücadelemiz daha var o da dönüş yolu" dedi. Yaz tatilini memleketi Konya'da akrabalarıyla  geçiren Saadettin Özparlak, Yunanistan üzerinden Fransa'ya gitmek için Pazarkule sınır kapısını tercih ettiğini söyledi.Bu sorunlar ve yoğunluk nakliyat yapmayı düşünen nakliyat firmalarını da korkutmaktadır. Bu yüzden bunlara bir çözüm gelmiştir elbette.

Modernizasyonun tamamlanması ile tekli platform sayısı 3 giriş ve 3 çıkış olmak üzere 6 platforma çıkarılacaktır. Gümrük alanının kullanım alanı 3.420m2 olup, 21.890m2'ye genişletilecektir.Genişlemesiyle artacak ticaret hacmi nakliye ve lojistik hizmetlerinin verimini arttırarak uluslararası taşımacılığa büyük katkı sağlayacaktır Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zpiinkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, modernizasyon çalışmalarının Ticaret Odaları Birliği ve Türkiye Ticaret Borsası TOBB tarafından yürütüldüğünü söyledi.  Geçen Aralık ayında başlayan modernizasyon çalışmalarının büyük bölümünün tamamlandığını söyleyen Zıpkınkurt, "Edirne'deki diğer kapılarımız da yenilendi. Pazarkule sınır kapımız da tadilatta. Bu, özellikle şehrimize gelen Yunan turist miktarı açısından şehrimize ciddi  katkı sağlayacaktır” dedi.  Zıpkınkurt, Edirne'nin Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı  olduğunu ve  milyonlarca turistin sınıra girip çıktığını söyledi. Pazarkule'nin modernizasyonu ile geçiş sürelerinin hızlanacağını anlatan Zıpkınkurt, şunları kaydetti:  "Bence kapının tüm inşaatı 2 ay içinde tamamlanacak. Platform ve tüm gümrük alanlarımız modern bir yapıya kavuşacak. Hızlı giriş çıkış hızıyla daha fazla Rum turisti ağırlayacağız. Kent ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Daha önceki çalışmalarımız Yunan ve Bulgar turistlerin Edirne'ye ilgi gösterdiğini gösteriyor.  Edirne'de araba tamir eden komşularımız bile var. Limanların modernizasyonu ile bu sayı  daha da artacaktır. "Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne için özel önem taşıyan Pazarkule sınır kapısının Temmuz ayı sonunda yeni bir görünümle hizmete açılacağını söyledi.Hizmete açılmasıyla birlikte ithalat ve ihracat firmalarının yönelimleriyle daha da aktifleşecektir

 Devir teslim ve temel atma töreninde konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, "Pazarkule sınır kapısının tadilat çalışmalarına başladığımız bugün Edirne'miz için çok önemli bir gün. Finalimiz yaklaşıyor. Edirne'den Avrupa'ya dört kara sınır kapısı açık olduğu için Edirne önemli bir sınır ilidir. Bu kapılar esasen bizim Avrupa ile bağlantımızdır. Şu anda bu 4 sınır kapısından 3'ünün son etaplarını tamamladık. Hamzabeyli sınır kapısında çalışmalar son aşamaya geldi. Aynı şekilde İpsala sınır kapısında yaptığımız çalışmalar da son aşamasına gelmiş ve Kapıkule'deki modernizasyon çalışmalarının son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Bunlardan sonuncusu Pazarkule sınır kapımız. Pazarkule sınır kapısı iki açıdan önemlidir. Bunlardan biri ülkemizin genel ihtiyaçları için önemli olduğu kadar Edirne'ye çok özel. Edirne'yi ziyaret etmek isteyen Bulgar vatandaşları için Kapıkule sınır kapımız önemli bir nokta olduğu gibi, Edirne'yi ziyaret etmek isteyen Rum komşularımız için de Pazarkule önemli bir noktadır. Pazarkule sınır kapımız bugüne kadar tek platform üzerinden hizmet veriyordu. Bu proje sayesinde benzersiz platform sayımız 3'e çıkacak. Böylece 3 platform girişi ve 3 platform çıkışı ile 6 platform kapasitesine ulaşacağız. Şu anda sınır kapımızın kullanım alanı 3420 metrekare. Bu kullanılabilir alan 21.890 metrekareye yükselecek. Pazarkule sınır kapısının modernizasyonunun Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Vali Canalp, "Bugün il meclisimizin tüm üyeleri de davetlidir. Bir de çok özel bir nedeni var; çünkü bu alanda 6 kata çıkarılan bu kapasite, Özel İdari Bölge'ye ait  alanların Ticaret Bakanlığı'na devredilmesiyle mümkün olmuştur. İl Özel Bölgemiz kendisine ait 3 adet arsa ve Milli Arsaya ait 1 adet arsayı Ticaret Bakanlığı'na tahsis ederek bu alandaki bu çalışmaya yetki vermiştir. İl Gençlik Birliği Kongresi'ndeki yoldaşlara özel teşekkürlerimi sunuyorum. Müteahhitimiz de kendisine güvendiğini ve bizim dışımızdaki yabancıların giriş çıkışını kolaylaştırmak için teklif ettiğinden çok daha önce bu taahhüdü yapmak istediğini söyledi. Projenin yüklenicisi Can Efe Alp Vural, çalışmaların Temmuz ayı sonuna kadar  tamamlanacağını söyledi.Türkiye'nin Yunanistan'a açık limanlarından Pazarkule sınır kapısında yürütülen modernizasyon çalışmalarının %50'si tamamlandı.

Pazarkule sınır kapısının yaptığı çalışmalarla Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışır bir gümrük haline geleceğini belirten Karaağaç İlçe Başkanı Agah Korkan, devletin özverili çalışmaları sayesinde Karaağaç'ın tesislere kavuşacağını söyledi. Ek olarak Edirne ve Karaağaç'ımızın geleceği için çok güzel bir proje. Karaağaç ilçesinden tüccar Yavuz Sekirden, verilen hizmetten memnun olduğunu söyledi.

Sekir, “Üç platformda gerçekten büyük bir iş yapılıyor, Karaağaç, Edirne ve yabancılar için çok iyi bir yatırım olacağını düşünüyorum. İş iyi gider, tüm zanaatkarlara nakliyat hizmeti sağlar. Sıralama sorununu sona erdirmek için de bir çalışma yürütülüyor. Çünkü eskiden yabancılar geldiğinde merkeze, hatta şehir ormanına gitmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyorlardı.”