TAŞUCU LİMANI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
TAŞUCU LİMANI
  • 2022-09-30

TAŞUCU LİMANI

Taşucu Limanı,  Mersin ilinin en büyük ikinci limanıdır. Seka Taşucu Limanı iki dalgakıranla çevrilidir ve limana giriş  240 m'dir. doğu Mendirek içi deniz alanı  400 m. çap, 10 m. Çok fazla gecikmesi var. Liman 6 rıhtımlı olup, rıhtım uzunluğu 610 m'dir. 1, 2 ve 3 numaralı rıhtımların uzunluğu 280 m, derinliği ise 6 m'dir. ve yolcu iskelesi. Kadran 4 130 m uzunluğundadır. 6 metre uzunluğunda. derinlik, rıhtım n ° 5 ölçülen 180 m. uzunluk ve 10 m. derinlik. Pier 6  20 metre uzaklıktadır.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomisini güçlendirmek, ulaşımını ve turizmini desteklemek ve teşvik etmek için 115 kilometrelik Mersin Magusa hattı, 65 kilometrelik Taşucu-Girne hattı, Taşucu Balıkçı Barınağı, liman ve liman bulunmamaktadır. Yetkililer tarafından yapılan çalışmalarda, SEKA TAŞUCU limanının araç ve ulaşım açısından işletmeye alınması gerektiği belirlendi. Araç ve yolcu trafiğine açılmasına karar verildi. Taşımacılık Mersin için önemlidir. Bu limanda da nakliye hizmeti vermek isteyen nakliye firmaları hizmet vermektedir.

Kıbrıs Başbakanı Başdanışmanı'nın İçişleri Bakanlığı nezdinde bu konudaki girişimlerinin ardından, 98/12199 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın yayımlanmasıyla Seka Taşucu limanı, yolcuların geçiş kapısı oldu. 2 Ocak 1999 tarihli Resmi Gazetede. Denizcilik Bakan Yardımcısı Deniz Ulaştırma Genel Müdürlüğü Genel Müdürlüğü görevlileri tarafından limanımızda gerçekleştirilen denetimde; Seka Taşucu Limanı'nın bir limanın sahip olması gereken tüm özelliklere sahip olduğu, 1986 yılından bu yana istifleme, kılavuzluk ve römorkör hizmetleri verdiği, su derinliği, yeterli manevra alanı, Bağlantılar kurulduğu ve yeni inşa edilen yolcu odasının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatıldığı belirlendi. Seka Taşucu Limanı uluslararası bir limandır ve KKTC'ye 65 mil uzaklıktadır. Yolcu salonu 1.531 m² alana kurulu olup, giriş holü pasaport gişeleri, yolcu bekleme alanı, merkezi ısıtma ve soğutma klima sistemi, optik pencereler, otopark, tır ve taksiler ve idare ile ayrı ayrı düzenlenmiştir. Sağlanan ekipman (telefon, faks, vb.). Yolcu salonunun önüne -6 m draftlı iki adet RO-RO ve kıçtan kıyıya feribotların yanaşabileceği hidrolik rampa yapılmıştır. 290m uzunluğunda 3  rıhtım  ve ayrıca -6m draftlı 130m uzunluğunda ve -9.60m draftlı 180m uzunluğunda 2  rıhtım  bulunmaktadır. Olukların boyutu +2.50 metredir. -9.60 draftında ayrıca 20 m uzunluğunda RO-RO rıhtım (+1.20 m kotu) bulunmaktadır. Rıhtımlarda gemilerin ihtiyaçlarını karşılamak için şehir içi şebekesine tatlı su vanaları bağlanmaktadır.

Taşucu Limanı ile ilgili köklü bir çalışma projesi olduğunu anlatan Başkan Vahap Seçer, tesis için uzun dönemli kiralama talebinin olumlu/olumsuz sonucunu açıklamadı ancak kafaları karıştı. Taşucu Limanı'nı işleten Türkiye'nin Uluslararası Limanı'nı işletme hakkına sahip tek belediye olan Mersin  Belediyesi'nde Başkan Vahap Seçer, çeşitli satış noktalarıyla çelişkili bir durum yarattı. Geçen ay Taşucu limanında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki gün yaptığı açıklamada limanla ilgili derin planları olduğunu ve herkesin başına bela olduğunu iddia etti. Limanın bir yıllık tahsis süresinin kısaltılmasından bahseden ancak uzun süreli kiralama başvurularının olumlu veya olumsuz sonuçları hakkında bilgi paylaşmayan Başkan Seçer, “Liman kiralama sözleşmesi onaylandı.Yıllık yenileme. Kirayı her yıl  ödüyoruz. Çalıştırma taraftarı değilim. Limanı belediye gibi yönetiyoruz ama hakkını vermek zorundayız. Bu arada peynir gemisi çalışmıyor. Limanı ziyaret ettim. Fiziksel durumu son derece kötüydü. Ciddi bir proje olmalı. Bir yıllık kiralamaya yatırım yapmak mümkün değildir. Uzun yıllardır, 20-30 yıldır liman kiralama konusunda ilgili makamlara yazılar yazıyorum. Devam edeceğiz. Bu sadece herhangi bir kasaba değil, gümrüklü bir limandır. Büyük bir marina olabilir ama  çok yüksek bir yatırımdır. Bunu yapabilmem için bir kereliğine iyi bir temel oluşturmam gerekiyor. Uzun yıllar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan almak zorunda kaldım. Başkan Seçer, geçen ay liman ziyaretinin ardından "Lütfen bize belirli bir tarihe kadar  cevap yazın, yoksa boş bırakırız" diye bir mektup yazdık ve tebligatı gönderdik' dedi. : “Türkiye'den tek gümrük ve uluslararası liman işletmecisi belediyesiyiz. Burada yoğun bir projemiz var ama ilgili kuruluştan uzun  süreli kiralama ihtiyacımız var. Bunu teklif edersek, burada bir proje yapmak istiyoruz. Daha düzenli bir kapı olsun. Lütfen mal ve yolcu taşımacılığı için uygun koşullar yaratın. Lütfen fiziksel koşulları düzeltin. Burada denizcilik gibi bir faaliyet alanı geliştirilebilir. Gerçek bir limandır. Akıllı bir proje ile daha sonra  bilinçli bir iş anlayışıyla Taşucu limanımızı uluslararası standartlara getirmeyi başardık. Özellikle yaz aylarında KKTC'ye seferlere ev sahipliği yapan limanda, Silifke koylarına günübirlik seferler ve gezi tekneleri ile 1.000-1.500 kişi taşınmaktadır. 7/24 hizmet veren liman, feribotlar, yolcu gemileri, ro-ro yolcu gemileri ve ro-ro kargo gemileri, kuru dökme yük gemileri,  genel kargo gemileri, okyanus otobüsleri, yolcu gemileri, yatlar ve balıkçı tekneleri tarafından kullanılmaktadır.

Uluslararası yük ve yolcu açısından Mersin'in ikinci büyük limanıdır demiştik. Nakliyat firmaları bu limanda sıkça nakliyat hizmeti sunar. Bu yüzden de taşımacılık Mersin’de oldukça gelişmiştir. Seka limanından uluslararası yolcu ve yük taşımacılığı da yapılmaktadır. Bu sayede nakliye Mersin’de daha hızlı gelişir. Taşucu Seka Limanı, merkez Taşucu Limanı'ndan daha büyüktür. Port Seka, Kıbrıs'a 65 mil uzaklıktadır. Yenilenen yolcu  salonları  oldukça rahat ve ferahtır. İşlemleri hızlandırmak için her giriş holünde dört bölümlü pasaport kontrol bankoları bulunmaktadır. Seka limanından sadece KKTC'ye değil, Lübnan, Beyrut, Suriye ve diğer güney Akdeniz ülkelerine de seferler düzenleniyor. Taşucu merkez limanı Seka limanından daha küçüktür. Büyük gemiler Seka Limanı'nı kullanırken, küçük yük gemileri ve yolcu vapurları Taşucu Limanı'nı tercih ediyor. Taşucu Limanı'ndan Girne'ye günlük karşılıklı yüklemeler vardır. Yaz aylarında uçuş sayısı daha da artmaktadır. Yolcu vapurları hızlıdır ve yaklaşık 2,5-3 saatte Girne Limanı'na ulaşır. Kıbrıs'a giden kargo gemileri de bu limandan hareket etmektedir. Kargo gemisinin Girne limanına ulaşması  yaklaşık 8 saat sürüyor. Kıbrıs'a kendi arabasıyla gitmek isteyenler de bu kargo gemilerinden faydalanmalı. Her yerde olduğu gibi  yolcu vapurlarında da yük kısıtlamaları var. Kişi başı el bagajı sayısı ve çantanın boyutu sınırlıdır. Eğer; Kıbrıs'a giderken daha fazla kargo almayı düşünüyorsanız kargo gemilerine öncelik vermelisiniz. Böylece Mersin’de nakliyat yapmanız daha doğru bir şekilde olur.Detaylı bilgiler ile depolama hizmetlerinden bahsedelim. 

1000 ton/gün  yükleme malları

Depolama Kapalı depo 9.000 m2 ( 3 adet )

Beton arazi 118.000 m2

Rehberlik Hizmeti

Seka Taşucu Limanı, verimli ve deneyimli navigatör yapısı ile 7 gün 24 saat deneyimli pilot ekibi ile yanaşma ve kaldırma hizmetleri vermektedir. Bu hizmetler limanımızda 2 adet römorkör ve 1 adet demirleme (Pilot Boat) ile yapılmaktadır. RO RO ve feribot servisi de bulunmaktadır.K.K.T.C. Seka Taşucu Limanı ile Seka Taşucu Limanı arasında Ro-Ro ve Feribot seferleri verilmeye başlandı. Bu rotanın gelişimi, günlük karşılıklı uçuşların organizasyonu ile sağlanmaktadır.Genel kargo elleçleme hizmetleri de şunlardır: Genel yüklerimizin yanaşması için rıhtım boyunca uzanan vinçler kullanılmaktadır.