SAMSUNG TIR MARKA VE MODELLERİ NEDİR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
SAMSUNG TIR MARKA VE MODELLERİ NEDİR?
  • 2022-08-07

SAMSUNG TIR MARKA VE MODELLERİ NEDİR?

Samsung Tır Marka ve Modelleri Nedir ?

Samsung tır kamyonların marka ve modellerinden bahsetmeden önce genel olarak normal kamyonlardan bahsetmek istiyoruz. İlk olarak, TIR'ın gerçekte ne anlama geldiğini açıklayarak başlayabiliriz. Hepimiz kamyon terimini duymuşuzdur ve uzun ve geniş bir araç olarak kara ve uluslararası taşımacılıkta kullanıldığını biliyoruz. Aslında bir kamyonlar; otobüs, tren vb. gibi araç taşımacılığı da yapmaktadır. Bu özellikle lojistik ve nakliye firmaları için büyük bir avantajdır. Tabi hem şehirler arası hem de şehir içi taşımada da sıkça kullanılmaktadır. Ancak, bir kamyon tam olarak taşımacılığın tanımı değildir. TIR'ın orijinal tanımı, Fransızca'da "uluslararası karayolu taşımacılığı" anlamına gelen Transports Internationalaux Routiers'in kısaltması olarak bilinmektedir. TIR plakalı tüm araçlar için genel bir terim olarak kullanılmıştır ve günümüzde uzun menzilli çekicilerin tek tanımıdır. Kamyon, Birleşmiş Milletler Ajansları (IRU) tarafından 15 Ocak 1959'da Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ajansında imzalanan bir anlaşmadır. Aslında TIR Karnesi, bu anlaşmanın kapsadığı ülkelerin karayolu taşıtlarına yapıştırılır ve araca yapıştırılan yükümlülüklerin türünü, seviyesini ve niteliğini ve  araca yapıştırılan özel parça numarasını, TIR etiketini göstermektedir. Bu nedenle aracınız TIR Karneli taşıma aracı ve taşıma aracı olarak tanımlansa dahi, TIR Karnesinde teslim edilen ve araca yüklenen eşyanın mevcut menşe ülkesini doğrulamak için gümrük kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu kontrol gereklidir, tamamlanmalıdır. Tabii ki, bu tereddüt etmeden güvenceyle yapılmaktadır. Kamyon olarak da adlandırılan dorseler ve traktörler de nakliye aracı tanımına dahildir. Bugün, kamyonların icadı, uluslararası taşımacılık yapan nakliye şirketlerini de büyük ölçüde geliştirmiştir. Tek şartı ise tır plakalı tır ve konteynerlerin sözleşmenin teknik şartnamesine göre koruma ile donatılmasıdır. Gümrük, Türkiye'de TIR Sözleşmesinin netleştirilmesinden, ilgili belgelerin düzenlenmesinden, uygulanmasından ve takibinden sorumludur. Türkiye Ticaret Odaları Federasyonu, tır yüklerinin vergilendirilmesiyle ilgili olası zararlara karşı uluslararası bir garanti vermektedir.

Biraz da sizlere kamyonalrın genel avantajlarından bahsetmek istiyoruz. TIR sisteminin amacı, vergilendirilebilir malların uluslararası dolaşımını mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Bu sistem, transit ülkeler için gerekli olan gümrük ve vergi güvenliğini de sağlamaktadır. Aynı zamanda gümrük makamları ve uluslararası ticaret topluluğu arasındaki sorumlulukları da dengelemektedir. Ek olarak, TIR sistemi, uluslararası yük taşımacılığında yer alan çeşitli kuruluşlara aşağıdaki faydaları sunmaktadır: Birincisi, ticareti ve taşımacılığı genel olarak kolaylaştırmaktadır. İkincisi, sınır geçişlerinde gecikmeleri önlemektedir. Ayrıca işlem sayısını azaltma ve nakliye maliyetlerini düşürme avantajına sahiptir. Mevcut standart kontroller ve  belgeler taşınabilirliği arttırmaktadır. Aynı zamanda uluslararası ticaretin daha iyi şekilde ilerlemesine de katkıda bulunmaktadır. Taşımacılık sektörüne sağladığı faydalar göz önüne alındığında, minimum sınır ötesi müdahale ile malların bir yerden başka bir yere taşınabileceğini söyleyebiliriz. Nakliye süresi ve maliyeti büyük ölçüde azalmaktadır. Dokümantasyon basitleştirilmiştir ve standart hale getirilmiştir. Ayrıca, sınır istasyonunda gümrükleme yoktur. Gümrük, yüksek riskli kabul edilen uluslararası gönderiler için 100.000 €'ya kadar gümrük vergisi ve güvenlik sunmaktadır. Bu, nakliye sırasında malları elleçleme zorluğunu azaltmaktadır, gümrük işlemlerini ve evrak işlerini basitleştirmekte ve gümrük işlemlerini daha verimli hale getirmektedir. Bu hüküm, ithalat ve ihracat için iç gümrük kullanan çalışanlar için de geçerlidir.

Şimdi ise birçok türü olan kamyon marka ve modellerinden teknolojik harikası olan Samsung tırdan bahsedelim. Samsung, ürünleri dünya çapında taşımak için kamyon kullanan büyük şirketlerden biridir. Güney Koreli elektronik devi Samsung, yolda sollamayı daha kolay ve daha az tehlikeli hale getirmek için tasarlanmış " güvenli " bir kamyon geliştirmektedir. Genel olarak bakacak olursak güvenlik ve konfor için harika olan bu kamyon, özel dikkat gerektiren birkaç ayrıntıya da sahiptir. Ününü kazandığı özelliği ise kamyonun arkasına monte edilmiş büyük bir LCD ekran bulunmasıdır. Bu ekran, büyük kamyonları tek şeritli yollarda güvenle sürmek için kullanılabilmektedir. Ekran sayesinde kamyonun önündeki yol bir sonraki araca gösterilmektedir. Bu da trafik güvenliğine büyük katkı sağlamaktadır. Samsung tırları, iç tasarımı ve yenilikçi özellikleri ile sürücüleri cezbeden birçok özelliğe sahiptir. Gelin biraz daha detaylı bakalım. Söylediğimiz ününü kazandığı LCD ekranlar, Samsung'un Arjantin'de başlattığı ilk testlerde kamyonun arkasına yerleştirilmiştir. Bunun nedeni ise tırlar tarafından meydana gelen trafik kazalarını en aza indirmektir. Aynı zamanda, haksız veya kasıtsız sollamayı önlemek içindir. Bu, arkadan gelen sürücülerin TIR'ın önündeki trafiği görmesini sağlamıştır. Uzun kamyonlar, büyük kamyonları sollamak için daha büyük bir risk oluşturmaktadır. Sollamadan önce, yolda karşıdan gelen araç olmadığını bilmelisinizdir. Özellikle tek şeritli yollarda, sollamadan önce yolun güvenli olup olmadığını belirlemek zorlaştığı için bu durum herkes için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bunu engellemek için ise Samsung Electronics kamyonun önüne bir kamera yerleştirme fikri geliştirmiştir. Sonrasında ise yerleştirmiştir ve karşıdan gelen aracın görüntüsünü kamyonun arkasına iletmiştir. Aslında, kamyonun önüne monte edilen kablosuz kamera, sokak görüntüsünü arkadaki dört ekrana aktarmaktadır. Bu sayede kamyonu takip eden araçlar, trafiğin akışını kolaylıkla takip edebilmekte ve güvenli bir şekilde geçiş yapabilmektedir.

 Arjantin'de yapılan testlere göre Samsung, test aracı artık kullanılmasa bile teknolojinin doğrulandığına inanmaktadır. Ancak başta teknolojiden sorumlu kara yolu yetkilileri tarafından otoyollarda test edilecektir ki bir sorun çıkmasın. Bu bağlamda Samsung, projenin yönünü belirlemek için hükümetler ve gönüllülerle birlikte çalışmaktadır. LCD ekranın bir diğer önemli özelliği ise gece görüşüne sahip olmasıdır. Bu da geceleri yapılan yolculuklarda olası hayvan veya yol üzerinde görülemeyecek engelleri görmeyi sağlamaktadır. Kısaca, bu gece görüşü sayesinde karanlık yol koşullarında bile aynı performansları elde edebilmektesinizdir. Tabii ki bu sayede de hem şoförler hem de kamyonlar hem de taşınan ürünler için daha güvenli bir yolculuk sağlamaktadır. Şu anda, bu sistemin ticari uygulanabilirliği ve maliyeti bilinmemektedir. Fakat söylediğimiz gibi Arjantin'de önümüzdeki aylarda kullanılacak bir prototip kamyon, bir yıl boyunca incelenecek ve sonuçları analiz edilecektir. Her şey beklendiği gibi giderse birkaç ay içinde Samsung bu kamyonları tekrar yollara çıkaracaktır. Hem dünya genelinde hem de ülkemiz genelinde görmeyi umut ediyoruz. Samsung yetkilileri, sistemin çalıştığını ve şu anki aşamanın  gerekli izin ve belgelerin alınması olduğunu söylemiştir. Bu teknolojiyi üretme gibi bir niyetlerinin olmadığını ve üniversitenin zaten şeffaf bir yol üzerinde çalıştığını da açıklamıştır.

Samsung tırlarının, özellikle uzun yol sürücüleri ve küçük arabalar için oldukça iyi bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Saydığımız özellikleri sayesinde de şimdiden çok tercih edileceğe benziyor. Fakat, şu an için Samsung'un bu fikri büyük şirketler için  ekonomik bir çözüm gibi görünmemektedir. Kamyon başına dört büyük ekran ihtiyacı bir nakliye şirketi için önemli bir yatırım olarak görülebilmektedir.

Samsung’un bu tırlar hakkında bilgi vermek amacıyla hazırladığı videolara YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz. Çıktığı zaman bir adet edinmeyi düşünüyorsanız da avantajlarıyla birlikte size veya firmanıza katacağı şeyler oldukça fazladır. Tabii henüz piyasaya çıkmadığı için net bir şey söylemek zordur, çıktığı zaman farklı bir araştırma ile doğru kararı vereceğinize eminiz.