SAKARYA ŞEHRİ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
SAKARYA ŞEHRİ NAKLİYE
  • 2022-08-28

SAKARYA ŞEHRİ NAKLİYE

Sakarya, bir Türkiye’deki en kalabalık 22. şehridir. Aynı zamanda 2021'de Danimarka'nın ödüllü bisiklet şehri unvanını kazandı. TÜİK 2020 yılı sonu verilerine göre devletin nüfusu 1.042.649  olup, 16 ilçe ve merkez tarafından yönetilen il, bu merkez tarafından yönetilen illere ait toplam 668 ilçe bulunmaktadır. İhracat için ulaşım çok önemlidir. Ulaşım ise nakliye hizmeti için çok önemlidir gelin biraz ulaşımdan bahsedelim.

Tren: Arifiye İstasyonu vardır. Şehir merkezine uzaklığı 9 km'dir. Şehir merkezine Arifiye ve Sapanca'ya halk otobüsleri ve otobüsler ile ulaşılabilir. İstasyon Arifiye ilçesinin kalbinde yer almaktadır. Demiryolu hattı, Eskişehir - Ankara - Ankara - İstanbul.

Kara yolu: İl, Ankara'ya 305 km uzaklıktadır. İstanbul'a 150km. Kocaeli'ne 45 km uzaklıktadır. Düzce'ye 70 km uzaklıktadır. Birecik'e 100 km. uzak.

Deniz yolu: İlde deniz yolu için nakliyat hizmeti yoktur. Ancak en yakın Kocaeli beldesinde, İzmit ilçesindeki merkez limanda ve limanlara 45 km uzaklıkta olan İzmit-Adapazarı Dolmuş hattında inebilirsiniz.

Hava yolu: İlde hava ulaşımı yoktur. Ancak İzmit'e en yakın şehir olan Kocaeli'deki Cengiz Topel Havalimanı'nda inip İzmit-Adapazarı Dolmuş hattına binebilirsiniz. Havaalanı 45 km uzaklıktadır.  Sakarya ulaşım sistemindeki bu özellikler sayesinde  şehir içi ve şehir dışı ulaşım yapmak mümkündür. Sakarya'nın teslimat hizmeti, büyük hacimli gönderiler için tasarlanmıştır. Daha sonra gelin ihracat için  önemli bir faktör olan ekonomik yapıyı anlatalım. Sakarya'nın ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Çalışan nüfusun %65'i tarım, %15'i sanayi ve geri kalanı diğer sektörlerde faaliyet göstermektedir. Burası Türkiye'nin hızla gelişen bir ilidir.

Tarım: Sakarya ovaları ülkenin en verimli tarım bölgelerinden biridir. Modern tarım sayesinde  verimlilik yüksektir. Burada birçok  tarım ürünü yetiştirilmektedir. Başlıca tarım ürünleri: Buğday, arpa, mısır, fasulye, şeker pancarı, ayçiçeği, patates, soğan, tütün. Sebze üretimi bol ve çeşitlidir. İstanbul'un sebze ihtiyacının büyük bir kısmı bu bölgeden karşılanmaktadır. Yaz, kış ve erkenci sebzeler bol miktarda bulunur. Sakarya İli, Türkiye tarımında önemli bir yere sahiptir. Patates ve şeker pancarı iki önemli mahsuldür.

Gelin şimdi asıl konumuz olan nakliye durumuna göz atalım. Lojistik yani nakliye yatırımları, tarım ve turizm sektörleri için uygun büyüme fırsatlarına sahiptir. Bu bağlamda, Sakarya’nın bir lojistik merkez olma potansiyeli dikkate alınmaya değer görülmüştür. Günümüzde işletmeler arasındaki rekabet düzeyi göz önüne alındığında, müşteri memnuniyetini sağlamak işletmelerin birincil hedefi haline gelmiştir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için temel gereksinimlerden biri müşteri için ürün. Uygun maliyetli, güvenilir  ve zamanında teslimat. Bu noktada lojistik hizmet sağlayıcıların lojistik faaliyetlerini maliyet etkin, hızlı, yüksek kalite ve güvenilirlikle gerçekleştirmeleri gerekiyordu. Lojistik faaliyetler bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yoludur. Taşımacılık, gümrükleme, sigortacılık, depolama gibi her türlü lojistik faaliyetlerini lojistik üsler üzerinden gerçekleştirmektir. Dünyadaki lojistik üslere baktığımızda, bulundukları bölge ve ülkelere  ekonomik katkılarının son derece yüksek olduğunu görüyoruz. Bu nedenle dağıtım üssü görevi görebilecek merkezlerin önemi giderek artmaktadır. Bu potansiyelin olası merkezleri konusunda birçok ülkede araştırmalar yapılmaktadır.

 Sakarya'nın mevcut durumu, demiryolu ve deniz taşımacılığına yapılan yatırımlar, tedarik zinciri odaklı endüstriler ve önemli üretim ve sanayi bölgelerine yakınlığı, Sakarya'nın bir lojistik merkez olma potansiyeli hakkında soruları gündeme getiriyor Ortak Özellikler Küresel Lojistik Merkezler arasında, şehrin denizcilik ve demiryolu altyapısı ve kavşaklarda karayolu koridorlarının varlığı bu olasılığın araştırılması için büyük önem taşımaktadır.

 Sakarya, önemli kara yolları ve demir yollarının kesiştiği noktadadır. D-100 (E-5) otoyolu iç ve dış trafik için önemli bir konuma sahip olup, tüm şehri doğu yönünde geçerken, TEM  ve Kuzey Marmara otoyolları şehrin ana karayolları olup, büyük bir caddedir. Edirne'den başlayan Kunar-İstanbul-Sakarya-Ankara karayolu uluslararası öneme sahiptir. Sakarya'nın deniz lojistiği, Karadeniz'e bakan Karas Şehri'ndeki Karas Limanı tarafından gerçekleştiriliyor. Toplam 250.000 m² alana sahip, 1108 metre rıhtım ve 11 metre derinliğe sahip liman, Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere hizmet verebilmektedir. Sakarya'nın bir lojistik merkez olma potansiyeli değerlendirilirken kentin ticaret durumu da ortaya konmalıdır. 2021 yılı TÜİK verilerini inceleyen Sakarya, Türkiye'nin en büyük 8. ihracatçısı ve 11. en büyük ithalatçısı konumunda. 2021 yılında Sakarya'dan 5.099 milyar 79 milyon dolarlık toplam  ihracat ve 3.0916 milyar 491 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. İlin dış ticaret rakamları incelendiğinde  hem ithalat hem de ihracat açısından Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olduğu görülmektedir. Sakarya'nın dış ticaretini incelerken sahip olduğum organize sanayinin varlığından bahsetmek gerekir. bölge şehir. Halen üretimde olan yedi organize sanayi var. Bu organize sanayiler şehrin ilçelerine yayılmıştır. Bu organize sanayi bölgeleri Arifiye, Hendek, Söğütru, Felizli, Kainalka ve Karas ilçelerinde bulunmaktadır. Yeni organize sanayi bölgesinin yapım çalışmaları devam etmekte olup, lojistik olarak organize sanayi bölgesinin kurulması yolunda ilk adımlar atılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, bir lojistik merkez olarak Sakarya'nın potansiyelini analiz etmektir. Bu bağlamda Sakarya'nın bir lojistik merkez olma potansiyelini, bu potansiyelin belirleyicilerini, Sakarya'nın güçlü ve zayıf yönlerini, karşı karşıya olduğu fırsat ve tehditleri netleştirmeyi amaçlamaktadır. Sakarya'nın lojistik yatırım yönünün hazırlanmasında, kentin lojistik gelişimini sağlamak için izlenmesi gereken politikalarda ve geleceğin lojistik master planında önemli bir kaynak olması bekleniyor. Bu çalışma bazı kriterlere uyularak yapılmıştır. Kriterlere ek olarak, uzmanlarla yapılan görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilerek Sakarya'nın bir lojistik merkez olma potansiyeli değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda Sakarya'nın bölgesel bir dağıtım üssü olma potansiyeline sahip olduğunu tespit etiiler. Mevcut lojistik altyapısı ve  planlanan projeler, Sakarya'nın Karadeniz kıyısındakiler başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında birçok şehre hizmet vermesini sağlamaktadır.

GRL BİLİŞİM VE İNOVASYON A.Ş.
Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Sicil No: 53868 | Mersis No: 0411073318100001 | Kep Adres: grlbilism@hs01.kep.tr | Copyright© 2020