SAKARYA ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
SAKARYA ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-24

SAKARYA ŞEHRİ İHRACAT

Sakarya Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Sakarya, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Aynı zamanda 2021 yılında Danimarka'da aldığı ödülle bisiklet şehri unvanını kazandı. TÜİK'in 2020 yılı sonu  verilerine göre ilin nüfusu 1.042.649 kişi olup, 16 ilçe ve merkezden yönetilen il bulunmaktadır, bu merkezden yönetilen illere ait toplam 668 koğuş bulunmaktadır.Ulaşım ihracat yapabilmek için çok önemlidir. O yüzden biraz da ulaşımdan bahsedelim.

 Demiryolu: Arifiye istasyonu. Şehir merkezine uzaklığı 9 km'dir. Şehir merkezinden halk otobüsleri ve Arifiye ve Sapanca otobüslerine ulaşabilirsiniz. İstasyon Arifiye ilçesinin kalbinde yer almaktadır. Demiryolu hattı, Eskişehir-Ankara-Ankara-İstanbul.

Karayolu: İlimiz Ankara'ya 305 km uzaklıktadır. İstanbul'a 150 km. Kocaeli'ne 45 km uzaklıktadır. Düzce'ye 70 km. Bilecik'e 100 km. Uzak. Deniz: İlimizde deniz ulaşımı yoktur. Ancak en yakın Kocaeli ilinde, İzmit ilçesinin merkez limanında ve İzmit-Adapazarı Dolmuş hatlarında inmek mümkündür ve liman 45 km uzaklıktadır.

 Hava Yolu: İlimizde hava ulaşımı bulunmamaktadır. Ancak en yakın İzmit ilçesi olan Kocaeli ilindeki Cengiz Topel havalimanında inip İzmit-Adapazarı Dolmuş hatlarına ulaşabilirsiniz ve havalimanı 45 km uzaklıktadır.

Sakarya nakliyat konusunda bu özellikler sayesinde ulaşımı hem şehir içi hem şehir dışı yapabilirler. Sakarya’nın verdiği nakliye hizmeti geniş kitleleredir.

Şimdi de gelin ihracat için yine önemli bir faktör olan ekonomik yapıya bakalım. Sakarya'nın ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Aktif nüfusun %65'i tarımda, %15'i sanayide ve geri kalanı diğer alanlarda çalışmaktadır. Burası Türkiye'nin hızla gelişen bir ilidir. Tarım: Sakarya ili ovası ülkenin en verimli tarım bölgelerinden biridir. Modern tarım sayesinde yüksek verimlilik vardır. Burada birçok çeşit tarım ürünü yetiştirilmektedir. Başlıca tarım ürünleri: Buğday, arpa, mısır, fasulye, şeker pancarı, ayçiçeği, patates, soğan ve tütün. Sebze üretimi zengin ve çeşitlidir. İstanbul'un sebze ihtiyacının büyük bir kısmını bu bölge karşılamaktadır. Yaz, kış ve erkenci sebzeler bol miktarda bulunur. Sakarya İli Türk tarımında önemli bir yere sahiptir. Patates ve şeker pancarı iki önemli mahsuldür.

Şimdi ise gelin asıl konumuz ihracatı anlatalım. Türkiye İhracatçılar Birliği verilerinden yaptığı derlemeye göre, "Sakarya Otomobil Şehri" ilk çeyrekte ihracatta İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Ankara'nın ardından verdiği nakliyat hizmeti sayesinde de 7. sırada yer aldı. Üretimini ve yurt dışı satışlarını artırmaya devam eden kent, yılın ilk çeyreğinde ülke ihracatına %2,5 katkı sağladı. Sakarya başta otomotiv olmak üzere demir ve demir dışı metaller, makine ve yedek parça, iklimlendirme sanayi, kimyasallar ve ürünleri, çimento, seramik kristal ve toprak kaplar, çelik, elektrik ve elektronik ile ekonomisini güçlendirmeye devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde kentten 129 ülke ve 10 serbest bölgeye 1 milyar 392 milyon 278 bin dolarlık yurtdışı satış yapıldı. Toyota, TürkTraktör ve Otokar gibi üretim tesislerine ev sahipliği yapan kentin en büyük ihracat payı %87,3 ile otomotiv sektörüdür. Yılın ilk 3 ayında bu sektör 1 milyar 216 milyon 616 bin USD ihracat gerçekleştirdi. Demir ve demir dışı metaller ise 27 milyon 666 bin dolar ile yurtdışı satışlarda ikinci sırada yer alıyor. Bunu 21 milyon 585 bin USD ile kimyasallar ve ürünler, 19 milyon 246 bin USD ile iklimlendirme sektörü, 15 milyon 465 bin USD ile çelik, 15 milyon 170 bin USD ile çimento, cam seramik ve yer döşemeleri izledi. İngiltere'ye ihraç edilen ürünler çokluktadır. Üç aylık dönemde kentin en yüksek ihracatı 152 milyon  dolarla Birleşik Krallık'a yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu pazara yapılan ihracat %3,5 azaldı. Sakarya'nın en çok ihracat yaptığı ikinci ülke ise 136 milyon 204 bin dolar ile Polonya. Geçen yılın aynı dönemine göre bu pazara yapılan ihracat %43,6 arttı.  Onu 133 milyon 721 bin USD ile Polonya, 124 milyon 727 bin USD ile Fransa ve 123 milyon 974 bin USD ile Almanya takip ediyor.

İthalat rakamları hakkında bilgi veren Başkan Altuğ, “TÜİK tarafından yayınlanan Mart 2022  ithalat rakamlarına baktığımızda; Bu, yıllık %12,5 artışla 362 milyon 310 bin dolar oldu. Mart ayında Sakarya'nın dış ticaret dengesi 60 milyon 880 bin dolar, ihracat/ithalat oranı ise %117 oldu.” İmalat şehrimiz Sakarya'nın hak ettiği seviyeye geleceğine inanıyorum. Bu amaca ulaşmak için çalışan siz değerli işletme temsilcilerimize bu zorlu süreçte yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederim. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş dünyasını ve üyelerimizi dünyadaki iş fırsatları konusunda eğitmek ve farklı bölgelerdeki mevcut pazar paylarını genişletmek için çalışıyorlar. Küresel ekonominin gelişmesiyle birlikte sadece ürettiğini üretmek ve  pazarlamak değil, sürekliliği sağlamak ve güvenli bir uluslararası taşımacılık ve  iş ortamı sağlamak da oldukça önemlidir. Bu yüzden ellerinden geldiğinde hizmet vermeye çalışıyorlar.