TEKİRDAĞ ŞEHRİ İHRACAT | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
TEKİRDAĞ ŞEHRİ İHRACAT
  • 2022-08-24

TEKİRDAĞ ŞEHRİ İHRACAT

Tekirdağ Şehri’ndeki İhracat Tanıtımı

Tekirdağ İli (eski adı: Tekfürdağı), Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara bölgesinin Trakya tarafında, doğusunda İstanbul, güneyinde Marmara Denizi ve Çanakkale, batısında Edirne ve Kuzeyde Kırklareli, kuzeydoğuda Karadeniz. İlin merkezi aynı adı taşıyan Tekirdağ şehridir. Çok yoğun bir yıl oldu.

Nüfus yoğunluğu: km² başına 122 kişi.  Ortalama yıllık sıcaklık: 13.8°C. Ortalama yıllık yağış: 583 mm. 2008 TÜİK nüfus sayımına göre, Türkiye nüfusu yüzde olarak en hızlı büyüyen ikinci ildir.

Ekonomi ihracat konusunda çok önemlidir bu yüzden gelin Tekirdağ’ın ekonomik durumuna bakalım. Ekonomi Tekirdağ ilinin toprakları çok verimlidir. Burası birinci sınıf tarım arazisidir. Bereketli ovalar ve sonsuz yeşil ovalar var. Türkiye'nin ayçiçeği ve yağlı tohumlu buğday üretiminin çoğunluğunu sağlamaktadır. Tekirdağ ilinin batı kesiminde yer alan Malkara ve Hayrabulu ilçelerinde tarım ve hayvancılığın ekonomik değeri çok yüksektir. Tekirdağ ilinin doğu kesiminde Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinde sanayi, sanayi ve tarım ekonomisi çok yüksektir. Özellikle Çorlu ve Çerkezköy ilçeleri, inşa edilen yüzlerce fabrika (2008'de: 1.100 fabrika) ve hızla artan nüfusu nedeniyle çok sayıda göçmen almaktadır. Türkiye'nin en hızlı sanayileşen şehridir. Sanayileşmesi sayesinde ulaşımı da gelişmektedir. Bu ulaşım şehir içi olabildiği gibi şehir dışı da olmaktadır. Şehir içi yapılan taşımalar ya ofise nakliye ya da eve nakliye olarak karşımıza çıkar.

Şimdi ise gelin asıl konumuz olan ihracattan bahsedelim. Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) verilerine göre Trakya'nın ihracat rakamları, bu yılın 2 ve 3 Ocak 2021'de 331 milyon 919 bin USD'si olmak üzere 118 milyon 162 bin 71 USD'ye ulaştı. Bölgede toplam 450 milyon 81 bin 71 dolar ihracat yapılırken, en yüksek ihracat 387 milyon 995 bin 76 dolar ile Tekirdağ'dan oldu. Trakya'da ihracat rakamlarında öne çıkan il Tekirdağ olurken, bölgedeki diğer illerden Kırklareli 42 milyon 733 bin 46 dolarla ikinci, 19 milyon 352 bin 49 dolarla Edirne geliyor. En çok ihraç edilen ürünler ve kimyasallar bölgenin en büyük ihracatçısı olan Tekirdağ'ın en çok ihracat yaptığı ürün 68 milyon 405 bin dolar ile kimyasallar ve ürünlerdir.

 Bunu geçen yılın aynı dönemine göre %37,7 artışla elektronik, elektrikli ev aletleri ve %12,4 artışla hazır giyim izledi. Kırklareli ve Edirne'de en çok ihraç edilen ürünler hububat, fasulye, yağlı tohumlar ve ürünleridir. Bu ürünlerin ihracat satışları Kırklareli'de 17 milyon 814 bin dolar, Edirne'de 6 milyon 31 bin dolar. Kırklareli'de demirli ve demirsiz metaller yüzde 206.1 artışla geçen yılın aynı dönemine göre %73,3 artışla tekstil ve hammaddeleri ihracat grupları arasında yer aldı. Sırada Edirne %89,4 ile tarım ve hayvansal ürünler, %94,9 ile makine ve aksesuarlar yer almaktadır.  Almanya'ya ihraç edilen ve verilen nakliyat hizmeti oranı oldukça büyüktür. Tekirdağ'ın en çok ihracat yaptığı ülke 83 milyon 475 bin dolarla Almanya olurken, İtalya, ABD, Bulgaristan, Fransa, İspanya, İngiltere, Polonya, Romanya ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu 140 ülkeye ürün gönderildi. , karşılık gelen. Edirne, ürünlerini Bulgaristan, Bosna Hersek, Belçika, Angola, Kosova, İspanya, Azerbaycan, Makedonya ve Arnavutluk dahil 45 ülkeye  ihraç etti. Kırklareli, 4 milyon 780 bin dolarla en fazla Almanya'ya ihracat yapıyor ve ürünlerini Angola, Hollanda, Nijerya, Bulgaristan, Kenya, İtalya, Romanya, Gana ve Estonya'nın da aralarında bulunduğu 91 ülkeye gönderiyor. Şahin, Tekirdağ'ın bu yılın Mart ayında tarihinin en yüksek aylık ihracat seviyesine ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

 "Tekirdağ'ın ihracatı rekor artışla Ocak ayında 85 milyon dolar, Şubat ayında 93,8 milyon dolar ve Mart ayında  109,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk üç ayına bakıldığında ekirdağ'ın en büyük ihracatının kimyasallar ve mamulleri olduğu görülüyor. Elektronik, konfeksiyon ve hazır giyim, tekstil ve hammaddeleri, makine ve parçaları, iğneler demirli ve demirsiz metaller, otomotiv sanayi, iklimlendirme sanayi, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve türevleri , çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri, çelik, deri ve deri ürünleri, maden ürünleri en çok ihracat edilen ürünlerdir. Tekirdağ'ın en çok ihracat yaptığı ülkelerin genellikle gelişmiş Batı ekonomileri olduğuna dikkat çeken Şahin, "Bu ülkeler  Almanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Fransa, İngiltere, İspanya. , Polonya, Özbekistan, Hollanda, Romanya, Irak, Cezayir. , Rusya Federasyonu, sırasıyla. ve Mısır. Salgın ortamı ve dünya ekonomisi bizim için yeni sürprizler yaratmazsa, bu yıl ihracatta yeni rekorların kırılacağına inanıyoruz. Şahin, ajansın Trakya'daki ekonomik  ve ihracat faaliyetlerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu ve bu doğrultuda hizmetlerini artırmaya devam edeceğini söyledi. Detaylı bilgilerle ihracat durumunu anlattık.